• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės bankai Rusijos operacijoms taiko kur kas griežtesnius apribojimus, nei rašoma sankcijose, skelbia BBC. Su kokiomis problemomis jie gali susidurti?

Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės bankai Rusijos operacijoms taiko kur kas griežtesnius apribojimus, nei rašoma sankcijose, skelbia BBC. Su kokiomis problemomis jie gali susidurti?

REKLAMA

Praėjusią savaitę „Evroseti“ įkūrėjas Jevgenijus Čičvarkinas, ilgametis Rusijos valdžios kritikas, kurio negalima įtarti karo rėmimu, prabilo apie jo sąskaitų blokavimą Šveicarijoje. Toks pat likimas ištiko ir kitus turtingus rusus, kuriems nebuvo pritaikytos sankcijos, finansus.

Kaip išsiaiškino BBC, „toksiškais“ tapo ne tik rusiškos kilmės „didieji pinigai“, bet apskritai bet kokie su Rusija susiję sandoriai.

Nors formaliai tokie apribojimai niekur nefiksuoti, pinigų pervedimas iš Rusijos banko, atlyginimo gavimas ir net pervedimai tarp savų sąskaitų, gali būti problematiški.

REKLAMA
REKLAMA

Pinigų pervedimai su kliūtimis

Kovo 23 dieną Paryžiaus gyventoja Anastasija nuvyko, kaip pati sako, į „pasimatymą“ Rusijos ambasadoje dėl naujo paso. Mergina yra Rusijos pilietė, pastaruosius pustrečių metų gyvena ir dirba Prancūzijoje rinkodaros vadove. Ji turi leidimą gyventi Prancūzijoje, neterminuotą darbo sutartį su vietine įmone, nuomojamą būstą ir sąskaitą Société Générale (SG) banke. Tai viena didžiausių bankų grupių Europoje, kuriai priklauso Rusijos „Rosbank“.

REKLAMA

Tą dieną Anastasija turėjo sumokėti mokestį už pasą – apie 70 eurų. Artėjo mėnesio pabaiga, o jos einamojoje sąskaitoje liko apie 30 eurų. Iš įpročio ji nusprendė į ją pervesti pinigus iš savo taupomosios sąskaitos. Internetinėje bankininkystėje tai užtrunka dvi sekundes. Tačiau šį kartą kasdienė operacija buvo užblokuota.

Mergina paprašė banko paaiškinti priežastį. Jai buvo pasakyta: problema kilo dėl Rusijos pilietybės, – teigia Anastasija (šio pokalbio įrašo ji neturi). Pasak jos, bankas turėjo visus jos „prancūziškus“ dokumentus: leidimą gyventi, darbo sutartį ir net sutartį su nekilnojamojo turto agentūra.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmą kartą susidūriau su tuo, ir man tai sukėlė didžiausią šoką. Prancūzijoje jaučiuosi gerai, jaučiuosi apsaugota įstatymų", – piktinasi Anastasija.

Jai buvo patarta parašyti prašymą dėl pervedimo tarp savo sąskaitų. Ji tai padarė. Pinigai (tik 200 eurų) buvo įskaityti į einamąją sąskaitą kitą dieną. Tačiau problemos tuo nesibaigė.

Kitą dieną Anastasija gavo atlyginimą. Tačiau šie pinigai (200 eurų), pervesti iš taupomosios sąskaitos dingo (BBC turi operacijų ekrano kopijas). Teko eiti į banką dar kartą.

Po ilgo pokalbio „apie diskriminaciją ir tai, kad ES apribojimai taikomi tik rusams, kurių sąskaitose yra daugiau nei 100 tūkstančių eurų“, bankas grąžino abi „dingusias“ sumas“, – sako Anastasija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie šimtą tūkstančių eurų ji kalba neatsitiktinai: tai yra didžiausia suma, kurią rusams po karo pradžios buvo leista turėti sąskaitoje kiekviename ES banke.

„Reuters", remdamasi savo šaltiniais, rašė, kad tai nėra vienintelis apribojimas. Pranešime buvo teigiama, kad Europos centrinis bankas (ECB) reikalavo „kai kurių bankų“ atidžiai tikrinti rusų ir baltarusių sandorius, net jei jie turi leidimą gyventi, kad įsitikintų, jog jie nebando apeiti Vakarų sankcijų Maskvai.

ECB „Reuters“ sakė, kad tokių nurodymų nebuvo. Tačiau agentūra, remdamasi vienu iš šaltinių, teigia, kad jie egzistuoja ir yra suformuluoti taip, kad „dešimtys tūkstančių“ rusų ir baltarusių Europoje susidurs su sąskaitų patikra užsienio bankuose.

REKLAMA

Europos centrinio banko atstovas spaudai, kalbėdamas su BBC, pabrėžė, kad reguliuotojas nepateikė jokių darbo su klientais gairių, išskyrus paskelbtas ankcijas iš ES ir kitų jurisdikcijų. Jis priminė, kad ECB sankcijų netaiko, o tik vertina, ar bankai turi mechanizmų joms įgyvendinti.

Matyt, „Reuters“ neperdeda. BBC įsitikino, kad dešimčiai Rusijos SG klientų atsitiko tas pats, kaip ir Anastasijai. Jie apie tai kalba grupėje pavadinimu „La discrimination des clients par la Société Générale“ („Société Générale klientų diskriminacija“) Telegram kanale.

Viena iš šio pokalbio dalyvių Olga paskelbė laiško tekstą (BBC jį perskaitė, bet originalo nematė), kurį gavo iš SG. Jame rašoma, kad bankas blokuoja jos operacijas, kadangi ji turi Rusijos pasą ir bankas turi įsitikinti, kad jos sąskaitos likutis nesiekia 100 tūkstančių eurų, tačiau tokioms procedūroms reikia laiko.

REKLAMA

„Société Générale“ atstovas BBC patvirtino, kad dėl „tarptautinės padėties“ bankai, įskaitant SG, turi taikyti „griežtesnes reguliavimo priemones“, kad būtų laikomasi sankcijų. SG neįšaldo klientų sąskaitų „remdamasi pilietybe“, bet gali atlikti patikrinimus, kad įsitikintų, jog kliento ES statusas yra atnaujintas.

Europos bankininkystės sektoriuje dirbantis BBC pašnekovas teigia, kad bankai nori apdrausti save, todėl atsisako visų Rusijos pinigų ir nevykdo konkrečius ECB ar vietos reguliavimo institucijų nurodymus (kai kuriose šalyse tai yra finansų ministerijos, kitose – centriniai bankai).

Iš Rusijos – ir atgal

Jei operacijos banko viduje – išbandymas, ką galime pasakyti apie pervedimus į užsienio sąskaitas iš Rusijos. Rusiškų šaknų turinčios Didžiosios Britanijos bankininkystės tarnybos „Revolut“ klientai susidūrė su problemomis. Apie tai BBC papasakojo penki jo klientai (į mūsų prašymą bendrovė neatsakė). Apie problemas su „Revolut“ pranešė ir VC.ru vartotojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Scenarijus buvo analogiškas. Rusas prašo draugų ar giminaičių pervesti pinigus į jo „Revolut“ sąskaitą naudodamas SWIFT duomenis (pervesti pinigus iš savo sąskaitos Rusijoje į banko sąskaitą užsienyje buvo draudžiama Rusijos įstatymais iki balandžio 1 dienos). Lėšos yra nurašomos iš rusiškos sąskaitos, tačiau jie nėra įskaitomi į „Revolut“ sąskaitą, tačiau visiems BBC pašnekovams pinigai buvo pervesti iš bankų, kurie nėra atjungti nuo SWIFT.

Štai vienas pavyzdys. Olego mama kovo pradžioje iš privačios Rusijos banko sąskaitos į „Revolut“ sąskaitą jam pervedė du tūkstančius eurų. Dvi savaites lėšos „kabėjo“ pastarojo sąskaitoje. „Revolut“ pagalbos klientams tarnyba Olegui paaiškino, kad negalima pervesti pinigų į Rusiją ir iš jos „dėl aplinkybių, vykstančių Ukrainos teritorijoje“ (BBC turi susirašinėjimo kopiją). Dėl to pinigai buvo grąžinti į Olego mamos sąskaitą Rusijoje.

REKLAMA

Kita BBC pašnekovė, susidūrusi su ta pačia problema, teigia, kad atsakydama į jos klausimus dėl mokėjimų blokavimo, „Revolut“ palaikymo tarnyba atkakliai siuntė savo tinklalapyje paskelbtą straipsnį apie paramą Ukrainai. Straipsnyje nebuvo kalbama apie apribojimus rusams. Konkreti mokėjimų atmetimo priežastis jai nebuvo nurodyta, buvo rašomi tik abstraktūs žodžiai apie „ribojimus“ ir „sankcijas“, – tvirtina mergina.

O Ivano pinigai įstrigo, kai buvo pervedami į vieną didžiausių JK bankų. Iškart po karo pradžios Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija įvedė dar griežtesnius apribojimus nei ES: rusams buvo leista JK sąskaitose laikyti ne daugiau kaip 50 tūkst. svarų (apie 65,4 tūkst. dolerių). Iš Užsienio reikalų ministerijos pranešimo nėra aišku, ar kalbama apie pinigų sumą skirtingų bankų sąskaitose, ar tai yra kiekvienos sąskaitos limitas.

REKLAMA

Ivanas turi Didžiosios Britanijos pasą ir nėra Rusijos pilietis, tačiau tai neišsaugojo jo pinigų. „Vasario 24-osios rytą nusprendžiau, kad reikia nedelsiant atsiimti pinigus iš Rusijos banko sąskaitos. Iš pradžių pervedžiau ne itin didelę sumą, apie tris tūkstančius svarų, norėjau palaukti, kol pinigai pasieks mano banko sąskaitą, – sako Ivanas. – Bet po kelių valandų pervedžiau viską, daugiau nei šimtą tūkstančių svarų.“ Dėl to abu sandoriai buvo įšaldyti.

Jis pradėjo skambinti į Rusijos ir Didžiosios Britanijos bankus. Pirmajame buvo pasakyta, kad du pinigų pervedimai dingo, tačiau banką pasiekė mažesnė pinigų suma. Iš pradžių Didžiosios Britanijos bankas neatsiliepė, o paskui perskambino ir pradėjo bombarduoti klausimais. Ivanui atrodė, kad banko darbuotojai pildo anketą: teiravosi apie lėšų šaltinį, ryšius su „Iranu, Šiaurės Korėja, Sudanu, Kuba, Krymu, DLR, LLR ar Rusija“, klausė ar Ivanas yra susijęs su sankcionuotomis įmonėmis ar žmonėmis. Po pokalbio situacija nepasikeitė, pinigai „tikrinami“ antrą mėnesį ir vis dar yra įstrigę tarp bankų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aleksandra pardavė savo butą Maskvoje likus dviems savaitėms iki karo. Vasario 24 dieną, vos prasidėjus Rusijos invazijai ir likus dviems dienoms iki 100 000 eurų limito įvedimo Europos bankuose, ji pervedė visas pajamas iš „Alfa Bank“ į sąskaitą Portugalijoje. Aleksandra Prancūzijoje gyvena penkerius metus. Po penkių dienų gavau pranešimą: mokėjimas atmestas.

Aleksandros prašymu „Alfa-Bank“ darbuotojas išsiaiškino, kad ES bankas korespondentas atšaukė pervedimą, jis nepasiekė Portugalijos. Ji manė, kad pinigai bus grąžinti į Rusijos sąskaitą – tačiau netikėtai sulaukė vieno Portugalijos banko atitikties skyriaus skambučio. Banko darbuotojas pareikalavo paaiškinti lėšų kilmę.

REKLAMA

„Savaitę laiko nueidavau į banką su popieriais, aiškinau, kad pinigų reikia dėl sveikatos problemų, kad važiuoju pirkti namą Portugalijoje, paprašiau vietinio advokato pagalbos“, – sako Aleksandra. Bet visa tai nepadėjo. Bankas atsiprašė ir grąžino pinigus į Maskvą. Ji nežino, kaip juos išvežti iš Rusijos į „nedraugišką“ šalį.

Blokavimas be įspėjimo

„Paskambino „Société Générale“ darbuotoja, kuri dažniausiai dirba su manimi. Paaiškėjo, kad mano sąskaita yra įšaldyta ir reikia pateikti dokumentus, kurie patvirtins, kad esu Prancūzijos gyventoja ir mokesčių mokėtoja“, – BBC pasakoja Paryžiaus gyventoja Asia. Skirtingai nei kitos mūsų pašnekovės, jai kilo problemų ne dėl pinigų pervedimo į sąskaitą, o su pačia sąskaita.

REKLAMA

Susierzinusi, kad apie blokavimą jai buvo pranešta po laiko, Asia atnešė į banką krūvą dokumentų: leidimą gyventi, mokesčių deklaraciją, darbo užmokesčio lapelius, buto nuomos mokėjimo kvitus.

Praėjus penkioms dienoms po blokavimo sąskaita buvo leista naudotis. Asia sako, kad susisiekė su Prancūzijos centriniu banku, jie blokavimą vadina nesąžiningu, kadangi moteris nėra įtraukta į sankcijų sąrašus (tai buvo pokalbis telefonu, Asia neturi jo įrašo). Pasak jos, „Société Générale“ atsiprašė ir suteikė jai nuolaidą paslaugoms.

„Niekam nerūpi mano politinės pažiūros, dabar aš a priori esu agresoriaus šalininkė, o tai yra žema“, – apibendrina Asia.

REKLAMA
REKLAMA

2018 metais Latvijos bankų sistemos valymas nuo pinigų, susijusių su Rusijos ofšorinėmis kompanijomis, vyko pagal tą patį algoritmą. Iš pradžių sąskaita buvo užblokuota, o paskui buvo reikalaujama visokių patvirtinančių dokumentų. Jeigu dokumentai banko neįtikindavo, sąskaita buvo priverstinai uždaroma. Taip buvo ir Kipre.

Kita rusė Julija ką tik atidarė sąskaitą prancūzų „Société Générale“, o po kelių dienų ją informavo, kad sąskaita yra uždaryta. Julija prieš šešis mėnesius persikėlė gyventi į Prancūziją su partneriu prancūzu. Neatsižvelgiant į tai, kad Julija turi šeimos vizą, bankas mano, kad to nepakanka. Tam, kad Rusijos pilietis atidarytų sąskaita užsienio banke „vizos neužteks“, reikia leidimo gyventi Prancūzijoje (BBC turi susirašinėjimo kopiją).

Julija konsultavosi su teisininkais, kurie teigė, kad šeimos viza ir leidimas gyventi suteikia teisę atidaryti banko sąskaitą. Bet skųstis bankų reguliuotojui ji nenori, kadangi turi „kitus prioritetus“.

Laukia problemų

Rusai Vokietijoje dar tik ruošiasi rimtiems bankiniams sunkumams. Kovo pradžioje daugelis „Deutsche Bank“ klientų, turinčių Rusijos pasus, gavo nerimą keliantį laišką (BBC turi laiško kopiją). Jame teigiama, kad dėl karinio konflikto Ukrainoje, ES įvedė sankcijas rusams, o tai gali turėti įtakos banko santykiams su klientais. Siekiant išvengti problemų, laiško gavėjui buvo patarta pateikti bankui galiojantį leidimą gyventi Europoje.

REKLAMA

„Deutsche Bank“ patvirtino informuojantis klientus, kad jiems reikia pateikti gyvenamosios vietos dokumentus. „Esame tikri, kad dabar visi Europos bankai apie tai praneša“, – pridūrė „Deutsche Bank“.

Tokį laišką kovo 10 dieną gavo „Deutsche Bank“ klientė Marija. Nuo 2015 metų ji gyvena Achene, Vokietijoje, kur studijuoja mediciną. Pasak jos, visus dokumentus bankui pateikė laiku, tačiau banke jai buvo „aiškiai pasakyta“, kad leidimo gyventi galiojimas baigsis greičiau nei po šešių mėnesių, o jai būtų geriau jį pratęsti dabar – „Nežinau, kas bus toliau“, sako pašnekovė.

Interneto leidinio „Idel.Realii“ duomenimis, nerimą keliantį „adresatų sąrašą“ atsiuntė ir kiti Vokietijos bankai.

Miuncheno gyventoja Eugenija sako gavusi laišką ir iš „Deutsche Bank“, tačiau su rimtomis problemomis kol kas nesusidūrė – išskyrus vyro pervedimus iš Estijos, kurie anksčiau užtrukdavo valandą, o dabar beveik savaitę. Apie tas pačias problemas BBC pasakojo ir kito banko – ING-DiBa (ING grupės padalinys Vokietijoje) – klientai.

„Tačiau visa tai taip maža, palyginti su tuo, kas vyksta (Ukrainoje)“, – sakė Aleksandra, kurios pinigai už parduotą butą Maskvoje nepateko į Portugaliją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų