Kai kurie rusų valdininkai, bendraudami su Rusijos informaciniu kanalu „Baza“ pareiškė, kad kol kas negavo tokių nurodymų, tačiau laukia jų jau šios savaitės pradžioje.
P. Durovas rugpjūčio 24-ąją buvo netikėtai sulaikytas Paryžiaus oro uoste. TF1 duomenimis, prancūzų spec. tarnybos sieks išgauti iš „Telegram“ įkūrėjo susirašinėjimo „Telegram“ raktų, nes tai padėtų ištirti daugybę nusikaltimų, organizuojamų per šią platformą. Oficialių tai patvirtinančių duomenų nėra.
Pirmadienio rytą Prancūzijos teismai pratęsė 39-erių Pavelo Durovo areštą dar 48 valandoms, skelbiama AFP. Kelių valstybių, įskaitant ir Prancūzijos, pilietybes turintis P. Durovas gali būti laikomas užkardytas be kaltinimų pateikimų daugiausiai 96 valandas.
Rusijoje – staigi meilė Durovui
Rusijoje tuo metu vyksta keisti dalykai: iš šalies po 2014-ųjų įvykių pabėgęs socialinio tinklo „Vkontakte“ įkūrėjas staiga tapo nacionaliniu herojumi, kai tik buvo sulaikytas Paryžiuje.
„Sugrįžti namo“ ragina žymiausi Rusijos propagandos veidai, prie Prancūzijos ambasados Rusijos politinės organizacijos organizuoja „palaikymo akcijas“.
Primename, kad 2014-ųjų balandį P. Durovas viešai paskelbė, kad 2013-ųjų gruodį Rusijos saugumiečiai reikalavo iš „Vkontakte“ vadovybės perduoti Ukrainos „Euromaidano“ atstovų asmeninę informaciją. Jis atsisakė, tačiau turėjo parduoti savo verslą Kremliui artimam oligarchui ir palikti šalį.
Vėliau P. Durovas paskelbė įkūręs naują socialinį tinklą „Telegram“, kuris taip pat tapo Rusijos spec. tarnybų taikiniu. Per visą socialinio tinklo gyvavimo istoriją Rusijos valdžia nuolat bandė riboti „Telegram“ veiklą šalyje, tačiau nesėkmingai.
„Vesti“ laidos pokyčiai: Durovas staiga tapo kovotojų už laisves
„Meduza“ atkreipė dėmesį, kad P. Durovo sulaikymas Prancūzijoje itin paveikė Rusijos nuomonę apie jo veiklą. Jeigu anksčiau daugelį metų P. Durovas buvo kritikuojamas, tai po arešto staiga tapo „Vakarų persekiojamu rusų technologijų rykliu“.
„Durovas nenorėjo bendradarbiauti su Prancūzijos valdžia, dalintis šifruotų pranešimų „Telegram“ raktais. Tai gali būti visų pretenzijų jam priežastimi. Gyvendamas Dubajuje jis gavo apsaugą platformai nuo ES ir JAV spec. tarnybų puolimo. Jis aktyviai dalyvauja Artimųjų Rytų technologijų vystyme. Padeda kurti kriptovaliutas, kurios leistų atsisakyti atsiskaitymų doleriais. Kuria programėles, kurios nepriklauso nuo Vakarų programinės įrangos. Vakarams užtenka pagrindo, kad paskelbtų Durovo medžioklę“, – skelbiama rugpjūčio 25-osios „Vesti“ reportaže apie P. Durovo sulaikymą.
2018-ųjų „Vesti nedeli“ buvo kalbami kardinaliai priešingi dalykai: „Svarbiu įvykiu mūsų interneto bendruomenei tapo „Telegram“ susirašinėjimo programos blokavimas, vykdomas pagal teismo sprendimą. Blokavimo priežastis – atsisakymas suteikti Rusijos spec. tarnyboms pranešimų dešifravimo raktą, kad būtų užtikrintas šalies saugumas. <...> Spec. tarnybų pretenzijos telegramui kilo, kai paaiškėjo, kad teroro išpuolio Sankt Peterburgo metro organizatoriai ir vykdytojai koordinavo savo veiksmus būtent šia susirašinėjimo priemone. Tačiau perduoti šifro raktus „Telegram“ vadovybė kategoriškai atsisakė. P. Durovas leido suprasti – jokių kompromisų <...>“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!