• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) apkaltino Damaską mėginimu įtraukti jo šalį į Sirijos „liūną“ po dviejų bombų sprogimų pasienio mieste, kai žuvo 46 žmonės.

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) apkaltino Damaską mėginimu įtraukti jo šalį į Sirijos „liūną“ po dviejų bombų sprogimų pasienio mieste, kai žuvo 46 žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turkija sekmadienį pranešė, kad areštavo devynis žmones dėl dviejų užminuotų automobilių sprogdinimų praėjusį šeštadienį Reichanlio mieste, o Sirijos vyriausybė paneigė, kad yra kaip nors susijusi su tais išpuoliais.

REKLAMA

Ankara sakė, kad sulaikė įtariamuosius, kurie prisipažino, ir apkaltino Damaską bandymu įtraukti Turkiją į savo pilietinį karą.

„Jie nori nusitempti mus bjauriu keliu“, – sakė R. T. Erdoganas per mitingą Stambule ir paragino turkus būti „šaltakraujiškus susidūrus su kiekviena provokacija, kuria siekiama įtraukti Turkiją į Sirijos liūną".

REKLAMA
REKLAMA

Minimi sprogimai buvo daugiausia aukų pareikalavusios atakos Turkijoje nuo pat Sirijos konflikto pradžios prieš daugiau kaip dvejus metus. Stebėtojai nurodo, kad 2011 metų kovą prasidėjęs Sirijos konfliktas apima platesnę teritoriją.

Išpuoliai Reichanlyje buvo surengti tokiu metu, kai svarbūs tarpininkai Vašingtonas ir Maskva paskelbė precedento neturintį bendrą raginimą pradėti taikos derybas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per vizitą Berlyne turkų užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu (Achmetas Davutohlu) pavadino tuos išpuolius „raudonos linijos“ peržengimu ir perspėjo, kad Ankara pasilieka teisę atsakydama „imtis bet kokių priemonių“.

Premjero pavaduotojas Besiras Atalay (Beširas Atalajus) sekmadienį per televiziją transliuotoje spaudos konferencijoje sakė, kad dėl minimų sprogimų devyni žmonės – visi turkai – buvo sulaikyti apklausai ir kad kai kurie jų prisipažino susiję su tais sprogimais.

REKLAMA

Turkijos vidaus reikalų ministras Muammeras Guleras (Muameras Giuleras) sakė, kad sprogmenys buvo kontrabanda įvežti į tą rajoną ir sukrauti į turkų automobilius su specialiomis slėptuvėmis.

Kibirkštis virto liepsna

Pranešama, kad įtariamieji priklauso turkų marksistų organizacijai, tiesiogiai susijusiai su Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimu.

REKLAMA

Damaskas atmetė įtarimus, kad jis suorganizavo išpuolius.

Sirija neįvykdė ir niekada neįvykdytų tokio akto, nes mūsų vertybės to neleistų“, – sakė informacijos ministras Omranas al Zohbi (Omranas Zohbis).

„Apie šį aktą reikėtų klausti Erdogano ... Jis ir jo partija yra tiesiogiai atsakingi“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NATO narė Turkija nuo rytinės kaimynės, buvusios sąjungininkės, atsiribojo netrukus po to, kai B.al Assadas 2011 metais pradėjo slopinti protestus už demokratiją.

Vėliau Ankara tapo užnugario baze Sirijos sukilimui, o Damaskas jau buvo kaltinamas dėl virtinės atakų Turkijos teritorijoje.

Turkijos laikraščio „Milliyet“ skiltininkas Canas Dundaras (Džanas Diundaras) teigė, kad jau per vėlu grasinti Damaskui, kad jis nebandytų įtraukti Turkijos į savo konfliktą.

REKLAMA

„Turkija, regis, klimpsta į Sirijos pelkę ... Tiesiogiai paremdama opoziciją, ji tapo tarpininke šiame pilietiniame kare“, – rašė jis.

Sirijos opozicinė Nacionalinė koalicija sakė, kad tomis atakomis buvo siekiama įvaryti pleištą tarp turkų ir sirų, ir paragino imtis energingesnių tarptautinių veiksmų prieš B.al Assado režimą.

REKLAMA

Kaimyninės valstybės vis labiau įsitraukia į šį besiplečiantį konfliktą ar yra vis labiau jo veikiamos.

Pastarosiomis dienomis buvo pranešta, kad Izraelis du kartus bombardavo Siriją, Libano kovotojų grupuotė „Hizbollah“ pripažino, kad kovoja drauge su režimo pajėgomis, o Jordanija perspėjo, kad sirai netrukus gali sudaryti 40 proc. jos gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak A.Davutoglu, „ne sutapimas“, kad sprogimai Reichanlyje nugriaudėjo intensyvėjant tarptautinėms diplomatinėms pastangoms Sirijos krizei išspręsti.

Jungtinės Valstijos ir Rusija, kuri yra vienintelė iš nedaugelio dar likusių B.al Assado režimo sąjungininkų, šį mėnesį pažadėjo atnaujinti pastangas dėl konflikto išsprendimo.

REKLAMA

A.Davutoglu taip pat sakė, kad Ankara ieško „ryšių“ tarp atakos Reichanlyje ir šio mėnesio puolimo sunitų rajone Sirijos Baniaso mieste prie Viduržemio jūros, kur, kaip praneša teisių gynimo grupės, žuvo mažiausiai 62 civiliai gyventojai.

R.T.Erdoganas ketvirtadienį Vašingtone turi susitikti su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama).

REKLAMA

Vakarai greitai pasmerkė minimus bombų sprogimus.

Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) šeštadienį griežtai pasmerkė sprogdinimus ir sakė, kad kaltininkai turi būti „patraukti atsakomybėn“.

Baisias naujienas pasmerkė ir JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris).

Tačiau Ankara dėl to, kad niekaip nepavyksta nušalinti B.al Assado, kaltino tarptautinės bendrijos tylą.

REKLAMA
REKLAMA

„Ši naujausia ataka rodo, kaip kibirkštis virsta liepsna, kai tarptautinė bendrija tyli, o JT Saugumo Taryba nesiima veiksmų“, – sakė A.Davutoglu.

R.T.Erdoganas pastarosiomis savaitėmis suintensyvino savo retoriką prieš B.al Assadą, pavadino jį skerdiku ir apkaltino cheminių ginklų panaudojimu.

Tačiau Vokietijos gynybos ministras Thomas de Maiziere'as (Tomas de Mezjeras) tvirtino, kad tarptautinė bendrija turi tik ribotas galimybes.

„Karinė intervencija būtų labai, labai brangi ir nulemtų reikšmingus nuostolius“, – perspėjo jis interviu Vokietijos visuomeninei televizijai.

Sirijos konfliktas jau pareikalavo daugiau 80 tūkst. gyvybių; šimtai tūkstančių žmonių dėl jo neteko namų, didelės pagrindinių Sirijos miestų dalys virto griuvėsiais.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų