Populiariame Vilniaus bare atleidžiamas darbuotojas išgirdo: pasirašai arba lieki be pinigų

Populiaraus baro Vilniuje „Uncle Sam“ darbuotojai sulaukė nemalonaus susitikimo su baro savininku Edvinu Juškausku ir baro vadove įvardyta Živile Normantaite, kurio metu, pasak vieno darbuotojo, jis buvo verčiamas pasirašyti atleidimo prašymą. Atsisakius tai daryti buvo teigiama, kad darbuotojai negaus pinigų, o direktorius grasino reikalui esant, gali paskelbti bankrotą ir iškepti naują įmonę, o tokiu atveju pinigų darbuotojams nepavyks gauti iš viso. Baro vadovai situacijos nekomentuoja.

(nuotr. SCANPIX)

Dakaro ralyje dalyvavusiam Edvinui Juškauskui priklauso populiarūs barai „Republic“ esantys Kaune ir Vilniuje ir Vilniaus centre įsikūręs „Uncle Sam“.

„Uncle Sam“ bare keletą metų dirbantis Joelis teigia, kad susidūrė su nemalonia situacija – antradienį, kovo 17 d., jo vadovė Ž. Normantaitė ir baro direktorius E. Juškauskas pasikvietė į pokalbį, kurio metu buvo reikalaujama pasirašyti prašymą atleisti iš darbo.

„Kovo 17 d. buvome pakviesti į darbo susirinkimą. Jo metu buvo atleista dauguma darbuotojų. Atleidimo metu direktorius davė pasirašyti prašymo atleisti formą. Jos nepasirašius buvo grasinama, kad po poros mėnesių iš viso neberasiu darbo“, – sako Joelis ir pabrėžia, kad tokiu atveju darbuotojai praranda atostoginius ir išeitines išmokas.

Anot Joelio, prašant atleisti ir reikalaujant, kad būtų sumokėta praeito mėnesio alga, kurios atidavimas vilkintas iki pat susirinkimo, buvo pateikti du pasirinkimai – pateiktų dokumentų pasirašymas ir įmonės paskaičiuotos sumos gavimas arba likimas be pinigų.

REKLAMA

„Pasakė, kad galiu rinktis iš dviejų variantų: arba pasirašau ir pasiimu pinigus, arba lieku be pinigų. Direktorius užsiminė, kad reikalui esant, jam bus nesunku paskelbti bankrotą vienam iš UAB, ir iškepti naują. Buvo grasinama, kad tokiu būdu pinigų nepavyks gauti iš viso“, – pasakoja Joelis.

Baro darbuotojas pasakoja, kad slapta įrašė ir pokalbį susitikimo metu: „Tai žiūrėk, aš tau sakau, matai kokia situacija, žinai kiek bankrotų bus? Aš galiu tiesiog išsikept naują įmonę, [...], bus bankroto administratorius, galėsi pasakot, kiek tu ten dirbai, ir ką tu ten darei, arba šiandien išeini, du mėnesius nedirbi, ir grįžtam. Bet jeigu tu toliau čia sėdėsi, tai mes tiesiog nebegrįšim“, – balso įraše sako vyras, kuris pasak Joelio yra E. Juškauskas.

Anot „Uncle Sam“ darbuotojo, iš E. Juškausko pusės jaučiamas piktnaudžiavimas keliomis turimomis uždarosiomis akcinėmis bendrovėmis, o norint atgauti uždirbtus pinigus buvo siūloma kreiptis į teismą.

Joelis atskleidė, kad buvo susisiekęs su Valstybine darbo inspekcija ir kovo 18 d. pateikė prašymą Darbo ginčų komisijai. Įprastai Komisijoje darbo ginčas turėtų būti išsprendžiamas per mėnesį, tačiau atskirais atvejais šis terminas gali būti pratęstas dar vienam mėnesiui.

Komentuoti neturi kompetencijos

Susisiekus su „Uncle Sam“  Ž. Normantaite, kuri buvo įvardyta kaip baro vadovė, ji situacijos nekomentavo, teigdama, kad neturi kompetencijos to daryti.

„Aš neturiu kompetencijos suteikti Jums tokią informaciją. Turbūt reikėtų kreiptis į įmonės direktorių, perduosiu jam jūsų kontaktus, jei jis turės galimybių – susisieks. Turėtumėte suprasti, kad dabar įmonėje tikrai kritinė situacija tai žmogus turi begale darbų“, – sakė Živilė, kuri dalyvavo ir bandant įtikinti Joelį pasirašyti atleidimo prašymą.

REKLAMA

Su baro direktoriumi E. Juškausku susisiekti nepavyko. Vis dar laukiama jo komentaro.

Darbdavys negali daryti spaudimo

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) aiškina, kad jei esant valstybės lygio ekstremaliai situacijai, dėl objektyvių priežasčių yra mažinamos darbdavio veiklos apimtys, darbdavys turi teisę siūlyti darbuotojui arba darbo sutarties šalys bendru sutarimu gali susitarti dėl darbuotojo darbo laiko normos mažinimo.

Pavyzdžiui, numatyti, kad visą darbo laiko normą dirbantis darbuotojas tam tikrą laikotarpį dirbs ne po 8 valandas, o po 4 valandas per dieną (pamainą), arba atitinkamai mažinti darbo dienų per savaitę skaičių. 

Tokiu atveju mažėjant faktiškai darbuotojo dirbtam laikui, proporcingai mažėtų ir darbuotojui išmokamas darbo užmokestis.

VDI pažymi, kad darbdavys dėl paminėtų darbo sąlygų keitimo negali nuspręsti vienašališkai, tai gali būti daroma tik su darbuotojo rašytiniu sutikimu arba šalims sutarus.

„Darbdavys negali reikalauti ar daryti spaudimo darbuotojams dėl darbo sutarties nutraukimo darbuotojui prašant. Darbuotojai turėtų būti sąmoningi ir neskubėti pasirašinėti jokių atleidimo lapelių. Iškilus klausimams, darbuotojai visuomet gali kreiptis konsultacijos į Valstybinę darbo inspekciją“, – sako VDI atstovė Jurgita Kažukauskaitė-Sarnickienė.

Inspekcija taip pat paaiškino, kad darbo įstatymai nereglamentuoja atskiro darbo sutarties nutraukimo pagrindo dėl valstybėje paskelbtos ekstremalios situacijos.

Darbdavys su darbuotoju turi teisę nutraukti darbo santykius tik vadovaudamasis Darbo kodekse įtvirtintais darbo sutarties nutraukimo pagrindais ir tvarka. 

REKLAMA

Darbdavio pasiūlymas nutraukti darbo sutartį turi būti pateiktas raštu. Jame turi būti išdėstytos darbo sutarties nutraukimo sąlygos: nuo kada pasibaigia darbo santykiai, koks yra kompensacijos dydis, kokia nepanaudotų atostogų suteikimo tvarka, atsiskaitymo tvarka.

Valstybės parama verslui

Pagal naująją tvarką, darbdaviai, kurių veikla dėl karantino sustojo ar sulėtėjo gali skelbti prastovas, kurios būtų apskaitomos ir subsidija teikiama nuo karantino pradžios.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad tai, ar verslas gaus 60 proc. ar 90 proc. subsidiją, Vyriausybė nuspręs kitą trečiadienį patvirtinus visų ekonominės veiklos sričių, kuriems subsidija priklausys didesnė, sąrašą.  Didesnė subsidija turėtų būti teikiama įmonėms, kurių veikla draudžiama karantino metu.

Ministras taip pat pabrėžė, kad darbuotojai nepasirašinėtų jokių dokumentų, jei jaučia, kad darbo sąlygos ar galimos garantijos yra mažinamos.

Darbdaviai, kurie elgsis nesąžiningai su darbuotojais ar juos jau atleido į subsidijas nebepretenduos.


Rašyti komentarą...
A
Audrius
2020-03-19 17:12:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Didzioji dalis imoniu taip padare. Jiem nusispjaut i viska. Svarbu tik savo kisene.
Atsakyti
0

S
Slapukas
2020-03-19 16:20:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Grill londone tas pats. Tie patys savininkai.
Atsakyti
0

V
Vanda
2020-03-19 16:35:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Valstybinkai turi bausti už kenkimą žmonėms ir tuo pačiu Lietuvai. Būtų pamoka visiems
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (17)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų