„Manau, kad šią savaitę, taip pat per artimiausias 10 dienų, t. y. dvi savaites, turime galimybę iškelti Ukrainos klausimą į konstruktyvesnį lygmenį.
Žinoma, vadovaujant prezidentui [Volodymyrui] Zelenskiui, bet taip pat aktyviai dalyvaujant JAV vyriausybei. Turkija čia atlieka svarbų vaidmenį“, – sakė M. Rutte.
Kalbėdamas konkrečiai apie gegužės 15 d. turinčias įvykti derybas Stambule, M. Rutte susilaikė nuo prognozių pateikimo.
„Man sunku pasakyti, kas įvyks per artimiausias 24–48 valandas, bet artimai bendrauju su visais pagrindiniais veikėjais“, – sakė jis.
Ukrainos ir Rusijos taikos derybos Turkijoje
Ukraina ir Rusija atrodo yra priartėjusios prie tiesioginių derybų dėl taikos – pirmą kartą nuo pastarųjų akis į akį diskusijų, nutrūkusių prieš trejus metus. Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis pakvietė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ketvirtadienį susitikti Turkijoje derybų dėl karo užbaigimo, prieš tai Maskvai pasiūlius surengti tiesiogines derybas.
Likus mažiau nei 24 valandoms iki derybų pradžios, daug kas neaišku.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė surengti Rusijos ir Ukrainos derybas per kreipimąsi vėlų vakarą, po kelių valandų, kai Kyjivas ir Europos šalys paragino Maskvą sutikti su visa apimančiomis ir besąlygiškomis 30 dienų paliaubomis nuo pirmadienio.
Po V. Putino kreipimosi V. Zelenskis pareiškė norįs „asmeniškai“ susitikti su Putinu Turkijoje. Kremlius atsisakė pasakyti, kas įeis į Rusijos delegaciją ir ar V. Putinas dalyvaus.
Dvi Rusijos partnerės Brazilija ir Kinija paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame palankiai įvertino tokias derybas. JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė „tikįs, kad ten bus abu lyderiai“, bei leido suprasti, kad ir pats galėtų dalyvauti.
Daugiau apie rengiamas derybas skaitykite čia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!