REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo kitų metų Lietuvoje keičiamas ne tik gyventojų pajamų mokesčio skaičiavimas. Taip pat didėja įmoka į pensijų fondus tiems, kas yra pasirinkę pensiją kaupti papildomai. Dėl to nuo sausio mėnesio dalis darbuotojų pinigų į sąskaitą gaus mažiau.

Nuo kitų metų Lietuvoje keičiamas ne tik gyventojų pajamų mokesčio skaičiavimas. Taip pat didėja įmoka į pensijų fondus tiems, kas yra pasirinkę pensiją kaupti papildomai. Dėl to nuo sausio mėnesio dalis darbuotojų pinigų į sąskaitą gaus mažiau.

REKLAMA

Specialistai skaičiuoja, kad suma, kuri bus išmokėta darbuotojui, dėl numatomų pasikeitimų keisis nuo keliolikos iki keliasdešimties eurų.

Kritikuoja formulės pakeitimą

Kaip asmeninėje socialinio tinklo paskyroje pastebėjo Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidento Daiva Čibirienė, praėjusią savaitę Seimas išplatino pranešimą, kad neva nuo kitų metų visiems gyventojams didėja neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD).

„Taip, tikrai didėja, bet didėja tik tiems, kam taikoma pirmoji NPD formulė ir tikrai ne visiems. NPD mažėja tiems, kam taikoma antroji formulė (pajamos iki mokesčių yra didesnės už 1678 eurus per mėnesį), tiems kurie sumoka daugiausia mokesčių. 

REKLAMA
REKLAMA

Teisės aktas, skelbiantis NPD sumažėjimą, bus priimtas ne likus 6 mėnesiams, bet 1 mėnesiui iki jo įsigaliojimo“, – komentavo D. Čibirienė.

Ji skaičiavo, kad NPD sumažinimo efektas bus 38 eurai (tiek daugiau gyventojų pajamų mokesčio reikės mokėti) tiems, kas uždirbs daugiau nei 1678 eurus per mėnesį.

REKLAMA

Asociacijos vadovės įsitikinimu, dėl tokio „sutaupymo“ papildomų reikšmingų plaukų, dėl kurių keistųsi šalies biudžetas, tikrai negaus.

„Ar tai ta kova dėl kurios reikia aukoti teisėkūrą ir ignoruoti iš visų pusių atsiųstus šauktukus? Tokį sprendimą suprantu tik kaip valdžios deklaraciją: „dabar aš esu įstatymas ir aš pati nustatau, kad uždirbantiems daugiau nei 1678 eurus nereikia taikyti nustatytos apsaugos dėl mokesčių didėjimo“.

Peržengus vieną raudonąją liniją, atsiranda galimybė peržengti tolesnes. Kiek toli bus keliaujama?“ – retoriškai klausė D. Čibirienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos vadovaujamos asociacijos skaičiavimais, gyventojai, kurių mokesčiui apskaičiuoti bus taikoma antroji formulė pajus pajamų sumažėjimą, nes 2022 m. NPD formulėje minimalioji mėnesinė alga (730 eurų) buvo pakeistas mažesniu fiksuotu dydžiu (642 eurai). Jeigu tai nebūtų padaryta, gyventojai gautų didesnes pajamas.

Pinigų suma keisis ir dėl pensijos kaupimo

Komentuodami būsimus mokesčių pakeitimus, buhalteriai taip pat primena, kad nuo kitų metų keičiasi dydis įmokų, kurios nuskaičiuojamos nuo algos ir pervedamos į asmeninę gyventojo sąskaitą pensijų fonde.

„Jau buhalteriams galva sukasi nuo formulių gausos, o ką kalbėti apie kitus? Turiu pasiūlymą – gal valdžia dabar galėtų žmonėms suprantama kalba ištransliuoti, kaip keisis gaunamas atlygis į rankas? Nes jau net matau, kaip buhalterį supras darbuotojai, kai jie gaus darbo užmokestį už sausį – pradedant tuo, kad keičiasi pensijų kaupimo procentas, baigiant NPD“, – komentavo viena finansų specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų Pensijų kaupimo įstatyme numatyta, kad gyventojai, kuriems į pensijų fondą dabar pervedama 2,4 proc. algos, nuo kitų metų bus pervedama 2,7 proc. algos.

Kaip minėta, dėl NPD skaičiavimo pakeitimo, minimalios algos padidėjimo visiškai nepajus uždirbantys daugiau kaip 1678 eurus ant popieriaus. 

Dėl padidėjusios įmokos į pensijų fondą jų alga sumažės bent 5,03 euro per mėnesį (1678 x 0,3 proc.).

Jeigu žmogus uždirba daugiau, dėl padidėjusios pensijos kaupimo įmokos į jo sąskaitą pervedamo atlyginimo suma bus proporcingai mažesnė. 

Kitokiais dydžiais suma keisis tiems, kas uždirbs iki 1678 eurų per mėnesį,. Gali būti, kad ji padidės ar nesikeis, nes jų pajamoms bus pritaikytas didesnis NPD, o tai atsvers didesnes įmokas į pensijų fondą.

REKLAMA

Atlyginimas į rankas vis tiek mažėtų?

Finansų ministerijos teigimu, NPD pakeitimus su II pensijų kaupimo pakopos įmokų tarifo pokyčiais sieti nėra korektiška, nes net jei NPD formulė nuo 2022 metų nebūtų keičiama, atlyginimas į rankas dėl didėjančios II pensijų pakopos dalyvių įmokos vis tiek mažėtų.

Paprašyta pakomentuoti finansininkų nuogąstavimus dėl keičiamo NPD skaičiavimo, ministerija priminė, kad šios Vyriausybės programoje vienas iš numatytų tikslų – pajamų nelygybės ir skurdo mažinimas.

„Svarstant, kokį NPD taikyti kitais metais, buvo siekiama ribotus išteklius išnaudoti kuo efektyviau. 

Atsižvelgiant į šiuos motyvus, Finansų ministerija atliko vertinimus, kad norint prisidėti prie pajamų nelygybės ir skurdo mažinimo, labiau veiksminga reikšmingiau didinti NPD tik uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU), nei mažiau reikšmingai didinti NPD visiems, kuriems šiuo metu taikomas NPD“, – rašoma ministerijos komentare.

REKLAMA

Esą siekiant tai įgyvendinti, buvo pasirinkta NPD aprašyti dvejomis formulėmis.

Pirmąja – asmenims, per metus uždirbantiems iki 12 vidutinių darbo užmokesčių (20136 eurų), maksimalus taikytinas NPD didinamas nuo 400 eurų iki 460 eurų per mėnesį. Mėnesio laikotarpiu ši formulė taikoma, kai mėnesio bruto atlyginimas neviršija 1678 eurų.

Antra formulė yra skirta tam, kad asmenims virš 20136 eurų atlyginimo per metus taikomas NPD nesikeistų ir liktų 2021 metų lygyje (šiuo tikslu formulėje vietoje MMA įrašyta konkreti suma – 642 eurai, užtikrinanti ir tai, kad NPD taikymo aibė 2022 m. nesikeistų, t. y. NPD būtų taikomas iki 2864 eurų bruto atlyginimo per mėnesį, kaip ir 2021 metais). Mėnesio laikotarpiu ši formulė taikoma, kai mėnesio bruto atlyginimas viršija 1678 eurus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Minėti pakeitimai niekaip nekeičia šiuo metu galiojančios tvarkos dėl šios priemonės pritaikymo praktikoje – ir dabar metų laikotarpiu gyventojo atlyginimui pasikeitus, keičiasi ir taikytinas NPD.

Tad jei mokesčių mokėtojui metų eigoje buhalterių faktiškai pritaikytas NPD skiriasi nuo jam pagal gautas metines pajamas priklausančio NPD, gyventojas susidariusį GPM skirtumą susigrąžins ar primokės pateikdamas metinę pajamų mokesčio deklaraciją“, – nurodė Finansų ministerija.

Pasak jos, gyventojams, uždirbantiems virš 1 VDU, dėl formulės keitimo, pajamos į rankas 2022 m., palyginti su 2021 m., nesumažės.

Tiesa, ministerija nepaneigė, kad jeigu formulė nebūtų keičiama, o liktų tokia, kokia galioja dabar, daugiau pinigų į rankas gautų ir tie gyventojai, kurie uždirba daugiau nei 1 VDU.

reikia manau tik dziaugtis kad pensininkai dirba valytojais kiemsargiais ir dar daugeli nekvalifikuotu darbu nes i tokias vietas jaunimas uz skatikus neina
Didžiausia klaida,kai pensininkas jau sulaukęs pensinio amžiaus ir gauna realiai paskaičiuotą pensiją ir dar "kliba" į darbą ----- yra visiškas MULKIS ---piniginė "nestorėja" --- o vat,kad daro didžiulę žalą jaunam žmogui dirbančiam-- tai F a k t a s...
Prievarta ,žmogaus laisves nebera turetu but žmogaus teise rinktis kaupti pensija ar ne ka sukaupiam vistiek nebeatiduoda jos žmogui taip yra ir tokia tiesa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų