Kalbėdamas energetikos forume „Rusijos energetikos savaitė“ (Rosijskaja energetičeskaja nedelia) Maskvoje V. Putinas pareiškė, kad „labai svarbu“ „pasiūlyti ilgalaikį mechanizmą energijos išteklių rinkai stabilizuoti“, esant, pasak jo, „sudėtingai situacijai“.
Prezidentas pridūrė, jog Europos energijos išteklių rinkoje būta „sisteminių trūkumų“.
„Kai kas bando permesti savo klaidas kitiems“, – kalbėjo Rusijos lyderis, veikiausiai reaguodamas į kai kurių europiečių priekaištus Maskvai dėl išaugusių dujų kainų.
„Politiškai motyvuoti pliurpalai“
Kai kurie Europoje kaltina Maskvą sąmoningai nedidinant tiekimo, kad galėtų spausti žemyną, siekdama ne tik ilgalaikių sutarčių sudarymo, bet ir prieštaringai vertinamo dujotiekio „Nord Stream 2“ paleidimo.
Per Baltijos jūrą nutiestas dujotiekis – kai kurių Vakarų šalių laikomas Rusijos geopolitiniu ginklu – turėtų dvigubai padidinti gamtinių dujų tiekimos iš Rusijos į Vokietiją apimtis.
„Kalbate apie kaltinimus Rusijai dėl energijos išteklių naudojimo kaip ginklo. Tai yra visiška nesąmonė, išmonė, politiškai motyvuoti pliurpalai, neturintys jokio rimto pagrindo, – pareiškė V. Putinas. – Būtent tai ir yra politiškai motyvuoti pliurpalai, neturintys jokio pagrindo, kalbant apie energetikos kaip kažkokio ginklo naudojimą.“
V. Putino teigimu, Rusija didina dujų tiekimą Europai, o partneriai iš kitų šalių, įskaitant JAV, jį mažina.
„Visi šie dalykai yra atviri. Jums tiesiog reikia paieškoti internete. Viskas ten yra“, – pareiškė Rusijos prezidentas.
„Yra nuomonė, kad didelės kvotos yra naudingos žaliavų gamintojams, bet šie žmonės nesupranta, ką jie kalba“, – kalbėjo V. Putinas.
Rusijos pareigūnai pastarosiomis savaitėmis kartoja, kad tiekėjai vykdo savo įsipareigojimus pagal Rusijos sutartis su Europos pirkėjais.
Energijos išteklių paklausa žemyne didėja, nes pasibaigus dėl pandemijos įvestiems karantinams ekonomika sparčiai auga, o atsinaujinantys ištekliai, pavyzdžiui – vėjas, nėra pastovūs.