Tiesa, nors būstas, anot ekspertų, jau pabrango lyginant su pernai, ateities prognozės norintiems įsigyti būstą dar labiau nepalankios – namų bei butų kainos tikėtina augs ir toliau, nebent jas sujauks dideli mokesčiai.
Brokerė Olga 24-erių Ingai rodo, kokį vaizdą matytų per savo langą, jeigu nusipirktų Kalvarijų gatvėje, Vilniuje esantį butą. Mergina sako, kad jau susitaupė pradiniam įnašui ir pakankamai laiko išdirbo, kad galėtų pasiimti paskolą ir įsigyti nuosavą kampą.
„Nuomos kainos Vilniuje yra ganėtinai didelės – ypač, jeigu nori gyventi vienas. Ir jeigu jau apsisprendžiau, kad noriu gyventi Vilniuje, galbūt net labiau apsimokėtų nusipirkti būstą ir tapti jo savininke“, – kalbėjo Inga.
Už 1968-ųjų statybos name, kuris skaičiuoja beveik 60 metų, esantį 33 kvadratų butą pardavėjai prašo 105 tūkstančių eurų. O norinčių įsigyti tokį būstą, anot brokerės, netrūksta.
„Iš tikrųjų, jeigu šito buto kaina būtų, sakysim, 95 tūkstančiai, jis būtų parduotas vakar“, – įsitikinusi „Oberhaus“ brokerė Olga Akelienė.
Pardavimų apimtys pakilo trečdaliu
O kad lietuviai šiemet puolė pirkti būstus, rodo ir Registrų centro duomenys. Šiemet, sausio-balandžio mėnesiais, gyventojai įsigijo 800 daugiau namų ir beveik 3 tūkstančiais daugiau butų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.
„Mes matome, kad mažėjančios palūkanos ir krentantis „Euribor“ iš tiesų pritraukė nemažą dalį gyventojų, kurie delsė pirkti būstą aukštų palūkanų metu“, – sakė „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Gyventojai nesibodi pirkti ir vidutiniškai 5 procentais, palyginti su pernai, išbrangusius butus.
„Jeigu palyginti šiuos metus su praėjusiais metais, tai pardavimų apimtys apskritai visoje Lietuvoje pakilo apie trečdaliu“, – teigė „Ober Haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis.
Kad būstų pardavimai ir toliau kils į viršų, anot A. Izgorodino, galime tikėtis tiek vasarą, tiek rudenį, mat Europos Centrinis Bankas bazines palūkanas gali sumažinti dar du kartus. Visgi ekspertas įžvelgia ir nerimą keliančių ženklų, mat gyventojų nuomonė apie Lietuvos ekonomikos perspektyvas yra blogiausia per dvejus metus.
„Panašu, kad tos diskusijos dėl mokesčių reformos, jau pridarė nemažai blogų reikalų Lietuvos ekonomikai. Ir yra tas neapibrėžtumas tarp vartotojų. Labai bus įdomu stebėti, kaip vartotojas elgsis, tarkim, su tom pačiom paskolom vasarą ir rudenį“, – kalbėjo ekonomistas.
Prognozuoja NT kainų augimą
Kokia nekilnojamo turto rinka bus rudenį, pasak SEB banko Tado Povilausko, priklausys nuo to, ką atneš geopolitika, Donaldas Trumpas, mokesčių pakitimai bei finišo tiesiojoje esanti II pensijų pakopos reforma.
Kita vertus, dideli nekilnojamojo turto mokesčiai, ypač tiems, kas turi kelis būstus, gali kainas ir sumažinti. Nekilnojamojo turto ekspertai prognozuoja, kad metų pabaigoje nekilnojamo turto kainos dar labiau augs. Specialistai prognozuoja ir 4-5 procentų metinį augimą.
„Pirkėjai jaučiasi daug drąsiau ir pardavėjai reaguoja į tai, jau irgi savo lūkesčius koreguoja ir jau pradeda didinti kainas. Ir kartais net tikrai jau daugiau negu pati rinka auga“, – sakė R. Reginis.
„Kadangi būsto pasiūla apskritai yra labai ribota, tai atitinkamai labai stipriai apribojo NT kainų kritimo galimybę, nepaisant to, kad iš esmės būsto rinka buvo pakankamai ilgą laiką apskritai sustojusi Lietuvoje“, – teigė A. Izgorodinas.
Šių metų balandį ekspertai didmiesčiuose fiksavo, atrodytų, kad ir nedidelį, virš 1 procento siekiantį mėnesinį butų kainų augimą, tačiau toks pokytis buvo sparčiausias augimas nuo 2022-ųjų pabaigos.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:




















































































































































































































































BUTU KAINOS KRIS. GPM pokyciai ir NT mokestis daug zmoniu privers parsiduoti nereikalinga busta siemet