REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parlamentarai šią savaitę pradėjo svarstyti siūlymą atkurti nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą tarpukariu Lietuvoje veikusioms nepelno organizacijoms. 

Parlamentarai šią savaitę pradėjo svarstyti siūlymą atkurti nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą tarpukariu Lietuvoje veikusioms nepelno organizacijoms. 

REKLAMA

Už specialų tai numatantį įstatymo projektą per pateikimo procedūrą balsavo 61, prieš keturi, susilaikė 36 Seimo nariai.

„Šiuo įstatymo projektu siekiama sudaryti sąlygas pelno nesiekiančioms organizacijoms, kurių nekilnojamasis turtas buvo nacionalizuotas SSRS okupacijos metais, atkurti nuosavybės teises į šį turtą“, – sakė vienas iš jo autorių konservatorius Valdas Rakutis.

Politiko teigimu, tokios organizacijos savo turtą Latvijoje, Estijoje jau yra atgavusios.

„Sakykime, korporantai, nuvykę pas savo kolegas į Tartu universitetą, į Taliną ar į Rygą, mėgaujasi svetingumu, nes juos kolegos priima rūmuose, kuriuos kai kuriuos jie yra sukūrę ir nuo XIX amžiaus pabaigos. Mes kažkodėl niekaip to padaryti negalime, atrasdami vieną ar kitą pretekstą“, – kalbėjo parlamentaras.

Jis priminė, kad religinėms, žydų bendruomenėms jau taikyta restitucija. Savo turto yra atgavusi ir Lietuvos šaulių sąjunga.

REKLAMA
REKLAMA

V. Rakutis pripažino nežinantis, kiek organizacijų gali pareikšti teisę atgauti nuosavybę, bet svarstė, kad tokių gali būti nemažai. Anot jo, daugiausia neaiškumo gali kilti dėl Vilniaus krašto, kuris tarpukariu priklausė Lenkijai.

REKLAMA

Kaip pavyzdį, kas galėtų pretenduoti atkurti nuosavybę, parlamentaras minėjo korporaciją „Neo-Lithuania“, Lietuvos ateitininkų federaciją.

„Jeigu mes pradėsime šitą procesą, tai būsime teisūs prieš žmones, kurie kūrė tą visuomeninį turtą, aukojo pinigus neolituanų rūmų statybai arba ateitininkų. Neužmirškime, kad tos organizacijos tebeveikia ir užsienio valstybėje, ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tai yra didžiulės organizacijos. Mes, Seimas, šiuo atveju parodytume gerą valią“, – tvirtino politikas.

Projektu siūloma nuosavybės teisę į nekilnojamąjį turtą atkurti visoms pelno nesiekiančioms organizacijoms, kurios teisėtai veikė Lietuvoje iki 1940 metų birželio 15 dienos ir atsikūrė arba tęsia savo veiklą Lietuvoje po 1990 metų kovo 11 dienos, jeigu joms nebuvo grąžintas turtas, nesumokėta kompensacija.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios organizacijos juridinio asmens teises privalėtų būti įgijusios iki 2019 metų sausio 1 dienos.

Taip pat numatyta, kad politinės partijos pagal šį įstatymą atgauti nuosavybės negalėtų.

Prašymus dėl nuosavybės teisių atkūrimo nepelno organizacijos galėtų pateikti iki 2028 metų gruodžio 31 dienos. 

Toliau projektą svarstys Seimo komitetai, į plenarinių posėdžių salę jis turėtų grįžti birželį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų