Pokyčiai šilumos ūkyje jau nuo kitų metų: keisis kainos

Kainų komisija trečiadienį vienbalsiai pritarė naujai šilumos supirkimo tvarkai, bet kiek pavėlino jos įsigaliojimo datą. Nauja tvarka, kuria siekiama užtikrinti didesnę konkurenciją šilumos gamybos sektoriuje, įsigalios nuo kitų metų sausio mėnesio. Tik nesutariama, kainos mažės nuo to vartotojams, ar didės. 

Šildymas (nuotr. 123rf.com)

„Šilumos supirkimas pagal naują tvarką jau vyks nuo sausio 1 dienos, aukcionai turės būti organizuojami 2018 metų gruodžio mėnesį“, – teigė komisijos pirmininkė Inga Žilienė.

Kainų komisija nurodo, kad naujos redakcijos Šilumos supirkimo iš nepriklausomų šilumos gamintojų tvarkos ir sąlygų aprašas, taip pat Šilumos kainų nustatymo metodikos bei Vidutinės biokuro kainos nustatymo tvarkos ir sąlygų aprašo pakeitimai įsigalios šių metų gruodžio 1 dieną. Pagal naują tvarką šilumos supirkimo aukcionas vyks gruodžio 20 dieną, superkant šilumą kitų metų sausio mėnesiui.

REKLAMA

Komisijos specialistai teigia, kad nauja tvarka sudarys vienodas sąlygas nepriklausomiems šilumos gamintojams (NŠG) ir centralizuoto šilumos tiekimo (CŠT) įmonėms dalyvauti aukcionuose.

Komisijos Šilumos ir vandens ūkio departamento vieno iš skyrių vedėjas Matas Taparauskas teigė, kad ilgainiui galutinė kaina vartotojams neturėtų didėti.

„Bus sudaromos palankesnės sąlygos naujų technologijų, efektyvesnių šilumos gamybos šaltinių atsiradimui (...) Apibendrinant, ilgalaikėje perspektyvoje šilumos kaina didėti neturėtų, kadangi šiluma bus gaminama mažiausią kainą pasiūliusiais, konkurencingiausiais šilumos gamybos įrenginiais“, – komisijoje teigė M. Taparauskas.

Lietuvos šilumos tiekimo asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas teigė, kad naujoji tvarka turėtų būti atidėta.

„Energetikos ekspertai atliko išsamią studiją, nustatyta (...) kad kainos galutiniam vartotojui didės (...) Kol nebus pakeisti teisės aktai, kurie įteisins skatinamąją reguliavimo tvarką šilumos ūkio sektoriuje, prašome Kainų komisijos naujo projekto nepriimti“, – kalbėjo V. Stasiūnas.

Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos vadovas Vytautas Kisielius ragino patvirtinti naują tvarką, nes ji esą bus naudinga vartotojams.

„Nauja tvarka sudarytų vienodas konkurencijos sąlygas, sumažintų kainas vartotojams. Tik vartotojas yra visų mūsų veiklos pagrindas. Šilumos tiekėjai baiminasi išeiti į konkurenciją su nepriklausomais šilumos gamintojais, kadangi jiems nebus garantuotos pastoviosios sąnaudos“, – sakė V. Kisielius.

REKLAMA

Kainų komisija teigia, kad pakeitimais nustatoma skaidresnė ir aiškesnė šilumos supirkimo aukciono organizavimo tvarka, reglamentuojanti visas procedūras ir kitus aukciono dalyvių veiksmus. Taip pat numatomas dviejų mėnesių į priekį aukciono periodas.

Nepriklausomi šilumos gamintojai ir šilumos tiekėjai iš anksto, tai yra prieš du mėnesius, paskelbus aukciono rezultatus ir žinodami šilumos gamybos poreikį konkrečioje sistemoje, galės efektyviai susiplanuoti kuro įsigijimus už ekonomiškiausią kainą.

Pasak komisijos, šilumos tiekėjų ir nepriklausomų šilumos gamintojų pajamos iš šilumos gamybos veiklos priklausys tik nuo aukciono rezultatų. Rinkos dalyviai, teikdami pasiūlymą aukcionui, turės neviršyti Komisijos nustatytos šilumos supirkimo kainos viršutinės ribos.

Pasak komisijos, pakeitimais įtvirtinami objektyvūs principai, kaip bus nustatoma šilumos supirkimo aukcione viršutinė kainos riba pagal šilumos poreikio pokytį, keičiantis sezonams.

Šildymo sezono metu, šilumos supirkimo kainos viršutinė riba bus nustatoma pagal rinkoje esantį efektyvų šilumos gamybos biokuro įrenginį (su visais kaštais).


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų