Nors diena buvo debesuota, Paryžiuje šimtai žmonių šeštadienį šaukė „Vive la Reine“ (Tegyvuoja karalienė), sveikindami viešinčią Didžiosios Britanijos monarchę Elizabeth II (Elzbietą II), o garsiausiam sostinės gėlių turgui buvo suteiktas jos vardas.
88 metų karalienė, atvykusi į Prancūziją trijų dienų valstybinio vizito kartu su kitais iškiliausiais pasaulio lyderiais minėti sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo Normandijoje per Antrąjį pasaulinį karą 70-ųjų metinių, paskutinę šios itin sėkmingos kelionės dieną visam laikui užsitikrino vietą Paryžiuje per jaudinamą ceremoniją miesto širdyje.
Nors tas gėlių turgus yra netoli Prancūzijos sostinės simboliu tapusios Švč.Dievo Motinos katedros ir Konsjeržeri rūmų – buvusio kalėjimo, kuriame Prancūzijos karalienė Marie Antoinette (Marija Antuanetė) buvo laikoma prieš giljotinavimą po 1789-ųjų revoliucijos, šimtų ten susirinkusių žmonių nuotaika toli gražu neatrodė respublikoniška.
Kai karalienė ir jos vyras princas Philipas (Filipas) įžengė į vaizdingą turgavietę istoriniame rajone – Sitė saloje – lydima Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o (Fransua Holando) ir Paryžiaus merės Anne Hidalgo (An Hidalgi), minia ją sutiko garsiais šūksniais.
„Mes nukirtom galvą savo karaliui, bet ji yra mūsų karalienė pagal įgaliojimą“, – juokavo vidutinio amžiaus paryžietis Aymericas Juranicksas (Aimerikas Žiuraniksas).
„Ji labai mylima Prancūzijoje, nes yra paprasta ir ne perdėtai santūri“, – pridūrė pensininkė Linda Messine (Linda Mesin), pamačiusi karalienę pirmąkart.
Karalienė, kuri vilkėjo šviesiai rausvą suknelę ir tokios pačios spalvos skrybėlaitę, prieš atvykdama į gėlių turgų apsilankė Paryžiaus rotušėje, kur merė A.Hidalgo ją pasitiko skambant dūdmaišių melodijoms.
Vėliau ji kirto Senos upę, vykdama į pavadinimo pakeitimo ceremoniją vietoje, kuri iki šiol buvo žinoma tiesiog kaip „gėlių turgus“. Ši vieta yra viena iš tų, kurias Elizabeth II aplankė per savo pirmąją kelionę į Prancūziją 1948 metais.
Karalienei buvo aprodyta turgaus, veikiančio nuo XIX amžiaus pradžios, aikštė ir žavūs metaliniai paviljonai.
A.Hidalgo pareiškė, kad Britanijos monarchė Prancūzijoje itin mylima.
„Žinome apie Jūsų Didenybės žavėjimąsi Paryžiumi, – pridūrė merė. – Jūs užsitikrinote prancūzų ... ir paryžiečių susižavėjimą.“
A.Hidalgo sakė, kad sprendimas suteikti gėlių turgui Elizabeth II vardą yra Prancūzijos padėkos ženklas už Britanijos vaidmenį išvaduojant šalį iš nacių okupacijos per Antrąjį pasaulinį karą.
„Paryžiečiai šiandien lenkiasi jums ir taria nuoširdų ačiū“, – pareiškė ji.
Karalienė apėjo aikštę, esančią šalia turgaus ir pasikalbėjo su sužeidimų patyrusiais Prancūzijos bei Britanijos kariais, atvažiavusiais dviračiais iš Briuselio ankstesnį vakarą per žygį, kurio metu siekė surinkti lėšų sužeistų karo veteranų reabilitacijai.
Baigdama šį pasivaikščiojimą, karalienė atidengė lentelę jos vizitui atminti, taip pat gatvės ženklą su naujuoju gėlių turgaus pavadinimu.
Tačiau pavadinimo pakeitimas patiko ne visiems.
Paryžiaus miesto tarybos Danielle Simonnet (Daniel Simonė) iš ultrakairiosios partijos PG pasmerkė A.Hidalgo „perdėtą pagarbą“ karališkiesiems asmenims.
„Paryžius pagerbia Anglijos karalienę, tačiau dar nėra pagerbęs jokių Prancūzijos revoliucijos veikėjų, tokių kaip Robespierre'as (Robespjeras)“, – skundėsi ji.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.