REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį viešai turėtų būti pristatyti įstatymų projektai, kuriais bus įteisinta vienišų asmenų išmoka. Dėl jų bus galima kreiptis nuo liepos, tačiau pinigai bus pradėti mokėti nuo lapkričio. Ir bent jau šiemet – ne visiems vienišiems pensininkams.

Ketvirtadienį viešai turėtų būti pristatyti įstatymų projektai, kuriais bus įteisinta vienišų asmenų išmoka. Dėl jų bus galima kreiptis nuo liepos, tačiau pinigai bus pradėti mokėti nuo lapkričio. Ir bent jau šiemet – ne visiems vienišiems pensininkams.

REKLAMA

Portalui tv3.lt iš patikimų šaltinių pavyko gauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistų parengtus teisės aktų projektus, kuriais bus įtvirtinta vienišų asmenų išmoka. Tiesa, projektai dar negalutiniai, jie gali keistis ir priėmimo metu Seime, tačiau jau aiškios svarbios detalės.

Vienišų asmenų išmoką gaus ne visi vienišiai

Siūlydami įvesti naujas išmokas valdantieji argumentavo, kad dabartinė tvarka neteisinga, mat našlių pensijas galima gauti tik po sutuoktinio mirties – kitų vieniši pensininkai tokios priemokos negauna.

Vis dėlto, kaip matyti iš teisės aktų projektų, ir ką patvirtina neoficialiai kalbinti specialistai, bent jau šiemet naujas išmokas gaus ne visi vieniši pensininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Jos bus mokamos tik šalpos senatvės, dalies šalpos neįgalumo pensijų, šalpos kompensacijų, socialinių pensijų ir pensijų priemokų gavėjams. Šios išmokos yra kur kas mažesnės už įprastas senatvės pensijas ir prasideda nuo 143 eurų.

REKLAMA

Tiesa, projekte numatoma, kad nuo 2022 m. vienišo asmens išmokas galėtų gauti ir paprastų senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjai.

Norėdamas gauti vienišo asmens išmoką žmogus turės būti deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvoje, nesudaręs santuokos, ją nutraukęs arba tapęs našliu ar našle ir negaunantis našlių pensijos ar rentos.

Pagal įstatymo projektą, jeigu vienišų asmenų išmokos gavėjas išvyks iš Lietuvos sudarys santuoką arba partnerystę, išmokos mokėjimas bus nutraukiamas.

Skaičiuojama, kad dabar Lietuvoje yra apie 60 tūkst. gyventojų, kurie gali pretenduoti į vienišo asmens išmoką. O nuo kitų metų – 276 tūkst. žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Vienišų asmenų pensijos dydis ir indeksavimas

Įstatymo projekte numatyta, kad nuo liepos 1 d. įvedamų išmokų dydis bus lygus našlių pensijos baziniam dydžiui. Šiuo metu tai yra 28,63 euro.

Projekte taip pat numatyta, kad nuo 2022 m. pradžios vienišų asmenų išmoka būtų lygi 32 eurams.

Tai būtų net 11,77 proc. padidėjimas. Tokiu pačiu dydžiu siūloma padidinti ir našlių pensijas. Nuo 2024 m. abu dydžiai būtų indeksuojami Socialinio draudimo pensijų įstatyme numatyta tvarka, atsižvelgiant į darbo užmokesčio didėjimą šalyje.

Preliminariais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, tokiems siūlymams įgyvendinti 2021 m. prireiktų apie 15 mln. eurų, o 2022–2023 m. – apie 106 mln. eurų kasmet valstybės biudžeto lėšų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Numatoma, kad naujas išmokas įteisinantys pakeitimai įsigalios nuo liepos 1 d. Ir nuo šios dienos bus galima teikti prašymus „Sodrai“. Tačiau ji vienišų asmenų išmokas, kaip numatyta projekte, pradės mokėti tik nuo šių metų lapkričio 1 d.

Naujos išmokos bus mokamos už einamąjį mėnesį. Gavėjui mirus, jį laidojusiam asmeniui, kuris pirmas kreipsis į „Sodrą“, bus išmokama mirusiam paskirta išmoka už jo mirties mėnesį ir dar viena viso vienišo asmens išmokos dydžio suma.

Įstatymų projektus pirmiausia turėtų patvirtinti Vyriausybė. Vėliau jie turės būti priimti Seime ir pasirašyti prezidento. Tiek valdantieji, tiek opozicija, tiek Prezidentūra palaiko idėją, kad mažiausias pajamas gaunantiems asmenims išmokos būtų didinamos, taigi tikėtina, kad projektai bus netrukus priimti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų