Jis apie tai prakalbo kreipdamasis į Arabų šalių lyderius forume, kurio tikslas yra sustiprinti ryšius su regionu.
Kinijoje šią savaitę lankosi Egipto prezidentas Abdelas Fattahas al-Sisis, Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) prezidentas šeichas Mohamedas bin Zayedas Al Nahyanas ir keletas kitų Arabų šalių lyderių.
Nors Kinija pati yra naftos gamintoja, ji jau kurį laiką importuoja šią žaliavą iš Artimųjų Rytų, kur pastaraisiais metais siekia išplėsti savo įtaką.
Pekinas pasisako už dviejų valstybių sambūviu pagrįstą sprendimą Izraelio ir palestiniečių konflikte ir kartu palaiko gerus santykius su Izraeliu.
Kreipdamasis į delegatus, Xi Jinpingas ketvirtadienį išreiškė paramą „plataus masto“ taikos konferencijai siekiant išspręsti Izraelio ir „Hamas“ konfliktą.
„Artimieji Rytai yra žemė, turinti plačias vystymosi perspektyvas, tačiau joje vis dar siaučia karas“, – tvirtino Kinijos prezidentas.
„Karas neturėtų tęstis neribotą laiką. Teisingumo neturėtų nebūti amžinai“, – pridūrė jis.
Kalbėdamas po Kinijos vadovo, Egipto prezidentas A. F. al-Sisis paragino tarptautinę bendruomenę užtikrinti, kad palestiniečiai Gazos Ruože nebūtų perkelti iš savo karo draskomos teritorijos.
Egiptas turi sieną su Gazos Ruožu ir 1978 m. pasirašė istorinį taikos susitarimą su Izraeliu.
„Raginu tarptautinę bendruomenę nedelsiant suteikti Gazos Ruožui ilgalaikę humanitarinę pagalbą ir nutraukti Izraelio apsiaustį“, – sakė A. F. al-Sisis.
Jis taip pat paragino tarptautinę bendruomenę „sustabdyti bet kokius bandymus priversti palestiniečius priverstinai palikti savo žemes“.
A. F. al-Sisio komentarai nuskambėjo po to, kai Izraelio kariuomenė trečiadienį pranešė, kad Gazos Ruožo ir Egipto pasienyje įgijo strateginio Filadelfijos koridoriaus „operatyvinę kontrolę“.
Šis koridorius veikė kaip buferinė zona tarp Gazos Ruožo ir Egipto, o iki 2005 m. jame patruliavo Izraelio kariai, tačiau šie vėliau buvo išvesti vykdant platesnį pasitraukimą iš Gazos Ruožo.
„Puiki proga“
Kinija jau kelis dešimtmečius remia dviejų valstybių sambūviu pagrįstą sprendimą.
Ketvirtadienį Xi Jinpingas pasidžiaugė „gilia bendryste“ su Arabų pasauliu.
Pasak valstybinės žiniasklaidos, 21 Arabų šalis yra pasirašiusi bendradarbiavimo susitarimus su Pekinu pagal kinų iniciatyvą „Juosta ir kelias“, kuri yra svarbi Xi Jinpingo siekio išplėsti savo šalies įtaką užsienyje dalis.
„Kinija toliau stiprins strateginį bendradarbiavimą su Arabų puse naftos ir dujų srityje ir susies tiekimo saugumą su rinkos saugumu“, – tvirtino Xi Jinpingas.
Po forumo jis susitiko su JAE šeichu M. bin Zayedu Al Nahyanu, kuris apibūdino Kiniją kaip „savo antrą šalį“.
„JAE vertina ir teikia pirmenybę savo partnerystei su Kinija, o mes esame įsipareigoję ją stiprinti ir plėsti abiejų draugiškų šalių ir tautų labui“, – Xi Jinpingui sakė jis.
Kinija stengiasi pateikti save kaip tarpininkę regione. Praėjusį mėnesį ji deryboms priėmė konkuruojančius palestiniečių judėjimus „Hamas“ ir „Fatah“.
Analitikai teigia, kad Kinija siekia pasinaudoti karu Gazos Ruože, jog sustiprintų savo poziciją regione.
„Pekinas laiko tebesitęsiantį konflikta puikia proga kritikuoti Vakarų dvigubus standartus tarptautinėje arenoje ir raginti įtvirtinti alternatyvią pasaulio tv
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!