REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo tada, kai Lietuvoje buvo uždrausta pardavinėti alkoholinius gėrimus po 20 val. įprastą dieną ir po 15 val. sekmadieniais, atsirado gudručių, besirūpinančių, kad tie, kurie nespėjo nusipirkti, neliktų be gėrimų, cigarečių ir užkandžių bet kuriuo paros metu.

Nuo tada, kai Lietuvoje buvo uždrausta pardavinėti alkoholinius gėrimus po 20 val. įprastą dieną ir po 15 val. sekmadieniais, atsirado gudručių, besirūpinančių, kad tie, kurie nespėjo nusipirkti, neliktų be gėrimų, cigarečių ir užkandžių bet kuriuo paros metu.

REKLAMA

Šią paslaugą, kai naktį į namus yra pristatomas norimas alkoholis ir vadinamas zagironas, daug kas vadina „alko taksu“.

Vienur tenka susimokėti ir už privežimą, pavyzdžiui, 5 eurus. O kitur tiesiog prašoma daugiau už pačias prekes, tarkime, 6 eurų už įprastų cigarečių pakelį ar 15 – už elektronines.

Policija tikina, kad tokias nelegalias veiklas seka. Pareigūnai įspėja, kad ja užsiimantiems gali grėsti baudos ir iki 6 tūkst. eurų.

Vis tik nepaisydamas galimų nemalonumų šią alkoholio privežimo paslaugą teikia ne vienas asmuo ar įmonė ir ne viename Lietuvos mieste.

REKLAMA
REKLAMA

Per kelias minutes atsiunčia meniu

Kaunietė Agnė (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) tv3.lt portalui papasakojo, kad alkoholio į namus po 20 val. Kaune teko užsisakyti maždaug 5 kartus, Vilniuje – porą kartų, o Klaipėdoje – vieną kartą.

REKLAMA

Ji nurodė, kad kontaktus Kaune sužinojo per draugus, nes ten ši paslauga esą labai populiari. O norint užsisakyti Vilniuje teko ieškoti socialiniame tinkle „Facebook“, į paiešką vedant „privežu alkoholį“ ar kažką panašaus.

„Taip radome prieš keletą mėnesių paskelbtą įrašą, kad alkoholį veža visą parą. „Facebook“ anketa buvo anonimiška.

Klaipėdoje taip pat ieškojome per „Facebook“ ir radome postą, kur buvo parašyta, kad reikia skambinti nurodytu numeriu ir atveš. Paskambinome apie 1 val. nakties, žmogus iš karto atsiliepė ir labai greitai privežė“, – patirtimi su „alkoholio taksi“ dalinosi Agnė.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausta apie patį užsakymo procesą mergina nurodė, kad yra alkoholį Kaune privežančio žmogaus „Facebook“ paskyra, kuriam į žinutes tereikia nusiųsti „Like“ ir jis per kelias minutes atsiunčia visą meniu.

Pasak pašnekovės, tuomet reikia išsirinkti, ko nori, o jis atsiunčia banko sąskaitą. Pervedus pinigus ir parašius adresą jis atveža alkoholį.

Lenkišką alkoholį priveža per pusvalandį

„Esu užsisakinėjusi įvairiomis valandomis, teko ir paryčiais, ir vidury nakties. Tai visada susisiekti su alkoholio privežėjais būdavo labai paprasta – jie visi dirba visą parą, atrašo iš karto.

Visada atveždavo greitai. Aišku, priklauso nuo to, kurioje miesto pusėje esi, tačiau laikas būdavo maždaug 30 min. Ilgiausiai yra tekę laukti Vilniuje – valandą“, – kalbėjo Agnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji įvardijo, kad į namus galima užsisakyti kelių rūšių alaus, stipriųjų gėrimų, kelių rūšių degtinės ir po vieną ar dvi rūšis kitų gėrimų: brendžio, viskio ir pan.

Tarp pasirinkimų yra ir gazuoti gaivieji gėrimai. Taip pat netgi ir kelios rūšys cigarečių: „Užkandžių, kiek pamenu meniu, matyti neteko.“

Agnė atskleidė, kad nei Kaune, nei Klaipėdoje už privežimą mokėti nereikėjo. O Vilniuje privežimas kainuoja 5 eurus.

„Kiek pamenu, alkoholiniai gėrimai užsisakant su privežimu yra 6–7 eurais brangesni nei įprastai parduotuvėse. Bet tiksliai negaliu pasakyti, nes alkoholio privežėjai gėrimus perka ne Lietuvoje, o Lenkijoje ar Latvijoje, kur jis yra pigesnis.

REKLAMA

Nes lietuviškų įmonių alkoholio pas juos rasti nelabai įmanoma – dažniausiai jie būna lenkiški“, – komentavo kaunietė.

Ji pridūrė, kad yra asmenų, kurie alkoholį vežioja patys, yra ir tokių, kurie tam netgi turi savo darbuotojus–išvežiotojus.

Už degtinę – iki 35 eurų, el. cigaretės – 10–15 eurų

Žurnalistams pamėginus susisiekti su dviem nelegalia alkoholio privežimo į namus veikla užsiimančiais asmenimis, vienas plačiau komentuoti nesutiko, o kitas tiesiog neatsakė.

Vis tik atsakęs asmuo informavo, kad yra tiek parduotuvių, tiek barų ir restoranų, kurie išvežioja alkoholį naktimis ar parduoda išsinešti.

REKLAMA

„Jokia čia paslaptis – iš barų ir naktinių klubų žmonėms visą laiką pristatė. Barai nėra visiškai kontroliuojami. Jie nakties kaina visada davė naktimis išsinešti“, – komentavo jis.

Socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“ galima rasti įvairiausių įrašų apie galimybę į namus gauti ne tik alkoholio ir cigarečių, bet ir užkandžių visą parą.

Kai kurie žmonės pasidalino ir meniu. Pavyzdžiui, 130 g bulvių traškučių kainuoja 4 eurus, 140 g riešutų – 5 eurus.

Sultys, energetiniai ir limonadų gėrimai atsieina 3–8 eurus. Įvairūs alaus ir sidro gėrimai kainuoja nuo 2,5 iki 6,5 euro.

Cigaretės kainuoja 5,5–6 eurus, žiebtuvėlis – 2 eurus, vienkartinės elektroninės cigaretės atsieina 10–15 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už 0,5–1 litro įvairių rūšių degtinę prašoma 14–35 eurų. Už brendį – 15–26 eurų. Už viskį, konjaką – 19–40 eurų.

Vyno butelis kainuoja 14–32 eurus. Šampanas – 8–75 eurus. Tekila – 33–44 eurus. Romas ir džinas atsieina 18–43 eurus. Likeriai ir trauktinės – 15–32 eurus.

Minimalus užsakymas – 20 eurų.

Stebi „Facebook“ grupes, atlieka kontrolinius pirkimus

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė pabrėžė, kad Lietuvoje vežioti alkoholį į namus po 20 val. kasdien ar po 15 val. sekmadieniais yra nelegalu.

Ji priminė, prekiauti alkoholiniais gėrimais yra draudžiama pirmadieniais–šeštadieniais iki 10 val. ir nuo 20 val., o sekmadieniais – iki 10 val. ir nuo 15 val. mažmeninės prekybos vietose, išskyrus savivaldybių tarybų ribojamus atvejus.

REKLAMA

Šis draudimas nėra taikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems tarptautinio susisiekimo traukiniuose, laivuose, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, viešbučių kambariuose įrengtuose mini baruose, neapmuitinamose parduotuvėse ir specialiosiose prekybos vietose.

Šis draudimas netaikomas ir viešojo maitinimo vietose, turinčiose licencijas mažmeninei prekybai alkoholiniais gėrimais, parduodamiems pilstomiems alkoholiniams gėrimams ir tik vartoti vietoje.

„Fiziniams asmenims, turintiems verslo liudijimą, suteikiantį teisę verstis išvežiojamąja prekyba maisto produktais, ir vykdantiems verslo liudijime numatytą veiklą, draudžiama jų darbo metu specialiai šiai prekybai pritaikytose automobilinėse parduotuvėse laikyti ir gabenti alkoholio produktus, taip pat taksi vairuotojams jų darbo metu draudžiama taksi automobiliuose laikyti ir gabenti alkoholio produktus“, – pridūrė pašnekovė.

REKLAMA

J. Liutkienė nurodė, kad policijos virtualus patrulis stebi viešąją erdvę, kurioje randama asmenų įrašų su siūlymais pristatyti alkoholį po 20 val.

„Tokie įrašai yra stebimi, patikrinama informacija ir, jei nustatomas galimai administracinio nusižengimo požymių, tokia informacija yra perduodama įstaigai tolimesniam aplinkybių patikrinimui.

Virtualus patrulis taip pat gauna pranešimų iš asmenų, kurie nurodo asmenis ar „Facebook“ grupes, kuriose yra skelbiami tokie pranešimai su siūlymais. Be to, Policijos įstatymas policijos pareigūnams leidžia atlikti kontrolinius pirkimus“, – komentavo atstovė.

Kas gresia už tokią veiklą?

Pasak J. Liutkienės, kiekvienas pažeidimas yra tiriamas individualiai. Jeigu prekiaujama ne namų gamybos alkoholiniais gėrimais, tai būtų administracinė atsakomybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos aiškinimu, kadangi prekyba alkoholiniais gėrimais yra licencijuojama, tai už vertimąsi neteisėta ūkine, komercine veikla neturint licencijos gresia bauda nuo 390 iki 1100 eurų.

Nusižengimą padarius pakartotinai – nuo 1040 iki 2400 eurų.

Jei šiai veiklai yra panaudojamas ir nelegaliai dirbančių asmenų darbas, gresia bauda nuo 2200 iki 4000 eurų.

Be to, už visus šiuos nusižengimus yra skiriamas pagamintos produkcijos, įrankių, žaliavos ir iš šios veiklos gautų pajamų konfiskavimas.

Anot policijos atstovės, kai kuriais atvejais nelegalią veiklą būtų galima kvalifikuoti ir pagal kitą Administracinių nusižengimų kodekso straipsnį, kuomet yra įsigyjamos, laikomos, gabenamos, naudojamos, pardavinėjamos akcizais apmokestinamos prekės.

REKLAMA

Tokiu atveju prekės taip pat bus konfiskuojamos ir grės baudos nuo 40 iki 6000 eurų.

Ar atsakomybė krenta ir ant pirkėjo pečių?

Pasak J. Liutkienės, jeigu prekybos alkoholiniais gėrimais tvarkos ar kitų alkoholinių gėrimų pardavimo, laikymo ir gabenimo reikalavimų pažeidimą padarytų mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietos darbuotojas, grėstų bauda nuo 30 iki 40 eurų. Pažeidimą padarius pakartotinai – 40–390 eurų bauda.

„Policijos pareigūnai nustato viešojo maitinimo įstaigų darbuotojų padarytus administracinius nusižengimus. Informaciją perduoda Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, kad būtų taikomos ekonominės sankcijos – bauda skiriama juridiniam asmeniui.

REKLAMA

Be to, už sisteminius pažeidimus informuoja atitinkamą savivaldybę, kad būtų sustabdomas licencijos galiojimas“, – dėstė pašnekovė.

Ji pridūrė, kad alkoholio pardavimas jaunesniems negu 20 metų asmenims užtraukia baudą nuo 30 iki 120 eurų, pakartotinai – nuo 120 iki 440 eurų.

Alkoholio pardavimas mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose nesilaikant licencijoje nurodytų apribojimų arba neturint licencijos atitinkamai užtraukia 200–1170 ir 390–1170 eurų baudas.

Nustačius visus šiuos nusižengimus skiriamas ir alkoholinių gėrimų konfiskavimas.

Policijos atstovė neslėpė, kad, kalbant apie alkoholio privežėjus, atsakomybė numatyta tik pardavėjui.

Tačiau paminėjo, kad atsakomybė numatyta ir pirkėjui už viešojo maitinimo vietose įsigytų alkoholinių gėrimų išnešimą iš viešojo maitinimo vietų pirmadieniais–šeštadieniais iki 10 val. ir nuo 20 val., o sekmadieniais – iki 10 val. ir nuo 15 val.

Latvijoj visa para degalinėse parduodu ir jokiu problemų jie nemato, laisva salis
nematau problemos dėl tų ribojimų. bare visada pilna visko. tai kartą į kelis mėnesius rimčiau pagerti niekada nebūna problemos. o šiaip tai alkoholis kenkia. ir dėka tų ribojimų gatvės tapo saugesnės, ir mirčių susijusių su alkoholio vartojimu mažiau. aš tik už. o kam ten labai prastai dėl to, siūlyčiau susimąstyti, kol ne per vėlu
Uždrauskite lošimų reklamą kuria visur kiša net jau koktu darosi.Kiek per kartą pralošiama per metus nepragersi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų