• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šių metų sausio 1 d. įsigalioję mokestiniai pakeitimai džiugina tikrai ne visus. Štai viena pagal autorinę sutartį dirbanti tv3.lt skaitytoja teigia už sausį gavusi beveik 100 eurų mažiau nei įprastai. Mokesčių mokėtojų asociacija įsitikinusi, kad dėl tokių nemalonių situacijų kalta bloga valstybinių institucijų komunikacija.

Nuo šių metų sausio 1 d. įsigalioję mokestiniai pakeitimai džiugina tikrai ne visus. Štai viena pagal autorinę sutartį dirbanti tv3.lt skaitytoja teigia už sausį gavusi beveik 100 eurų mažiau nei įprastai. Mokesčių mokėtojų asociacija įsitikinusi, kad dėl tokių nemalonių situacijų kalta bloga valstybinių institucijų komunikacija.

REKLAMA

„Dirbu pagal autorinę sutartį. Gavusi algą už sausį pamačiau, kad ji man pamažėjo visai nemažai, šiek tiek mažiau nei šimtu eurų. Išeitis iš šios padėties yra tik ta, kad darbdavys turi padidinti atlyginimą „ant popieriaus“, tada viskas susilygina. 

Jeigu to nebuvo padaryta, atlygis mažėja. Žodžiu, pagalvota buvo ne apie visus, nes pagal darbo sutartį visiems pakėlė, kad nesumažėtų“, – pasakoja su netikėtai sumažėjusia alga susidūrusi vilnietė Asta (red. past. vardas redakcijai žinomas).

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, mergina džiaugiasi, kad jos istorija pasibaigė sėkmingai. Pasikalbėjus su darbdaviu, jai atlyginimas autorinėje sutartyje buvo pakeltas.

REKLAMA

Lietuvos mokesčių mokėtojų asociacijos prezidentas Laimonas Marcinkevičius minėtoje situacijoje didelės problemos teigia nematantis – esą turintiems autorinę sutartį tereikia nueiti pas darbdavį ir persitarti dėl sutarties iš naujo.

Tačiau pašnekovas pripažįsta, kad atvejai, kuomet žmogus sąskaitoje netikėtai pamato mažesnę algą, iš ties yra nemalonūs. O kaltė dėl to krinta ant atsakingų institucijų pečių.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip ir dažniausia būna, koją čia pakišo komunikacijos problema. Ji yra dažniausia problema visur. Ir įstatymų leidyboje ir jų komunikavime.

Iš tikrųjų galėjo būti labai paprastai pasakyta turintiesiems autorines sutartis: jūs turite teisę ir galimybę persitarti su savo užsakovu dėl atlygio, ir tą reikia padaryti, nes, kitu atveju, gausite mažiau“, – aiškino L. Marcinkevičius.

Jis tikino, kad didesnio ar mažesnio chaoso keičiantis mokestinei sistemai, išvengti visada sunku. Tačiau nemažai prie to prisideda lyderystės trūkumas valstybiniame sektoriuje: dažnai darosi neaišku, kuri iš jų yra atsakinga už visuomenės informavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatymas keisti neįpareigojo 

Savo ruožtu „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis tv3.lt paaiškino, kad pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą pajamos gaunamos pagal autorines sutartis nuo 2019 m. sausio 1 d. neturėjo būti indeksuojamos.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad įprastinės darbo sutartys turėjo būti pakeistos iki praėjusių metų gruodžio 31 d. Darbdaviai turėjo pasirūpinti, kad jose darbuotojo darbo užmokestis „popieriuje“ būtų padidintas 1,289 karto.

REKLAMA

„Šioje situacijoje sprendimas yra derėtis užsakovu dėl atlyginimo už paslaugas“, – sakė S. Jarmalis.

Paklaustas, kaip turėtų elgtis pagal autorinę sutartį dirbantis žmogus, norintis išvengti atlyginimo mažėjimo.

S. Jarmalis davė ir konkretų pavyzdį, kaip dėl mokestinių reformų pakito asmens, kuris „ant popieriaus“ pagal autorinį sutartį gauna 1000 eurų.

Dar praėjusiais metais tokiu atveju iš autoriaus būdavo išskaičiuojama 11 proc. įmokų (6 proc. sveikatos draudimui, 3 proc. pensijų draudimai ir 2 proc. papildomam pensijų draudimui) ir 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM).

REKLAMA

Taigi, atskaičius visus mokesčius jis „į rankas“ turėjo gauti 740 eurų. Tiesa, šiuo atveju pajamas pagal autorinę sutartį išmokėjęs užsakovas turėjo iš savo lėšų sumokėti 30,48 proc. įmokų arba 304,8 Eur. Todėl bendri autorinės sutarties kaštai siekė 1304,8 Eur.

Tačiau jau 2019 metais susitarus dėl 1000 eurų sumos „popieriuje“, tokiu atveju iš autoriaus bus išskaičiuojama 22,5 proc. įmokų (6,98 proc. sveikatos draudimui, 8,72 proc. pensijų draudimui, ligos draudimui 2,09 proc., motinystės draudimui 1,71 proc., pensijų papildomam kaupimui 3 proc.,) ir 15 proc. GPM. Kitaip tariant, iš autorinės sutarties turėtojo bus išskaičiuota 375 Eurai, tad jam liks 625 eurai.

Pajamas pagal autorinę sutartį išmokėjęs asmuo iš savo lėšų turės sumokėti tik 1,45 proc. įmoką arba 14,5 eurų. Todėl bendri tokios autorinės sutarties kaštai būtų 1014,5 euro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų