Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijai ir toliau vykdant „dalinę mobilizaciją“, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas skelbia, kokie yra pagrindiai Ukrainos tikslai kare su Rusija, taip pat ir tai, nuo ko priklausys sėkmė karo fronte.

Rusijai ir toliau vykdant „dalinę mobilizaciją“, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas skelbia, kokie yra pagrindiai Ukrainos tikslai kare su Rusija, taip pat ir tai, nuo ko priklausys sėkmė karo fronte.

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

23:30 | O. Scholzas per kelionę po Persijos įlankos regioną tarsis dėl naujų energijos šaltinių

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas šeštadienį pradės dviejų dienų kelionę po Persijos įlankos regioną, įskaitant Saudo Arabiją, tikėdamasis sudaryti naujų sutarčių energetikos srityje su iškastinį kurą eksportuojančiomis valstybėmis.

O. Scholzas, lydimas gausios pramonės atstovų delegacijos, pirmiausia vyks į Saudo Arabiją, o sekmadienį apsilankys Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Katare.

Kancleris tikisi susitarti su naftos ir dujų turtingomis Persijos įlankos šalimis dėl naujų partnerysčių energetikos srityje, nes dėl Maskvos invazijos į Ukrainą nutrūko rusiškų energijos išteklių tiekimas Vokietijai.

REKLAMA

Tačiau O. Scholzas priverstas diplomatiškai laviruoti, nes jam teks įveikti didelius nesutarimus su šeimininkais dėl žmogaus teisių.

„Susitinkame su sudėtingais partneriais“, – sakė šaltinis vokiečių vyriausybės, pridūręs, kad Vokietija vis dėlto „negali atmesti galimybės bendradarbiauti“ su jais.

Šeštadienį planuojamas O. Scholzo susitikimas su Saudo Arabijos sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu (Mohamedu bin Salmanu) laikomas itin jautriu.

M. bin Salmanas dar neseniai Vakaruose buvo laikomas pariju dėl įtariamo jo vaidmens 2018 metais nužudant laikraščio „The Washington Post“ žurnalistą Jamalą Khashoggi (Džamalą Chašogdžį).

REKLAMA
REKLAMA

Vokietijos vyriausybė griežtai pasmerkė tą žmogžudystę ir savo pozicijos „nekeis“, nurodė šaltiniai vyriausybėje.

23:15 | Laidos vedėjas pašiepė Putino veiksmus: Rusija yra Nyderlandų, surenkime referendumą

Nyderlandų televizijos laidų vedėjas Arjenas Lubachas pašiepė Rusijos prezidento Vladimiro Putino veiksmus ir sarkastiškai teigia, kad Rusija priklauso Nyderlandams.

Laidos metu A. Lubachas negalėjo suvokti V. Putino vykdomų žiaurių veiksmų logikos. 

„Po velnių, iš pradžių jis [V. Putinas] į gyventojus paleido raketas, o paskui proukrainietiškus asmenis ištrėmė arba nužudė. Dabar jis klausia likusių: „Ar norite priklausyti Rusijai?“.

Jis [V. Putinas] organizuoja referendumą šalyje, kuri net jam nepriklauso. Tai neįmanoma. O jei įmanoma, ką gi, mes taip pat galime tai padaryti“, – sakė jis.

Po šių laidos vedėjo žodžių buvo demonstruojamas atskiras vaizdo įrašas, kuriame sakoma, kad Nyderlandmsi priklauso Rusija, todėl dabar turi būti surengtas referendumas dėl Kremliaus teritorijos prijungimo.

REKLAMA
REKLAMA

22:45 | Ukraina suduos diplomatinį smūgį Iranui

Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovai pranešė, kad iš Irano ambasadoriaus bus atimta akreditacija, taip pat bus sumažintas šios šalies diplomatų skaičius Ukrainoje, rašo „SkyNews“.

Tokių veiksmų imtasi po to, kai Rusijos kariuomenė karinė invazijos Ukrainoje metu pradėjo naudoti Irane pagamintus dronus kamikadzes.

22:42 | JAV žada dar daugiau sankcijų Rusijai

JAV yra pasiruošusi taikyti tolimesnes ekonomines sankcijas Rusijai kartu su sąjungininkėmis, jeigu Kremlius ir toliau bandys aneksuoti Ukrainos teritorijas, penktadienį pranešė Baltieji rūmai, rašo „The Guardian“.

Kaip apibūdino JAV atstovai, rytinėse Ukrainos dalyse Rusija surengė fiktyvius referendumus, o pagrindinis Kremliaus tikslas – tokiu būdu prisijungti Ukrainai priklausančias teritorijas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes žinome, kad šiais referendumais bus manipuliuojama“, – kalbėjo Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre.

22:08 | Charkivo srityje ekshumuoti 436 kūnai, 30 iš jų – su „kankinimo požymiais“

Ukrainos rytinės Charkivo srities valdžia penktadienį pranešė, kad 436 kūnai buvo ekshumuoti iš masinės kapavietės netoli rytinio Iziumo miesto, šį mėnesį atkovoto iš Rusijos pajėgų.

„Šiandien baigiama ekshumuoti kūnus iš masinės kapavietės Iziume. Iš viso ekshumuoti 436 kūnai. Dauguma jų turi smurtinės mirties požymių, o 30 – kankinimo požymių. Yra kūnų su virve ant kaklo, surištomis rankomis, sulaužytomis galūnėmis ir su šautinėmis žaizdomis“, – socialiniuose tinkluose paskelbė Charkivo srities gubernatoriaus Olehas Synjehubovas.

Šį mėnesį ukrainiečių pajėgos susigrąžino Iziumo ir kai kurių kitų rytinių miestų kontrolę. Šie laimėjimai paralyžiavo Kremliaus pajėgų aprūpinimo grandines, o Rusija sulaukė naujų kaltinimų dėl žiaurumų, kai tose vietose buvo rasta šimtai kapų. Kai kuriuose iš jų buvo aptikta daugybė kūnų.

REKLAMA
REKLAMA

„Keliems vyrams buvo amputuoti lytiniai organai. Visa tai liudija, kad okupantai žiauriai kankino Iziumo gyventojus“, – pareiškė O. Synjehubovas.

Maskva neigia, kad jos pajėgos yra atsakingos už masines žudynes Rytų Ukrainoje, taip pat kaltina Kyjivą sufabrikavus masinių kapaviečių radinius.

21:33 | Rusai palieka savo šalį

Penktadienį ryte Rusijos ir Gruzijos pasienyje susidarė 14 kilometrų ilgio eilė, mat Rusijos piliečiai dėl pradėtos „dalinės mobilizacijos“ siekė pabėgti iš šalies. 

 21:22 | JAV valstybės sekretorius pasiuntė žinutę Kinijai

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas kartu su kolega iš Kinijos Wang Yi aptarė situaciją Ukrainoje, rašo „SkyNews“.

Teigiama, kad susitikimo metu A. Blinkenas Wangui pasakė, kad jeigu Kinija ar bet kuri kita šalis, kuri materialiai rems Rusijos pradėtą karinę invaziją Ukrainoje arba padės išvengti šiuo metu galiojančių sankcijų Kremliui, sulauks rimtų pasekmų.

REKLAMA
REKLAMA

21:15 | JT: Baltarusijoje yra beveik 1,3 tūkst. politinių kalinių

Jungtinės Tautos penktadienį perspėjo dėl blogėjančios žmogaus teisių padėties Baltarusijoje, kur masiškai susidorojama su pilietine visuomene, o dėl politinių priežasčių sulaikyta jau beveik 1,3 tūkst. asmenų.

„[Baltarusijoje] tebetvyro represijų atmosfera, blogėjant žmogaus teisių padėčiai – be kita ko, dėl rimtų pilietinių ir politinių teisių pažeidimų bei plačiai paplitusio nebaudžiamumo“, – pareiškė laikinoji JT žmogaus teisių komisarė Nada al Nashif (Nada Našif).

Minsko sukritikuotame pareiškime Ženevoje įsikūrusiai JT Žmogaus teisių tarybai (UNHRC) N. al Nashif nurodė, kad jos biuras stebi „masinį susidorojimą“ su visuomenininkais, žurnalistais ir kitais asmenimis.

UNHRC nagrinėjo padėtį Baltarusijoje prieš ginčijamus 2020 metų rinkimus ir po jų. To balsavimo nugalėtoju buvo paskelbtas jau beveik tris dešimtmečius šaliai vadovaujantis autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

REKLAMA
REKLAMA

Tarnyba nustatė, kad nuo 2020 metų gegužės iki 2021 metų gegužės Baltarusijoje buvo sulaikyta mažiausiai 37 tūkst. asmenų. Nors daugelis jų vėliau buvo paleisti, areštai šalyje tęsiasi.

Pasak N. al Nashif, nuo ankstesnio, kovą atlikto UNHCR padėties įvertinimo žmonių, sulaikytų dėl „politiškai motyvuotų kaltinimų, padaugėjo nuo 1 085 iki 1 296“.

Tarp jų yra opozicijos kandidatų, politinių aktyvistų, teisių gynėjų, profesinių sąjungų aktyvistų, žurnalistų ir protestuotojų. Šie asmenys dažnai sulaikomi dėl kaltinimų, susijusių su „ekstremistine“ veikla, vengimu mokėti mokesčius ir net „valstybės išdavyste“, nurodė laikinoji komisarė.

Jos duomenimis, per pastaruosius dvejus metus Baltarusijoje mažiausiai 370 organizacijų uždarė savo duris, kad išvengtų pavojaus sulaukti baudžiamosios bylos. Dar daugiau kaip 630 grupių, įskaitant beveik visas šalyje veikusias žmogaus teisių organizacijas, šiuo metu likviduoja teisėsauga, pridūrė N. al Nashif.

REKLAMA
REKLAMA

21:10 | Ukrainos prezidento patarėjas: sėkmė mūšio lauke priklausys nuo 4 faktorių

Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas įvardijo pagrindinius Ukrainos tikslus kare su Rusija, be to, pabrėžė, kad šalies kariuomenė sieks atsiimti visas teritorijas, kurias dabar užėmė okupantai, rašo UNIAN.

Pasak M. Podoliako, sėkmė mūšio lauke priklausys nuo 4 faktorių:

  • Profesionalaus kontratakų planavimo, siekiant priešui neatskleisti kokie ir kada puolimai bus vykdomi;
  • Kokybinio okupantų infrastruktūros sunaikinimo. Tam reikalingi didelio tikslumo ginklai;
  • Ukrainos kariuomenės moralės palaikymo;
  • Absoliutaus sutarimo su visuomene.

M. Podoliako taip pat įvardijo pagrindinius Ukrainos kariuomenės tikslus:

  • Būtina atkovoti prarastas teritorijas;
  • Nustatyti teritorijos ribas, kurios buvo 1991 metais;
  • Pasiekti, kad Rusijos kariuomenė patirtų taktinius pralaimėjimus;
  • Sutelkti savo partnerius, kad šie laikytųsi griežtos pozicijos dėl Rusijos nuolatinio grasinimo branduoliniu ginklu.

20:39 | Ukraina numušė Irane pagamintus dronus

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos oro pajėgų vadovybė pranešė, kad Dniepropetrovsko srityje buvo numušti du Irane pagaminti ir Rusijos kariuomenės naudojanmi „Shahid“ dronai kamikadzės. 

20:28 | „Referendumas“ Zaporižios regione: gyventojus verčia balsuoti, prie durų – ginkluoti rusų kariai

Ukrainos atstovai penktadienį pranešė, kad dalis gyventojų okupuotuose Ukrainos teritorijose ignoruoja prasidėjusius pseudoreferendumus dėl prisijungimo prie Rusijos. Tiesa, kai kuriose teritorijose gyventojai yra verčiami jėga dalyvauti balsavime, rašo CNN.

Ukrainos žiniasklaidoje penktadienį taip pat pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame matyti pseudoreferendumo Zaporižios regione akimirka. 

NEXTA rašo, kad okupuotoje Ukrainos teritorijoje kolaborantai kartu su ginkluotais rusų kariais ar policija vaikšto prie kiekvieno gyventojo durų ir verčia vietinius juos dalyvauti pseudoreferendume.

REKLAMA
REKLAMA

19:35 | Pirmasis paviešintas „mobilizuotų“ rusų kalinių mirties atvejis

Donbase buvo nukautas „Kuskovskije“ gaujos lyderis Igoris Kuskas. Jis 23 metus iš savo 55-erių gyvenimo metų išbuvo griežtojo režimo kolonijose.

Paskutinį sykį, 2015-aisiais, sėdęs į kalėjimą dėl nužudymo, jis šių metų liepą susiviliojo V. Putino parankinio Prigožino siūlymu vykti į frontą. Penktadienio rytą Begiševo oro uoste nusileido lėktuvas su Kusko, kuris 2015 metais buvo pripažintas kaltu dėl žmogžudysčių ir kitų ypač sunkių nusikaltimų, kūnu.

Šimtai žmonių laukė jo cinkuoto karsto Krasnyj Kliuč gyvenvietės cerkvėje. Tarp jų – ne tik giminės, draugai, bet ir miesto administracijos atstovai, praneša „Business Online“ ir „Realnoe Vremya“.

REKLAMA
REKLAMA

Anot našlės Irinos, jos vyras į frontą išvyko liepos 25 d. „Parašėme (prašymą paimti jį į frontą) Kadyrovui.

Tuomet, kaip buvo rašoma jo laiške, atvyko privati karinė kompanija. Būdamas 55 metų... jo sveikata „nebuvo fontanas“, bet žinau, kad jis ten irgi buvo priešakyje, nieko nebijojo “, – aiškino Rusijos žiniasklaidai bandito našlė.

19:00 | Apie mobilizaciją išgirdę rusai suskubo bėgti į bankomatus

Rusai vakar itin aktyviai gryninosi pinigus – 132,1 mlrd. rublių cirkuliavo rinkoje ir tai yra didžiausia suma nuo pat kovo mėnesio. Rekordas buvo užfiksuotas vasario 25-ąją – 1,4 trln. rublių, rašoma TASS.

18:51 | Ukrainos kariuomenė atsikovojo dar vieną gyvenvietę

Ukrainos kariuomenė atsiėmė dar vieną gyvenvietę Donecko srityje, rašo CNN. 

Ukrainos generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininko pavaduotojas Oleksijus Hromovas patvirtinto, kad Jackivkos kaimas, esantis Donecko srityje, pateko į ukrainiečių rankas.

Pasak O. Hromovo, situacija pietinėje dalyje netoli Bachmuto yra sudėtinga, tačiau ukrainiečių pajėgos kontroliuoja teritoriją.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, jis pridūrė, kad Rusijos kariuomenė tęsė puolimą, siekiant išstumti Ukrainos karines pajėgas iš savo pozicijų netoli Bachmuto ir kitose fronto linijose Donecko regione.

Teigiama, kad Ukrainos kariuomenė įtvirtino savo pozicijas aplink Bachmutą.

Jackivka yra rytiniame strategiškai svarbios Oskilo upės krante. Kyjivo pajėgos šią upę kirto atkovojusios daug teritorijos kaimyninėje Charkivo srityje.

Bachmutas, svarbus miestas, kuriame prieš karą gyveno 70 tūkst. žmonių, jau kelis mėnesius puolamas Rusijos pajėgų, bet joms iki šiol nepavyko jo užimti.

Donecko srityse ir dar trijose Ukrainos provincijose, kurias visiškai arba iš dalies kontroliuoja Maskvos pajėgos – Luhanske, Chersone ir Zaporižioje – penktadienį prasidėjo aneksiniai referendumai dėl prisijungimo prie Rusijos.

Kyjivas ir jo sąjungininkai Vakaruose šiuos balsavimus pasmerkė.

18:10 | Suomija „gerokai apribos“ Rusijos piliečių galimybes įvažiuoti į šalį

Helsinkis penktadienį paskelbė, kad „gerokai apribos Rusijos piliečių galimybes atvykti“, į Suomiją pradėjus plūsti rusams dėl Maskvos paskelbtos mobilizacijos karui Ukrainoje.

Sprendimą riboti įvažiavimą priėmė prezidentas ir ministrų komitetas, atsižvelgdami į „rimtą žalą Suomijos tarptautinei pozicijai“, sakoma vyriausybės pareiškime.

Tiesa, kol kas nėra tiksliai žinoma, kada apribojimai pradės galioti.

17:30 | Rusų naudojami Irane pagaminti dronai sudavė smūgius Odesai

Ukrainos kariuomenės atstovai pranešė, kad penktadienį ąIrane pagaminti ir rusų kariuomenės naudojami dronai kamikadzės sudavė smūgius Odesos uostui, rašo CNN.

Operatyvinė grupė „Pietūs“ teigė, kad dronai kamikadzės puolimą surengė iš jūros pusės. 

Ukrainos kariuomenė skelbia, kad du Irane pagaminti dronai kamikadzės sunaikino administracijos pastatą šalia Odesos uosto, įvykio vietoje dirba ugniagesiai. Be to, po įvykdytos rusų atakos taip pat žuvo vienas civilis.

Priduriama, kad vieną iš rusų dronų „Shahed-136“ virš jūros numušė oro apsaugos sistemos.  

16:47 | „Meduza“: Rusijoje ruošiamasi mobilizuoti 1,2 mln. žmonių – šaltinis Rusijos valdžioje

Leidinio pašnekovas pažymėjo, kad sričių centruose „rekomenduojama rinkti minimaliai“: „Einama po kaimo rajonus, ten nėra žiniasklaidos, opozicijos ir stipresnis (karo) palaikymas“.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu rugsėjo 21-ąją paskelbė, kad į kariuomenę rengiamasi pašaukti 300 tūkst. rezervininkų. Oficialiame mobilizacijos dokumente šaukiamų asmenų skaičius yra įslaptintas.

„Novaja gazeta. Europa“ rugsėjo 22-ąją, remiantis šaltiniu prezidento administracijoje, paskelbė, kad mobilizacijos įsake nurodytas 1 mln. šauktinių skaičius. Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pavadino šią informaciją melaginga.

„Meduza“ skelbia, kad daugumą jų tikimasi mobilizuoti regionuose. Pavyzdžiui, Maskvoje, šaltinio teigimu, planuojama mobilizuoti iki 16 tūkst. žmonių, antrajame pagal dydį šalies mieste Sankt Peterburge – vos 3,2 tūkst.

16:22 | JAV siunčia įspėjimus Maskvai

JAV jau keletą mėnesių siunčia privačius įspėjimus Maskvai dėl branduolinio ginklo panaudojimo, rašo „Sky News“. 

Teigiama, kad Vašingtonas įspėja Rusiją apie „rimtas pasekmes“, jeigu Maskva išdrįstų panaudoti branduolinį ginklą Ukrainos teritorijoje.

Be to, priduriama, kad perspėjimų turinyje yra sąmoningai pateikiama miglotų detalių, todėl Kremlius gali sunerimti, kad Vašingtonas griebsis atskirų priemonių, siekiant užtikrinti saugumą.

JAV atstovai tvirtina, kad išsiunčiami pranešimai Rusijai atspindi tai, ką šalies prezidentas Joe Bidenas ir jo padėjėjai yra išsakę viešai.

14:51 | Ukraina paviešino žuvusių karių skaičių: apie 9 tūkst.

Gynybos ministerijos atstovės teigimu, tikslų skaičių kol kas yra sunku įvardinti, nes neįmanoma suskaičiuoti žuvusiuosius Mariupolyje.

„Be abejo, turime Mariupolį, kur mes iki galo nežinome žuvusiųjų skaičiaus. Tai yra tūkstančiai, tačiau tikrai ne šimtai tūkstančių… Jeigu jų (rusų, – red. past.) yra daugiau nei 50 tūkst., tai mes įvardijame apie 9 tūkst., gal šiuo metu jau daugiau yra“, – aiškino ji.

14:48 | Parodė Mariupolio gynėjo M. Veršinino nuotrauką ištrūkus iš nelaisvės Rusijoje

Paviešintos iš Rusijos nelaisvės ištrūkusio Mariupolio policijos patrulių vado Mychailo Veršinino nuotraukos.

„Net nesitiki, kad tai yra vienas ir tas pats žmogus. Nelaisvėje jis praleido vos kelis mėnesius, o atrodo taip, lyg būtų iš Osvencimo išėjęs“, – rašoma UNIAN.

13:55 | Kremlius skelbia „nežinantis“, kur dabar Medvedčukas

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas tvirtina nežinantis, ar V. Putinas bendravo su iš Ukrainos karo belaisvių iškeistu Viktoru Medvedčuku. Maža to, Kremlius tikina esą išvis nežinantis, kur dabar yra Ukrainos išdavyste kaltinamas oligarchas.

„Neturiu tokios informacijos“, – „RIA Novosti“ cituoja D. Peskovą.

Paklaustas, ar Kremlius žino, kur dabar yra V. Medvedčukas, D. Peskovas žurnalistams atkirto: „Ne“.

D. Peskovas taip pat buvo paklaustas, ar jis gali patvirtinti informaciją, kad V. Medvedčuko mainai iš tikrųjų įvyko.

„Aš nekomentuoju. Neteikiu informacijos mainų tema“, – toliau kalbėjo D. Peskovas.

13:37 | Rusai iš Krymo atsigabeno pagalbos

Į laikinai okupuotą Zaporižios srities miestą Melitopolį buvo atgabenti statistai iš Krymo, norint nufilmuoti propagandinius pasakojimus apie tariamą gyventojų paramą „referendumui“ dėl prisijungimo prie Rusijos Federacijos, Ukrainos televizijoje paskelbė Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas.

„Jie neatsisakė minties surengti „referendumą“, nors mato totalų mūsų civilių gyventojų pasipriešinimą laikinai okupuotose teritorijose. Todėl [rusai] vakar naktį autobusais iš Krymo atsivežė statistų, su kurių pagalba norima filmuoti propagandines istorijas apie neva Melitopolio vietinių gyventojų paramą. Tačiau aiškiai suprantame, kad taip tikrai nėra“, – sakė jis, skelbia UNIAN.

Anot jo, prieš kelias dienas okupantai nufilmavo istoriją, kurioje esą atliko žmonių apklausą miesto gatvėse. Tačiau tie, kurie vaizdo medžiagoje palaikė Rusiją, kalbėjo su akcentu ir nėra tikrieji miesto gyventojai.

Be to, pasak I. Fiodorovo, girdėti pirmieji pranešimai, kad okupantai Melitopolyje vaikšto iš vieno namo į kitą, rinkdami balsus, tačiau nė vienas iš gyventojų neatidaro durų.

„Tuo galime patvirtinti, kad šis referendumas yra netikras, nes laikinai okupuotoje teritorijoje nėra nei pakankamai žmonių, nei palaikymo“, – sakė I. Fiodorovas.

13:06 | Vengrija nori apklausti visuomenę dėl ES sankcijų Rusijai

Vengrijos valdančioji partija sako norinti paklausti šalies piliečių, ar jie remia Europos Sąjungos sankcijas Rusijai dėl jos karo Ukrainoje.

„Fidesz“ planuoja surengti „nacionalines konsultacijas“ dėl „Briuselio elito“ paskelbtų sankcijų energijos sektoriui, ketvirtadienį spaudos konferencijoje, surengtojo po posėdžio už uždarų durų, sakė partijos parlamentinės frakcijos lyderis Mate Kocsisas.

„Sankcijos kenkia. Jos griauna Europos ekonomiką, – sakė jis. – Turime įtikinti Europos sprendimų priėmėjus, elito narius, kad jie neturėtų palikti sankcijų energijai, nes dėl to bus didelių problemų.“

„Nacionalinės konsultacijos“ bus neformalus tyrimas, jame galės dalyvauti visi suaugę Vengrijos gyventojai. Pareikšti savo nuomonę jie galės paštu arba internetu.

Tokius tyrimus, kurių nuo nacionalistų premjero Viktoro Orbano atėjimo į valdžią 2010-aisiais jau buvo keli, apklausų rengėjai ir opozicinės partijos kritikuoja dėl šališkų ir norimą atsakymą skatinančių klausimų, taip pat dėl teisinės reikšmės nebuvimo.

12:37 | JT tyrėjai: Ukrainoje įvykdyta karo nusikaltimų

Jungtinių Tautų tyrėjai penktadienį paskelbė, kad per karą Ukrainoje buvo įvykdyta karo nusikaltimų, ir paminėjo Rusijos vykdytą civilinių rajonų bombardavimą, egzekucijas, kankinimus ir šiurpų lytinį smurtą.

„Remdamasi surinktais įrodymais komisija padarė išvadą, kad Ukrainoje įvykdyta karo nusikaltimų“, – JT žmogaus teisių tarybai (UNHRC) sakė gegužę įsteigtos Tyrimų komisijos, turinčios ištirti per Rusijos karą Ukrainoje įvykdytus nusikaltimus, vadovas Erikas Mose.

Kategoriškas pareiškimo pobūdis nėra įprastas. JT tyrėjai savo išvadas dėl tarptautinių nusikaltimų paprastai formuluoja sąlygine nuosaka ir galutinį karo nusikaltimų bei kitų pažeidimų patvirtinimą palieka teismams.

Trijų nepriklausomų ekspertų komanda Žmogaus teisių tarybai pateikė savo pirmą žodinį informacijos atnaujinimą po pradinių tyrimų dėl Kyjivo, Černihivo, Charkivo ir Sumų regionų.

12:12 | „Tai baisus idiotizmas“: Arestovyčius prakalbo apie silpnąsias Putino mobilizacijos vietas

Ukrainos prezidento kanclerio patarėjas Oleksijus Arestovyčius abejoja „dalinės mobilizacijos“ Rusijoje sėkme, nes Rusijos Federacijos karinis potencialas vargu ar susidoros su tokiu naujokų antplūdžiu.

Anot O. Arestovyčiaus, pirmoji mobilizuotųjų banga bus siunčiama papildyti Rusijos dalinius, kare Ukrainoje patyrusius 40–60 proc. nuostolių.

„[Banda] bus daugiau ar mažiau pajėgi ten, kur buvo išsaugotas personalo branduolys“, – pokalbyje su Rusijos žmogaus teisių aktyvistu Marku Feiginu aiškino O. Arestovyčius, rašo UNIAN.

Tuo pat metu, jo manymu, grėsmė, kad Kyjivą bus mėginama pulti antrą kartą, išliks, jei antroji Rusijos pajėgų atsargų papildymo banga bus sėkminga. Kartu O. Arestovyčius pažymėjo, kad rusai neturi resursų formuoti naujas formacijas dėl jaunesniųjų karininkų trūkumo.

„[Rusijos organizuojamas] kontrpuolimas Charkivo kryptimi yra įmanomas, jiems norint išlaikyti mūsų karių įtampą. Galima sustiprinti grupuotę prie Svatovo, kad vėl permestų mus per Oskolo [upę]“, – svarstė O. Arestovyčius.

Jis sutiko, kad V. Putino mobilizacija dabar yra labiau „demonstracija ir bandymas daryti spaudimą“.

„Tai baisus idiotizmas. Nes vadovybė nesugebėjo susidoroti su „specialiosios karinės operacijos“ vykdymu – ištekliais, administracija, technine įranga, personalu. Kai supranti, kad su kažkuo nesusitvarkysi, tai sumažini ir sutankini. 

O jie, turėdami apgailėtiną valdymo struktūrą, priešingai, apsunkina savo aparatui sunkiau išsprendžiamas užduotis“, – sakė O. Arestovyčius.

11:41 | Lukašenka tvirtina, kad Baltarusijoje mobilizacija nevyks

„Šita mobilizacija yra Rusijoje. Tai, kad bandoma permesti šitą tiltą, kad ir pas mus ji vyks... O jei nevyks? <...> Nebus jokios mobilizacijos. Tai melas“, – sakė autoritarinis Baltarusijos lyderis A. Lukašenka.

10:58 | Kadyrovas atsisakė vykdyti mobilizaciją: ir taip viršijom „nuleistus planus“ 254 proc.

Kremliaus statytinis Čečėnijoje Ramzanas Kadyrovas kiek netikėtai pareiškė, kad jo regionas mobilizacija neužsiims – „ir taip viršijom planą“. Be to, jis dar ir sukritikavo Rusijos valdžios sprendimą mainytis belaisviais su Ukraina.

Čečėnijos vadovas R. Kadyrovas „spec. karinės operacijos“ operatyvinio štabo pasitarimo metu pareiškė, kad mobilizacija regione vykdoma nebus. Anot jo, kare Ukrainoje jau dalyvavo 20 tūkst. jo karių, o „nuleistą iš viršaus planą“ surinkti savanorių į frontą viršijo 254 proc. Tiesa, kas tai per planas buvo ir kas jį nurodė vykdyti, jis nepatikslino.

Maža to, R. Kadyrovo teigimu, apie 40-ies moterų, kurios bandė protestuoti Grozne prieš mobilizaciją, artimieji jau mobilizuoti ir išsiųsti į Ukrainą. Kremliaus statytinis pagrasino, kad bet kurio asmens, kuris išeis mitinguoti, ar jų vyrus ir visus vaikus siųs „į priešakines linijas“. 

Anksčiau šią informaciją patvirtino opozicinio judėjimo 1ADAT atstovai: jų duomenimis, moterų artimuosius privertė pasirašyti dokumentus, kad jie savanoriškai užsirašo savanoriais. 

R. Kadyrovas taip pat aštriai kritikavo Kremliaus „sprendimą“ keistis belaisviais su Ukraina, paleidžiant į laisvę „Azov“ karius ir jų vadus. Jis ypač piktinosi tuo, kad šiuo atveju visiškai nebuvo tariamasi su pačiu R. Kadyrovu, nors visais „spec. operacijos“ klausimais tai yra daroma.

10:28 | Keturi Rusijos parlamentarai pasiprašė į frontą

Rusijos valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ generalinis sekretorius pranešė, kad gavo pareiškimus iš keturių Rusijos Dūmos narių, kuriuose nurodytas prašymas siųsti juos į „spec. operacijos“ zoną.

Anot jo, į partijos vadovybę, su prašymu išleisti į frontą, kreipėsi 48-erių Vitalijus Milonovas, 54-erių Dmitrijus Sablinas, 50-metis Dmitrijus Chubezovas ir 51-erių Sergejus Sokolas. 

Kol kas nėra aišku, kiek toli pažengs šis jų prašymas, ar viskas tiesiog baigsis išreikšta politine valia.

Kiek anksčiau skandalingais pareiškimais išgarsėjęs „rusiškas Gražulis“ V. Milonovas televizijos laidose aiškino, kad „mobilizacija – galimybė rusams išsimokėti paskolas už butą“ ir „įrodyti vyrams, kad jie yra tikri vyrai“. 

Primename, kad vasario 24-ąją Rusija užpuolė Ukrainą, tačiau sulaukė aršaus pasipriešinimo dėl kurio jau rugsėjo 21-ąją buvo priversta skelbti „dalinę“ mobilizaciją.

09:59 | Zelenskis: Putino mirtis nereikš karo pabaigos, bet nelinkiu jam ilgo gyvenimo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nesieja galimos Vladimiro Putino režimo Rusijoje pabaigos su karo Ukrainoje pabaiga. Tiesa, Ukrainos lyderis neabejoja, kad V. Putino režimo pabaiga ateis, vis dėlto tai negarantuoja karo pabaigos.

Atsakydamas į klausimą, ar karas baigsis tik tada, kai grius V. Putino režimas, V. Zelenskis vokiečių leidiniui „Bild“ sakė: „Aš to nesieju su karo pabaiga. Putino režimas tikrai baigsis, kai tai nuspręs, ko gero, Rusijos žmonės, mes neturime tam įtakos.

Bet kas ateis vietoj jo? Klausimas yra ne žmonės, klausimas yra jų režimo filosofija, savo galios išlaikymo filosofija, požiūrio į Ukrainą filosofija. Jei jie to nepakeis, jei nepakeis savo doktrinos, tai nesvarbu, kas ten jo vietoje – jaunuolis, senas ir t.t.“.

„Bild“ žurnalistas pokalbio metu V. Zelenskiui taip pat sakė praėjusią savaitę paklausęs Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen, ar ji būtų laiminga, jei V. Putinas mirtų, ir ji atsakė, kad niekas neturėtų džiaugtis dėl kažkieno mirties. Žurnalistas paklausė, ar V. Zelenskis sutinka su šia nuomone.

„Man čia jokios diplomatijos ieškoti nereikia. Tikiu, kad visi žmonės, nuo prezidento Putino iki jo aplinkos, įskaitant visus karius, atvykusius į mūsų kraštą... Tikrai nelinkiu jiems visiems ilgo gyvenimo“, – į žurnalisto klausimą atsakė V. Zelenskis.

09:28 | Naktį apšaudyta Zaporižia

Per naktinį apšaudymą buvo sugriautas civilinės infrastruktūros objektas, apgadinti namai ir automobiliai, paskelbė srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Staruchas.

Žinoma apie tris nukentėjusiuosius, jie dėl nesunkių sužalojimų paguldyti į ligoninę.

08:55 | Okupuotose Ukrainos teritorijose pradėti pseudoreferendumai

Apsišaukėliškose Donecko ir Luhansko „liaudies respublikose“ bei laikinai okupuotose Zaporižios ir Chersono srityse prasidėjo pseudoreferendumai dėl šių teritorijų prijungimo prie Rusijos Federacijos.

Balsavimas truks penkias dienas – pirmosios keturios saugumo sumetimais vyks namuose ir gretimose teritorijose, o penktoji – balsavimo apylinkėse.

Preliminarius balsavimo rezultatus planuojama viešinti rugsėjo 27–28 dienomis.

Keturių okupuotų sričių prijungimas prie Rusijos po pseudoreferendumų, kurių baigtis veikiausiai niekam nekelia abejonių, žymės naują karo eskalaciją.  

„Negalime leisti ir neleisime, kad prezidentas Putinas liktų nenubaustas“, – ketvirtadienį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdyje sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir griežtai pasmerkė „referendumus“ okupuotose Ukrainos teritorijose. 

„Mūsų akyse griaunama tarptautinė tvarka, kurią palaikyti esame čia susirinkę... [Ukrainos suvereniteto gynimas] reiškia tarptautinės tvarkos gynimą, kai jokia valstybė negali jėga perbraižyti kitos valstybės sienų“, – kalbėjo jis.

08:41 | Ryte rusų okupuotame Melitopolyje, Zaporižios srityje, nugriaudėjo stiprus sprogimas

„Okupantų teroras auga. 7 valandą ryto Melitopolyje nugriaudėjo garsus sprogimas, kurį puikiai pajuto miesto centre esantys gyventojai. Žmonės bijo išeiti iš namų. Ir ši baimė palanki okupantams – pirmąją pseudoreferendumo „balsavimo iš namų į namus“ dieną jiems reikia, kad visi ramiai sėdėtų namuose“, – „Telegram“ rašė Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas.

08:03 | ISW: Kremlius sąmoningai tą pačią dieną atliko du žingsnius

Kremlius bandė užgožti apsikeitimą karo belaisviais su Ukraina, mainus įvykdęs tą pačią dieną, kai buvo paskelbta „dalinė mobilizacija“, naujausioje savo apžvalgoje skelbia JAV karo studijų institutas (ISW).

ISW teigimu, toks sprendimas priimtas todėl, kad apsikeitimas karo belaisviais yra „labai nepopuliarus tarp Rusijos nacionalistų ir tinklaraštininkų“, taigi Kremlius dėl to susilaukia kritikos. O belaisvių mainams įvykus tą pačią dieną, kaip paskelbus mobilizaciją, pastaroji sulaukė didesnio dėmesio ir nepasitenkinimo iš Rusijos Federacijos gyventojų.

Analitikai pastebi, kad Kremlius atvirai nesilaiko žadėtų dalinės mobilizacijos sąlygų. Kremliaus kvotos greičiausiai privers vietos valdžios institucijas mobilizuoti vyrus, nepaisant jų karinio statuso, ir gali paskatinti neproporcingą etniškai ne rusų ir imigrantų bendruomenių mobilizaciją.

Dalinės mobilizacijos paskelbimas ir akivaizdus net valdžios diktuojamų mobilizacijos parametrų nepaisymas gali supykdyti suinteresuotas Rusijos visuomenės dalis, kurios anksčiau buvo tolerantiškesnės Rusijos invazijai į Ukrainą, kai ji mažiau palietė jų asmeninius interesus.

Protestai Rusijoje prieš mobilizaciją:

07:32 | Daug iškeistų ukrainiečių belaisvių buvo kankinami – Ukrainos pareigūnas

Daug ukrainiečių, iškeistų per didžiausią apsikeitimą belaisviais su Rusija, buvo žiauriai kankinami, ketvirtadienį sakė Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas.

Trečiadienį Ukraina paskelbė, kad per apsikeitimą belaisviais su Rusija atgavo rekordiškai daug – 215 – belaisvių, įskaitant karius, vadovavusius ukrainiečių pasipriešinimo simboliu tapusios Mariupolio metalurgijos gamyklos „Azovstal“ gynybai.

„Daugelis jų buvo žiauriai kankinami“, – spaudos konferencijoje sakė K. Budanovas. Kankinimo žymių jis nedetalizavo.

Kai kurių sugrąžintų ukrainiečių „fizinė būklė daugiau ar mažiau normali, neskaitant chroniško neprievalgio blogomis laikymo sąlygomis“, sakė K. Budanovas.

07:00 | Zelenskis ragina rusus protestuoti prieš mobilizaciją

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskiis ketvirtadienį paragino rusus priešintis Vladimiro Putino paskelbtai dalinei mobilizacijai, jau sukėlusiai protestų ir naują išvykimo iš šalies bangą.

„55 tūkst. rusų karių žuvo per šiuos šešis karo mėnesius, – savo pareiškime sakė V. Zelenskis. – Norite daugiau? Ne? Tuomet protestuokite. Priešinkitės. Bėkite. Arba pasiduokite [ukrainiečių kariuomenei].“

„Jau esat visų šių nusikaltimų, ukrainiečių žudymo ir kankinimo bendrininkai. Todėl, kad tylėjote. Todėl, kad tylite“, – sakė V. Zelenskis.

„O dabar laikas jums rinktis: vyrams Rusijoje tai pasirinkimas mirti ar gyventi, tapti luošiu ar išsaugoti sveikatą. Moterims Rusijoje pasirinkimas yra amžinai netekti savo vyrų, sūnų, vaikaičių arba dar bandyti juos apsaugoti nuo mirties, nuo karo, nuo vieno žmogaus (V. Putino).“

06:39 | „Bloomberg“: ES šalys nori per kelias savaites įtvirtinti viršutinę Rusijos naftos kainų ribą

Ši informacija pasirodė ES ruošiamo aštuntojo sankcijų Rusijai paketo kontekste.

Kaip pažymėjo „Bloomberg“ pašnekovai, nepaisant naujų Europos Komisijos ir kai kurių valstybių narių pastangų, planas susiduria su daugybe kliūčių ir teigiamas rezultatas nėra savaime suprantamas dalykas. Pažymima, kad sprendimai dėl sankcijų reikalauja vienbalsiškumo ir yra ypač sunkūs šioje situacijoje, nes kiekviena ES narė turi savo poreikius energijai.

ES valstybių narių atstovai savaitgalį susitiks su Europos Komisija ir aptars naujų sankcijų, kurios, be naftos tiekimo ribojimo, gali apimti papildomas sankcijas asmenims ir sektoriams, tokiems kaip technologijos ir prabangos prekės.

06:10 | „Politico“: tankų tiekimas Ukrainai stringa dėl logistikos problemų

JAV ir Vokietija delsia tiekti modernius „M-1 Abrams“ ir „Leopard“ Ukrainai tankus dėl techninės priežiūros ir logistinių problemų, skelbia „Politico“, remdamasis savo šaltiniais.

„Modernesni amerikiečių gamybos tankai „M-1 Abrams“ ir vokiečių gamybos tankai „Leopard“ bus galingas smūgis, padėsiantis Ukrainos kariuomenei užimti ir išlaikyti daugiau teritorijos nei dabar naudojami seni sovietų tankai, sako ekspertai ir Ukrainos patarėjai.

Tačiau, pasak JAV pareigūnų, Ukrainos patarėjų ir JAV Kongreso padėjėjų, abiejų šalių aukščiausi nacionalinio saugumo pareigūnai nesiryžta tiekti tankų, iš dalies dėl mokymo ir logistikos problemų“, – rašoma leidinyje.

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai

► Vakarų ekspertai mano, kad trečiadienį Rusijos prezidento Vladimiro Putino paskelbta dalinė mobilizacija pratęs karą Ukrainoje, bet nepakeis jėgų pusiausvyros, taip pat perspėja nesureikšminti Kremliaus menkai užmaskuoto grasinimo panaudoti branduolinę ginkluotę.

► Rusijos invazija į Ukrainą jau lėmė žalą už beveik 1 trln. JAV dolerių, ketvirtadienį pranešė Ukrainos vyriausybės pareigūnas.

► Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį parodytame interviu pareiškė, kad Ukrainos sąjungininkai turi tvirtai pasipriešinti Rusijos prezidento Vladimiro Putino „šantažui“.

► Didžiojo septyneto (G-7) valstybių užsienio reikalų ministrai pareiškė, kad sieks tolesnių sankcijų Rusijai, prezidentui Vladimirui Putinui trečiadienį paskelbus rezervistų mobilizaciją karui Ukrainoje.

► Ukraina atgavo rekordiškai daug – 215 – belaisvių, įskaitant karius, vadovavusius Ukrainos pasipriešinimo simboliu tapusios Mariupolio metalurgijos gamyklos „Azovstal“ gynybai. Rusijai perduoti 55 belaisviai, įskaitant Viktorą Medvedčuką, buvusį Ukrainos įstatymų leidėją ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininką

► Rusijoje per demonstracijas prieš prezidento Vladimiro Putino anksčiau paskelbtą dalinę mobilizaciją karui Ukrainoje sulaikyta daugiau kaip 1 300 žmonių, skelbia informavo protestus stebinti nevyriausybinė organizacija „OVD-Info“.

► Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai neeiliniame posėdyje svarstė galimybę įvesti naujas sankcijas Rusijai, šiai paskelbus dalinę mobilizaciją karui Ukrainoje, sakė bloko diplomatijos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų