REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Muammaras Gaddafis buvo turtingiausias žmogus pasaulyje. Kitų diktatorių turtas ne ką mažesnis. Tad kokie tie diktatorių turtai?

REKLAMA
REKLAMA

Ištisus dešimtmečius valdydami savąsias šalis diktatoriai visame pasaulyje sukaupė pasakiškus turtus. Susikrauti milžiniškus turtus jie galėjo pirmiausia dėl to, kad nebuvo jokios kontrolės, tad, užuot mokėję pinigus į valstybės iždą, jie mielai juos siųsdavo į savo asmenines sąskaitas visame pasaulyje. Geriausias pavyzdys yra praėjusią savaitę nužudytas Libijos diktatorius Muammaras Gaddafis, kuris naujausiais duomenimis buvo turtingiausias žmogus pasaulyje – jo turtas vertinamas daugiau kaip 200 milijardų dolerių. Pateikiame turtingiausių pasaulio diktatorių sąrašą.

REKLAMA

Nors iš pradžių M. Gaddafio turtas buvo įvertintas 70 mlrd. dolerių, iš „Los Angeles Times“ publikuojamų naujausių duomenų aiškėja, kad dabar jau mirusiam diktatoriui pavyko susikrauti arti 200 mlrd. dolerių vertės turtą. Tai reiškia, kad M. Gaddafis prieš mirtį buvo turtingiausias žmogus pasaulyje. Jis turėjo daugiau kaip tris kartus didesnį turtą, negu turtingiausiu pasaulio žmogumi laikytas Meksikos milijardierius Carlosas Slimas.

REKLAMA
REKLAMA

M.Gaddafio turtą sudarė lėšos asmeninėse sąskaitose, nekilnojamasis turtas ir investicijos visame pasaulyje. Kaip jis sugebėjo sukaupti tiek lėšų? Per pastaruosius 41 metus jis valdė didžiausius naftos telkinius Afrikoje. Lėšas, kurios įplaukdavo į Libijos centrinį banką, diktatorius galėjo lengvai išmokėti, ir jos nusėsdavo į jo asmenines sąskaitas. M.Gaddafis taip pat mokėjo valstybės pinigus, norėdamas pelnyti kitų regiono vadovų palankumą.

Didžiąją dalį kapitalo M. Gaddafi buvo investavęs kitose šalyse, tarpininkaujant valstybinėms institucijoms – Centriniam Libijos bankui, Libijos užsienio bankui ar Libijos valstybinei naftos korporacijai. Remiantis naujausiais duomenimis galima teigti, jog pats diktatorius ir jo šeima galėjo nevaržomai naudoti pinigus, kuriuos savo dispozicijoje turėjo šios organizacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Libijos diktatorius investavo pinigus visame pasaulyje: JAV bankų sąskaitose ir investicijų pavidalu M. Gaddafis paliko virš 37 mlrd. dolerių. Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje ir Didžiojoje Britanijoje M. Gaddafio bendra investicijų ir aktyvų vertė - daugiau nei 30 mlrd. dolerių, nors įtariama, kad ši suma gali būti bent du kartus didesnė.

Šiuo metu dauguma M. Gaddafio sąskaitų užsienyje yra įšaldytos, ir dedamos pastangos perduoti šiuos pinigus naujai, laikinajai Libijos vyriausybei. Tačiau, anot Jungtinių Tautų ataskaitos, tai bus varginantis procesas, kurio įgyvendinimas gali užtrukti keletą metų.

REKLAMA

Libija (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)M. Gadaffi nuverstas sukilėlių (Scanpix nuotr.)

Hosni Mubarakas

Buvęs Egipto prezidentas savo valdymo metais sukaupė apie 70 mlrd. dolerių. H. Mubarako pinigai yra laikomi Šveicarijos ir Didžiosios Britanijos bankuose, jie taip pat investuoti į nekilnojamąjį turtą Niujorke, Londone ir Los Andžele. Diktatorių nuvertus jo sąskaitas įšaldė Šveicarija. Įšaldyti ir H. Mubarako šeimos aktyvai Egipte.

Egipte H. Mubarakas ir jo sūnūs yra kaltinami korupcija, o buvęs prezidentas, be to, kaltinamas ir dėl 850 opozicijos veikėjų mirties.

REKLAMA

Hosni Mubarakas (nuotr. SCANPIX)Hosni Mubarakas (nuotr. SCANPIX)

Mohammedas Suharto

Jau miręs Indonezijos vadovas per 31 valdymo metus sukaupė 35 mlrd. dolerių. Dėl šalies ekonomikos problemų 1998 metais diktatorius buvo nuverstas. M. Suharto buvo apkaltintas 440 mln. dolerių išeikvojimu. Prieš tai, prabėgus vos keletui dienų po prezidento nuvertimo, jis perkėlė 9 mlrd. dolerių iš sąskaitos Šveicarijoje į Austriją.

Dėl pablogėjusios diktatoriaus sveikatos procesas buvo nutrauktas, o M. Suharto po keleto metų mirė.

Suharto (nuotr. SCANPIX)M. Suharto (nuotr. SCANPIX)

Abdullah ibn Abd al-Aziz as-Saud

Saudo Arabijos karaliaus turtas vertinamas 21 mlrd. dolerių. Šalies vadovas jau daugelį metų valdo didžiausius pasaulyje naftos išteklius. Šeichas, turbūt, nemoka taupyti, o apie prabangą, kurioje jis gyvena, mastą byloja kad ir šis atvejis. Praėjusių metų lapkričio mėnesį 85 metų Abdullah skrido gydytis į Niujorką. Kelionėje jį lydėjo trys lėktuvai, o nusileidus – 40 automobilių konvojus, pusė jų vežė vien tik bagažą. Karalius buvo gydomas Niujorko presbiterionų ligoninėje, o gydymo laikotarpiui Abdullah išsinuomojo visą ligoninės korpusą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karalius Abdullah žinomas dėl savo labdaringos veiklos. Tarp kitko, jis finansavo lenkų Siamo dvynių atskyrimo operaciją.

Abdullah ibn Abd al-Aziz as-Saud (nuotr. SCANPIX)Abdullah ibn Abd al-Aziz as-Saud (nuotr. SCANPIX)

Hassanal Bolkiah

Brunėjaus sultonas, kurio turtas vertinamas 20 mlrd. dolerių, yra didžiausio pasaulyje vienos šeimos namo savininkas. Istan Nurul Iman rūmuose įrengta 250 vonios kambarių, mečetė 1500 žmonių ir garažas 110 automobilių. Sultono rezidencijoje kabo 564 sietynai. H.Bolkiah yra yra žinomas automobilių magėjas. Jo kolekcijoje yra 1900 automobilių, tarp jų – už 14 mln. dolerių pirktas Rolls-Royce kabrioletas.

REKLAMA

Sultono Hassanal Bolkiah automobilių kolekcija (theconsumerism.com nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Sultono Hassanal Bolkiah automobilių kolekcija (theconsumerism.com nuotr.)

Šeichas Mohammedas bin Zayed Al Nahyan

Futbolo klubo „Manchester City“ savininkas turi turto, kurio vertė siekia 20 mlrd. dolerių. Jungtinių Arabų Emiratų lyderis ir Abu Dhabio valdovas pastaruoju metu biržoje neteko apie 5 mlrd. dolerių. Nepaisant to, Seišelių salose yra statomi šešių aukštų rūmai. Specialiai šiam projektui buvo atsisiųsta keli šimtai darbuotojų iš Pietų Azijos.

bin Zayed Al Nahyan (nuotr. SCANPIX)M. bin Zayed Al Nahyan (nuotr. SCANPIX)

Šeichas Mohammedas bin Rashid Al Maktoum

Arabų šeicho, Dubajaus emiro, Jungtinių Arabų Emiratų premjero ir viceprezidento turtas siekia 15 mlrd. dolerių. Rashid Al Maktoum svajojo paversti miestą vienu svarbiausių pasaulio finansų centrų ir regiono ekonomikos lyderiu. Didelės investicijos įklampino Dubajų į skolas – prieš pusantrų metų jis atsidūrė ant bankroto slenksčio, ir teko prašyti paskolos.

REKLAMA

Šeichas Al Maktoum yra vienas didžiausių lenktyninių arklių savininkų pasaulyje. Jis turi 68 lenktyninius eržilus, išskirstytus po visą pasaulį.

Šeichas Ahmed bin Saeed al-Maktoum, Emirates avialinijų vadovas. AFP / Scanpix nuotr. (nuotr. Balsas.lt)Šeichas Ahmed bin Saeed al-Maktoum, Emirates avialinijų vadovas. AFP / Scanpix nuotr.

Ben Ali

Valdžiusiam Tunisą 23 metus prezidentui pavyko susikrauti turtą, kurio vertė siekia 5 mlrd. dolerių. Jo rūmų šturmo metu šių metų sausio mėnesį Ben Ali apimtas panikos pabėgo iš Tuniso į Saudo Arabiją. Buvusio prezidento žmonai pavyko išvežti iš šalies 1,5 tonos aukso, kurio vertė – 45 mln. eurų. Ben Ali turi nekilnojamojo turto Prancūzijoje. Neoficialiais duomenimis vienuose iš savo rūmų Tunise jis laikė seife 100 mln. dolerių grynaisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvęs Tuniso prezidentas Zine el Abidine Ben Ali (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Buvęs Tuniso prezidentas Zine el Abidine Ben Ali (Scanpix nuotr.)

Fidelis Castro

Žurnalą „Forbes“, kuris nurodė, kad F. Castro turtas yra 900 mln. dolerių, tučtuojau padavė į teismą pats diktatorius. Kubos vadovas neigia visus pranešimus apie jo daugiamilijoninį turtą.Tačiau skaičiavimai, atlikti atsižvelgiant į valstybinių firmų, kurių savininkas yra Fidelis Castro, vertę.

F. Castro (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)F. Castro (nuotr. SCANPIX)

Fidelis Castro (Reuters/Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Fidelis Castro (Reuters/Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

Pusiaujo Gvinėjos vadui pavyko sukaupti turtą, kurio vertė siekia 600 mln. dolerių. 2003 metais jis iš valstybės iždo išmokėjo 500 mln. dolerių ir pervedė į asmenines šeimos sąskaitas. N. Mbasogo semiasi didžiulį pelną iš naftos telkinių kontrolės. Net 70 proc. Pusiaujo Gvinėjos gyventojų gyvena , uždirbdami per dieną mažiau kaip du dolerius.

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (nuotr. SCANPIX)Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (nuotr. SCANPIX)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų