Viso interviu metu V. Putinas darė tai, ką labiausiai mėgsta, – kaltino amerikiečius ir pasakojo kažkokias istorines detales, kurios nedaug ką turi bendro su dabartiniais laikais.
Pats interviu turinys yra labai panašus į kitus V. Putino pasirodymus pastaraisiais metais ir pagal jo teiginius galima spręsti, kad šįkart buvo skirtas labiau užsienio auditorijai, o ne vidinei.
„T. Carlsono interviu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu vyko būtent taip, kaip visi ir tikėjosi, tai nebuvo net interviu, labiau Putino demonstracija, kaip suvystyti vieną iš žymiausių JAV žiniasklaidos veikėjų“, – rašoma „Rolling Stone“.
Per daugiau nei dvi valandas trukusį pokalbį buvęs „Fox News“ laidų vedėjas, dabar jau tapęs žymiu interneto komentatoriumi, iš esmės susilaikė nuo aštrių klausimų Rusijos autoritarinei valdžiai, dėl kurios žiauraus karo Ukrainoje be reikalo žuvo šimtai tūkstančių žmonių. Tie, kurie tikėjosi aštraus pokalbio, neabejotinai liko skaudžiai nusivylę ilgai trunkančiu ir klaidžiojančiu interviu, kuriame pats Tukeris kartais atrodė akivaizdžiai pasimetęs, rašoma CNN apžvalgoje.
Priduriama, kad „dabar jau akivaizdu, dėl kokios priežasties Putinas sutiko duoti interviu T. Carlsonui“.
„Rolling Stone“ apžvalgininkė Nikki McCann Ramirez buvo daug tiesmukesnė, vertindama T. Carlsono pasirodymą šiame „interviu“: „Putinas pasinaudojo Tuckeriu išvalydamas Kremliaus grindis“.
Carlsono asmeninis poveikis ir kalbos apie žurnalistiką
Žurnalistu save laikantis Tuckeris Carlsonas, iškart po interviu paviešinimo pateikė ir savo vertinimą, kuriame tvirtino, kad Vladimiras Putinas „jam pasirodė esąs nuoširdus savo pasisakymuose“ apie savotišką Ukrainos istorijos vertinimą. Eilinis skaitytojas, ar T. Carlsono gerbėjas šiuose žodžiuose „išgirs“ tik tai, kad V. Putinas, anot jo, buvo nuoširdus.
Toje žurnalistikos srityje, kurios tariamą nebuvimą Vakaruose akcentavo pats T. Carlsonas, prieš paviešindamas interviu, nėra įprasta primesti savo nuomonę žiūrovui. Tuomet jis aiškino, jog jo tikslas yra tiesiog paimti interviu iš Rusijos vadovo, o jau žiūrovai „tegul patys susidaro nuomonę“. Nepaisant to, vos paviešinęs interviu jis iškart pateikė ir savo subjektyvią nuomonę apie V. Putino „nuoširdumą“, taip formuodamas išankstinę žiūrovo poziciją.
Prieš paviešindamas interviu jis taip pat Vakarus kaltino propagandos platinimu, „valdžios propagandos, pačios šlykščiausios rūšies, tos, kuri žudo žmones“. Ir tai jis pasakė būdamas Maskvoje, kurios valdžios propaganda jau daugelį metų žudo žmones. Be abejonės, Rusijoje tokį veikėją sutiko su gėlėmis ir muzika, o kiekvienas jo pasisakymas, ar netgi važiavimas viešbučio liftu, buvo sutinkamas kaip valstybinės reikšmės įvykis.
Nors T. Carlsonas kadaise ir kritikavo Rusijos vyriausybę, pastaraisiais metais jis kur kas labiau simpatizavo V. Putino politikai ir kartu su savimi tempė respublikonus. T. Carlsono komentarai apie žiaurų Rusijos karą Ukrainoje buvo išskirtinai nepalankūs Kyjivui, kraštutinės dešinės balsas pernai Volodymyrą Zelenskį net palygino su kenkėjais.
Būtent todėl V. Putinas sutiko duoti interviu T. Carlsonui, o tikruosius žurnalistams, kurie būtų spaudę Rusijos vadovą įvairiais svarbiais klausimais, jau daugelį metų ignoruoja. Ir tai net nėra kažkoks „Vakarų žiniasklaidos“ išsigalvojimas ar pavydas, kaip tai bando pateikti Rusijos propaganda. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas šią savaitę žurnalistams atvirai kalbėjo, kad T. Carlsonas buvo pasirinktas, nes „jo pozicija skiriasi nuo kitų“ Vakarų žiniasklaidos atstovų.
CNN: Putinas darė su Carlsonu ką norėjo
Vietoje to, kad spaustų V. Putiną daugeliu turimų klausimų, įskaitant visiškai realius kaltinimus Rusijai dėl šios padarytų karo nusikaltimų ar opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno įkalinimo, T. Carlsonas leido autokratui visiškai laisvai manipuliuoti žiūrovu ir pasakoti savo istorijos versiją, nepaisant to, kokia apgaulinga ji gali būti, rašoma CNN.
Kartais, pertraukose tarp nuoskaudų tiradų, V. Putinas mokydavo T. Carlsoną istorinių įvykių, o šis nustebęs žiūrėdavo į jį. Arba, kalbant paprasčiau, T. Carlsonas suteikė Putinui platformą skleisti savo propagandą pasaulinei auditorijai, beveik netikrindamas jo teiginių.
„Žiūrėdami pirmąsias 45 minutes matote, kad tai prezidento Putino platforma“, – pastebėjo CNN vyriausioji tarptautinė korespondentė Clarissa Ward ir pridūrė, kad nuo pat interviu pradžios buvo aišku, jog T. Carlsonas jo nekontroliuoja.
Kai kuriais atvejais T. Carlsonas netgi palaikė Putino naratyvą. Pavyzdžiui, V. Putinas plėtojo absurdišką sąmokslo teoriją, kad JAV vyriausybę kontroliuoja ne išrinkti vadovai, o niekieno nerinktos Centrinės žvalgybos valdybos pajėgos, kurios vadovauja prezidentui kaip marionetei iš šešėlio.
„Taigi, du kartus apibūdinote JAV prezidentus, kurie priima sprendimus, o paskui juos atšaukia jų agentūrų vadovai, – po V. Putino teiginio pasakė T. Carlsonas, nuoširdžiai apibendrindamas melagingą Rusijos lyderio pasakojimą. – Taigi, tai skamba taip, tarsi jūs apibūdinate sistemą, kurią valdo ne tie žmonės, kurie yra išrinkti?“
„Taip, tikrai taip ir yra“, – patenkintas atsakė V. Putinas, nes jam net nereikėjo stengtis įtikinėti ar apibendrinti, už jį tai padarė T. Carlsonas. Pastarasis net nepabandė paneigti šių teiginių, arba pareikalauti rimtesnių sunkių kaltinimų įrodymų.
Šis pokalbis buvo didžiulė propagandinė V. Putino pergalė, pažymima CNN, kuris dabar gali ir nori šį susitikimą pakreipti savo naudai. Jei buvo abejonių, kad V. Putinas nelaiko susitikimo su T. Carlsonu dideliu laimėjimu, tai jas turėtų išsklaidyti žvilgsnis į tai, kaip šį reikalą nušvietė jo paties kontroliuojama valstybinė žiniasklaida. Dėmesys buvo milžiniškas, tiek prieš patį interviu paviešinimą, tiek ir po jo – visų pagrindinių Kremliaus kontroliuojamų informacijos kanalų aukščiausios vietos yra skiriamos šiam pasirodymui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!