Jungtinės Valstijos ir kartu su jomis šešiašalėse derybose dalyvaujančios partnerės reikalaus, kad Šiaurės Korėja per kelis mėnesius pradėtų uždarinėti savo branduolines jėgaines, teigiama sekmadienį išplatintame žiniasklaidos pranešime.
Kaip teigia naujienų agentūra "Yonhap", uždarymas bus svarbiausias reikalavimas, kurį kito mėnesio pradžioje susirinkusios šešiašalių derybų su Šiaurės Korėja kels Jungtinės Valstijos, Pietų Korėja, Kinija, Japonija ir Rusija.
Pasak pareigūnų, visuotinai tikimasi, kad naujasis derybų ratas, kurio tiksli data dar nenustatyta, Pekine turėtų prasidėti po vasario 5-osios.
Jo metu bus siekiama susitarti, kaip įgyvendinti bendrą pareiškimą, priimtą 2006 metų rugsėjį, kuriuo Šiaurės Korėja sutiko sustabdyti savo branduolines jėgaines mainais už saugumo garantijas ir ekonominę bei energetinę pagalbą.
Tarp ketinamų uždaryti korėjiečių branduolinių įrenginių yra 5 megavatų reaktorius, branduolinio kuro perdirbimo įmonė, radiochemijos laboratorija bei du šiuo metu statomi 50 ir 200 megavatų galingumo reaktoriai, praneša "Yonhap".
"Mes norime, kad įrenginiai būtų uždaryti, o ne vien įšaldyti ar sustabdyti, - neįvardytas šaltinis teigė agentūrai "Yonhap". - Jungtinės Valstijos, Pietų Korėja ir kitos šešiašalių derybų partnerės, išskyrus Šiaurės Korėją, nori apsunkinti Pchenjanui sąlygas vėl paleisti branduolines jėgaines".
"Mintis ta, kad Šiaurės Korėja turi pradėti išmontuoti (pagrindinius įrenginius) per kelis mėnesius po to, kai bus sutarta dėl pirmųjų žingsnių, kaip įgyvendinti" 2005 metų paktą, teigė kitas šaltinis.
Anot "Yonhap", šis klausimas buvo išspręstas sausio pradžioje, kai JAV vyriausiasis derybininkas Christopheris Hillas (Kristoferis Hilas) Berlyne asmeniškai susitiko su Šiaurės Korėjos derybininkų delegacijos vadovu Kim Kye-gwanu (Kim Kjegvanu), o tai nutinka nedažnai.
Tačiau Šiaurės Korėja neskuba duoti galutinio atsakymo ir tebereikalauja, kad prieš pradedant iš esmės derėtis dėl branduolinių problemų, JAV atšauktų komunistiniam šalies režimui įvestas finansines sankcijas.
Po 13 mėnesių trukusios pertraukos šešiašalės derybos buvo atnaujintos praėjusių metų gruodį. Derėtis skubėta, kadangi spalio 9-ąją Šiaurės Korėja atliko pirmąjį atominės bombos bandymą, tačiau tąkart derybos apčiuopiamų rezultatų nedavė.