• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjo megamiestų era. Daugiau nei pusė pasaulio gyventojų dabar gyvena miestuose ir jie tikrai negrįš į kaimus. Su Kinija priešakyje, šiandienos globalūs miestai didėja gyventojų skaičiumi bei tampa pasaulio ekonomikos varikliais – ir kelia daug problemų šalių vyriausybėms, rašo „Foreign Policy“.

REKLAMA
REKLAMA

McKinsey pasaulinis institutas sudarė pačių dinamiškiausių miestų reitingą. Pateikiame pirmąjį jų dešimtuką.

REKLAMA

1. Šanchajus

Šanchajuje yra pats užimčiausias pasaulio uostas, didžiausia Kinijos akcijų birža bei dvigubai daugiau dangoraižių nei Niujorke. Dažnai vadinamas modernios Kinijos gimimo vieta – čia įsikūrė Kinijos komunistų partija – Šanchajus yra šalies spartaus maršo klestėjimo link svarbiausia dalis.

REKLAMA
REKLAMA

2. Pekinas

Praėjus keturiems metams po 2008 m. olimpinių žaidynių, Pekinas atspindi visos Kinijos iššūkius. Spindintis miesto finansinis centras ir kylantys architektūros projektai rodo išdidžią Kinijos laikyseną. Tačiau šiais metais kilus didelei audrai, dėl nuotekų sistemos sutrikimų žuvo beveik 80 žmonių. O nors Mao Dzeduno milžiniškas portretas stebi ramią Tiananmenio aikštę, aktyvistai, kaip Ai Weiwei, nesileidžia būti nutildomi Kinijos režimo ir garsiai pasauliui skelbia apie korupciją ir pažeidimus šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Tiandzinas

Pekino šešėlyje esantis Tiandzinas yra vienas iš neatrastų Kinijos megamiestų. Jame gyvena per 11 mln. žmonių, tačiau daugeliui, ypač Vakarams, jis yra beveik nežinomas, dar vienas anonimiškas megapolis tiekiantis pasauliui produkciją. XIX a. pabaigoje mieste jautėsi kolonialistų palikta europietiška architektūra, tačiau dabar Tiandzinas atspindi modernią Kiniją: čia driekiasi platūs bulvarai ir spindi biurų pripildyti bokštai.

REKLAMA

Mieste vykdomas bendras Singapūro ir Kinijos vyriausybių ekomiesto projektas. Tai 30 kvadratinių kilometrų pločio pastatų kompleksas su įdiegtomis naujausiomis žaliomis technologijomis.

4. San Paulas

San Paulas tarp Brazilijos miestų visada yra nustelbiamas Rio de Žaneiro. Tačiau San Paulas, šalies finansų sostinė ir istoriškai svarbi vieta, pradeda išsiskirti. Pakilimo metais čia atsidarė daugybė meno galerijų ir yra kalbama apie planus nugriauti „Didįjį kirminą“ – virš žemės pakeltą greitkelį, kertantį 20 mln. gyventojų turintį miestą.

REKLAMA

5. Guangdžou

Didžiausias Kinijos Perlų upės deltoje esantis miestas Guangdžou yra Pietų Kinijos gamybos centras, kuris daugiausia prisidėjo prie dešimtmetį besitęsiančio spartaus šalies ekonominio augimo. Šiandien Guangdžou įkūnija Kinijos spartų urbanistinį augimą, jame yra įspūdingas Zahos Hadid suprojektuotas operos teatras ir inovatyvi autobusų sistema, kuri stengiasi kovoti su miesto milžiniškais transporto kamščiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai Perlų upės deltos miestai su Guangdžou širdyje susijungs į vieną megamiestą, jis apims apie 40 mln. gyventojų.

6. Šenženas

1979 m. Šenženas buvo tiktai žvejų kaimelis. Tačiau po 33 metų jis tapo tviskančiu Kinijos metropoliu – aiškiausiu Dengo Siaopino ekonominių reformų naudos gavėju. Šenženas buvo pirmasis paskelbtas specialiąja ekonomine zona ir šiandien pramonės lenktynėse varžosi su Guangdžou. Jame yra kelios didžiausios pasaulyje elektronikos gamyklos įskaitant „Foxconn“ – „iPhone“ gamintoją. Pastaraisiais metais Šenženas stengiasi persiorientuoti į prietaisų dizainą.

REKLAMA

7. Niujorkas

Didžiausiame Amerikos mieste vyksta remontas. Finansiniame rajone baigiamas „One World Trade Center“, o „High Line“ parkas, išdygęs ant virš žemės pakelto metro bėgių, tapo sėkmingiausiu miesto atnaujinimo projektu.

8. Čongčingas

Miestai kaip Čongčingas atspindi Kinijos ateitį. 30 mln. gyventojų turintis miestas pastaraisiais metais išgyveno statybų bumą tam, kad sugebėtų apgyvendinti sparčiai gausėjančius gyventojus. Miesto augimas rodo Komunistų partijos pastangas šalies augimo naudą perskirstyti iš šalies pakrančių į jos vidurį. Bo Silai, buvęs galingas Čongčingo partijos vadas, ėmėsi mieste ryžtingos kovos su korupcija ir atgaivino maoizmą.

REKLAMA

9. Maskva

Iš Sovietų Sąjungos, liberalizacijos ir hiperinfliacijos pelenų pakilusi Maskva tapo, V. Putino žodžiais, „šauniausia geopolitine praėjusio amžiaus nelaime.“ Remiama Rusijos finansų ir energetikos sektorių atsigavimo – ir vadovaujama naujųjų turtuolių plutokratijos – Maskva šiandien yra brangiausias Europos miestas ir turi daugiausiai milijardierių pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

10. Tokijas

Tokijo neoninės šviesos ir milžiniški bokštai įkvėpė daugybę futurizmo rašytojų bei filmų kūrėjų. Tačiau šiandien jis atsidūrė keistoje pozicijoje: megamiestų veteranas dunkso augančių naujokų iš Kinijos pašonėje. Nepaisant Japonijos dešimtmetį trunkančios ligos, Tokijas vis dar turi daugiausia „Fortune 500“ brangiausių įmonių sąraše besipuikuojančių bendrovių ir yra Rytų Azijos finansų centras. Be to, Japonijos sostinė turi daugiausiai Michelin žvaigždutėmis apdovanotų restoranų bei tampa pasauliniu mados centru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų