Išmoką už vaiką pasiimi Lietuvoje, bet gyveni ir mokesčius moki užsienyje. Tokia praktika Lietuvoje – visiškai legali.

Emigracija (nuotr. Fotolia.com)

Emigracija (nuotr. Fotolia.com)

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja Vita, kuri teigė internete pastebėjusi plintantį būdą pasipelnyti. Pasak jos, tai tikrų tikriausia afera, kurią būtina viešinti.

„Internete pastebiu vis daugiau mamų, kurios giriasi, kad gyvena ir dirba užsienyje, nemoka Lietuvoje nei cento mokesčių ir gauna vienkartines pašalpas gimus vaikui. Jas gauna atlikdamos aferą – įregistruoja gyvenamą vietą Lietuvoje, gavusios pašalpą išsiregistruoja. Tai spraga Lietuvos įstatyme, kadangi nėra atkreipiama dėmesio, kiek laiko deklaruota gyvenama vieta, ar žmogus dirba Lietuvoje ir pan. Aklai išmokami pinigai, kurie galbūt geriau būtų paskiriami senelių pensijoms ar mokytojų algoms nei pašalpoms emigrantams“, – savo pastebėjimais dalinosi moteris.

tv3.lt pasidomėję šiuo atveju sužinojo, kad tokie dalykai tikrai vyksta, be visa ko, vienkartines išmokas už gimusius vaikus gauna ir tos mamos, kurios naujagimius atiduoda į vaikų namus.

REKLAMA

Institucijos paaiškino, kad niekas netikrina, kur po to išvyksta išmokas gavusieji, o nuo šių metų spalio 1 dienos į jas pretenduoti galės ir Lietuvoje gavusieji prieglobstį.

Duomenų, ar išmokas gavusieji išvyksta, nerenka

Naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į Kauno, Vilniaus miestų savivaldybes bei Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Iš visų gautas patvirtinimas, kad pirmiausia žiūrima, ar yra pagrindas gauti išmoką, o po to niekas netikrina, ar tėvai išvyksta iš šalies.

Pagal Išmokų vaikams įstatymą kiekvienam gimusiam vaikui skiriama 418 Eur vienkartinė išmoka.

„Ši išmoka, nepriklausomai nuo to, kur gimė vaikas, skiriama, jeigu nors vienas iš vaiko tėvų, globėjų ir vaikas yra Lietuvos Respublikos piliečiai, užsieniečiai, turintys Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimą Europos Sąjungoje ar Europos valstybės narės ar Europos ekonominei erdvei priklausančios Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybės narės piliečiai ir jų šeimos nariai, ir kurių duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčių gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje gyvena, yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą.

Todėl jeigu šeima, pateikusi prašymą gauti vienkartinę išmoką vaikui, atitinka minėtas sąlygas, išmoka yra išmokama, nepriklausomai nuo to, ar šeima po kurio laiko dėl tam tikrų priežasčių – darbo, studijų ir pan., išvyksta laikinai gyventi į kitą užsienio valstybę“, – komentuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės aprėpties departamento Piniginės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Aninkevičiūtė–Gorbyliovienė.

REKLAMA

Ieva Paberžienė, Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Socialinių išmokų skyriaus vedėja prideda, kad vienkartinė išmoka vaikui neskiriama tuomet, jei vaikas gimė negyvas, arba kreipimosi metu yra išlaikomas valstybės ar savivaldybės finansuojamoje įstaigoje. „Išmoka skiriama, jei dėl jos buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos, t. y., savivaldybės administracijai pateiktas nustatytos formos prašymas bei dokumentai.

Sprendimas dėl vienkartinės išmokos vaikui skyrimo priimamas ir išmokos išmokamos per 10 darbo dienų nuo prašymo ir visų reikiamų dokumentų gavimo savivaldybės administracijoje dienos“, – informuoja ji.

Be to, nuo šių metų spalio 1 dienos vienkartinė išmoka vaikui bus skiriama ne tik ES valstybės narės ar Europos ekonominei erdvei priklausančios šalies piliečiams, bet ir pabėgėliams gavusiems prieglobstį Lietuvoje, netaikant reikalavimo, gavus išmoką, toliau likti gyventi Lietuvoje.

Remiantis savivaldybių administracijų pateiktais duomenimis, 2017 m. I pusm. vienkartinę išmoką vaikui gavo 14,8 tūkst. vaikų, t.y. – 6 186 400 Eur. Palyginti su 2016 m. I pusm. šios išmokos gavėjų skaičius sumažėjo 7,5 proc.

„Duomenys apie išmokos gavėjus, gavusius vienkartinę išmoką vaikui ir šiuo metu išvykusius iš Lietuvos, nerenkami“, – informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 2017 m. per aštuonis mėnesius, vienkartinė išmoka gimus vaikui Vilniaus mieste buvo išmokėta 4522 asmenims. Piktnaudžiavimo atvejų, kad būtų naudojamasi valstybės teikiama parama – nenustatyta.

REKLAMA

Kauno miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ana Sudžiuvienė teigimu, šiais metais iki rugsėjo 25 d. vienkartinė išmoka išmokėta už 2 299 vaikus, o tai sudaro 960 982 Eur.

Rasa Žemaitė: pagarbos gimus piliečiui išmokų varžyti nereikėtų

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė tv3.lt komentuodama ir papasakojo, kad ilgą laiką egzistuoja paradoksali situacija, jog išmoką gauna mamos, kurios naujagimius palieka vaikų namuose.

Vis dėlto, ji mano, kad prieš vertinant sąžininga tai ar ne, reikėtų įsivertinti ko norime.

„Akivaizdu, kad vienkartinė išmoka skiriama naujam piliečiui, kuris ką tik valstybėje gimė. Mes nekalusiame nei kur jis po to gyvens, nei kokiomis socialinėmis sąlygomis gyvens. Vienkartinė išmoka pagal faktą mokama, kad valstybėje gimė dar vienas žmogus, dėl to neklausiama į kokią šalį išsiveš. Jei galvojame, kiek tai sąžininga, tada reikia įsivardinti ko norėtume.

Jei norėtume, kad daugiau vaikų gimtų čia, Lietuvoje, ir atsakingose save išlaikančiose šeimose, tada reikia kalbėti ne apie vienkartinę išmoką, o apie teisę į vaiko pinigus kiekvienam vaikui šalyje iki pilnametystės ir kol studijuoja.

Arba kalbėti, kad galėtume mokesčiais dirbančius tėvus skatinti daugiau vaikų gimdyti.

Jei norėtume kad apskritai gimtų daugiau vaikų šalyje, nepriklausomai nuo socialinio sluoksnio, neužduodant jokių papildomų klausimų, tada dešimteriopai didinamos išmokos vaikams, kaip padarė lenkų politikai. Mokamos didelės išmokos iki vaiko pilnametystės ir neklausia šeimos nei kur ji leidžia pinigus, nei kaip gyvena. Tai priemonės skirtingos ir reikėtų aiškiai įsivardinti, ko norime ir tada jau kelti priekaištus, kad nesąžininga“, – komentuoja jis.

Tačiau jos nuomone, nereikėtų varžyti šeimų gaunančių „pagarbos gimus piliečiui“ išmokų.

„Nereikėtų sakyti jūs čia likite skurskite ir nevažiuokite ten, kur galite užsidirbti ir galbūt garantuoti geresnę gyvenimo kokybę“, – prideda ji.

Max
2017-09-29 11:08:12
tik pagalvokite, kokia afera... Kai tos pašalpos bus vertos likti gyventi Lietuvoje, tada "aferos" nebus... Afera yra Lietuvos valdininkų kuriama Lietuva, iš kurios kasmet nubyra dešimtys tūkstančių žmonių!

p.s. aš nei mama, nei tėvelis, užtat žinau, kad ta pašalpa už vaiką per metus siekia apie 300 eur. Tai gimusiam LT piliečiui valstybė be jokių deklaravimų tokią sumą galėtų padovanoti...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Loreta 2017-10-01 20:19:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O pasipiktinusioji zino kiek metu dirbo ir kiek vaiku Lietuvai uzaugino tie aferistai, pakol ryzosi isvykti I uzsieni... Kiek pinigu isleidzia grize... kiek parsiuncia likusiems giminaiciams... kiek is gimusiu uzsienyje Gris I Lietuva, jei Lietuva su jais elgsis kaip su pilieciais, ne kaip aferistais... pasipelnymas gauti 418Euro, tam kad uzaugintum Lietuvos pilieti, mylinti savo sali... Nu nejuokink, herb. Vita ar kas tu ten... niekas neverktu, jei teise gauti ismoka gimusiems kitose salyse butu atimta.. taciau tuomet ir I karine tarnyba emigravusiu turetu nekviesti... As grizus I Lietuva per pora savaiciu isleidziu daugiau pinigu Lietuvoje, nei uzdirbdavau per tris menesius, todel pasipelnymu vadinti 418 euru, mazu maziausiai juokinga...
   ATSAKYTI
Tomas 2017-09-30 22:05:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Joks cia Lietuvos melzimas. Jeigu tai yra gimes naujas lietuvos pilietis. Tai ismoka jam. Pagalba tevam nesvarbu kur tevai dirba. Beje gimus vaiku mama yra draudziama valstybes lesom ir jai nereiia moketi social draudimo. Cia irgi melzimas lietuvos? Yra daug blogesniu zmoniu su visokiom aferom lietuvoj!!!!    ATSAKYTI
Irmantas 2017-09-30 14:40:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dejau as ta paty padaryciau, baiges mokslus dirbau 3 metus iki didziosios krizes,is darbo pati pirma istrenke, paliko mane kaip sakant be nieko musu didzioji lietuva jai ne uzsienis net neisivaizduoju kur as dabar buciau, ka daryciau, todel dek pragare tu boba kuri pradejo sneketi sia tema,    ATSAKYTI
Patriotas 2017-09-30 09:38:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
as tai irgi esu pries kad taip butu...jei jau taip geriau ten tam uzsieni tai pizdinkit ir gyvenkit ir ismokas pasiimkit is ten suknisti vargetos...ko melziat ta lietuva jei taip jau gerai tam uzsieni?varykit ir kad jusu cia ne kvapo nebutu ubagai...gedos turetumet svolaciai...   ATSAKYTI
Rolandas 2017-09-30 10:49:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ne patriotas o pizdiotas  
Emigrantas 2017-09-30 13:18:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ale koks pavydas “patriotui” pizdiotui!!! Neskaiciuok kitu zmoniu pinigu ir nepavydek kitiems laimes, isigimeli tu varganas. Sedek savo kaime tarp keturiu sienu ir nustok kritikuot visus is eiles emigrantus... Senamadis neispruselis vargeta esi, toks ir likti... lmao  
skaitytoja 2017-09-30 08:54:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
grazu net zalia is pasiutimo.uz ka pabegeliams tos ismokos????savus zmones tegu remia o ne perejunus kazkokius.   ATSAKYTI
Asai 2017-09-30 13:20:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik neapsisik is pasiutimo valkata tu... lool  
Diana 2017-09-30 08:33:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Vienu žodžiu auga paprašaikų, tinginių bei aferistų karta... Graudu... Kokia valdžia, tokie ir piliečiai...   ATSAKYTI
Alio 2017-09-30 13:19:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tokia ir kritikuotoja... lol  
Nesvarbu 2017-09-30 02:11:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ko noreti, jei valdo gauja is buvusios sovietu sajungos, tie patys asmenys nuo pat pradzios, niekas nesikeis, kol jie neisdves, jug jiems vis mazai, tai ir kuria pacius kvailiausius istatymus, kad tik jie nenuskurstu, Lietuva jiem maziausiai rupi   ATSAKYTI
Peprasmiska 2017-09-29 21:31:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juokas pro asras , o kai norvegijoj mokescius moka tevas kuris senai isiskyres o uz vaika pinigus is norvegijos gauna nors vaikas ten ir negyvena , tai cia jau normalu   ATSAKYTI
bla bla 2017-09-29 21:04:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
lietuviai su NO daznai daro taip: tetis dirba NO, o mama dirba ir gyvena LT. mteris pastoja, iseina i dekreta LT, nuvaziuoja gimdyti i NO, ten pasiima vienkartine ismoka, kuri skirta ten gimdanciom nedirbanciom moterim ir tada vaziuoja atgal su vaiku i LT. cia ne afera? :D o ta vienkartine toli grazu ne tokia kaip LT moka. LT vienkartine asaros palyginus su NO. jei neklystu tai NO dabar mokama apie 6600e :D   ATSAKYTI
dėjau 2017-09-29 17:20:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Per šitą visą bardaką Lietuvoj, kad ne įstatymų spragas užtaisinėja, o meilės reikalus seimūnų sprendžia ir išdulkintas sodros biudžetas. Tai iš kur pensijas mokės?    ATSAKYTI
asdsa 2017-09-29 16:48:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
aferos daro lietuvaiciai isvaziave i uzsieni. kai dirba vienas is tevu uzsieny, o seima gyvena LT ir gauna uz vaikus pinigus is kitos salies. va cia afera, kai tu vaiku nei kvapo toj kitoj saly, bet ji remia musu vaikus    ATSAKYTI
asdsa 2017-09-29 16:46:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
o siaube kaip baisu... o paskaiciuoja tai kiek emigrantai isleidzia pinigu atvaziave i LT? kiek jie atsiuncia Lietuvai pinigu, kuriuos uzdirba uzsienyje. jei ne emigrantai tai tos vienkartines nebutu is ko moket net ir tik LT gyvenantiems   ATSAKYTI
Krivis 2017-09-30 08:41:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Lietuvai pinigų? Nesusireikšmink, siunti pinigus tevams o ne Lietuvai... Jus net mokesciu cia nemokat, o tik gryžtat su BMW stoteles vartyt ar dantis tvarkytis, armijon eit nenorit, juk sunku...  
asdsa 2017-09-30 10:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
atsipeikek zmogau. siunti pinigus seimai, bet jie LT perka nuo ko mokamas pvm. del emigrantu siunciamu pinigu labai pilneja LT biudzetas, nes jie krenta uz visus pvm'us. emigrantai labai daug perka LT nors jau labai stebiuos kokio velnio cia pirkt ka. emigrantai statosi namus, nuo ko taip pat valstybes biudzetas pilneja. jei ne ju pinigai tai paprasto patrioto, vaziuojancio shopintis i Lenkija, deka LT biudzetas tik tustetu ir toliau skurstu  
Kazys 2017-09-29 13:57:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tokiu tukstanciai.Kada baigsis ta apgaule.Gyvenk Lietuvoj kol gauni ismokas.O po to ciuosk i visas keturias puses.Cia yra vagyste.Kada darbo birza baigs ta zaidima.Niekur taip nera kad zinotu kada visokias ismokas pasiimti.Turi gauti saukima.   ATSAKYTI
Tau 2017-09-29 16:18:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tu per šiltai sėdi ir galva perkaito arba esi pilnas idiotas.  
Jojo 2017-09-29 16:22:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pavydas subinę graužia? Per šiltoj kėdėj sėdi ir galva perkaito arba esi debilas nuo gimimo.  
Ivan 2017-09-29 20:10:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pidaras tu kazis  
Senė 2017-09-29 12:35:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai papiktino mane OŽYS (V. Landsbergis), pasakyk man kiek pasigrobė tvartelių iš ubagu? taip gali elgtis tik liaudies priešas. Praplatinkite jam pečius(kaip Brežniavui), kad medaliai tilptu. Tada nereiks lėkti pigesnio sviesto ar kiaušiniu už Lietuvos sienos ieškoti.   ATSAKYTI
Jonas 2017-09-29 12:26:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gėda kad mokytojus prilygina seneliams. Kuomet didelė nepagarba aukščiausiai visuomenės vystymo grandžiai - tokia žmonių grupė išnyks!    ATSAKYTI
T 2017-09-29 11:16:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Uzdrauskit.bet jei usinieciai uzdraus gauta alga pavizdziui norvegijoi isleist lietuvoje kaip jum tai.   ATSAKYTI
Max 2017-09-29 11:08:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tik pagalvokite, kokia afera... Kai tos pašalpos bus vertos likti gyventi Lietuvoje, tada "aferos" nebus... Afera yra Lietuvos valdininkų kuriama Lietuva, iš kurios kasmet nubyra dešimtys tūkstančių žmonių!

p.s. aš nei mama, nei tėvelis, užtat žinau, kad ta pašalpa už vaiką per metus siekia apie 300 eur. Tai gimusiam LT piliečiui valstybė be jokių deklaravimų tokią sumą galėtų padovanoti...   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Naftos telkinys (nuotr. SCANPIX)
Baltarusijai skirtas pirmasis geležinkelio sąstatas su norvegiškos naftos kroviniu šeštadienio rytą išvyko iš „Klaipėdos naftos“ terminalo, vidurnaktį jis turėtų pasiekti ...
Pigu.lt Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Apsipirkimas internetu pastaruoju metu tapo itin populiarus, o prieš įvairias šventes sulaukia ypatingai daug dėmesio. Visgi užsakymus internetinėse parduotuvėse reikėtų ...
Televizijos žiūrėjimas (nuotr. 123rf.com)
Šį sezoną lietuviškuose TV kanaluose sumažėjo rusakalbės produkcijos, rodo laikraščio „Kauno diena“ atliktas tyrimas. Dienraščio duomenimis, penkerius metus iš eilės ...
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nuo rugsėjo šalies profesinėse mokyklose bus steigiama 40 naujų etatų neformaliam mokymui, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. „Tai kaip kursai ...
Išpilamas pienas (nuotr. stop kadras)
Alytaus rajono savivaldybės atrinktų ir Nyderlandų laboratorijoje ištirtų mėginių laboratorinių tyrimų rezultatai, kaip ir anksčiau atlikti Valstybinės maisto ir veterinarijos ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų