Pritarė planui, kaip suvaldyti dujų ir elektros kainas: kainų augimą išdėlios per 5 metus

Vyriausybė pritarė planui, kaip suvaldyti dujų kainų augimą, išdėstant jį per penkerius metus. Taip pat nuspręsta atidėti terminą pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją.

Šiems sprendimams trečiadienį pritarė ministrų kabinetas, tačiau dar reikės ir Seimo pritarimo.

Planas atpiginti dujas

„Kalbant apie Gamtinių dujų įstatymą, VERT (Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai  aut. past.) suteikiama galimybė gamtinių dujų kainų padidėjimą išdėstyti per ateinančius penkerius metus, o ne iš karto“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Pasak ministro, VERT kainas turėtų patvirtinti iki lapkričio pabaigos.

Siekiant atpiginti šilumos gamybą, pritarta Energijos išteklių rinkos įstatymo pakeitimams. Jis leistų reguliuojamiems šilumos gamintojams dvišaliais kontraktais (ne per biržą) įsigyti daugiau kaip 50 proc. dujų su sąlyga, kad jų kaina neviršija vidutinės biržos kainos.

Dabar šilumos gamintojai, per metus suvartojantys 50 gigavatvalandžių (GWh) ar daugiau dujų, ne mažiau kaip pusę jų turi įsigyti per biržą „GET Baltic“. 

Taip pritarta sudaryti teisines sąlygas dujų tiekimo įmonėms ne tik kaupti dujų atsargas, bet naudotis ir kitomis Europos Sąjungoje taikomomis priemonėmis.

Energetikos viceministrė Inga Žilienė yra sakiusi, kad įstatymų pataisos reglamentuos elektros bei dujų kainų buitiniams vartotojams augimo išdėstymą per penkerius metus.

Dar pusmetis pasirinkti elektros tiekėją

Elektros energetikos įstatymo pakeitimais norima prailginti elektros rinkos liberalizavimo antrojo etapo terminą ir numatyti, kad visuomeninis tiekimas šio etapo vartotojams bus nutrauktas ne nuo kitų metų sausio, bet nuo liepos.

„Šiuo pakeitimu norime išvengti vadinamo butelio kakliuko efekto, kuomet 2021 metų pabaigoje susikaups didžiulis kiekis vartotojų, kurie nepasirinko tiekėjo.

Esant audrai energetikos rinkoje, žmonės yra pasimetę, gali būti, kad didžiulis skaičius nepasirinks laikų, o nepasirinkus laiku kainos automatiškai auga 25 proc. Tai daliai žmonių taptų nepakeliama našta“, – sakė ministras.

Dabar numatyta, kad elektros vartotojai, per metus suvartojantys 1–5 tūkst. kWh, – daugiausia daugiabučių gyventojai – nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti iki gruodžio vidurio. Nieko nekeičiant elektra, priklausomai nuo pasirinkto tiekėjo ir plano, nuo sausio jiems galėtų brangti iki 50 proc., tačiau jei šie vartotojai dar pusmetį liktų reguliuojami, ji brangtų 21 proc.  

Tokių buitinių vartotojų skaičius yra didžiausias – 778 tūkst. Iki spalio 1 dienos tiekėją pasirinko 256,5 tūkst., arba tik trečdalis tai turinčių padaryti vartotojų.

Energetikos ministerija nurodo, kad priėmus pakeitimus galutinė reguliuojama elektros kaina vartotojams, nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo, nuo kitų metų augtų 21 proc. Dujų kaina virykles turintiems žmonėms kiltų iki 20 proc. (vietoj dabar prognozuojamų 51 proc.), dujomis šildantiems namus – iki 30 proc. (vietoj 83 proc.).


Rašyti komentarą...
n
nnn
2021-10-13 14:33:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
kreivoja elektra per belarusija i vagiu ir plesiku kisenes,kas prie lovio prieina tampa vagimi
Atsakyti
0

!
!!!
2021-10-13 15:21:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai ignitis pakentes su milijoninemis premijomis..... Isdelios kainu augima 5 metams ir tipo konservatiniai gelbetojai..... Juokdariai, tai per 5metus vis tiek teks permoketi, o po to vel kils kaina.... Idomu kodel musu islaikomo konservatoriu laivo dujos keliauja i latvija elektros gamybai kuri mums parduodama su antkainiu......kodel tiek naudingos zemes apstatyta vejo malunais, saules jegainemis o elektra perkama is kazkur...kazkas ekologiska elektra parduoda birzai-uzdirba, tada birzis kaina perka atgal ir mums su pelno antkainiu parduoda.... Kazkas gal net du kartus uzdirba is to paties s....
.
Atsakyti
0

k
kronika
2021-10-13 18:50:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
ne išdėliot per penkis metus reikia,o gražint tai ką kartu su tulpine prezidente pasiglemžė į savo kišenes
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų