REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lu Yuguangas iš Kinijos televizijos kanalo „Phoenix TV” regis, gavo išskirtinę prieigą prie karo Ukrainoje iš Maskvos pusės, rašo theguardian.com.

Lu Yuguangas iš Kinijos televizijos kanalo „Phoenix TV” regis, gavo išskirtinę prieigą prie karo Ukrainoje iš Maskvos pusės, rašo theguardian.com.

REKLAMA

Kiniečių reporteris Lu Yuguangas su švarku bei šalmu stovi šalikelėje, kol pro šalį važiuoja rusų tankas. „Aš Mariupolio fronte”, – į mikrofoną sako jis. Tada jis ima interviu iš Rusijos kario, kuris sako, kad nesijaudina, nes „kovoja jau aštuonerius metus”. Kitame kadre Lu kalbasi su grupele Rusijos karių karinio automobilio gale.

Gana keista, kad išsiųstas žurnalistas turi tokią neįtikėtiną prieigą: Lu, karo reportažų Kinijos televizijai veteranas, yra bene vienintelis užsienietis korespondentas, įsimaišęs tarp Rusijos karių, kol jie tęsia savo brutalią invaziją Ukrainoje.

Nuo karo pradžios vasario pabaigoje jis pateikė reportažus iš Rusijos atakuojamų miestų, įskaitant ir Mariupolį, kur, vietinės valdžios teigimu, žuvo tūkstančiai žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Atrodo, kad Lu gavo išskirtinę prieigą prie Rusijos konflikto pusės. Viename kovo 2 dienos reportaže jis kalbino nepripažintos valstybės Donecke lyderį Denisą Pushiliną. Lu pasakojo, kad Donecko kariuomenė neprilygsta Ukrainos pajėgoms, tačiau „su Rusijos pajėgų pagalba, rytų Ukrainos kariuomenė jau išlaisvino 40 gyvenamųjų rajonų ties administracine linija. Pergalė tęsiasi”.

REKLAMA

„The Guardian” nežino, ar yra kitų užsienio žurnalistų, esančių taip arti Rusijos invazijos pusės. Ilgai besitęsianti Rusijos vyriausybės kampanija prieš nepriklausomą spaudą sustiprėjo nuo karo pradžios, užsienio kanalai buvo priversti nutraukti veiklą, kai Putinas pasirašė įstatymą su laisvės atėmimo bausmėmis už tai, ką Kremlius laiko „melagiena“. Dėl šios priežasties Lu neįprastas priėjimas prie Rusijos kariuomenės yra ryškus kontrastas, lyginant su kitais žurnalistais. Tai taip pat sukėlė klausimų dėl Maskvos ir Pekino bendradarbiavimo masto.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi abi vyriausybės prieš pat Rusijai pradedant karą Ukrainoje pasirašė „neribotą partnerystę“, Pekinas stengėsi suderinti savo paramą Maskvai su pasauliniu invazijos pasmerkimu ir tarptautinių sankcijų paketais. Per šį laiką ji išoriškai siekė išlaikyti neutralią poziciją konflikte, tačiau atsisakė Rusijos veiksmus vadinti invazija, o kovas – karu ir sustiprino antivakarietiškus naratyvus, dėl konflikto kaltindama JAV ir NATO.

Pekinas taip pat skatina Rusijos dezinformaciją ir sąmokslo teorijas, įskaitant ir neįrodytus kaltinimus, kad JAV remiamos laboratorijos Ukrainoje slapta gamina cheminius ginklus, ir ankstyvus Rusijos žiniasklaidos teigimus, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paliko Kyjivą. Lu Kinijoje yra gerai žinomas žurnalistas, o jo karjera ir pasiekimai buvo skelbti įmonių „Tencent”, „Sohu” ir „Sina”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo reportažuose iš Ukrainos taip pat buvo ir Rusijos dezinformacijos, tokios kaip teigimas, jog daugiau kaip tūkstantis įkaitų yra naudojami Ukrainos karių kaip žmonės-skydai. Tačiau jo interviu su ukrainiečių civiliais, aukų artimiaisiais ir kritika Kinijos interneto vartotojams dėl ukrainiečių moterų smerkimo susilaukė nacionalistinių ir prorusiškų trolių, kaltinančių jį kuriant proukrainietiškus „gandus” ir vadino jį „kreivašikniu” (interneto žargonas, nukreiptas į tuos, kuriems trūksta objektyvumo).

Pasak „Phoenix TV” puslapio profilių ir naujienų apie Lu, korespondentas yra buvęs Liaudies išlaisvinimo armijos karinio jūrų laivyno karininkas, kelis dešimtmečius gyvenęs Maskvoje ir nagrinėjęs įvykius, tokius kaip Čečėnijos karas, kur, kaip pranešama, jis buvo saugomas Rusijos kariuomenės. Anksčiau yra sakęs, kad jo kanalas gerai sutaria su Rusijos inteligentija.

REKLAMA

SOAS Kinijos instituto direktorius profesorius Steve Tsangas teigė, kad Lu galėjo prieiti arti fronto linijos per asmeninius ryšius su Rusija arba dėl Kinijos bendro palaikymo tai vyriausybei: „Jie nėra tarpusavyje nesuderinami. Vienintelis dalykas, kurį, manau, puikiai žinome, yra tai, kad Rusija neleis jokiam užsienio žurnalistui įsimaišyti į Rusijos pajėgas, nebent bus tikra, kad tas užsienio žurnalistas pozityviai pavaizduos Rusijos pajėgas ir pastangas. Tai, kad Lu įsimaišė, turėtų parodyti, kad Rusijos valdžia jį pakankamai gerai pažįsta, kad būtų tikra, jog jis negatyviai nerašys apie Rusijos karo pastangas“.

Į klausimus, kaip Lu pavyko įsimaišyti tarp Rusijos karių, „Phoenix TV” neatsakė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų