Pristatydamas kritišką ataskaitą EP Peticijų komitetui, ES kontrolierius Nikiforos Diamandouros apkaltino Europos Komisiją (EK) bendradarbiavimo stoka. Ombudsmenas smerkia Komisijos delsimą vykdyti jo rekomendacijas ir nevyriausybinei aplinkosaugos organizacijai atskleisti susirašinėjimo su vienu automobilių gamintojų detales.
N. Diamandouros prašo Parlamento iš EK pareikalauti skaidrumo ir konstruktyvaus bendradarbiavimo su jo vadovaujama institucija.
„Nepateisinamas delsimas“
2007-aisiais aplinkosaugos organizacija „Friends of the Earth“ pareikalavo Komisijos paviešinti susirašinėjimo su automobilių gamintojais dėl CO2 išmetimo tekstus.
Ombudsmenui 2008-aisiais patvirtinus organizacijos skundo pagrįstumą, Komisija paviešino visus laiškus, išskyrus „Porsche“ susirašinėjimą su tuometiniu pramonės komisaru Günteriu Verheugenu. Po tolimesnių ombudsmeno reikalavimų, Komisija šešis kartus prašė pratęsti jai skirtą trijų mėnesių laikotarpį. Atisakymą atskleisti dokumentus ji grindė finansinių bendrovės komercinių interesų apsauga.
Gegužės 4 d. ombudsmenas Europos Parlamentas Peticijų komitetui pateikė specialią ataskaitą šia tema, prašydamas Parlamento priimti rezoliuciją, kurioje Komisija būtų pareikalauta pripažinti nepagrįstai delsusi ir paraginta įsipareigoti konstruktyviai bendradarbiauti su ombudsmenu ateityje.
Išskirtinis atvejis
Per 15 metų Europos ombudsmeno institucijos gyvavimo metų, ombudsmeno biuras išnagrinėjo 33 tūkst. skundų ir tik 17 kartų teikė specialiąsias ataskaitas. Tai pirmasis atvejis, kuomet Europos kontrolierius kaltina ES instituciją atsisakius nuoširdžiai bendradarbiauti.
„Privalau pasmerkti 15 mėnesių delsimą ir nusileidimą tik sulaukus rimto spaudimo“, – negailėjo aštrių žodžių N. Diamandouros.
Pasak ES skaidrumo sergėtojo, Europos Komisija delsė „neleistinai ilgai“, o šis „išskirtinis atvejis“ neprisideda prie ES įvaizdžio gerinimo ir menkina piliečių pasitikėjimą ja.
Europarlamentarų kritika
Griežtų žodžių Komisijai nepagailėjo ir europarlamentarai. Gerald Häfner sako, jog tai aiškus blogo administravimo ir diskriminacijos atvejis. Politikas primena, kad buvo paviešinti kitų automobilių gamintojų laiškai, tačiau įslaptintas „vienas didžiausių CO2 emisijų turinčios ir vienos iš pelningiausių automobilių gamintojų“ susirašinėjimas su komisaru iš tos pačios šalies.
Jo frakcijos kolegė iš Danijos teigia, jog tai aiškus stambios bendrovės protegavimo atvejis.
Peticijų komitetas tolimesnių žingsnių imsis sulaukęs Chrysoulos Paliadeli, kurią paskyrė pranešėja šiuo klausimu, išvadų.
Ombudsmeno veikla
Netinkamas administravimas, neobjektyvumas, diskriminacija, piktnaudžiavimas galiomis, neatsakymas į paklausimus, atsisakymas teikti informaciją ir nereikalingas vilkinimas – Europos ombudsmeno taikinyje atsiduria visi šie ES institucijose ir įstaigose pasitaikantys pažeidimai.
Išskirtiniais atvejais ombudsmenas pradeda tyrimą savo iniciatyva, tačiau paprastai jie inicijuojami gavus ES piliečių ir gyventojų, o taip pat joje būstinę registravusių įmonių ir asociacijų nusiskundimus. Skundo pateikimo „senaties terminas“ – dveji metai.
Nors vykdydamas savo pareigas ombudsmenas yra visiškai nepriklausomas, jis aktyviai bendradarbiauja su jį renkančio Europos Parlamento Peticijų komitetu, kuriam kasmet pristato savo veiklos ataskaitą.
2008 m. ombudsmenas užregistravo 3 406 skundus, 802 skundai atitiko ombudsmeno kompetenciją. Iš 355 baigtų tyrimų nusižengimų nenustatyta 110; 129 atvejais atitinkamos institucijos sutiko sudaryti taikos sutartį arba išsprendė klausimą. Daugiau nei trečdalis kaltinimų dėl netinkamo administravimo buvo susiję su skaidrumo stoka.
Europa.eu, ESnaujienos.lt