Mokesčių reforma iš vilnietės atėmė beveik 100 eurų

Nuo šių metų sausio 1 d. įsigalioję mokestiniai pakeitimai džiugina tikrai ne visus. Štai viena pagal autorinę sutartį dirbanti tv3.lt skaitytoja teigia už sausį gavusi beveik 100 eurų mažiau nei įprastai. Mokesčių mokėtojų asociacija įsitikinusi, kad dėl tokių nemalonių situacijų kalta bloga valstybinių institucijų komunikacija.

pinigai (Fotodiena/Arnas Strumila)

„Dirbu pagal autorinę sutartį. Gavusi algą už sausį pamačiau, kad ji man pamažėjo visai nemažai, šiek tiek mažiau nei šimtu eurų. Išeitis iš šios padėties yra tik ta, kad darbdavys turi padidinti atlyginimą „ant popieriaus“, tada viskas susilygina. 

Jeigu to nebuvo padaryta, atlygis mažėja. Žodžiu, pagalvota buvo ne apie visus, nes pagal darbo sutartį visiems pakėlė, kad nesumažėtų“, – pasakoja su netikėtai sumažėjusia alga susidūrusi vilnietė Asta (red. past. vardas redakcijai žinomas).

Tiesa, mergina džiaugiasi, kad jos istorija pasibaigė sėkmingai. Pasikalbėjus su darbdaviu, jai atlyginimas autorinėje sutartyje buvo pakeltas.

Lietuvos mokesčių mokėtojų asociacijos prezidentas Laimonas Marcinkevičius minėtoje situacijoje didelės problemos teigia nematantis – esą turintiems autorinę sutartį tereikia nueiti pas darbdavį ir persitarti dėl sutarties iš naujo.

REKLAMA

Tačiau pašnekovas pripažįsta, kad atvejai, kuomet žmogus sąskaitoje netikėtai pamato mažesnę algą, iš ties yra nemalonūs. O kaltė dėl to krinta ant atsakingų institucijų pečių.

„Kaip ir dažniausia būna, koją čia pakišo komunikacijos problema. Ji yra dažniausia problema visur. Ir įstatymų leidyboje ir jų komunikavime.

Iš tikrųjų galėjo būti labai paprastai pasakyta turintiesiems autorines sutartis: jūs turite teisę ir galimybę persitarti su savo užsakovu dėl atlygio, ir tą reikia padaryti, nes, kitu atveju, gausite mažiau“, – aiškino L. Marcinkevičius.

Jis tikino, kad didesnio ar mažesnio chaoso keičiantis mokestinei sistemai, išvengti visada sunku. Tačiau nemažai prie to prisideda lyderystės trūkumas valstybiniame sektoriuje: dažnai darosi neaišku, kuri iš jų yra atsakinga už visuomenės informavimą.

Įstatymas keisti neįpareigojo 

Savo ruožtu „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis tv3.lt paaiškino, kad pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą pajamos gaunamos pagal autorines sutartis nuo 2019 m. sausio 1 d. neturėjo būti indeksuojamos.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad įprastinės darbo sutartys turėjo būti pakeistos iki praėjusių metų gruodžio 31 d. Darbdaviai turėjo pasirūpinti, kad jose darbuotojo darbo užmokestis „popieriuje“ būtų padidintas 1,289 karto.

„Šioje situacijoje sprendimas yra derėtis užsakovu dėl atlyginimo už paslaugas“, – sakė S. Jarmalis.

Paklaustas, kaip turėtų elgtis pagal autorinę sutartį dirbantis žmogus, norintis išvengti atlyginimo mažėjimo.

S. Jarmalis davė ir konkretų pavyzdį, kaip dėl mokestinių reformų pakito asmens, kuris „ant popieriaus“ pagal autorinį sutartį gauna 1000 eurų.

Dar praėjusiais metais tokiu atveju iš autoriaus būdavo išskaičiuojama 11 proc. įmokų (6 proc. sveikatos draudimui, 3 proc. pensijų draudimai ir 2 proc. papildomam pensijų draudimui) ir 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM).


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų