Į Lietuvą iš ES valstybių kasmet įvežama vis daugiau mėsos, jos gaminių ir subproduktų. Siekiant apsaugoti vartotojus nuo nekokybiškos produkcijos patekimo į rinką, sugriežtinta įvežamos mėsos kontrolė. Tikrinamos perdirbimo įmonės, tiekėjai, prekybininkai, turgaus prekeiviai.
Į kovą stoja ir muitinė
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Lietuvoje yra vykdoma įvežamų maisto produktų valstybinė veterinarinė kontrolė. Siekiant padidinti tikrinimo efektyvumą, šių metų sausio mėnesį pradėta bendradarbiauti su Muitinės departamentu – sukurtos mobilios teritorinių VMVT inspektorių ir muitinės pareigūnų kontrolės grupės, kurios ištisą parą vykdo patikrinimus Kalvarijos ir Lazdijų keliuose.
Mobilios dviejų žinybų pareigūnų grupės reidų keliuose metu tikrina, ar per mūsų respublikos sieną neįvežami nekokybiški, netinkamai įformintais dokumentais, nesaugūs ar nelegalūs maisto produktai. Kontrolė operatyviai vykdoma visose grandyse. Kelyje nustačius pažeidimus, nedelsiant informuojamos teritorinės VMVT, kurių inspektoriai tęsia tikrinimus produkcijos iškrovimo vietose ar sandėliuose. Tokiu būdu Marijampolėje buvo nustatytas nelegalus kiaulienos platinimas.
Medžiaga apie šį įvykį perduota teisėsaugos institucijoms. Panašių atvejų nustatoma ir daugiau.
Mėsos ir jos produktų įvežimu į Lietuvą užsiima 171 importuotojas: 105 uždarosios akcinės bendrovės, 7 akcinės bendrovės, 3 žemės ūkio bendrovės, 3 žemės ūkio kooperatinės bendrovės ir 1 kooperatyvas, 12 individualių įmonių, 36 asmenys, turintys verslo liudijimus.
Daugiausiai mėsos įveža didžiosios mėsos perdirbimo įmonės. Apie įsivežtą produkciją įmonės privalo informuoti teritorines VMVT, kurių inspektoriai, remdamiesi rizikos vertinimu, tikrina dokumentus, produkciją, ima mėginius laboratoriniams tyrimams. Pastaraisiais mėnesiais atlikus patikrinimus, ŽŪKB „Pamario paukštynas“ buvo priverstas grąžinti 3 siuntas lenkiškos paukštienos dėl mikrobiologinės taršos. Nesaugios paukštienos ir mėsos buvo nustatyta ir UAB „Nobeka“ (Panevėžys), UAB „Agrobarteris“ (Klaipėda). Šių metų sausio pabaigoje patikrinus UAB „Klaipėdos mėsinė“, VMVT inspektoriai nustatė dokumentų neatitikimo atvejų, atsekamumo bei ženklinimo pažeidimų.
Lenkišką produkciją pardavinėja kaip lietuvišką
VMVT šių metų sausio mėnesį atliko neplaninius patikrinimus Lietuvos miestų ir apskričių turgavietėse. Vienas iš šių patikrinimų tikslų – išaiškinti, ar neprekiaujama įvežtine mėsa ar jos produktais, paženklinus ją kaip lietuvišką. Daugiausiai pažeidimų rasta didžiųjų miestų – Vilniaus ir Kauno turgavietėse. Klaipėdos miesto turgavietėse rimtesnių pažeidimų nebuvo nustatyta. Iš patikrintų beveik pusšimčio mėsos prekeivių, visi prekiavo tik lietuviška mėsa ar jos produktais.
„Patikrinimų metu nustatyti faktai, kad kai kurie respublikos paukštynai tiekia turgavietėms lenkišką produkciją, o prekybos vietose ji pardavinėjama kaip lietuviška. Turgavietėse nustatyta ir daugiau ženklinimo ir atsekamumo pažeidimų, klaidinančių vartotojus dėl mėsos ar jos produktų kilmės šalies“, – komentavo VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Egidijus Simonis.
Vilniaus bendrovės „Šnipiškių ūkis“ eksploatuojamoje Kalvarijų turgavietėje rasta prekiaujant lenkiška kiauliena (650 kg), kuri ženklinimo etiketėse buvo nurodyta kaip lietuviška. Patikrinimo metu nustatyta, kad kai kuriose prekybos vietose buvo maišoma lietuviška šviežia mėsa su lenkiška, kainų etiketėse vartotojams nebuvo nurodyta mėsos kilmės šalis.
Inspektoriai nustatė tinkamumo vartoti terminų nesilaikymo, atsekamumo ir ženklinimo pažeidimų. Bendrovės „Tugva“ eksploatuojamoje Halės turgavietėje taip pat nustatyti 2 prekiautojai, pardavinėjantys lenkišką kiaulieną (633 kg), kurios ženklinimo etiketėse buvo nurodyta, kad mėsa pagaminta Lietuvoje. Pagal veikiančių mobiliųjų veterinarijos ir muitinės pareigūnų grupių operatyvią informaciją išaiškinta, kad Krekenavoje, Panevėžio raj., registruota individuali įmonė iš
Lenkijos įsivežtą kiaulieną Halės turgaus prekeiviams pardavė kaip savo įmonės produkciją. 14 turgaviečių prekiautojų nubausta piniginėmis baudomis.
Nenurodo kilmės šalies
Kauno miesto turgavietėse rasta mėsos gaminių, kurių ženklinime nebuvo nurodyti platintojai, trūko įsigijimo dokumentų, buvo prekiaujama kiauliena, kurios ženklinime nenurodyta mėsos kilmės šalis. UAB „Matkomus“ administruojamoje turgavietėje buvo prekiaujama malta vištiena su pasibaigusiu tinkamumo vartoti terminu, rūkytais mėsos gaminiais be įsigijimo dokumentų. Prekiautojai nubausti piniginėmis baudomis. UAB „Žaliakalnio turgavietė“ ir ūkininkų turgelyje, įsikūrusiame Kauno pilies teritorijoje, pažeidimų nebuvo nustatyta.
Patikrinus Marijampolės apskrities turgavietes, pažeidimai nustatyti Marijampolės miesto vartotojų kooperatyvo turgavietėje, kur nubausti trys prekiautojai, pardavinėję neteisingai suženklintus lenkiškus mėsos gaminius.
„VMVT ir toliau vykdys nuoseklią, rizikos vertinimu pagrįstą prekybos mėsa ir jos produktais kontrolę. Bus griežtai tikrinamas mėsos importo ir įvežimo reikalavimų laikymasis, o prekybos įmonėse – maisto produktų atsekamumas, jų kilmės šalies nurodymas, laikymo sąlygos, higienos reikalavimų laikymasis“, – sakė E.Simonis.