Šios savaitės „Balsas.lt savaitėje“ publikacija apie tai, kad užtarėjai iš specialiųjų tarnybų neapsaugojo vieno galingiausių ginklų ir narkotikų prekeivių Monzero al Kassaro nuo ilgo įkalinimo.
Kai vasario pabaigoje Niujorke garsiajam Marbeljos Princui M. al Kassarui buvo paskelbtas nuosprendis – 30 metų kalėjimo, pasaulyje skambėjo vienas klausimas: „Kodėl tik dabar?“
„Jis yra vienas didžiausių pasaulio nusikaltėlių. Ginklai, narkotikai, įkaitai – iš visko darė verslą“, − dar 1989 metais apie M. al Kassarą buvo rašoma teisėsaugos dokumentuose. Iki sulaikymo šis veikėjas gyveno Ispanijoje, saulėtoje Marbeljoje, ir buvo įsitikinęs, kad niekas jam nieko nepadarys.
Teismo nuosprendis dingo
Neliečiamas M. al Kassaras buvo todėl, kad turėjo galingų užtarėjų ir rėmėjų. Jis ilgus metus tvirtino: „Visa mano veikla suderinta su valstybinėmis tarnybomis.“ Niekas negali to užginčyti.
Vienas Ženevos tardytojas ištisus mėnesius iš prancūzų teisininkų bandė sužinoti, kur yra M. al Kassaro raštiškas nuosprendis, paskelbtas 1986 metais Paryžiaus teisme. Tada jis buvo nuteistas 8 metus kalėti. Už grotų vyras nepraleido nė dienos. Nuosprendžio nerandama iki šiol. Mįslės įminimas paprastas – šį vyrą saugojo ne tik prancūzai, bet ir įvairios JAV, Ispanijos, Sirijos ir Izraelio žvalgybos tarnybos. M. al Kassaras joms suteikdavo vertingų paslaugų, o teisėsaugos institucijos užmerkdavo akis prieš jo nusikaltimus.
„Žinau, kad policija daug metų mane seka. Suprantu, kad tokia prabangaus gyvenimo kaina. Jei prabanga yra nusikaltimas, tai aš – nusikaltėlis“, − yra sakęs M. al Kassaras.
Minimas narkotikų bylose
Pastaraisiais metais M. al Kassaras yra Sirijos pilietis ir turi Jemeno Respublikos diplomatinį pasą. Jis artimai draugavo su Sirijos prezidento broliu Rifaatu Assadu, Sirijos slaptųjų tarnybų vadovu. Vakarų teisėsaugos tarnybos praneša, kad šis asmuo buvo giliai įklimpęs į prekybą narkotikais.
M. al Kassaro verslą kadaise palaimino Sirijos Vyriausybė, o operacijos vykdavo pagal griežtą planą. Narkotikus kurjeriai šaldytuvuose gabendavo iš Libano per Turkiją ir Bulgariją į Prištiną (Kosovas). Ten nusikaltėliai juos perkraudavo į privačius automobilius ir išvežiodavo po visą Europą.
M. al Kassaro biografijoje yra nemažai faktų apie prekybą kvaišalais. 1973 metais Kopenhagos teismas iškėlė jam bylą dėl prekybos narkotikais. 1974-ųjų spalį jis suimamas Londone su 5 kilogramais hašišo.
1977 metais Londono teismas jį nuteisia 2 metus kalėti už hašišo pervežimą iš Libano į Europą. Britų dienraštis „The Guardian“ tąkart pirmame puslapyje rašė: „Teisėsauga sugavo narkotikų prekeivius.“
Atsikratė įtakingi globėjai
Federacinė kriminalistikos tarnyba 1993 metais atvirai prisipažino: „Mūsų žiniomis, M. al Kassaro firma – stambiausia pasaulyje privati prekiautoja ginklais.“
Stambaus Anglijos prekeivio ginklais Michaelio Aspino anglų policijos konfiskuotame darbo kalendoriuje daug sykių įrašytas M. al Kassaro vardas: „Pas M. al Kassarą Marbeljoje“, „M. al Kassaras siūlo“ ir pan.
Netgi nubaustas trisdešimčiai metų kalėjimo už tai, kad Kolumbijoje veikiančiai sukilėlių grupuotei FARC siekė parduoti raketų, granatsvaidžių ir kitų ginklų, jis kategoriškai neigia visus kaltinimus, susijusius su ginklais ir narkotikais. „Tai melas. Tik pamišėlis gali gabenti tokius daiktus. Nepritariu nekaltų žmonių žudymui. Ypač jei jie turi žmonas ir vaikus“, − aiškino nuteistasis.
Nors bemaž visi svarbiausi M. al Kassaro bylų liudytojai mirė keistomis aplinkybėmis, jis pats išsisukdavo ir mėgaudavosi prabangiu gyvenimu. Tačiau 2006 metais jį kažkas įdavė. Galbūt tokiu būdu atsikratyti Marbeljos Princo kaip nebenaudingo bendrininko sumanė įtakingi globėjai aukščiausiuose valdžios ir teisėsaugos sluoksniuose.
TIK FAKTAI
Sirijos multimilijonierius M. al Kassaras gimė 1945 metų liepos 1 dieną mažame Jabroudo kaimelyje, netoli Damasko.
Jo tėvas buvo diplomatas Indijoje ir Sirijos parlamento narys.
Monzeras studijavo teisę, svajojo tapti profesionaliu pilotu.
Aštuntajame dešimtmetyje jam ir broliams, kurie vogė odines striukes ir automobilius, pavyko iškilti iki vadinamosios aukštosios visuomenės.
M. al Kassaro turtas įvertintas apie 500 milijonų JAV dolerių.