• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sodybos dažnai būna emocinis pirkinys, kurį lemia gamtos ilgesys ir šilti orai, tad vasarą jų pirkimas suaktyvėja, pastebi specialistai. Vis tik jie pataria neskubėti ir atsižvelgti į tam tikras detales, dėl kurių vėliau gali kilti problemų.

Sodybos dažnai būna emocinis pirkinys, kurį lemia gamtos ilgesys ir šilti orai, tad vasarą jų pirkimas suaktyvėja, pastebi specialistai. Vis tik jie pataria neskubėti ir atsižvelgti į tam tikras detales, dėl kurių vėliau gali kilti problemų.

REKLAMA

Ekspertų teigimu, svarbu apsispręsti, kam sodyba bus skirta: poilsiui vasarą, nuolatiniam gyvenimui ar verslui. Nuo to priklauso ir kaina – paprastam vasarnamiui galima išleisti ir keliolika tūkstančių, o siekiant nuomoti – šimtus tūkstančių eurų. O pastaruoju metu vis dažniau perkamos ir atnaujinamos senos sodybos.

Pašnekovai pabrėžė, kad geras sklypas ir jo vieta gali kainuoti daug daugiau, nei prabangus namas nepatogioje vietoje. Tad svarbu prisiminti, kad namą galima pakeisti, o sklypo – ne.

Taip pat reikia nepamiršti įsigilinti į dokumentus, pastatų leidimus ar kitus ribojimus, dėl kurių nusipirkus sodybą ar sklypą gali kilti didelių problemų.

REKLAMA
REKLAMA

Pirkti skatina šilti orai ir gamta

„Domoplius“ atstovė Julija Martinkevičienė pastebėjo, kad vieniems sodyba tai – sena kaimo troba, kurią savo rankomis galima prikelti naujam gyvenimui. Kitiems tai – visus patogumus turintis užmiesčio namas, su dideliu tvarkingu sodu, pirtimi ir pan.

REKLAMA

Taip pat dažnai žmonės, pirkdami namą su nedideliu žemės sklypu mažame miestelyje, irgi įvardija, kad gyvena sodyboje. Tad pagrindinis visus šiuos apibrėžimus vienijantis dalykas, pasak specialistės, yra gamta.

„Netoliese esantys ežerai, upės – itin didelis privalumas. Svarbu ir geras susisiekimas, asfaltuotas kelias – didelis privalumas. Perkant sodybą miesteliuose ar kaimuose, svarbi apylinkės reputacija ir bendruomenė, į kurią ketinama įsilieti“, – teigė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

NT eksperto Ligito Bernatavičiaus teigimu, sodybų pirkimas suaktyvėja atšilus orams. Tad pavasaris ir vasara yra sodybų pirkimo–pardavimo metas.

Taip pat suaktyvėjimui įtakos turi ir emocija – pavasarį, vasarą sodybos turi kur kas geresnę prekinę išvaizdą, o sodybos pirkimas dažnu atveju ir yra emocinis pirkinys, atkreipė dėmesį specialistas.

Rinką keičia darbas iš namų

„Domoplius“ atstovė nurodė, kad karantino metu susidomėjimas sodybomis ypač augo ir tas augimas buvo bent 20 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, taip buvo dėl to, kad dalis gyventojų pasijuto įkaitais savo kompaktiškuose būstuose ir ieškojo sprendimų.

„Aukštas susidomėjimas išliko ir pernai. Šiemet sodybos vis dar išlieka aktualios, tačiau įtempta situacija, esanti NT rinkoje, veikia ir šių objektų pardavimus. Pastebima ir pasikeitusi sodybų naudojimo paskirtis. Jei anksčiau sodybą įsivaizduodavome tik kaip poilsio vietą, tai dabar sodybos perkamos ir nuolatiniam gyvenimui.

REKLAMA

Galimybė dirbti nuotoliniu būdu iš bet kurios Lietuvos vietos paskatino dalį gyventojų palikti miestus ir keltis arčiau gamtos. Jei sodybą žmonės renkasi nuolatiniam gyvenimui, įvertinami ne tik gamtos turtai, esantys netoliese (upė, ežeras ir pan.), tačiau ir tai, ar netoliese yra mokykla, parduotuvė, gydymo įstaiga ir kt.“ – kalbėjo J. Martinkevičienė.

L. Bernatavičius taip pat pastebi, kad žmonės, turintys galimybę dirbti nuotoliu, sudaro nemažą dalį pirkėjų rinkos, mat darbas derinamas su šeimos laiku ir poilsiu.

REKLAMA

Pasak eksperto, 2023 m. visoje NT rinkoje stebimas atvėsimas po praėjusių metų spurto ir labai aktyvios rinkos, ne išimtis ir sodybos.

Jis nurodė, kad didelių pasikeitimų nėra, tai – daugiau stabilizacija, sodybos vis dar išlieka paklausios. Liepos antroje pusėje buvo jaučiamas suaktyvėjimas, kainų mažėjimas – nepastebimas.

Svarbiausia – vieta, namą galima renovuoti

Pasak J. Martinkevičienės, sodybos kaina labai priklauso nuo jos ploto, vietovės ir, žinoma, namo būklės. Geras susisiekimas, komunikacija ir ramybė taip pat yra svarbūs kriterijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad žmonių pasirinkimas priklauso nuo finansų ir individualių lūkesčių. Pašnekovė pastebi, kad šiuo metu populiarėja senų sodybų atgaivinimas.

Pasak jos, tai ypač patrauklu dėl to, kad pradinė investicija yra nedidelė, nes namas su sklypu būna sąlyginai nebrangus. O jei atgaivinama savomis rankomis, jaučiamas ne tik moralinis pasitenkinimas, bet ir galva būna ramesnė, nes neretai tvarkomasi be paskolų.

REKLAMA

O sutvarkytas sodybas, specialistės teigimu, renkasi tie, kas finansiškai gali sau tai leisti, nori gero varianto čia ir dabar.

NT ekspertas išskyrė, kad yra sodybos sau ir sodybos verslui. Renkantis sodybą sau, prioritetas išlieka vieta.

Anot jo, pastatus galima renovuoti, pastatyti naujus, įsirengti pagal galimybes ir norus, bet sklypo nepakeisi. Tokios sodybos turi didžiausią paklausą, jos yra likvidesnės.

REKLAMA

„Tokio turto kainą nustatyti pakankamai sudėtinga, o ir pirkėjas už tokį turtą gali sumokėti daugiau. Populiariausios sodybos yra tos, kurios ribojasi su vandens telkiniu.

Pakrantės ilgis – taip pat didelis privalumas. Vieni mėgsta autentiką, kiti nori visiškai naujos, išmanios ir modernios sodybos – čia jau negalėčiau išskirti, kiekvienam pagal skonį“, – komentavo L. Bernatavičius.

Nuo 5 tūkst. iki milijono eurų – ką rinktis apsimoka?

„Domoplius“ atstovė įvardijo, kad galima rasti visai apleistų sodybviečių už maždaug 5 tūkst.–7 tūkst. eurų. Vis tik pašnekovė neslėpė, kad kainų ribų nėra. Sodyba prie ežero su dideliu žemės sklypu ir pagalbiniais pastatais gali kainuoti ir 1 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Senos statybos, tačiau tinkamą gyvenimui sodybą galima rasti nuo maždaug 15 tūkst. eurų: „Naujai pastatytų pastatų kainos mažai kuo skiriasi nuo užmiestyje esančių namų kainos, o kartais – dar didesnės, jei šalia turime ežero pakrantę.

Sodybą su nedideliu namuku (iki 50 kv. m.) galite rasti už maždaug 40 tūkst.–50 tūkst. eurų. Bet, jei namas yra didesnis ar geresnės būklės, jam įsigyti tektų skirti 70 tūkst. ar 100 tūkst. eurų ir daugiau.“

REKLAMA

L. Bernatavičiaus teigimu, sodybos kaina, kaip ir kito NT, priklauso nuo skirtingų faktorių: vietos, dydžio, įrengimo lygio, kaimynystės, aplinkos, infrastruktūros. Tad investuoti reikėtų ten, kur pirkėjas geriausiai išmano.

„Vienareikšmiško atsakymo, kokia turėtų būtų investicijų suma, nėra. Viskas priklauso nuo finansinių galimybių, žinių ir idėjos, ką su nupirkta sodyba ketinate veikti. Viena vertus, tai gali būti vasarnamis už keliolika tūkstančių eurų, jį renovuoti, sukurti pridėtinę vertę ir iš to uždirbti.

REKLAMA

Antra vertus, jei norisi užsiimti sodybos nuomos verslu šventėms ir pan., investuoti reikės dešimteriopai daugiau. Kaina dažnu atveju koreliuoja su generuojama sodybos grąža“, – aiškino pašnekovas.

Svarbu įsitikinti, ar pirkinys nesukels problemų

Paklausus, į ką svarbiausia atsižvelgti perkant sodybą, L. Bernatavičius pabrėžė, kad reikėtų atidžiai peržiūrėti dokumentus.

Anot jo, dažnai sodybose stovi ne vienas statinys, tad reikėtų įsitikinti, ar visiems statiniams, kuriems reikalingas statybų leidimas, jis buvo gautas.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistas taip pat atkreipė dėmesį, kad, jei yra ne vienas, o keli savininkai, avansą reikia mokėti tik tuomet, kai pirkėjas įsitikina, jog visi sodybos savininkai sutinka parduoti už sutartą kainą ir sutartomis sąlygomis.

Be to, svarbu suprasti žemės sklypo apribojimus: „Norėdami ateityje statyti daugiau statinių, įsitikinkite, ar tikrai tai galėsite padaryti.“

L. Bernatavičiaus nuomone, sodybos ir toliau išliks paklausiu NT segmentu:

„Prielaidų kainų mažėjimui nematau. Dabartinė situacija palankesnė pirkėjams, todėl seniai norintiems įsigyti savo svajonių sodybą – geras metas.“

O J. Martinkevičienė pridūrė, kad padaugėjo skelbimų, kuriuose parduodamos sodybos, pritaikytos kaimo turizmo verslui: „Norintys pradėti tokį verslą, tačiau bijantys tai daryti nuo nulio, turėtų pasidomėti rinkoje esančiais pasiūlymais.“

Pradziai nuvaziuok i gerai irengta kaimo sodyba, nors savaitei...- ir be aptarnaujancio personalo ir pageidautina vienkiemi kur artimiausias kaimynas uz kokiu 3km, o parduotuve uz kokiu 10km. WI -Fi veikia, palydovineTVveikia, pirtis veikia.
- Pamatysi vaiksciojancias stirnas, kiskius, kiemie augancius grybus tvenkini, ilgio kaip olimpinis baseinas....
Jeigu esi zmogus turetum kazka ypac gero pajusti...
5 tukst bus lusna ir sutvarkyti kainuos dar 10kart daugiau.. Uz 40-50 tukst jau gali kazka normalaus nupirkti. Kazkas rase, ka gali veikti kaime? Gyventi, dirbti ir maziau suki galva del miesto kosminiu mokesciu, gatviu ir visu kitu dalyku..
Dročyt
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų