• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per paskutinę parą ukrainiečiai rusams pridarė didelių nuostolių, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Per paskutinę parą ukrainiečiai rusams pridarė didelių nuostolių, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

REKLAMA

Svarbiausi šios dienos įvykiai:

23:24 | Ukraina: trūksta gynybos priemonių nuo Rusijos smūgių grūdų infrastruktūrai

Kyjivas neturi priemonių apsiginti nuo Rusijos, kuri blokuoja beveik visus Ukrainos uostus, smūgių grūdų infrastruktūrai, naujienų agentūrai AFP sakė kariuomenės atstovė.

„Mums reikia priešraketinės ir priešlėktuvinės gynybos. Sustiprintos, galingos, modernios ir galinčios atremti priešo prieš mus naudojamų raketų tipus“, – trečiadienį interviu sakė Ukrainos kariuomenės atstovė Natalija Humeniuk.

22:45 | Ukraina išlaisvino Staromajorskės kaimą

Ukrainos pajėgos švenčia nemažą pergalę – gynėjams pavyko išlaisvinti Staromajorskės kaimą Donecko srityje. 

REKLAMA
REKLAMA

Apie pasiekimą „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, skelnia „Ukrinform“.

V. Zelenskio pasidalintame vaizdo įraše 35-osios brigados kovotojai praneša, kad išlaisvino Staromajorskės kaimą Donecko srityje. 

REKLAMA

„Pietūs – mūsų! Mūsų vyrai! Šlovė Ukrainai!" – rašė V. Zelenskis. 

22:08 | Ukrainiečiai sudavė galingą smūgį okupantams: įvardijo nuostolius

Per paskutinę parą ukrainiečiai rusams pridarė didelių nuostolių, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Ukrainos aviacija per dieną surengė šešis smūgius į vietoves, kur sutelktas Rusijos personalas ir amunicija. Apie tai pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

REKLAMA
REKLAMA

„Per dieną aviacija surengė šešis smūgius į priešo personalo, ginkluotės ir karinės technikos koncentracijos zonas, vieną priešlėktuvinių raketų sistemą ir vieną vadavietę“, – rašoma pranešime.

Taip pat pažymima, kad raketų pajėgų ir artilerijos kariai smogė į vadavietę, personalo koncentracijos zoną, logistikos sandėlį, kur laikomas kuras ir tepalai, likviduoti penki artilerijos ginklai bei elektroninės kovos komplekas.

17:54 | Zelenskis pasveikino Ukrainos pajėgų vadą Zalužną su gimtadieniu: įteikė ypatingą dovaną

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasveikino Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadą Valerijų Zalužną ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Sausumos pajėgų vadą Oleksandrą Syrskį, kurie šį mėnesį atšventė savo gimtadienius, rašo UNIAN.

17:35 | Ekspertas perspėja: Putinas gali panaudoti „Wagner“ provokacijoms prieš Baltijos šalis

Dabar Baltarusijoje esantys „Wagner“ samdiniai kol kas nekelia jokios grėsmės artimiausiems Baltarusijos kaimynams, tarp jų ir Ukrainai. Tačiau „Wagner“ gali būti panaudoti provokacijoms prieš Baltijos šalis ar Lenkiją, „Kanal 24“ sako karo ekspertas Romanas Svitanas.

REKLAMA

„Greičiausiai jie buvo perkelti ten tam, kad būtų sukurtos provokacijos. Jie gali būti surinkti pasienyje su Lenkija ir Baltijos šalimis, kad gautų atgal, o tai tikrai įvyks, nes bet koks tokio skaičiaus karių judėjimas link sienos sukels atsakomuosius veiksmus arba prevencinį smūgį šiems kariams.

Putinas gali tuo pasinaudoti, kad pakeltų Rusijos visuomenės moralę kovoti su siaubingu NATO, baisiais Vakarais, kurie atakavo nekenksmingus „Wagner“, – svarsto ekspertas.

REKLAMA

Pasak eksperto, ateityje užverbuotų samdinių skaičių lems „pinigų maišelio, ant kurio sėdi J. Prigožinas, dydis“.

„Kol kas jų yra iki 5 000, tegul padvigubėja, kariniu požiūriu jie niekam nekelia grėsmės šioje srityje – nei Baltijos šalims, nei Lenkijai, nei Ukrainai. Visi pasiruošę pasitikti kariuomenę 100150 tūkst., o ne kelis „prigožininkus“. Jų skaičius neleidžia atlikti jokių kovinių užduočių“, – pridūrė R. Svitanas.

17:02 | Paskelbtos naujos Prigožino nuotraukos: dalyvavo tame pačiame renginyje su Putinu?

Iš internete ir Rusijos žiniasklaidoje paskelbtų nuotraukų galima  manyti, kad „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas galėjo dalyvauti Rusijos ir Afrikos viršūnių susitikime, rašo „Sky news“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

16:40 | Patriarchas Kirilas kaip reikiant prisidarė gėdos: Putinas sureagavo iškalbingai

Maskvos patriarchas Kirilas kreipdamasis į Rusijos režimo lyderį Vladimirą Putiną stipriai suklydo, rašo UNIAN.

16:16 | Ukrainos prezidentūra: fechtuotojos diskvalifikavimas yra absoliučiai gėdingas

Ukraina ketvirtadienį pasmerkė fechtuotojos Olhos Charlan pašalinimą iš pasaulio čempionato po to, kai ji atsisakė paspausti ranką nugalėtai savo varžovei iš Rusijos Anai Smirnovai.

REKLAMA

„Tarptautinės fechtavimo federacijos sprendimas diskredituoti legendinę Ukrainos fechtuotoją už tai, kad ji atsisakė paspausti ranką Rusijos sportininkei, rodo visišką empatijos stoką, emocinio konteksto nesuvokimą ir yra absoliučiai gėdingas“, – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė prezidento patarėjas Mychaila Podoliakas.

Keturiskart pasaulio čempionė O. Charlan įveikė A. Smirnovą ir, vykdydama prieš dvi savaites interviu naujienų agentūrai AFP duotą pažadą, varžybų pabaigoje atsisakė paspausti ranką varžovei.

REKLAMA

O. Charlan ketvirtadienį tapo pirmuoju ukrainiečių sportininku nuo praėjusių metų vasario, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, susirėmusiu su rusų ar baltarusių atletais.

Solidarumą su ukrainiečių fechtuotoja O. Charlan išreiškė ir Lietuvos fechtavimo federacija.

15:49 | Ukrainiečių fechtuotoja, atsisakiusi paspausti ranką varžovei rusei, diskvalifikuota

Ukrainiečių fechtuotoja Olha Charlan ketvirtadienį buvo diskvalifikuota, nes pasaulio čempionate nepaspaudė rankos įveiktai varžovei rusei Anai Smirnovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keturiskart pasaulio čempionė O. Charlan įveikė A. Smirnovą ir, vykdydama prieš dvi savaites interviu naujienų agentūrai AFP duotą pažadą, varžybų pabaigoje atsisakė paspausti ranką varžovei. 

O. Charlan ketvirtadienį tapo pirmuoju ukrainiečių sportininku nuo praėjusių metų vasario, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, susirėmusiu su rusų ar baltarusių atletais.

Ukrainos sporto ministerija trečiadienį vėlai vakare pakeitė savo ankstesnę politiką ir nebedraudžia sportininkams varžytis su rusais ar baltarusiais, jei šie rungtyniauja kaip neutralūs atletai.

REKLAMA

Pagal naująją politiką ukrainiečiams draudžiama varžytis su tais sportininkais, kurie atstovauja Rusijai ir Baltarusijai. 

A. Smirnova varžėsi kaip neutrali sportininkė. 

15:20 | Putinas: Ukrainos karinės operacijos suintensyvėjo

Ukrainos pajėgų operacijos fronte suintensyvėjo, sako Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas, rašo „Sky news“.

Vis dėlto jis skelbia, kad Ukrainai nepavyko pasiekti sėkmės nė vienoje fronto vietoje.

Tuo pačiu metu Kyjivas ir toliau neatskleidžia, kas vyksta. Ketvirtadienį pasirodė žiniasklaidos pranešimų, kad ukrainiečiai pradėjo naują kontrpuolimo bangą.

REKLAMA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį vakare pareiškė, kad fronte pasiekta „labai gerų rezultatų“.

14:36 | Žiniasklaida: Ukraina pakeitė taktiką fronte ir jau mato rezultatus

Ilgai laukto kontrpuolimo pradžioje Ukraina patyrė didelių ir ankstyvų nuostolių, rašo „Financial Times“. Anot leidinio šaltinių, šią vasarą Kyjivas prarado maždaug penktadalį visai operacijai skirtos NATO ginkluotės.

Būtent todėl Kyjivas nusprendė keisti taktiką, o tai, kaip sako kalbinti Ukrainos vadai, jau padeda pasiekti sunkiai pasiekiamų rezultatų mūšio lauke kur kas priimtinesne kaina.

REKLAMA
REKLAMA

„Užuot lėkusios per rusų minų laukus ir siekusios pralaužti priešo linijas su NATO šarvuočiais, Ukrainos pajėgos sutelkė dėmesį į rusų gynybinių pozicijų smogimą sunkiąja artilerijos ugnimi“, – rašoma straipsnyje.

Šiuo metu Ukrainos artileristai, valdantys daugkartinio paleidimo raketų sistemas ir haubicas, siekia atlaisvinti kelius nedidelėms desantininkų ir pėstininkų komandoms. O šie kariai bando metodiškai žengti į priekį pėsčiomis.

„Mes smogiame priešui, tada mūsų pėstininkai žengia į priekį“, – atvirai apibūdina naująją strategiją ukrainiečių karys Viktoras.

„Paruošiame sąlygas vietoje, kad mūsų kariai patirtų kuo mažiau nuostolių“, – atskleidžia jis.

Vis dėlto ukrainiečių strategina Vakarų sostinėse sukėlė abejonių, ar Ukraina sugebės ilgai ją išlaikyti, ar pavyks pasiekti tokį karinį proveržį, kuris privers Maskvą sėsti prie derybų stalo.

Susirūpinimą kelia tai, kaip greitai Ukrainos kariuomenė išeikvoja mažėjančias artilerijos sviedinių atsargas, ir tai, per kiek laiko Rusija galės įsitvirtinti ir apmokyti naujas pajėgas.

Vis dėlto trumpuoju laikotarpiu ši taktika sumažino Ukrainos nuostolius. Palyginti su pirmosiomis dviem kontrpuolimo savaitėmis, sumažėjo aukų ir prarastų brangių vakarietiškų tankų bei pėstininkų kovos mašinų skaičius, o Ukraina pasiekia nedidelių, bet nuolatinių laimėjimų.

REKLAMA

14:01 | Atkirto į kritiką dėl „per lėto“ Ukrainos kontrpuolimo: „Čia ne Holivudo filmas“

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija atmetė susirūpinimą dėl lėto Ukrainos kontrpuolimo tempo ir pareiškė, kad operacijos vyksta pagal planą.

Apie tai „The Telegraph“ kalbėjo britų ginkluotųjų pajėgų ministras Jamesas Heappey.

Anot jo, ilgai lauktas ukrainiečių kontrpuolimas vyksta pagal kartu su JAV ir JK parengtą planą.

Ministro įsitikinimu, Kyjivas elgėsi „deramai atsargiai“, atsisakydamas siųsti daug karių ir vakarietiškų ginklų į minų laukus.

J. Heappey pridūrė, kad Ukrainos kariuomenė turi pakankamai pajėgumų, kad išlaukusi tinkamo momento galėtų įvykdyti proveržį.

„Ukraina kol kas pateisino mūsų lūkesčius. Jie iš esmės vykdo planą, kurį praėjusią žiemą parengė kartu su mumis, amerikiečiais ir kitais. Čia ne Holivudo filmas. Čia nebus akimirkos, kai pajudės tankai, pradės groti muzika, prasidės karo klipas, o tada – pabaigoje –  pergalė iki rugsėjo“, – komentuoja jis.

Ukraina prieš maždaug du mėnesius pradėjo kontrpuolimą, tačiau sulaukė Baltųjų rūmų pastabų dėl nepateisintų lūkesčių.

13:30 | Į okupuoto Pervomaisko morgą atvežti 109 rusų karių kūnai

Okupuotoje Luhansko srityje esančiame Pervomaisko mieste ligoninės personalas dėl didelio darbo krūvio ir skausmą malšinančių vaistų trūkumo nebepajėgia suteikti medicininę pagalbą Rusijos kariams, rašo „Ukrinform“.

REKLAMA

„Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sėkmės dėka fronto linijoje Pervomaiske, okupuotoje Luhansko srityje, evakuacijos iš mūšio lauko metu į vietos morgą buvo pristatyti 109 rusų okupantų kūnai“, – sako Ukrainos pajėgų generalinio štabo atstovas Andrijus Kovaliovas.

Tuo pat metu, pasak A. Kovaliovo, Pervomaisko centrinėje ligoninėje gydoma 730 Rusijos kariškių.

„Užimtos ligoninės medikai dėl didelio darbo krūvio ir nuskausminamųjų vaistų trūkumo neturi laiko teikti medicininę pagalbą rusų teroristams“, – sako jis.

Be to, rusų karių psichologinė būklė yra itin prasta.

„Jie nenori grįžti į mūšio zoną“, – tikina A. Kovaliovas.

12:58 | Britų žvalgyba: rusai į frontą pasiuntė stipriai modifikuotos ginkluotės

Ukrainai tęsiant kontrpuolimą, Rusija į Zaporižios sritį pasiuntė stipriai modifikuotų sraigtasparnių Ka-52, rašo UNIAN.

Kaip skelbia Jungtinės Karalystės žvalgyba, sraigtasparnis buvo perdarytas pagal rusų patirtį Sirijoje.

Anot žvalgų, jau yra įrodymų, patvirtinančių naujojo sraigtasparnio varianto naudojimą Ukrainoje. Socialiniuose tinkluose paskelbtos nuotraukos, kuriose įgula pozuoja šalia tokio sraigtasparnio.

„Kitas svarbus Ka-52 parko patobulinimas – naujos prieštankinės raketos LMUR, kurios veikimo nuotolis yra apie 15 km, integravimas. Ka-52 įgulos greitai pasinaudojo galimybe panaudoti šį ginklą už Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemos ribų“, – priduria britų žvalgyba.

REKLAMA

11:33 | Rusija atsisakė priimti krovininį laivą, sako, kad jame buvo sprogmenų pėdsakų

Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) ketvirtadienį pranešė, kad viename krovininiame laive, plaukusiame į Rusijos Rostovo prie Dono uostą, aptiko sprogmenų pėdsakų.

FSB pareiškime nurodė, kad iš Turkijos atplaukęs laivas anksčiau plaukė į Ukrainos Renio uostą, todėl dabar buvo išvytas iš Rusijos teritorinių vandenų.

„Užsienio laivas anksčiau galėjo būti naudojamas sprogstamosioms medžiagoms į Ukrainą gabenti“, – sakoma FSB pranešime.

„Buvo priimtas sprendimas neleisti laivui praplaukti Kerčės sąsiauriu, jis buvo išvytas iš Rusijos teritorinių vandenų“, – priduriama jame.

Renis yra prie Dunojaus netoli Rumunijos sienos, o pastarosiomis dienomis Rusijos dronas atakavo ten esančią grūdų saugyklą.

Rusija suintensyvino smūgius prieš uostus Pietvakarių Ukrainoje, pasitraukusi iš susitarimo dėl Ukrainos grūdų eksporto Juodąja jūra.

Tai jau antras toks incidentas, apie kurį pranešė FSB.

Pirmadienį ji pranešė, kad iš Turkijos į Rostovą prie Dono plaukusiame laive, kuris anksčiau buvo įplaukęs į Ukrainos Kilijos uostą, rasta sprogmenų pėdsakų ir kad jis taip pat buvo apgręžtas.

11:59 | Zelenskis lankosi Dnipre, su vadais aptaria padėtį fronte

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį per „Telegram“ pranešė apsilankęs Dnipro mieste.

REKLAMA

Pranešime jis išvardijo svarbiausius savo vizito akcentus, nurodydamas už atitinkamas ataskaitas atsakingus asmenis.

V. Zelenskis nurodė, kad apie padėtį fronte, puolimo ir gynybos veiksmų eigą pranešė šalies vyriausiasis kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas, operatyvinei strateginei grupei „Tavrija“ vadovaujantis Oleksandras Tarnavskis ir Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis.

Pastarąjį V. Zelenskis teigė pasveikinęs praėjusio, liepos 26 dieną minėto, gimtadienio proga, ir įteikęs jam paveikslą, kuriame, pasak prezidento, vaizduojamas Ukrainos karių didvyriškumas ir pagarba jiems. Kaip teigiama, jis taip pat pasveikino V. Zalužną, gimusį liepos 8 dieną, ir apdovanojo jį vardiniu šaunamuoju ginklu. 

Žvalgybinius duomenis, anot prezidento, pateikė žvalgybos tarnybos vadovas Kyryla Budanovas.

Pranešime teigiama, kad, kaip visada, daug dėmesio skiriama karių aprūpinimui šaudmenimis.

Karinių oro pajėgų vadas Mykola Oleščukas, anot V. Zelenskio, informavo apie esamų oro gynybos sistemų naudojimo efektyvumą ir imsis atsakomybės jas stiprinant, atsižvelgiant į būsimus įsigijimus.

11:30 | Ukrainos saugumo tarnyba prisiėmė atsakomybę už sprogimą ant Krymo tilto

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) trečiadienį pirmą kartą prisiėmė atsakomybę už sprogimą, kuris pernai spalį smarkiai apgadino Krymo tiltą, jungiantį Rusijos okupuotą Krymo pusiasalį su Rusija.

REKLAMA

Per sprogimą, kurį, Rusijos pareigūnų teigimu, sukėlė sunkvežimyje padėta bomba, žuvo trys žmonės.

SBU vadovas Vasylis Maliukas, trečiadienį kalbėdamas per Ukrainos nacionalinę televiziją, pareiškė, kad atsakomybė dėl išpuolio tenka jo tarnybai.

„Buvo daug įvairių operacijų, specialiųjų operacijų. Apie kai kurias iš jų galėsime viešai ir garsiai kalbėti po pergalės, apie kitas išvis nekalbėsime“, – sakė V. Maliukas.

„Krymo tilto sunaikinimas praėjusių metų spalio 8 dieną buvo vienas iš mūsų veiksmų“, – pridūrė jis.

Praėjusią savaitę ant tilto buvo įvykdytas dar vienas išpuolis, per kurį žuvo pora ir buvo sunkiai sužeista jų dukra, o vienas kelio ruožas pavojingai pakibo. Iš pradžių atrodė, kad žala yra mažesnė nei per spalį įvykdytą išpuolį, tačiau ji išryškino tilto pažeidžiamumą. V. Maliukas neužsiminė, kas atsakingas už naująjį išpuolį.

Krymą ir Rusiją jungiantis tiltas yra labai svarbus Maskvai tiek logistiniu, tiek psichologiniu požiūriu – tai pagrindinė karinio ir civilinio aprūpinimo arterija ir Kremliaus kontrolės 2014 metais nuo Ukrainos atplėštame ir aneksuotame pusiasalyje patvirtinimas.

10:59 | Ukraina ruošiasi naujiems rusų smūgiams: artimiausios dienos bus sunkios

Rusų pajėgos artimiausiu metu tikriausiai neatsisakys kombinuotų atakų naudojant įvairių rūšių ginklus. Artimiausiomis dienomis galimi didžiuliai smūgiai, perspėja Pietų Ukrainos gynybos pajėgų atstovė Natalija Humeniuk.

REKLAMA

„Neabejotinai jiems sėkminga vertinama kombinuotų atakų taktika. Jie mato tam tikrus rezultatus. Paprastai tokio sunkaus darbo metu būna pataikymų. Be to, jie naudojo bangas primenančią taktiką kaitaliojant skirtingų tipų ginklus, taip pat vienetines atakas su skirtingų charakteristikų priemonėmis.

Tokios atakos kartosis, aišku, kad dėl orų permainingumo bus pauzė, bet kitos dienos bus gana nerimą keliančios“, – perspėjo ji.

Naktį Pietų Ukrainos pajėgos taip pat perspėjo, kad kovinėje parengtyje esantis rusų povandeninis laivas išlieka pasiruošę paleisti „Kalibr“.

„Sudėtingomis oro sąlygomis perkūnijos ir audros fone priešas gali pakartotinai griebtis atakų, taip pat ir iš jūros. Povandeninis raketų paleidimo įrenginys, pradėjęs vykdyti kovinę tarnybą, išlieka paruoštas naudoti „Kalibr“. Tuo pačiu metu dronų smogiamoji veikla neatmetama“, – rašoma pranešime.

10:39 | Putinas Rusijoje priima Afrikos lyderius

Rusijos prezidentas ketvirtadienį Sankt Peterburge susitiks su Afrikos šalių vadovais, jų žemynui rengiantis Maskvos pasitraukimo iš Ukrainos grūdų eksporto susitarimo padariniams. 

Nuo praėjusių metų vasario, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, Maskva tarptautinėje arenoje yra izoliuota, tačiau ją vis dar remia kelios Afrikos šalys.

REKLAMA

„Svarbu, kad pastaraisiais metais mūsų bendradarbiavimas su Afrika pasiekė naują lygį. Ketiname jį toliau plėtoti“, – sveikinimo laiške aukščiausiojo lygio susitikimo dalyviams rašė V. Putinas.

Ketvirtadienį ir penktadienį vyksiančiame Rusijos ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikime laukiama septyniolikos Afrikos šalių vadovų, įskaitant Pietų Afrikos Respublikos prezidentą Cyrilą Ramaphosą.

Kremlius kaltina Vakarų valstybes, kad jos bando užkirsti kelią Afrikos valstybėms dalyvauti susitikime.

Šis viršūnių susitikimas yra antrasis tokio pobūdžio po 2019 metais Sočyje, Rusijos pietuose, įvykusio inauguracinio susitikimo.

Numatoma, kad V. Putinas dalyvaus dvišalėse derybose su kolegomis ir sakys kalbą plenarinės sesijos metu. 

Pasak Kremliaus patarėjo užsienio politikos klausimais Jurijaus Ušakovo, šioje kalboje V. Putinas ketina aptarti Rusijos ir Afrikos santykių viziją ir naujos pasaulio tvarkos formavimą.

Manoma, kad šio susitikimo darbotvarkėje dominuos klausimas dėl susitarimo, pagal kurį Ukraina galėjo eksportuoti grūdus Juodąja jūra į pasaulio rinkas, nutraukimo. 

Pagal šį susitarimą per metus iš Ukrainos uostų buvo išvežta apie 33 mln. tonų grūdų, o tai padėjo stabilizuoti pasaulines maisto kainas ir išvengti grūdų trūkumo.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) ragino susitikime dalyvaujančius Afrikos lyderius reikalauti atsakymų dėl grūdų tiekimo sutrikimų, pastūmėjusių skurdesnes šalis krizės link.

„Jie puikiai žino, kas kaltas dėl dabartinės situacijos“, – teigė A. Blinkenas. 

„Tikiuosi, kad Rusija tai aiškiai išgirs iš mūsų Afrikos partnerių“, – ketvirtadienį pareiškė JAV valstybės sekretorius. 

09:59 | Rusija netoli NATO dislokavo strateginius bombonešius: ekspertas paaiškino, ką tai reiškia

Strateginių bombonešių dislokavimas Rusijos Olenjos oro bazėje, esančioje arti NATO sienų, gali būti paaiškinamas absoliučiu rusų įsitikinimu, kad Aljansas ir Rusija nesusidurs, mano ekspertas, buvęs Ukrainos ambasadorius JAV Valerijus Chalys.

09:27 | Rusai terorizuoja Zaporižios AE darbuotojus

Rusijos pajėgos terorizuoja Zaporižios atominės elektrinės (AE) darbuotojus ukrainiečius, rašo UNIAN. Tiems, kurie atsisako bendradarbiauti su okupantais, grasinama.

Tokiomis priemonėmis bandoma priversti ukrainiečių specialistus dirbti rusams.

Apie tai skelbia Ukrainos Nacionalinio pasipriešinimo centras.

Jų duomenimis, okupantai neranda pakankamai kvalifikuotų darbuotojų, kurie galėtų dirbti Zaporižios AE.

„Todėl rusai bando priversti dirbti Zaporižios AE tuos darbuotojus, kurie atsisakė bendradarbiauti su priešu. Tam jie gąsdinami kratomis ir grasinimais areštu bei deportacija“, – rašoma pranešime.

08:54 | JAV pareigūnas: Ukraina pradėjo galingą puolimą pietuose

Ukraina pradėjo galingą puolimą šalies pietuose, ketvirtadienį skelbia „Bloomberg“. Anot leidinio, apie tai informavo vienas JAV pareigūnas, pageidavęs likti anonimu.

Apie didelę ukrainiečių pažangą pranešta maždaug dviem mėnesiams nuo kontrpuolimo pradžios praėjus. Žengti į priekį Ukrainos pajėgoms buvo sudėtinga dėl rusų minų laukų, tankų ir kitos gynybos.

„The New York Times“ taip pat skelbia, kad Ukrainos pietūs tapo naujojo Ukrainos kontrpuolimo etapo kryptimi. Anot leidinio, Ukrainos kariuomenės tikslas – sunaikinti sausumos koridorių tarp Krymo ir kitų laikinai okupuotų teritorijų arba bent jau pasistūmėti pakankamai toli, kad pusiasalis patektų į Ukrainos artilerijos aprėptį.

08:39 | Žiniasklaida: jau aiški naujo Ukrainos kontrpuolimo etapo kryptis ir tikslas

Ukrainos pietūs tapo naujojo Ukrainos kontrpuolimo etapo kryptimi, rašo „The New York Times“. Ukrainos valdžia amerikiečių pareigūnams pranešė, kad sustiprintos karių grupės bandys prasibrauti per okupantų įrengtus minų laukus iki Tokmako miesto Zaporižios srityje. Jei pasiseks, ukrainiečiai bandys pasiekti Melitopolį.

Anot leidiniui anonimiškai kalbėjusių JAV pareigūnų, Ukrainos kariuomenės tikslas – sunaikinti sausumos koridorių tarp Krymo ir kitų laikinai okupuotų teritorijų arba bent jau pasistūmėti pakankamai toli, kad pusiasalis patektų į Ukrainos artilerijos aprėptį.

Tačiau, kaip pažymi leidinys, birželio pradžioje prasidėjus kontrpuolimui ne viskas klostėsi pagal planą. Baltųjų rūmų ir Pentagono pareigūnai sakė su dideliu susidomėjimu stebintys operacijos intensyvėjimą.

„Tai didelis išbandymas“, – sakė vienas aukštas JAV pareigūnas.

„Beveik du mėnesius trunkančio Ukrainos kontrpuolimo pagrindinis smūgis dabar yra šalies pietryčiuose, sakė du Pentagono pareigūnai“, – teigiama straipsnyje.

08:03 | Rusija surengė galingą ataką prieš Odesą, yra aukų

Rusijos pajėgos naktį surengė galingą ataką prieš Odesos uosto infrastruktūrą, rašo „Kanal 24“. Anot Pietų Ukrainos pajėgų atstovės Natalijos Humeniuk ataka surengta audros metu.

Aukų nepavyko išvengti. Atakos metu žuvo apsaugos darbuotojas.

07:53 | Ukrainos oro gynyba numušė 36 Rusijos sparnuotąsias raketas

Ukrainos karinės oro pajėgos trečiadienį pranešė, kad per naują atakų bangą sunaikino 36 Rusijos paleistas sparnuotąsias raketas.

„Liepos 26-ąją sunaikintos 36 priešo sparnuotosios raketos“, – oficialiame oro gynybos „Telegram“ kanale pranešė generolas leitenantas Nikolajus Oleščukas.

Jis nepatikslino, ar per ataką Rusijos raketos pataikė į taikinį.

Pasak karinių oro pajėgų, per pirmąją smūgių seriją po pietų Ukrainos oro gynyba nukovė tris raketas „Kalibr“, o ankstyvą vakarą – 33 raketas „X-101“ ir „X-555“.

Raketas paleido aštuoni „Tu-95“ bombonešiai iš pietryčių į Vakarų Ukrainą, sakoma pranešime.

Oro pajėgos paminėjo, kad trečiadienio vakarą buvo surengtas dar vienas Rusijos smūgis, nukreiptas į Chmelnyckio sritį Vakarų Ukrainoje, į kurią Maskva taikėsi jau kelis kartus.

Jos teigė, kad informacija apie šį „MiG-31“, kuris paleido keturias hipergarsines raketas „Kinjal“, smūgį yra tikslinama, tačiau pridūrė, jog jas numušti buvo ypač sunku.

Centrinės Ukrainos Dnipro srities gubernatorius per „Telegram“ pranešė, kad dėl numuštos Rusijos raketos nuolaužų kilo gaisras, kurį pavyko suvaldyti. Aukų nebuvo.

Vakare sakydamas kalbą Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo oro gynybai už tai, kad numušė didžiąją daugumą raketų.

„Esu dėkingas kiekvienam iš jų, saugančiam Ukrainos dangų“, – sakė jis.

„Buvo keletas pataikymų, nukrito šiek tiek raketų nuolaužų. Tačiau labai svarbu, kad šis įžūlus išpuolis buvo neutralizuotas“, – pridūrė jis.

Per pastarąsias dvi savaites Rusija suintensyvino Ukrainos miestų bombardavimą ypač svarbiame Odesos uoste prie Juodosios jūros.

Svarbiausios trečiadenio naujienos:

  • Ukrainos saugumo tarnybos vadovas Vasilijus Maliukas pripažino, kad smūgis Krymo tiltui praėjusių metų spalį yra vienas iš Ukrainos saugumo tarnybos įgyvendintų tikslų.
  • Moldova 45 Rusijos diplomatams ir ambasados darbuotojams įsakė palikti šalį, trečiadienį pranešė pareigūnai. Kišiniovo teigimu, šis veiksmas yra Maskvos nedraugiškų veiksmų rezultatas.
  • Rusų pareigūnai ir kariniai tinklaraštininkai skelbia, kad Ukrainos pajėgos pradėjo didelį puolimą Zaporižios regione, rašo CNN.
  • Rusija trečiadienį nuteisė kibernetinio saugumo bendrovės „Group-IB“ įkūrėją Ilją Sačkovą 14 metų kalėti dėl kaltinimų valstybės išdavyste, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas iš Maskvos teismo.
  • Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu trečiadienį per susitikimą su savo kolega Kang Sun Namu Pchenjane gyrė savo šalies partnerystę su Šiaurės Korėja.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų