Justė Navickaitė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Kalbėdamas apie Rytų Europos valstybių ateitį buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka sako, Europos Bendrijos ir Ukrainos dialogo pauzė pastaruosius kelerius metus esą lėmė, kad šalis pasuko suartėjimo su Rusija kryptimi. Tačiau Vilniuje konferencijoje „Mes Europoje, ar Europa be mūsų“ dalyvavęs Europarlamentaras profesorius Vytautas Landsbergis netiki, kad Ukraina pasirašys su Rusija muitų sąjungos sutartį, esą anksčiau ar vėliau pasuks eurointegracijos link.
Žinia, kad Ukraina stabdo asociacijos sutarties su ES pasirašymą, tapo vienu pagrindinių konferencijos Vilniuje aptartų klausimų. Kadenciją baigęs provakarietiškas Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka teigė, kad pasirašyti asociacijos sutartį per anksti – Europos Sąjungos reikalavimai per daug techniški ir neadekvatūs padėčiai šalyje, nes nuošalyje paliktas pagrindinis – geopolitinis – Europos ateities klausimas.
Kadenciją baigusiam Ukrainos prezidentui pritaria ir politikos apžvalgininkai. Pasak Rimvydo Valatkos, siekdama sulaikyti Ukrainą nuo eurointegracijos Rusija metė tiek pažadų, kiek pati ištesėti tikrai negalės. Tikėtina, kad būtent pažadų nevykdymas lems euroskeptikų skaičiaus Ukrainoje mažėjimą.
„Paradoksalu, bet man atrodo, kad kadangi dabar Ukraina nepasirašė, europiečių skaičius Ukrainoje turėtų augti. Dabar tai būtų buvęs Ukrainos politinio elito sprendimas. Manau, kad po penkerių-šešerių metų tai bus Ukrainos tautos sprendimas“, – įsitikinęs „15 min.“ vyriausiasis redaktorius R. Valatka.
Europarlamentaras Vytautas Landsbergis sako, kad dabar daug kas priklausys nuo Gruzijos ir Moldovos laikysenos. Ukrainai esą padėtų, jei šios dvi šalys parafuotų laisvos prekybos su Europos Sąjunga susitarimus.
„Matėm, kad pirma buvo palaužta Armėnija. Apie Baltarusiją nėra ką ir kalbėti, ji seniai pavaldi Kremliui, o iš tų keturių, aišku, svarbiausia buvo Ukraina. Manau, kad ji nepasirašys muitų sutarties ir liks toliau tarp dviejų galimybių“, – kalbėjo europarlamentaras prof. V. Landsbergis.
Europos Sąjungos viršūnių susitikimas su Rytų Europos šalių atstovais sostinėje vyks lapkričio 28–29 dienomis.