Patalpų vėdinimas ir rekuperacija – svarbūs daugiabučio renovacijos elementai

Viena iš amžinų problemų butuose – švaraus oro trūkumas, kuri šildymo sezono metu pasireiškia dar labiau. Žiemą senus, nerenovuotų daugiabučių kambarius būtina vėdinti atidarius langus, taip prarandant dalį šilumos. Tuo tarpu gyventojai, dalyvaujantys Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje gali susidurti su kita problema – apšiltinus pastatą ir jų butui tapus sandariam, vėdinti patalpas reikia dar aktyviau. Šį galvosūkį išspręsti gali padėti rekuperatoriai.

Renovacija

Švaraus oro stygius, nemalonus kvapas ar pelėsio atsiradimas gali indikuoti, jog nepakankamai vėdinate savo patalpas. Dėl To gali kilti ir sveikatos sutrikimų.

REKLAMA

Nešviežias oras patalpose lemia mažesnį žmonių įkvėpiamo oro kiekį, o tai reiškia sumažėjusį aprūpinimą deguonimi bei gali susilpninti imuninę sistemą. Gyventojai su nualinta ar silpna imunine sistema – ypač vaikai, pagyvenę ar sergantys žmonės, į oro kokybę reaguoja labai jautriai.

Esant prastai oro kokybei namuose, organizmas greitai į tai atkreipia dėmesį, todėl gali atsirasti mieguistumo jausmas, jėgų trūkumas, problemų susikaupiant ar išlaikant dėmesį. Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimai rodo, kad esant pakankamai oro kaitai galima sumažinti namų dulkių erkių, sukeliančių astmą, kiekį, nes jos labiau mėgsta drėgnas patalpas.

.

Natūrali vėdinimo sistema

Senuose daugiabučiuose funkcionuoja natūrali vėdinimo sistema, kurios veikimo principas – oro pritekėjimas iš išorės į namą ir butus bei oro išėjimas per šachtas, angas ir stogą atgal į lauką. 

Vienas populiariausių pastatų renovacijos sprendimų susijusių su patalpų vėdinimu yra šios sistemos atnaujinimas – senų ortakių, ventiliacijos šachtų išvalymas, dezinfekavimas bei grotelių keitimas.

Kita priemonė – deflektorių ant stogo įrengimas, norint padidinti ir užtikrinti oro trauką bei neleisti oro gūsiams iš išorės pakliūti į namo vidų, nes per stogą į daugiabutį patekęs šaltas oras iš viršaus gali sušaldyti viršutinius butus.

Tačiau nors ekspertai teigia, kad natūralią vėdinimo sistemą atnaujinti yra būtina, modernizavus daugiabutį dažnai natūralios ventiliacijos nepakanka.

Atlikus pastato renovaciją, jo šiluminė varža gerokai padidėja, nauji langai nebepraleidžia skersvėjo ir daugiabutis tampa sandarus, todėl anksčiau per buto langus ir sienas į kambarius patekdavęs gaivus oras lengvų kelių į gyventojų plaučius neberanda.

REKLAMA

Viena išeitis – praverti langus ir taip įsileisti šviežią orą. Visgi tokiu būdu po renovacijos sutaupoma šiluma pabėgtų iš kambario. Norint kompensuoti jos nuostolius, šildyti reikėtų daugiau, o tai reikštų ir išaugusią sąskaitą. Dažnu atveju, vėdinimo pravėrus langus gali ir nepakakti.

Statybos specialistų rekomenduojamas būdas padės išvengti šio galimo galvos skausmo – jie pataria renovacijos metu įsirengti centralizuotą rekuperacinę sistemą arba individualius rekuperatorius.

Rekuperatoriai – namų plaučiai

Rekuperatoriai – svarbi pastato sudedamoji dalis, kuri prisideda ne tik prie šildymo sąskaitų sumažinimo, bet ir prie gyventojų sveikatos. Jie padeda kvėpuoti iš lauko išgaunamu oru, kuris perėjęs per filtrus yra išvalomas. 

Rekuperatoriuose esantys filtrai orą apsaugo nuo dulkių, nešvarumų, teršalų ar žiedadulkių patenkančių iš lauko. Tai tampa dar labiau aktualu, jeigu gyvenate miesto centre ar prie judrios gatvės.

Jie taip pat pašalina drėgmės perteklių, nepageidaujamus kvapus, užtikrina apsaugą nuo pelėsio ir sumažina tikimybę, kad aprasos langai.

Rekuperatoriaus principas – mechaninis patalpų vėdinimas ventiliatoriais su šilumokaičiu. Šviežias šaltas oras į kambarį patenka perėjęs per šilumokaitį, o šis orą dalinai pašildo ir per ortakius tiekia į patalpą.

Prietaiso šilumokaitis šaltam orui sušildyti panaudoja iš namo šalinamo šilto oro energiją, o vasarą, atvirkščiai – iš patalpų šalinamas vėsesnis oras atšaldo iš lauko patenkantį įkaitusį orą, todėl rekuperatoriai praverčia visus metus.

REKLAMA

Ekspertai konstatuoja, kad rekuperacinė sistema yra naudingesnė, tačiau ją įrengti yra brangiau, tad dažniausiai šį sprendimą priima netipiniai mažesni daugiabučiai. 

Todėl didesnių daugiabučių gyventojai turėtų pagalvoti bent apie individualių rekuperatorių įsirengimą taip ne tik apsaugant savo sveikatą, bet ir užtikrinant efektyvų renovacijos įgyvendinimą.

Straipsnių serija Renovacija. DUK apima dažniausiai užduodamus klausimus: kodėl verta investuoti į daugiabučio atnaujinimą, kaip inicijuoti ir įgyvendinti projektą, kokias energinio efektyvumo didinimo priemones finansuoja valstybė ir kaip renovacija padeda tausoti gamtą, bei prisideda prie darnaus miestų vystymosi. Šiuo metu iki 2020 m. sausio 31 d.  BETA priima paraiškas daugiabučiams atnaujinti. Daugiau informacijos galite gauti paskambinę nemokama telefono linija 8 800 200 12.  

.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų