Ukrainos pasirinkimas
Ukrainoje veikiančiose keturiose atominėse elektrinėse šiuo metu yra net 15 atominių reaktorių. Šalis yra stipriai priklausoma nuo branduolinės energijos – reaktoriuose pagaminama maždaug pusė visos šalyje sunaudojamos energijos. Didžiąją dalį su branduoline energija susijusių paslaugų ir branduolio kuro ukrainiečiai gauna iš Rusijos.
2004 metais Ukraina apsisprendė dėl dviejų visiškai naujų reaktorių. Šalies valdžia planuoja gaminti elektrą branduoliniuose reaktoriuose iki maždaug 2030-ųjų. Tiesa, siekiant atnaujinti ir statyti branduolinius reaktorius Ukraina remiasi ir Vakarų patirtimi, rašo world-nuclear.org.
Tačiau tokio pozityvaus situacijos apibendrinimo nepakanka nuraminti ekspertams. Tragedijos vietoje po Černobylio sprogimo ilgą laiką dirbęs Giorgijus Lysyčenko, buvęs Ukrainos Tarybų Socialistinės Respublikos Nacionalinės mokslų akademijos personalo vadovas, sako, kad naujos tragedijos grėsmė yra nemaža.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Mistinė Černobylio zona: mokslininkai nesugeba paaiškinti vykstančių procesų
Tamsioji istorija: 25 faktai, kurių tikriausiai nežinote apie Černobylio tragediją
„Branduolinė grėsmė ateityje gali kilti ne dėl Černobylio, o dėl kitų 15 po visą Ukrainos teritoriją išsimėčiusių, vis labiau senstančių reaktorių. Nelaimė gali nutikti ne dėl fizikų, besirūpinančių saugumu, veiksmų, o dėl kvailų politikų valdžioje, kurie nori, kad atominės elektrinės veiktų kaip naujos“, - pripažįsta mokslininkas.
Viskas – arti Lietuvos
Įvykus Černobylio elektrinės branduolinio reaktoriaus sprogimui, buvo užterštos didžiulės Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos teritorijos. Radioaktyvūs debesys pasiekė beveik tris ketvirtadalius Europos. Lietuvai taip pat teko radiacijos dozė.
Minėtieji 15 senstančių branduolinių reaktorių yra santykinai netoli nuo Vilniaus:
- Rivnės atominė elektrinė (4 reaktoriai) – apytiksliai 376 kilometrai.
- Chmelnyckio atominė elektrinė (2 reaktoriai) – apytiksliai 425 kilometrai.
- Pietų Ukrainos atominė elektrinė (3 reaktoriai) – apytiksliai 870 kilometrų.
- Zaporožės atominė elektrinė (6 reaktoriai) – apytiksliai 1031 kilometras.
Naujos grėsmės
Neturėtų būti užmirštas ir faktas, kad pastaruoju metu su atominėmis elektrinėmis yra siejamos ir naujos grėsmės. Rugsėjo 11-osios išpuolį organizavę teroristai savo preliminarių taikinių sąraše buvo įrašę ir JAV atomines elektrines. Pastaruoju metu, išsiaiškinta, kad „Islamo valstybė“ domėjosi Belgijos atomine elektrine.
Dar viena nauja grėsmė – kibernetiniai nusikaltėliai. 2014 metais programišiai pavogė brėžinius ir informaciją apie Pietų Korėjos atominių elektrinių sistemas ir darbuotojus.
Tokios tendencijos reiškia, kad su atominėmis elektrinėmis siejama grėsmė gali būti vertinama kaip didesnė nei bet kada – šalia nelaimingo atsitikimo tikimybės atsiranda ir išpuolio grėsmė.