REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Korporacijos „Apple“ vadovas Steve'as Jobsas trečiadienį pasitraukė iš kompanijos vadovo posto ir perdavė įgaliojimus savo dešiniajai rankai Timui Cookui. Jis pareiškė daugiau nebegalintis eiti vadovo pareigų.

REKLAMA
REKLAMA

Toks S. Jobso, pastaruosius metus kovojančio su kasos vėžiu, pareiškimas sukėlė įtarimų, kad jo sveikatos būklė blogėja. Tačiau atsisveikinimo laiške – nė žodžio apie ligą.

REKLAMA

„Visada sakiau, kad jeigu ateis diena, kai nebegalėsiu vykdyti savo įsipareigojimų ir pateisinti lūkesčių kaip „Apple“ vadovas, pirmas jums apie tai pranešiu. Deja, ši diena išaušo“, – teigiama S. Jobso laiške.

Ir S. Jobso kolegos, ir analitikai vienbalsiai tvirtina: tai genijus, aukščiausios klasės epochos verslo lyderis.

Ekspertai nemano, kad S. Jobso pasitraukimas, seniai numatytas, pakenks kompanijos produktų gamybos planams, pagal kuriuos rugsėjį ketinama išleisti naująjį „iPhone“ išmanųjį telefoną ir 2012 metais naują „iPab“ planšetinį kompiuterį.

REKLAMA
REKLAMA

Patikimas įpėdinis

S. Jobso įpėdinis T. Cookas jau nuo šių metų sausio faktiškai vadovavo „Apple“. Jo paskyrimą palaiko ir direktorių taryba.

„Taryba įsitikinusi, kad T. Cookas – mums reikalingas žmogus, – pabrėžė tarybos narys Artas Levinsonas. – Timo 13 metų darbas kompanijoje „Apple“ davė nuostabių rezultatų. Jis neįtikėtinai gabus ir vadovaujasi sveika nuovoka visame kame, ką daro.“

„Investuotojai pasitiki T. Cooku, nors S. Jobsas vadovavo visoms kompanijos inovacijoms ir buvo „Apple“ sėkmės priežastis, – sako tyrimų bendrovės „Cross Research“ analitikas Shannonas Crossas. – Timas jau yra įrodęs, kad „Apple“ gali dirbti gerai, kai jis laikinai ėjo kompanijos generalinio direktoriaus pareigas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

50-metis T. Cookas anksčiau dirbo „IBM Compaq Computer“, čia jam pavyko susidoroti su gamybos neefektyvumo problemomis ir sujungti tiekimo į Kiniją grandinę.

Tačiau, priešingai nei S. Jobsas, sugebantis puikiai pasirodyti prieš auditoriją, T. Cookas vengia viešumo ir linkęs likti šešėlyje.

Užklupo liga

Po S. Jobso pareiškimo „Apple“ akcijų vertė sumažėjo 7 procentais.

„Kritimas galėjo būti dar didesnis, tačiau rinka vienaip ar kitaip ruošėsi S. Jobso pasitraukimui. Tai buvo tik laiko klausimas“, – konstatavo „Thrivent Asset Management“ fondo vadybininkas Mike‘as Bingeris.

REKLAMA

Dėl užtrukusios S. Jobso ligos šio pasitraukimo negalima laikyti netikėtu. 2004 metais jam buvo nustatyta labai reta kasos vėžio forma, o 2009 metais atlikta kepenų inkstų transplantacija. Oficialių S. Jobso komentarų nebuvo nuo sausio, kai jis išėjo, kad „susikoncentruotų į savo sveikatą“.

Per tą laiką jis du kartus nutraukė savo gydymąsi – kad pristatytų „iPad2“ ir birželį dėl kasmetinės „Apple“ darbuotojų konferencijos.

Išėjo, kad grįžtų

Tai jau antrasis S. Jobso išėjmas iš „Apple“. 1985 metais, po įnirtingos kovos dėl vadovavimo kontrolės, jam jau teko palikti kompaniją.

REKLAMA

Tuomet jis įkūrė kitą IT bendrovę, be to, už 10 mln. dolerių iš George‘o Lucaso nusipirko kino kompaniją „Pixar“ ir 2006 metais ją už 7,4 mlrd. dolerių pardavė „Walt Disney Pictures“. 1997 metais atsidūrusi ant bankroto slenksčio „Apple“ buvo priversta prašyti S. Jobso grįžti.

S. Jobsas šį verslą prikėlė. Jis grąžino populiarumą kompiuteriams „Macintosh“, paleido „iPod“, „iPhone“ ir „iPad“.

Neįtikėtini rezultatai

Paskutinio produkto sėkmę daug kompanijų bando pakartoti, tačiau jų kopijos kol kas neprigyja: „iPad“ užima apie 80 proc. planšetinių kompiuterių pasaulio rinkos ir ši padėtis, remiantis prognozėmis, kelerius artimiausius metus nesikeis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompanijos vertė nuo 2,08 mlrd. dolerių, kuri buvo nustatyta 1997 metais, S. Jobsui pergalingai grįžus išaugo iki 348,7 mlrd. dolerių.

Šių metų rugpjūtį „Apple“ kurį laiką buvo tapusi brangiausia pasaulio kompanija, pagal kapitalizaciją ji aplenkė „Exxon Mobill“.

„Artimiausią šimtmetį jį prisimins kaip didžiausią mūsų laikų verslo lyderį“, – sako su S. Jobsu kompaniją kūręs Steve‘as Wozniakas.

„Verslo superherojus S. Jobsas pasaulio žmonių gyvenimą pakeitė gerokai daugiau nei bet kuris pasaulio verslininkas“, – „Twitter” parašė daugiau kaip šimto technologinių kompanijų steigėjas Billas Grossas.

REKLAMA

Tačiau, kaip sako kelių knygų apie „Apple“ autorius Stevenas Levy, žmonės serga, žmonės išeina.

CV: Steve’as Paulas Jobsas

Gimė 1955 m. vasario 25 dieną San Fransiske (JAV)

Jis buvo įvaikintas Paulo ir Claros Jobsų. Biologiniai jo tėvai – Abdulas Fattah Jandali (kilęs iš Sirijos) ir Joanna Simpson.

1972 m. jis įstojo į Poltlando, Rido koledžą, tačiau po pirmojo pusmečio iškrito. Tačiau ir toliau lankė kai kuriuos kursus. Miegojo pas draugus ant grindų, o kad prasimaitintų, rinko „Coca-Cola“ butelius.

8 dešimtmečio pabaigoje su Steve‘u Wozniaku ir Mike‘u Markkula suprojektavo ir paleido į prekybą pirmąją komerciškai sėkmingą personalinių kompiuterių liniją.

REKLAMA

1984 m. pralaimėjo kovą dėl kontrolės direktorių taryboje ir pasitraukė iš kompanijos. Įkūrė kompiuterinių platformų gamybos įmonę „NeXT“. 1996 m. „Apple“ norėdama susigrąžinti S. Jobsą nupirko šią kompaniją.

Nuo 1997 m. S. Jobsas – „Apple“ prezidentas.

„Forbes“ duomenimis, S. Jobso turtas vertinamas 8,3 mlrd. dolerių.

Leonas Grybauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų