Penktadienį Vilniuje lankosi Europos Komisijos (EK) ekspertai dėl Europos Lyčių lygybės instituto steigimo Lietuvoje. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vykusiame susitikime aptarti praktiniai instituto steigimo klausimai.
EK Užimtumo, socialinių reikalų ir lygių galimybių departamento Lyčių lygybės skyriaus vadovė Fay Devonic, apžiūrėjusi institutui skirtas patalpas, esančias Gedimino prospekte, teigiamai įvertino Lietuvos pasiruošimą steigti Lyčių lygybės institutą. Ji pabrėžė, kad sprendimą dėl patalpų priims instituto direktorius, kurio pareigoms jau paskelbtas konkursas, ir Instituto valdymo taryba, kuri spręs visus klausimus dėl instituto valdymo. Tarybą sudarys 18 ES šalių narių atstovai. Tikimasi, kad ši taryba bus suformuota dar šį pusmetį, sakoma pranešime spaudai.
Europos Lyčių lygybės institutas – tai ES institucija, kurios paskirtis prisidėti prie lyčių lygybės skatinimo ir jos įtvirtinimo visose Europos Bendrijos politikos kryptyse, ugdyti ES piliečių lyčių lygybės klausimų suvokimą.
Institutas kaups, analizuos ir platins objektyvią, patikimą informaciją lyčių lygybės klausimais, tyrimų rezultatus, surinktus iš ES šalių, Bendrijų institucijų, nevyriausybinių organizacijų, rengs įvairius mokymus, ekspertų susitikimus, organizuos konferencijas ir susitikimus Europos lygmeniu. Institute dirbs ekspertai iš visų ES šalių, kuriuos konkurso būdu atrinks Europos Komisija.
Instituto veikla nepriklausys nuo Lietuvos nacionalinių institucijų, jis bus pavaldus Europos Komisijai, kuri ir išlaikys šį institutą. Numatomas instituto biudžetas - 52,5 milijonų eurų per 7 metus. Šiuos pinigus skirs Europos Bendrijos iš savo biudžeto.
Sprendimas dėl Europos lyčių lygybės instituto steigimo Lietuvoje buvo priimtas pernai gruodį ES Užimtumo, socialinių reikalų, sveikatos ir vartotojų reikalų ministrų taryboje. Tam pritarė visos 24 ES šalys.
Šį sprendimą lėmė ir nuolat pabrėžiami mūsų šalies pasiekimai lyčių lygybės srityje: teisės aktai, visiškai atitinkantys ES teisės reikalavimus ir dar pažangesni, programos, skirtos moterų ir vyrų lygioms galimybėms įtvirtinti, aktyvios moterų nevyriausybinės organizacijos, išskirtinis žiniasklaidos dėmesys šiai temai.
Valstybinės moterų ir vyrų lygių galimybių 2005-2009 m. programos vykdymo 2006 m. ataskaitoje, teigiama, jog moterų užimtumo lygis pernai pasiekė Lisabonos strategijoje nustatytą tikslą 2010 metams ir sudarė 61 proc. 2005 m. moterų užimtumo lygis siekė 59,4 proc. Moterų ir vyrų užimtumo lygio skirtumas sumažėjo nuo 7,6 proc. 2005 m. iki 5,3 proc. 2006 m.
Pagal pagyvenusių moterų užimtumo lygį Lietuva užima aštuntą vietą ES, o pagal moterų, auginančių vaikus iki 12 metų, užimtumo lygį Lietuva yra antroje vietoje ES. Moterų vadovių skaičius Lietuvoje sudaro 43 proc. ir tai yra antras geriausiais rezultatas ES.