REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiek valandų per dieną naudojatės mobiliuoju telefonu ir kaip reaguotumėte, jeigu darbe vadovas tai uždraustų? Anot teisininkės, darbdavys tokią teisę turi. Ji pataria, ką daryti, jeigu nesutinkate su jo taisyklėmis.

Kiek valandų per dieną naudojatės mobiliuoju telefonu ir kaip reaguotumėte, jeigu darbe vadovas tai uždraustų? Anot teisininkės, darbdavys tokią teisę turi. Ji pataria, ką daryti, jeigu nesutinkate su jo taisyklėmis.

REKLAMA

Advokatė Evelina Kiznė socialiniame tinkle pastebėjo, kad darbdaviai gali sugalvoti daugybę taisyklių.

„Vienos jų gali pasirodyti absurdiškos, bet reikalingos, kitos, nors ir protingos, bet konkrečiame darbe visai neaktualios.

Pavyzdžiui, ką manote apie taisyklę darbo vietoje neturėti telefono?“ – klausė advokatė.

Gali drausti naudotis telefonu

E. Kiznė tikino, kad neseniai sulaukė užklausos, kurioje darbuotojas teiravosi, ar darbdavys gali uždrausti darbo vietoje turėti telefoną ar liepti jį laikyti rakinamoje spintelėje.

„Sutikite, dauguma žmonių net nesirinktų tokio darbo, jei žinotų, kad telefonas bus rakinamas. Tokį apsisprendimą gali lemti šeimyninės aplinkybės (pavyzdžiui, skambina vaikai) ar požiūris, kad toks darbdavio elgesys yra vergovė.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau darbo kodekse nėra aiškaus atsakymo, galima ar negalima turėti telefoną darbo vietoje“, – pastebėjo E. Kiznė.

Anot jos, darbdavio nustatytos taisyklės darbe negali prieštarauti darbo kodeksui.

„Darbdavys turi pareigą organizuoti darbą taip, kad būtų galima užtikrinti saugią aplinką darbuotojams. Tačiau paslaugos klientams turėtų būti teikiamos išvengiant žmogiškųjų klaidų. Tai yra jo teisėtas lūkestis, kurį jis siekia apsaugoti. O apsaugodamas darbdavys gali įvesti tam tikras privalomoms teisės normoms neprieštaraujančias taisykles.

REKLAMA

Taigi, tam tikrais atvejais darbdavys gali vidaus tvarka nustatyti, kad darbuotojas negali turėti telefono darbo vietoje. Pavyzdžiui, gamybos įmonė, turinti patirties, kai darbuotojas susižaloja kalbėdamas telefonu, turi pagrindą drausti turėti telefonus darbo vietoje, siekdamas užtikrinti darbų saugą. Jei telefonas yra paliekamas rakinamoje spintelėje, darbdavys turi garantuoti jo apsaugą“, – komentavo advokatė.

Telefonu privalo leisti naudotis per pertraukas

E. Kiznė atkreipė dėmesį, kad, jeigu darbuotojas negali turėti telefono darbo vietoje dėl darbų saugos, tai jis privalo turėti galimybę telefonu naudotis pertraukų metu.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau, jei darbuotojai nesutinka su darbo tvarkos taisyklėmis, jie gali raštu kreiptis į darbdavį ir prašyti pateikti argumentus, dėl kokių priežasčių yra taikoma tokia darbo tvarka.

Taisyklių apskundimo Darbo kodeksas nenumato. Tačiau darbuotojai galėtų kreiptis į Darbo ginčių komisiją dėl nepagrįsto savo teisių ribojimo, jei iš tiesų tokie draudimai būtų taikomi darbdaviui piktnaudžiaujant teise“, – aiškino E. Kiznė.

Kai kuriais atvejais telefono naudojimas trukdo darbui

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) antrino, kad, nors nei Darbo kodeksas, nei kiti įstatymai nereglamentuoja mobiliųjų telefonų naudojimo darbuotojų asmeninėms reikmėms, darbo metu, vis dėlto, darbdavys gali priimti vietinius norminius teisės aktus, kurie reglamentuotų visų ar dalies darbuotojų darbo sąlygas ar tvarką darbovietėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienam darbuotojui turi būti sudarytos tinkamos, saugios ir sveikatai nekenksmingos darbo sąlygos. Darbdavys privalo atlikti profesinės rizikos vertinimą darbovietėje, o nustačius nesaugias darbo sąlygas ar galimas rizikas, kai, pavyzdžiui, dėl mobiliųjų telefonų naudojimo darbo vietoje darbo vieta galėtų tapti nesaugi, darbdavys turi imtis priemonių“, – komentavo inspekcija.

Anot jos, darbdavys galėtų nustatyti darbo tvarkos taisykles, nurodant, kad mobiliųjų įrenginių naudojimas asmeniniais tikslais darbo vietoje yra ribojamas ar draudžiamas.

„Ypač, jeigu toks naudojimas sukeltų pavojų pačiam darbuotojui, kitiems darbuotojams ar tretiesiems asmenims, taip pat ir jeigu jų naudojimas trukdytų darbuotojui tinkamai atlikti darbo funkcijas, pavyzdžiui, sumažintų darbuotojo koncentraciją ar skleistų garsą (taip pat kitais susijusiais aspektais), dėl ko darbo vieta taptų nesaugi.

REKLAMA

Pastebėtina, kad mobiliųjų renginių naudojimas gali būti nesuderinamas su darbuotojo atliekamomis darbo funkcijomis, pavyzdžiui, galima kelių įrenginių koreliacija, kai vyksta nepertraukiamas procesas, bendraujama su klientais ir pan. arba tai prieštarauja kitiems teisės aktams, pavyzdžiui, vairuotojams“, – komentavo VDI.

VDI atkreipė dėmesį, kad darbo teisių įgyvendinimas ir pareigų vykdymas neturi pažeisti kitų asmenų teisių ir įstatymų saugomų interesų.

„Taigi, darbdavys negalėtų vienašališkai, be darbuotojų sutikimo, paimti mobiliųjų įrenginių iš darbuotojų, o galėtų, pavyzdžiui, sudaryti sąlygas darbuotojams palikti savo turtą saugomose patalpose, rakinamose spintelėse“, – sakė inspekcija.

kartais geriau būti be telefono, darbdavys kiek laiko sugaišta, kol ieško taves po objektą.
Jus ten Lietuvoj istojot i ES bet santvarka kaip USSR
Pas vergvaldžių nedirbu. Telefonu, be reikalo, nepliurpiu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų