Vyriausybei pristačius planuojamą mokestinė ir pensijų reformą analitikus apniko dviprasmiškos mintys. Nors mokesčių srityje ir pastebėta teigiamų postūmių, pensijų reforma nuvylė. Analitikai pastebėjo, kad valdžia neskatina kaupti pensijos – mažiau uždirbantieji tikrai neužsitikrins sau ateities, net ir senatvėje turės vargti.

Pensija (nuotr. 123rf.com)

Pensija (nuotr. 123rf.com)

Vyriausybė numatė pertvarkyti II pensijų pakopos sistemą. Pensijos būtų kaupiamos pagal naująją formulę. Vietoje 2+2+2, būtų 4+2: tai kaupimas II pensijų pakopoje, kai asmuo senatvei atideda 4 proc. nuo atlyginimo, o valstybė prideda 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio. Tuo pačiu 2 proc. mažėtų įmokos „Sodrai“.

Numatyta, kad kiekvienas nekaupiantis žmogus iki 40 metų arba kaupiantis nepaisant amžiaus bus automatiškai 3 kartus įtraukiamas į pensijų kaupimą su teise pasakyti „ne“, o šiuo metu kaupiantys II pensijų pakopoje ir pasakę „ne“ turės galimybę grįžti į „Sodrą“ arba stabdyti kaupimą paliekant sukauptą dalį fonde.

Be to, net ir apsisprendusieji dalyvauti pensijų kaupime turės galimybę 12–ai mėnesių stabdyti kaupimą privačiame fonde ir vėl atnaujinti. Taip pat numatyta savanoriška galimybė pačiam dirbančiajam arba jo darbdaviui prisidėti daugiau nei 4 proc. – už tai mokesčių lengvatos (pajamų arba pelno).

REKLAMA

Žmonės rinksis čia ir dabar, o ne ateityje

Analitikams labiausiai užkliuvo chaotiškas pasiūlymas: kas nori kaupia, kas nori nebekaupia, o tiksliau renkasi ar 4 proc. nuo atlyginimo atsidėti ateičiai, ar gauti 2 proc. daugiau dabar pajamų.

„Luminor“ vyriausiasis analitikas Žygimantas Mauricas tv3.lt teigė, kad neaiškumų dėl pensijų sistemos kyla dar daugiau, atsiranda netgi diskriminacija dėl amžiaus, kur lyg ir norima pasakyti, kad gali po 40 metų iš viso nekaupti. O taip pat taip ir neaišku, koks yra paskatinimo mechanizmas, jei žmogus dar papildomai kaups, arba prisidės darbdavys.

„Bazinė pensija lyg ir iškeliama, bet dabar kadangi padarė 21 proc. gyventojų pajamų tarifą, kodėl jiems 21 proc. dirbantiesiems, o visiems kitiems 15 proc.? Ir čia gali būti nepageidaujamų pasekmių, kai ir kitoms pajamoms bus įvedinėjamas didesnis tarifas. Geriausia, kai yra vienas tarifas, aiški „Sodra“, kuri traktuojama ne kaip mokestis, o kaip draudimo įmoka. Tada sistema efektyviausia“, – pastebėjo Ž. Mauricas.

SEB banko vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda taipogi iš karto pastebėjo, kad sumažinus socialinio draudimo įnašą bei pertvarkant II pensijų pakopą, žmogus galės pasirinkti, ar 2 proc. daugiau „į rankas“ gauti dabar, ar atsidėti juos savanoriškam kaupimui.

„Kaupimo atveju situacija nelabai skirsis nuo šiandieninės, tik pervedimo iniciatorius bus pats asmuo, o ne „Sodra“. Antruoju atveju žmogus rizikuos būsimuoju apsirūpinimu senatvėje didesnio šiandieninio vartojimo naudai. Nesu tikras, ar valstybės pažadas prisidėti 1/2 prie savanoriško žmogaus įnašo taip smarkiai užmotyvuos privatų kaupimą ir jis tiesiog „sužydės“ akyse. Juk ne paslaptis, kad ir dabar gerokai virš 600 tūkst. piliečių tenkinasi 2 proc. „Sodros“ įnašu ir savo pinigėlių kilniam kaupimo tikslui nenaudoja. Kodėl jų motyvacija turėtų staigiai išaugti nuo 2019 m., nežinau. Bet kuriuo atveju sunku įsivaizduoti, kaip viso šito pasekoje po poros dešimtmečių pensijų pakeitimo norma padidės iki 50 proc., t.y. žmogus gaus kaip pensiją pusę savo buvusio atlyginimo? Reikėtų remtis super optimistinėmis prielaidomis, kaip antai, žmonės nebeturės kur dėti pinigų, nes bus patenkinę visokiausius savo poreikius ir tada likutį atidės senatvei“, – komentavo G. Nausėda.

REKLAMA

Tą pastebėjo ir ekonomistė Rūta Vainienė. Jos manymu naujoji sistema visiškai neskatina žmonių kaupti pensijos. Skurdžiau gyvenantys tikrai rinksis gauti pinigų daugiau šiandieną, o ne kaupti ateičiai. Tai reiškia, kad vargingiau gyvenantys skurs ir senatvėje.

„Asmuo matydamas tuos 4 proc. gali nenorėti prisidėti. Iš „Sodros“ ar taip, ar taip, ar „Sodrai“ moki, ar privačiam, bet kai čia galėsi arba dabar išleisti, arba kaupti, manau, kad tie kurie gauna mažas pajamas pasirinks išleisti dabar. Ir vėl ta dalis liks neaprūpinta ateityje. Mažesnes pajamas gaunantys galėjo bent šiek tiek įsitraukti į investavimo procesą, o dabar jei jau ubagas esi, tai jokių investicijų daryti negalėsi. Man tai grynas pensijų kaupimo žlugdymo planas“, – kategoriška R. Vainienė.

Pensija (nuotr. 123rf.com)

Pensija (nuotr. 123rf.com)

R. Vainienė: „Sodrą“ reikėjo išmontuoti

R. Vainienės teigimu, pirmiausia itin blogai tai, kad nėra nuoseklios politikos. Kažkada žmonės galvojo apie savo ateitį, turėdami viziją pasirinko II pensijų pakopą.

„Ši sistema buvo kaitaliota jau kokius aštuonis kartus. Ir dabar vėl pakeista. Iš „Sodros“ įmoka turėjo didėti, žmogus turėjo išsisodrinti ir įsikaupinti. Dabar perskirstomoji sistema padidinama iš esmės, o juk iš jos išeidinėjome dėl to, kad ta sistema negyvybinga, „Sodra“ nepaveža dėl demografinių dalykų. Vietoj to, kad ją išmontuoti, „Sodros“ sistema bus atstatoma“, – komentuoja ekonomistė.

Pasak jos, bazinės pensijos perkėlimas į valstybės biudžetą taipogi situacijos neatitaisys, nes didėja ir gyventojų pajamų mokestis.

REKLAMA

„600 mln. eurų tai nežinau kuo jie uždengs. Turiu įtarimą. Mokesčių ir pensijų permainos pristatytos darbo sutartis turinčių asmenų pavydžiu, ir nekalbėta apie kokius 250 tūkst. gyventojų, kurie turi verslo liudijimus, kurie gauna autorinius. Esu tikra, kad jiems didėja mokesčiai“, – sako ji.

Vyriausybė taipogi tvirtino, kad privatūs pensijų fondai bus priversti sumažinti savo įkainius perpus, mažinama minimali suma anuitetui įsigyti, fondai taikys „gyvenimo ciklo“ investavimo strategiją.

„Jie pasiekti ir sumažinti gali, bet a realu, ar tomis administravimo sumoms galės funkcionuoti privatūs pensijų fondai? Gal nebeapsimokės ir jie iš vis veiklą uždarys. Sumažės konkurencija. Dar užkliuvo, kad jie mažins anuiteto sumą, kas yra labai blogai. Kai visas pasaulis atsisako anuiteto, leidžia pačiam žmogui pasirinkti, kad gali pinigus išsiimti visą sukauptą sumą. Anuitetą išsiimant tu pelnu dar ir draudimo bendrovę finansuoji“, – teigė R. Vainienė.

Seimo nariai: visi galės elgtis, kaip norės

Seimo narė ekonomistė Aušra Maldeikienė po reformų pristatymo tikino, kad beprotiškai sunku suprasti, ką jie toje pensijų reformoje suformulavo. Tačiau yra ir teigiamų aspektų.

„Supratau, kad visi galės elgtis, kaip jiems ateina į galvą. Gal geriau, kad tie, kurie gavo mažutes pajamas ir melagingai jais manipuliuojant buvo privačių pensijų fondų pritraukti dalyvauti privačių fondų pensijų kaupime, iš jų nusisiurbta pinigų, tai jiems leis grįžti. Tai atrodo simpatiška“, – kalbėjo ji.

Socialdemokratas Algirdas Sysas teigė, kad pirmiausia kyla mintis, jog vyriausybė ir toliau nepasitiki II pensijų pakopos sistema.

REKLAMA

„Tad automatu įtraukia, o kitą dieną žmogus, jei nepramiegojo gali paimti ir parašyti, kad nedalyvaus. Mažai tikimybės, kad ši sistema toliau normaliai suksis. Mes nesame tokie drąsūs kaip vengrai ar lenkai, kurie nacionalizavo, kurie pamatė, kad ši sistema tik verslas privačių fondų valdytojams, žmonės iš to pralošia. Bet politiškai drąsos neužtenka pasakyti.

Vienintelis dalykais tai pakeitė, ką seniai reikėjo padaryti, kad nemokėti už tuos, kas pats nedalyvauja. Statistika rodo, net turtingai gyvenantys, daug uždirbantys net neveda į šitą 2 proc. savo mokesčių, o mes iš visų paimame ir 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio užmokame ir į „Sodrą“ dar numetame. Taip neturėjo būti“, – žurnalistams teigė A. Sysas.

Š. Ruzgys: pensijų reforma neturėtų pabloginti padėties

Tuo tarpu Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) prezidentas Šarūnas Ruzgys teigia sutinkantis, jog sistemą reikėjo keisti, kviečiant žmones labiau prisidėti ir savais pinigais.

„Gal labiau evoliucine ja vadintume, jeigu taip ir išliktų esami siūlymų kampai, kurie šiuo metu matomi, tai yra, kad dalyviai kviečiami pagrįstai motyvuotu būdu sistemoje likti ir papildomai prisidėti daugiau patys. Nes iš tikrųjų tie, kurie 2+0+0 (2 proc. perveda „Sodra“, pats žmogus ir valstybė nemoka nieko – BNS) kaupia ir neturi kitos galimybės, reikėjo kažką daryti. Mes gal būtume siūlę atidaryti naują „langą“ ir pakviesti prisidėti papildomai, bet šiuo metu padaryta labiau konsoliduojant mokestinę naštą (...) Kaupimo masiškumas turėtų išlikti“, – BNS sakė Š. Ruzgys.

REKLAMA

Pasak jo, valdžios sprendimas susieti pensijų reformą su mokesčių pertvarka yra sveikintinas žingsnis.

„Šiuo metu žmogus prisideda 2 proc. (prie antrosios pakopos fondo – BNS), bet jeigu turės prisidėti 4 proc., tačiau mokestinė sistema tuo pačiu irgi adaptuojama, kad bus mažesnis bendras tarifas, tai reiškia, kad paprastam žmogui bent jau nebus blogiau, negu šiuo metu. Sveikintinas dalykas kartu su mokesčių sistema tai daryti ir tai priimtina ir logiška, tikriausiai“, – sakė Š. Ruzgys.

Jis iš esmės teigiamai vertina automatinį dalyvavimą sistemoje, nes tai rodo, jog ji veikia gerai. Vis dėlto, anot jo, vertėtų padidinti įtraukimo į sistemą amžiaus ribą.

„Diskutuotinas, matyt, klausimas amžiaus riba, kuri paskelbta 40 metų. Gal ta riba turėtų būti ir kitokia būti. (...) Bet čia turbūt diskusijų klausimas, mes būtume linkę, kad būtų didesnė riba“, – kalbėjo Š. Ruzgys.

Pirmadienį pristatyta ilgai laukta mokesčių ir pensijų reforma turės dar praeiti Seimo narių filtrą. Tikimasi, kad pasikeitimai įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1 dienos.

Vyriausybė pasiūlė mokesčių reformą

Vyriausybė, užsimojusi per trejus metus pakeisti mokesčių sistemą, siūlo didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), mažinti socialinio draudimo įmokas, sujungti darbuotojo ir darbdavio socialinio draudimo įmokas ir įvesti „Sodros“ lubas.

Atlyginimo riba, iki kurios taikomas NPD, turėtų augti iki 2,5 vidutinio darbo užmokesčio (VDU). NPD kitąmet siektų 280 eurų (dabar – 380 eurų, tačiau perskaičiavus pagal pagal naują mokesčių konsolidavimo tvarką, jis būtų 272 eurai).

REKLAMA

Pasak Vyriausybės, gaunančiųjų VDU mokesčių našta per trejus metus sumažės 5,1 proc., o pokyčius turėtų pajusti 1 mln. dirbančiųjų. Kitais metais jų atlyginimas „į rankas“ turėtų padidėti 46 eurais.

Konsolidavus mokesčius darbuotojo pusėje, jis mokėtų 21 proc. pajamų mokestį ir 18,5 proc. socialinio draudimo įmoką, įskaitant ir privalomąjį sveikatos draudimą „Sodrai“. Darbdavio socialinio draudimo įmoka sudarytų 1,24 procento.

Vyriausybė, be to, siūlo įvesti „Sodros“ įmokų lubas: 2019 metais jos siektų 120 VDU, 2020 metais – 84 VDU, o 2021 metais – 60 VDU. „Sodros“ lubas viršijančioms pajamoms būtų taikomas 25 proc. GPM tarifas.

 

Sinta
2018-04-16 15:45:08
Oi kokie dabar visi ekonomistai protingi... sitiek metu nieko gero,ismintingieji, nepateikete, nieko nepatarete, kad Lietuvos pilieciu gyvenimas pageretu, o dabar praskydote: blogai, viskas blogai. Kur anksciau buvote tie garsieji patarejai???
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rita. 2018-04-16 19:25:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durnių laivas.   ATSAKYTI
Žvelk giliau 2018-04-16 16:17:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Netikiu, kad kolchoznikai su tuo brudu ką nors normalaus sugalvotų ir sukurtų. Nekenčiu jų iki kaulų smegenų....   ATSAKYTI
simas 2018-04-17 05:43:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Prašyk boilerio, geras pensijas duoda , kuriems laižai.  
Sinta 2018-04-16 15:45:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Oi kokie dabar visi ekonomistai protingi... sitiek metu nieko gero,ismintingieji, nepateikete, nieko nepatarete, kad Lietuvos pilieciu gyvenimas pageretu, o dabar praskydote: blogai, viskas blogai. Kur anksciau buvote tie garsieji patarejai???   ATSAKYTI
Vidas 2018-04-16 15:25:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kokia dabar bazine pensija?   ATSAKYTI
Vitas 2018-04-16 15:18:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Susapnavo ir raso.   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
 Daugiabučiai Vilniuje  (nuotr. Fotodiena.lt)
Daugiabučius prižiūrinčios įmonės siekia užtikrinti gyventojų saugumą ir ramybę, todėl visus gedimus patiki specialistams. Tačiau sąskaitas apmokantys gyventojai teigia, ...
Kauno oro uostas (nuotr. Organizatorių)
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atliko kratas Kauno oro uoste veikiančiose įmonės „A ir M“ maitinimo įstaigose – kavinėje „Coffee & Snacks“ ir ...
Vaizdas po gaisro Alytuje (nuotr. Raimundo Maslausko)
Po pernai spalį kilusio gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ pieno vis dar negali tiekti penki ūkininkai.  Maisto ir veterinarijos tarnyba ...
Lietuvos paštas (Tomas Lukšys/Fotobankas)
Trečiadienį Jungtinės Karalystės Lordų Rūmams pritarus „Brexit“ sutarties įstatymo projektui ir, jeigu karalienė Elizabeth II jį patvirtins, iki šio mėnesio pabaigos ši ...
(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pastaruoju metu Lietuvoje ne kartą plačiai nuskambėjo istorijos, kai gyventojai nusvyla susivilioję itin patraukliais pasiūlymais uždirbti pinigų beveik nieko neveikiant, o tik ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
Eismo ekspertas apie trikojus: jie – ne prevencijai, o tik kad išplėštų pinigus
DABAR RODOMA
Eismo ekspertas apie trikojus: jie – ne prevencijai, o tik kad išplėštų pinigus
DABAR RODOMA
Taršos mąstą vadina teroro aktu – Vilniuje rasti dar neregėti kiekiai plastiko
DABAR RODOMA
Žada atrišti rankas aplinkosaugininkams: 3 įspėjimai leis stabdyti įmonės veiklą
DABAR RODOMA
Nukentėjusiosios jurbarkietės advokatas: jis pamatė, kad nėra kito kelio
DABAR RODOMA
Lietuvoje netrukus nebeliks mėtinių cigarečių, bet Baltarusija gamins daugiau
DABAR RODOMA
Gamta ir toliau stebina: viduržiemy biržiečiai miške spanguoliauja
DABAR RODOMA
Tragiškas rytas: Kauno rajone žuvo partrenktas vyras
DABAR RODOMA
Netoli Druskininkų sučiuptas uzbekas, bandęs neteisėtai pereiti sieną
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Dovilė Šakalienė
DABAR RODOMA
Pasieniečiai užfiksavo kuriozą: uzbekas manė, kad folija padarys jį nesusekamu
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų