Šiandien patvirtina, kad nuo naujų metų įsigalioja nauja senatvės pensijos skaičiavimo tvarka. Žmonės kaups taškus, o būtinasis darbo stažas po truputį ilgės.

Pensija (nuotr. 123rf.com)

Pensija (nuotr. 123rf.com)

Nuo kitų metų pensijų sistema bus indeksuojama, tai reiškia, kad pensijos dydis priklausys nuo šalies ekonominių rodiklių – pensija gali didėti, tačiau nemažėti.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai padidės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą vidutiniškai 9 eurais.

Rinksime taškus

Iki šiol apskaičiuojant senatvės pensijas buvo sudedamos trys dalys – pagrindinė, papildoma ir priedas už stažą. Nuo kitų metų pradžios sistemą sudarys bendroji dalis, kuri bus apskaičiuojama atsižvelgus į bazinės pensijos rodiklį ir įgyto bei būtinojo stažo santykį, bei individualioji dalis, kuri bus apskaičiuojama pagal sukauptų apskaitos vienetų (taškų) sumą.

Taškai bus susieti su šalies vidutiniu darbo užmokesčiu tais metais. Uždirbus 12 vidutinių darbo užmokesčių per metus, bus įgytas vienas taškas. Uždirbus mažiau, bus įgyta proporcingai mažesnė taško dalis. O daugiau uždirbus ir sumokėjus daugiau socialinio draudimo įmokų bus įgyta daugiau taškų, tačiau nustatyta didžiausia riba – 5 taškai per metus.

REKLAMA

„Sodra“ pateikia, kad šiuo metu vidutinis darbo užmokestis – 808,7 euro (jis apskaičiuotas sudėjus 2016 III ir IV ketv. bei 2017 I ir II ketv. vidutinius darbo užmokesčius ir padalinus iš 4). Tad remiantis šiuo dydžiu, štai tiek reikėtų uždirbti per metus, norint gauti 1, 2 ar daugiau taškų. Sumos pateikiamos neatskaičius mokesčių:

4800 per metus – 0,49 taško (12 minimalių algų po 400 Eur)

9704,4 Eur per metus – 1 taškas

19408,8 Eur per metus – 2 taškai

29880 Eur per metus – 3 taškai

39840 Eur per metus – 4 taškai

48522 Eur per metus – 5 taškai (maksimali riba)

Taško pirminę vertę nustatė Vyriausybė. Nuo kitų metų pradžios, po indeksavimo, taško vertė bus 3,27 euro. Taško vertė ir bazinės pensijos rodiklis bus indeksuojami kasmet.

Taigi, jeigu žmogus visą gyvenimą (35 metus, kol kaupia stažą) uždirba maždaug vidutinį atlyginimą, tai jis, išeidamas į pensiją bus sukaupęs 35 taškus, o taško vertė 2018 m. 3,27 euro ir kasmet bus indeksuojama. Tai jeigu į pensiją jis išeitų esant 2018 m. rodikliams, sukauptų pagal taškus 114,45 euro.

Jei sukauptas stažas sieks 35 metus, o 2018 m. būtinasis stažas dar bus 30,5 metų, tai bazinė pensija 152,92 Eur padidės iki 175,48 Eur. Iš viso jo pensija kitais metais siektų 289,93 Eur (114,45 + 175,48 = 289,93 eurų).

Žinoma, toks skaičiavimas tik teoriškas, mat situacija keisis kiekvienais metais – vidutinio darbo užmokesčio dydis, nuo kurio skaičiuojami taškai, kis, o tuo pačiu keisis ir taško vertė eurais.

Bet to, kiekvienas skaičiavimas labai individualus. Tikėtina, kad per 35 darbo metus žmogus nedirbs visada už tokį patį atlygį, tad surinkta bendra taškų suma gali būti visai kitokia.

REKLAMA

„Pavyzdžiui, Petras išeis į pensiją turėdamas 35 metų stažą. Pirmus 5 metų jis dirba už minimalią algą, kuri sudaro maždaug pusę vidutinio uždarbio, tai sukaupia 2,5 taško. Paskui daro karjerą ir dar 10 metų uždirba VDU tai pridėkime dar 10 taškų. Paskui gyvenimas pagerėja ir žmogus ateinančius 10 metų uždirba jau 2 VDU – plius 20 taškų. Dar 5 metus jis uždirba 3 VDU – 15 taškų. O likusius 5 metus jo alga – vėl 2 VDU – 10 taškų.

2,5+ 10+ 20+ 15+ 10 = 57,5 taško – dauginsime iš tais metais, kai žmogus išeis į pensiją esančios taško vertės ir turimo stažo (stažo koeficientas bus (35/35) – 1. Iš jo dauginsime tais metais patvirtintą bazinį pensijos rodiklį, kuris visą laiką iki tol bus indeksuojamas)“, - informuoja „Sodra“.

Kiekvienas gyventojas, prisijungęs prie „Sodros“ asmeninės paskyros gyventojui, galės matyti, kiek stažo ir kiek taškų sukaupė.

Reikia atkreipti dėmesį, kad nuo kitų metų pradžios į pensijų skaičiavimą nebebus įtraukiamos pajamos, turėtos iki 1994 metų, o tik įgytas stažas.

Ilgėja būtinasis stažas

Šiuo metu didinamas ne tik vyrų ir moterų pensinis amžius, kuris 2026 metais visiems bus vienodas ir pasieks 65 metus, kaip daugelyje Europos šalių, bet nuo 2018 metų ilginamas ir būtinasis stažas senatvės pensijai. Jis didės po pusę metų kasmet, kol 2027 m. pasieks 35 metus. Minimalus stažas pensijai liko 15 metų. Beje, nuo šiol papildomą stažą senatvės pensijai įgyti ir kartu pasididinti pensiją lengviau galės ir dirbantys senjorai. Jiems nebereikės kreiptis į „Sodrą“, o stažas bus atnaujinamas bei didesnė pensija pradedama mokėti automatiškai.

REKLAMA

R. Vainienė: tiesiog perstumdė baldus

Ekonomistė Rūta Vainienė neslepia, ji iš esmės kritiškai vertina pačią „Sodros“ sistemą, tad atlikti pakeitimai – ne reforma ir net ne kosmetinis patvarkymas. Kaip ji įvardija, veikiau tai kambaryje iš vienos vietos į kitą perstumdyti baldai.

„Pasikeitė tiesiog pensijų skaičiavimo formulė. Anksčiau trys dalys buvo - bazinė, stažas ir sumokėtos įmokos, o dabar lieka dvi dalys – bazinė ir taškai, o taškas žymi irgi stažą bei sumokėtos įmokas. Reikia suprasti, kad jei mes orkestrą persodinam, jis dėl to geriau groti nepradeda. Tai sistemoje dėl to pinigų neatsiranda. Ar žmonėms bus daugiau aiškumo? Nežinau. Žmonės skirtingi su priešpensinio amžiaus žmonėmis, kuriais bendrauju, jie buvo įsigilinę į ankstesnę formulę, tai dabar reikės iš naujo žiūrėti, kiek tų taškų galės sukaupti, kokia vertė. O visa kita, tas pats: lubos išlieka, stažo reikalavimas auga, jis kaupiasi tokia pačia tvarka, nuo MMA, esminiai parametrai nelabai keičiasi. Tai baldai nenauji net“, - prieina prie išvados R. Vainienė.

Ekonomistė Rūta Vainienė (nuotr. asm. archyvo)

Ekonomistė Rūta Vainienė (nuotr. asm. archyvo)

Ji prideda, kad ir dabartinė skaičiavimo forma nedraudė didinti pensijos, tad dėl formulės pasikeitimo pensija nedidės. „Gal čia specialiai sutapatinta su skaičiavimo tvarka, kad žmonėms sukurtų iliuziją, jog dėl šitos sistemos didėja pensijos. Bet ne, jei priima sprendimą didinti, tai ir didina“, - sako R. Vainienė.

N. Mačiulis: sveikintinas skaidrumo elementas

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis dėl padidinto privalomo darbo stažo pažymi, kad tai – realybė, su kuria susiduria ne tik Lietuva, bet ir visos kitos Europos valstybės.

REKLAMA

„Dėl visuomenės senėjimo, dėl darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus mažėjimo, kuris itin reikšmingas ir ryškus Lietuvoje, valstybė neturi kitos išeities tik vėlinti pensinį amžių ir reikalauti didesnio stažo, nes priešingu atveju nėra galimybės mokėti didesnes senatvės pensijas. Natūralu, kad didėjant gyvenimo trukmei reikalaujamas stažas taip pat didėja“, - sako ekonomistas.

Kaip ir R. Vainienė jis pabrėžia, kad nauja skaičiavimo sistema nereiškia didesnių pensijų, mat pensijų dydis priklauso ne nuo sistemos, o nuo valstybės galimybių ir to, kiek žmogus pats per savo gyvenimą išdirba ir, kiek sumoka socialinio draudimo įmokų. Tačiau pasikeitusi skaičiavimo tvarka gali turėti vieną teigiamą aspektą – didesnį skaidrumą.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. asm. archyvo)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. asm. archyvo)

„Apskritai tas pokytis, kurį dabar matome – teigiamas, nes atsiranda skaidrumas susijęs su taškais ir kiekvienas dirbantysis gali matyti, kiek yra sukaupęs taškų ir, kaip jie pavirsta į individualią pensijos dalį. Atsiranda motyvacija taškus kaupti, t.y. deklaruoti gautas pajamas, neslėpti jų, nes suvokiama, kad tai turės neigiamą įtaką jų senatvės pensijai. Tai skaidrumo elementas labai svarbus ir sveikintinas, atsirado tampresnis ryšys tarp socialinio draudimo įmokų ir išmokų. Jeigu iki šiol to ryšio beveik nebuvo, maksimali pensija apribota labai žemame lygyje, tai dabar atsirado galimybė iki penkių taškų gauti per metus.

