Lenkijos ir Čekijos premjerai pirmadienį sakė, kad tikriausiai priims JAV pasiūlymą jų teritorijoje dislokuoti priešraketinės gynybos sistemos (PRG) elementus.
Čekijos premjeras Mirekas Topolanekas per spaudos konferenciją su lenkų premjeru Jaroslawu Kaczynskiu (Jaroslavu Kačynskiu) sakė: "Susitarėme, kad mūsų atsakymas į (JAV) pasiūlymą tikriausiai bus pozityvus".
Vokietija savaitgalį kritikavo Jungtines Valstijas už tai, kad Vašingtonas neinformavo Rusijos apie pasiūlymą šiose Rytų Europos šalyse statyti priešraketinę bazę.
J.Kaczynskis su M.Topolaneku atmetė šią kritiką. "Teigti, kad JAV nesikonsultavo su Rusija yra labai naivu", - pažymėjo M.Topolanekas.
Savo ruožtu lenkų premjeras pridūrė: "Priešraketinis skydas nėra nukreiptas prieš jokią "normalią" šalį. Yra visiškas nesusipratimas teigti, kad jis pakeis karinę galių pusiausvyrą".
Tą pačią dieną išspausdintame bendrame straipsnyje Lenkijos laikraštyje "Rzeczpospolita" čekų ministras pirmininkas ir jo kolega taip pat išreiškė paramą priešraketinės gynybos sistemos dislokavimui Europoje.
"Atsižvelgdamos ne tik į savo šalių, bet ir į visos Europos saugumą Lenkijos ir Čekijos vyriausybės rimtai nagrinėja (JAV) siūlymą", - sakoma jų bendrame straipsnyje.
"Prisijungimas prie raketinės gynybos sistemos bus pasyvi gynyba nuo atakų ... visoms transatlantinės bendrijos nariams", - pareiškė premjerai.
JAV kreipėsi į Lenkiją ir Čekiją, siūlydamos dislokuoti jų teritorijoje PRG sistemos dalis. Į šį siūlymą labai neigiamai reagavo Maskva, kuri pareiškė, kad šie veiksmai pažeis jėgų balansą Europoje.
Vašingtonas mano, kad Amerikos priešraketinės gynybos kompleksų dislokavimas Lenkijoje ir Čekijoje negelia grėsmės Rusijai, nes jų tikslas - sustiprinti Europos gynybą nuo kurios nors piktavalės šalies branduolinių raketų atakos.