Šie pokyčiai teigiami ir gali padėti kovoti su šešėline ekonomika, bet apskritai tai nėra revoliucija“, - teigia N. Mačiulis.

Realistas
2017-12-18 15:31:13
Vienu žodžiu, siaubingai pensijos padidės...Net po 80cnt. kas mėnesį !!! Pasaulyje,

Pasaulyje to,
ko gero, niekur dar nėra buvę.
Tai ko tie pensininkai purkštauja.Nežino kur dėt tokias fantastiškas pensijų sumas !!!????
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Trota 2019-12-28 06:14:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palyginus su ankstesnė metodika tiesiog LT činovnvnikai atėmė nuo kiekvieno LT gyventojo nuo 70 iki150 €!   ATSAKYTI
elojin1 2018-07-21 03:07:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi, mano stažas 52 metai. Paskaičiavau - rezultas dvigubai ma[esnė pensija. Taigi, gyvenimas gerėja.   ATSAKYTI
Elena Staneikienė 2018-04-05 08:17:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pradėjo skaičiuoti pensiją pgal surinktus taškus, o ką uždirbau iki 1994 metų --tai tik stažas imamas. Kodėl taip ? Kas išeis į vėliau --- tai to stažas ir taškai proporcingai didės.Kodėl tokia neteisybė ?    ATSAKYTI
būsimas pensininkas 2018-03-20 14:45:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
greitai sulauksiu pensijos, bet nesuprantu , kodėl 1 taškas už per 1 mėn. gautus vidutinius 808 eurus. Niekas niekada nepriėmė dirbti, jei prašydavai daugiau atlyginimo. Visi kartojo , kad reikia pakentėti , dirbti už mažiau, kol laisva LIETUVA SUKLESTĖS. Ir jei tu buvai sąžiningas , neakiplėša, dirbai, kad kaip nors išsilaikyti ir už mažą atlyginimą su viltim sulaukti klestinčios tėvynės, tai tau dabar atlygis - už išdirbtus 1 metus gausi tik 0,5 taško.    ATSAKYTI
As 2017-12-18 17:55:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O imoku per menesi sumokam daugiau,nei gausim menesine pensija!!!    ATSAKYTI
Realistas 2017-12-18 15:31:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vienu žodžiu, siaubingai pensijos padidės...Net po 80cnt. kas mėnesį !!! Pasaulyje,

Pasaulyje to,
ko gero, niekur dar nėra buvę.
Tai ko tie pensininkai purkštauja.Nežino kur dėt tokias fantastiškas pensijų sumas !!!????
   ATSAKYTI

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ Grigiškėse
Įtarimai dėl galimos taršos į Kuršių marias pareikšti įmonei „Grigeo Klaipėda“ ir trims jos darbuotojams, vienas jų – buvęs įmonės direktorius.  „Šiai dienai pareikšti ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Siekiant į Lietuvą pritraukti didelių investicijų, siūloma atleisti nuo pelno mokesčio įmones, investavusias ne mažiau kaip 30 mln. eurų ir sukūrusias mažausiai 200 darbo ...
Gitanas Nausėda  (Fotobankas)
Lietuvos ekonomikoje pernelyg ilgai leista klostytis Laukinių Vakarų sąlygoms, sako prezidentas Gitanas Nausėda. „Atėjo metas pasakyti, kad padarėme klaidą pernelyg ilgai ...
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Į Kuršių marias „Grigeo“ nuotekos buvo pilamos visai ne per avarinį, o slaptą, būtent šiam tikslui skirtą, vamzdį. Tokias pareigūnų operacijos uostamiesčio bendrovėje detales ...
Kasininkė (nuotr. 123rf.com)
Europos Komisija pradėjo oficialias konsultacijas dėl minimalios algos nustatymo visose bendrijos šalyse. Ko galima tikėtis iš tokios priemonės, kaip ją vertina mūsų šalies ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
DABAR RODOMA
Į pasiūlymą mažinti amžių į Seimą lietuviai žiūri skeptiškai
DABAR RODOMA
Politinėje padangėje toliau verda aistros: susitiko Nausėda ir Karbauskis
DABAR RODOMA
Maisto reformos neveikia: iš ligoninių plūsta pacientų nuotraukos
DABAR RODOMA
Nufilmuota, kaip pasienyje su Rusija sunaikintas pavojingas sprogmuo
DABAR RODOMA
Kol didmiesčiai svarsto, mažieji Lietuvos miestai vėl pasikabino lenteles su rodyklėmis
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų