REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
5
Karas Ukrainoje  (nuotr. SCANPIX)

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi blogiausiam: bet kurią akimirką gali prasidėti brutali kova

Visam savaitgaliui uždaromas vienas didžiausių miestų

Ukrainos kariuomenės atstovė teigia, kad tiek šalies karinės pajėgos, tiek rusų kariuomenės gali bet kada pradėti aktyvius karinius veiksmus pietinėse Ukrainos teritorijose.

5

Ukrainos kariuomenės atstovė teigia, kad tiek šalies karinės pajėgos, tiek rusų kariuomenės gali bet kada pradėti aktyvius karinius veiksmus pietinėse Ukrainos teritorijose.

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

23:55 | Bulgarija vizų rusams nedalins

Bulgarija nusprendė atsisakyti išduoti turistines vizas nekilnojamojo turto savininkams, kilusiems iš Kremliaus, taip pat visiems rusų turistams. Apie tai pranešė Rusijos kelionių organizatorių asociacija, rašo NEXTA.

Kiek anksčiau Rusijos Federacija savo ruožtu 14 Bulgarijos diplomatų įtraukė į persona non grata sąrašą.

23:49 | Zelenskis apie rusų atakas šalia Zaporižios elektrinės: tai – teroro aktas, grėsmė Europai

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sureagavo į Rusijos kariuomenės veiksmus šalia Zaporižios elektrinės branduolinio reaktoriaus, kuomet šioj srityje buvo surengtos atakos.

REKLAMA

Pasak V. Zelenskio, rusų karinės pajėgos visą Europą pastatė į itin sudėtingą situaciją.

„Šiandien okupantai sukurė dar vieną ekstremaliai pavojingą situaciją visai Europai – jie apšaudė Zaporižios atominę elektrinę du kartus per dieną.

Tai yra didžiausia elektrinė visame žemyne, tad bet koks šio pastato apšaudymas yra akivaizdus, įžūlus nusikaltimas, teroro aktas“, – sakė Ukrainos prezidentas.

23:04 | „Amnesty International Ukraine“ vadovė atsistatydina

„Amnesty International Ukraine“ vadovė Oksana Pokalčuk atsistatydino po to, kai žmogaus teisių organizacija paskelbė ataskaitą, kurioje teigiama, kad Ukrainos kariuomenė neva sukėlė pavojų civiliams, kuomet kariai naudojo skirtingas patalpass, pavyzdžiui, mokyklas, rašo CNN. 

REKLAMA
REKLAMA

O. Pokalčuk socialiniame tinkle teigė, kad ji taip pat bandė atkalbėti „Amnesty International“ atstovus, kad ši ataskaita, menkinantis ukainiečių karius, nebūtų paskelbta.

22:37 | Ukrainos generolas prakalbo, kiek gali trukti įtemptos kovos Ukrainoje

Ukrainos generolas majoras Dmitrijus Marčenko prognozuoja, kad pats aktyviausias rusų pradėtos karinės invazijos etapas Ukrainos teritorijoje turėtų baigtis dar iki šių metų pabaigos, rašo UNIAN.

„Aš labai retai prognozuoju, tačiau [įtempta kova Ukrainoje] neturėtų trukti ilgai. Nei jie [rusai], nei mes ilgai nebeištversime. Pati karščiausia karo fazė turėtų baigtis jau šių metu pabaigoje“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, D. Marčenko teigė, kad tai, kiek laiko užtruks okupuotų Ukrainos teritorijų išlaisvinimas, priklausys nuo to, kiek Vakarų šalys Kyjivui perduos ginklų, siekiant apsiginti.

„Jie [rusų kariuomenė] taip pat bijo, mes turime priešintis. Mes įveiksime juos ir išvysime, tai mūsų žemė, nieko nebijome ir nei vieno [okupanto] į [Ukrainos teritoriją] neįsileisime“, – kalbėjo generolas.

Kiek anksčiau karo ekspertas Olehas Ždanovas teigė, kad Ukraina kol kas nedrįsta įvykdyti kontrpuolimo, kadangi Vakarai Ukrainai kol kas perduoda per menką ginklų kiekį.

REKLAMA

Šiuo metu rusų karinės pajėgos yra sutelktos Ukrainos pietinėje dalyje, vis daugiau kalbama apie tai, kad netrukus čia gali užvirti įtempta kova prieš ukrainiečių karius.

21:54 | Viliasi eksportuoti 3 mln. tonų žemės ūkio produktų per mėnesį

Ukrainos infrastruktūros ministras infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas teigė, kad 13 krovininių laivų su grūdais laukia, kada galės palikti šalies jūrų uostus.

Ukraina viliasi, kad iš Odesos ir dar dviejų uostų per vieną mėnesį pavyks eksportuoti 3 mln. tonų žemės ūkio produktų.

REKLAMA

21:35 | Kremlius skelbia: Turkija už dujas iš dalies neva atsiskaitytų rubliais

Rusijos ir Turkijos prezidentai Vladimiras Putinas ir Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį priėmė pareiškimą ir jame pažadėjo stiprinti politinį ir ekonominį bendradarbiavimą, įskaitant energijos ir prekybos sritis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nepaisydami dabartinių regioninių ir pasaulinių iššūkių lyderiai vėl patvirtino savo bendrą valią toliau plėtoti Rusijos ir Turkijos santykius“, – sakoma Kremliaus pareiškime.

V. Putinas ir R. T. Erdoganas sutarė plėsti prekybą ir skatinti ekonominį bendradarbiavimą, taip pat ir energijos srityje, pridūrė Kremlius.

Tuo metu Rusijos Federacijos vicepremjeras Aleksandras Novakas teigė, kad neva Turkija taip pat sutiko iš dalies mokėti už dujas rubliais, skelbia NEXTA.

REKLAMA

20:32 | Rusija uždraudė atvykti daugiau kaip 60 kanadiečių

Rusija penktadienį paskelbė uždraudusi 62 Kanados piliečiams, įskaitant vyriausybės pareigūnus, atvykti į šalį, atsakydama į panašias priemones, kurių Otava ėmėsi prieš Maskvą dėl jos vykdomo puolimo Ukrainoje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškime nurodė, kad į sąrašą įtraukti asmenys, žinomi dėl „piktavališkos veiklos kovojant su „rusų pasauliu“ ir mūsų tradicinėmis vertybėmis“.

REKLAMA

Vasarį Rusijos pradėta intervencija Ukrainoje išprovokavo precedento neturinčias Vakarų sankcijas, o Maskva atsakė panašiomis priemonėmis.

19:56 | Rusų kariuomenė smogė elektros liniją, tekančią į Zaporožės atominę elektrinę

Ukraina skelbia, kad Rusijos įvykdytų apšaudymų metu buvo pataikyta į elektros liniją Zaporožės atominės elektrinės teritorijoje.

Ukrainos atominės energetikos agentūros „Energoatom“ penktadienį paaiškino, kad buvo pažeisti aukštos įtampos elektros linija, tačiau atominė elektrinė vis dar veikė, radiacijos lygis nepakito.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu atominė elektrinės teritoriją kontroliuoja Rusijos karinės pajėgos.

Tuo metu karo ekspertas Aleksandras Kovalenko svarsto, kad Rusija gali griebtis ir dar grėsmingesnių žingsnių, kurie sukeltų katastrofą. 

Pasak jo, Rusija, naudodamasi atomine elektrine, savo ruožtu bando sukelti įtampą, tarsi užsimindama apie antrojo Černobylio sprogimo tikimybę.

„Tačiau šios užuominos yra bevertės, kaip ir branduolinių ginklų atžvilgiu. Jie nesprogdins atominės elektrinės, nes lengviau paleisti branduolinį ginklą“, – sakė jis. 

REKLAMA

Ekspertas taip pat pastebi, kad rusų kariuomenės ginklų taiklumas ne visada tikslus, todėl, jeigu atakos bus vykdomos ir toliau, situacija, jo teigimu, gali virsti katastrofa.

Prie Dnipro upės Ukrainos pietryčiuose esančią Zaporižios atominę elektrinę rusai kontroliuoja nuo pirmųjų karo savaičių, nors ją vis dar eksploatuoja darbuotojai ukrainiečiai.

REKLAMA

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) bando nusiųsti į elektrinę savo misiją. Ukraina kol kas atmeta šias pastangas ir sako, kad taip tarptautinės bendrijos akyse būtų pripažinta Rusijos okupacija.

Didžiausioje Europos atominėje elektrinėje, kurią kovo mėnesį užėmė į Ukrainą įsiveržusios Rusijos pajėgos, susidarė nestabili padėtis, šią savaitę sakė TATENA vadovas Rafaelis Grossi.

„Vienaip ar kitaip buvo pažeisti visi saugos principai. Negalime leisti, kad tai tęstųsi“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Beveik visą Zaporižios sritį, kur yra elektrinė, kontroliuoja Rusijos pajėgos, o Maskvos remiami separatistai yra sakę, kad planuoja šiemet surengti referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

19:20 | Informaciją apie visiškai sugriautą Antonivkos tiltą nepasitvirtino

Ukrainos parlamentaras Oleksijus Hončarenka skelbė, kad šalies kariuomenės pajėgoms pavyko visiškai sugriauti Antonivkos tiltą Chersone. 

„Antonivkos tiltas vėl prastai jaučiasi. Ukrainos kariuomenė prieš valandą nusprendė nutraukti jo kančias. Greitai sužinosime detales“, – savo „Telegram“ kanale tąkart rašė jis.

Šia informacija pasidalijo ir buvęs Rusijos GRU agentas Igoris Strelkovas: „Ukrainos kariuomenė prieš valandą apšaudė raketomis Antonivkos tiltą Chersone. Tiltas pravažiavimui uždarytas“.

Visgi teigiama, kad vėliau ši informacija apie sugriautą Antonivkos tiltą nepasitvirtino.

18:39 | Ukraina ruošiasi mūšiui

Ukrainos ir Rusijos kariuomenė ruošiasi pradėti itin aktyvius karo veiksmus pietinėse Ukrainos teritorijose, skelbia UNIAN.

Pietų Ukrainos gynybos pajėgų spaudos centro vadovė Natalia Humeniuk tvirtina, kad Rusijos karinės pajėgos Kryvoj Rogo kryptimi dislokuoja smogiamąsias pajėgas, taip pat stengiasi sukaupti karines atsargas.

„Yra grėsmių ir perspėjimų apie artėjančią itin aktyvią karo stadiją. Mes turime suprasti, kad [kariniai] veiksmai nėra atmestini. Tačiau mes vis tiek turime nepanikuoti. 

REKLAMA

Skirtingi šaltiniai įvardija nevienodas datas [kada turi prasidėti kariniai susirėmimai], tačiau kiekvienas liudija, kad yra būtina evakuoti civilius. Mes tam pritariame ir raginame padėti mūsų kariuomenei. Ruošiamės aktyviems karo veiksmams, priešas tai mato ir tam taip pat rengiasi“, – kalbėjo ji.

N. Humeniuk pridūrė, kad rusų kariuomenės bandymai sutaisyti Antonivkos tiltą ir pastatyti specialias pantonines perėjas yra suprantami, tačiau šie objektai yra įtraukti į Ukrainos kariuomenės apšaudymo sritį.

Mes turime ginklų, kurie leidžia pataikytį į konkretų taikinį. Kitaip sakant, mes galime sugriauti priešo planus nesugriaudami infrastruktūros objektų“, – kalbėjo ji.

17:55 | „Amnesty International“ sako, kad laikosi Kyjivo kritikuojamos ataskaitos

Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ penktadienį pareiškė, kad neatsisako jos ataskaitoje keliamų kaltinimų Ukrainos pajėgoms, kad kovodamos su Rusijos invazija jos pažeidžia tarptautinę teisę ir sukelia pavojų civiliams.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis aštriai sukritikavo minimą „Amnesty International“ ataskaitą.

„Amnesty International“ „tvirtai laikosi savo tyrimo“, sakė organizacijos generalinė sekretorė Agnes Callamard.

REKLAMA

„Išvados... buvo pagrįstos įrodymais, surinktais atliekant išsamius tyrimus, kuriems buvo taikomi tokie pat griežti standartai ir deramo patikrinimo procesai, kaip ir visam „Amnesty International“ darbui“, – pridūrė ji.

Ketvirtadienį paskelbtoje ataskaitoje „Amnesty International“ paminėjo incidentus 19-oje miestų ir miestelių, kai ukrainiečių pajėgos tikriausiai sukėlė pavojų civiliams, įrengdamos bazes gyvenamuosiuose rajonuose.

V. Zelenskis savo vakariniame kreipimesi „Amnesty International“ išvadas prilygino bandymui suversti kaltę aukoms.

Pasak prezidento, žmogaus teisių gynimo organizacija bando „amnestuoti teroristinę valstybę ir perkelti atsakomybę nuo agresoriaus aukai“.

„Nėra ir net hipotetiškai negalėtų būti jokių sąlygų, kuriomis būtų pateisinamas koks nors Rusijos smūgis Ukrainai. Agresija prieš mūsų valstybę yra neišprovokuota, grobikiška ir atvirai teroristinė“, – kalbėjo V. Zelenskis.

„Jei kas nors parengia ataskaitą, kurioje auka ir agresorius tariamai kažkuo yra lygūs, jei analizuojami kažkokie duomenys apie auką, o tai, ką tuo metu darė agresorius, ignoruojama, su tuo negalima taikstytis“, – pabrėžė jis.

Po keturis mėnesius trukusio tyrimo parengtoje ataskaitoje „Amnesty International“ teigė nustačiusi, kad ukrainiečių kariuomenė steigė bazes mokyklose bei ligoninėse ir rengė atakas iš gyvenamųjų rajonų. Pasak organizacijos, tokia taktika pažeidžia tarptautinę humanitarinę teisę.

REKLAMA

Visgi „Amnesty International“ pažymėjo, kad tokia taktika „jokiu būdu nepateisina Rusijos nesirinktinai vykdomų atakų“.

Ketvirtadienį Rusijos pajėgos bombardavo kelis miestus ir gyvenvietes, įskaitant Mykolajivą šalies pietuose, kur, pasak mero, dviejuose rajonuose buvo apgriauti gyvenamieji pastatai.

Rytų Ukrainoje prie fronto linijos esančiame Torecko miestelyje rusams ketvirtadienį apšaudžius autobuso stotelę žuvo aštuoni žmonės, o dar keturi buvo sužeisti.

Antrame pagal gyventojų skaičių šalies mieste Charkive vietos valdžios institucijos pranešė apie Rusijos raketų smūgius pramoninėms zonoms.

Ukrainos pajėgos vykdo kontrpuolimą šalies pietuose, kur, jų teigimu, jau atkovojo daugiau kaip pusšimtį kaimų, anksčiau kontroliuotų Maskvos.

17:12 | Apšaudytas Mykolajivo miestas

Rusų kariuomenė pentkadienį iš Chersono srities apšaudė Mykolajivo miestą, rašo UNIAN.

Skelbiama, kad per įvykdytą ataką buvo sužeista mažiausiai 10 žmonių, smarkiai nukentėjo 14 metų vaikinas, taip pat yra žinoma, kad yra mirusių asmenų.

16:22 | V. Putinas: tikiuosi pasirašyti susitarimą su Turkija

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį Turkijos lyderiui Recepui Tayyipui Erdoganui pasakė, kad viliasi pasirašyti susitarimą dėl prekybinių ir ekonominių ryšių stiprinimo.

REKLAMA

Derybose Rusijos Juodosios jūros kurorte Sočyje veikiausiai dominuos Maskvos karo Ukrainoje ir galimos naujos operacijos Sirijoje temos.

„Viliuosi, kad šiandien galėsime pasirašyti aktualų memorandumą dėl mūsų prekybinių ir ekonominių ryšių plėtojimo“, – sakė V. Putinas, abiem lyderiams susėdus derybų.

R. T. Erdoganas savo ruožtu sakė besitikintis atversti „naują lapą“ Ankaros ir Maskvos santykiuose.

„Tikiu, kad (šiandienos susitikimas) atvers visai naują Turkijos ir Rusijos santykių puslapį“, – sakė R. T. Erdoganas derybų pradžioje.

V. Putinas taip pat padėkojo R. T. Erdoganui už pagalbą pasiekti susitarimą dėl ukrainietiškų grūdų išvežimo Juodąja jūra atnaujinimo po karo veiksmų nulemtos blokados.

„Tiekimas jau prasidėjo, noriu padėkoti jums ir už tai, ir už tai, kad kartu buvo priimtas sprendimas dėl nenutrūkstamo Rusijos maisto produktų ir trąšų tiekimo pasaulio rinkoms“, – sakė V. Putinas.

Kremliaus šeimininkas taip pat gyrė dujotiekio „TurkStream“ projektą ir teigė, kad Europa turėtų būti dėkinga Turkijai už nenutrūkstamą rusiškų dujų tiekimą.

Pranešama, kad V. Putinas ir R. T. Erdoganas surengs derybas ir darbo pietus, tačiau bendros spaudos konferencijos nebus.

V. Putinas ir R. T. Erdoganas pastarąjį kartą matėsi trišaliame viršūnių susitikime Irane praėjusį mėnesį.

REKLAMA

Tuo metu V. Putinas sakė R. T. Erdoganui, kad Rusija ir nepritaria bet kokiam naujam Turkijos planuojamam puolimui prieš kurdų kovotojus Sirijos šiaurėje.

Prieš Rusijos ir Turkijos prezidentų susitikimą Kremlius paragino Ankarą „nedestabilizuoti“ Sirijos kariniu puolimu.

„Turkijos susirūpinimas saugumu teisėtas, ir mes, žinoma, į tai atsižvelgiame“, – reporteriams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Labai svarbu neleisti jokių veiksmų, galinčių nulemti situacijos Sirijoje destabilizavimą ar pakenkti Sirijos teritoriniam ir politiniam vientisumui“, – pridūrė jis.

Turkijos prezidentas jau keli mėnesiai grasina pradėti operaciją prieš kurdų kovotojus Sirijos šiaurėje.

Rusija ir Turkija yra svarbios tarptautinės žaidėjos Sirijoje, nuo 2011 metų draskomoje pilietinio karo. Maskva šiame kare remia Damaską, o Ankara – opozicines grupes.

16:12 | Latvija visiškai nutraukė vizų išdavimą rusams

Latvijos ambasada Rusijoje nutraukė vizų išdavimą šios šalies piliečiams. Vienintelė taikoma išimtis – artimų giminaičių laidotuvės.

Latvija nuo rugpjūčio 5-osios neribotam laikui stabdo vizų Rusijos gyventojams išdavimą, rašoma „Meduza“. Priežastis nėra nurodoma.

Nuo 2022-ųjų pavasario Latvija sustabdė turistinių vizų rusams išdavimą.

Tačiau dar buvo paliktos ilgalaikės darbo vizos, o taip pat trumpalaikės humanitarinės paskirties vizos, kurias kiekvienu atveju išduodavo po individualaus svarstymo.

REKLAMA

„Meduza“ skelbiama, kad Latvija ir Estija kartu pastarosiomis savaitėmis aktyviai kelia klausimą dėl ES šalių visiško turistinių vizų į sąjungos šalis Rusijos piliečiams išdavimo.

15:29 | Putinas ir Erdoganas susitiko derybų Sočyje

V. Putinas prieš susitikimą pareiškė, kad „Turkijos srautas“ dirba be trikdžių ir ironiškai rekomendavo „Europos partneriams padėkoti už tai Turkijai“.

Jis taip pat išsakė viltį, kad pavyks pasirašyti prekybos ir ekonominių ryšių memorandumą, o taip pat aptarti Sirijos klausimą.

14:56 | Rusijoje sulaikytas aviacijos mokslo instituto direktorius ir vyr. mokslininkas: pateikti kaltinimai dėl tėvynės išdavystės

Novosibirske įsikūrusio Teorinės ir taikomosios mechanikos instituto patalpose penktadienį buvo atliktos kratos. Taip pat buvo iš pradžių apklaustas, o vėliau sulaikytas įstaigos direktorius Aleksandras Šipliukas. Anksčiau buvo sulaikytas ir instituto vyr. mokslininkas Anatolijus Maslovas – abiem jiems pateikti kaltinimai dėl tėvynės išdavystės.

75-erių A. Maslovas jau nuo birželio 28-osios kali liūdnai pagarsėjusiame Maskvos tardymo izoliatoriuje „Lefortovo“, A. Šipliukas buvo sulaikytas rugpjūčio 5-ąją.

14:03 | Okupuotame Donecke liepsnoja geležinkelio stotis

Po vakarykščių pranešimų apie sprogimus miesto centre, dėl kurių žuvo mažiausiai 8 žmonės, penktadienį skelbiama apie degantį miesto geležinkelio stoties pastatą.

REKLAMA

Vaizdo įraše matyti degantis pastato stogas, tačiau nėra aišku, ar tai dėl sprogmens pataikymo, ar tiesiog gaisras.

13:41 | ES įvedė sankcijas buvusiam Ukrainos prezidentui V. Janukovyčiui

Europos Sąjungos valstybės narės ketvirtadienį paskelbė sankcijas nušalintam buvusiam prorusiškų pažiūrų Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui ir jo sūnui Oleksandrui. 

Sankcijos įvestos už vaidmenį sukeliant grėsmę Ukrainos saugumui.  

ES Taryba išplatintame pareiškime nurodė, kad abu Janukovyčiai buvo įtraukti į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą, sudarytą „reaguojant į tebesitęsiančią nepateisinamą ir neišprovokuotą Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą“.

Nuo 2010 metų vasario iki 2014-ųjų vasario Ukrainos prezidento pareigas ėjęs V. Janukovyčius buvo nušalintas per provakarietišką Maidano revoliuciją.   

13:15 | Mykolajivas imasi griežtų priemonių – visam savaitgaliui įveda komendanto valandą

Mykolajivo srities, kurią Rusijos karinės pajėgos pastaruoju metu kasdien atakuoja raketomis, administracijos vadas Vitalijus Kimas praneša apie regione visam savaitgaliui įvedamą komendanto valandą.

Komendanto valanda tęsis nuo penktadienio 23 val. iki pirmadienio 5 val. ryto.

„Šiandien pasirašiau įsakymą, pagal kurį Mykolajivo teritorijoje įvedama komendanto valanda nuo 2022-08-05 23:00 iki 2022-08-05 05:00. Prašau visų būti supratingais, planuoti savaitgalį ir apsipirkti šioms dviem dienoms“, – „Telegram“ skelbė V. Kimas.

Mykolajivas – pietinis Ukrainos uostamiestis, kurį Rusijos karinės pajėgos raketomis atakuoja kasdien.

Komendanto valanda – jau seniai netaikyta saugumo priemonė Ukrainoje karo metu. Rusijos invazijos pradžioje Ukrainos sostinėje Kyjive komendanto valanda buvo įvesta ne kartą.

13:02 | Rusams fronte iškilo rimta dilema: Ukrainos kontrataka sumaišė visas kortas

Jei Ukrainai pavyks stipriai spausti Iziumą, tęsiant kontrpuolimą Chersono srityje, tuomet Rusijos pajėgoms teks susidurti su sunkiu pasirinkimu – arba jie turės pasitraukti iš pozicijų aplink Iziumą, arba pasitelkti daugiau personalo ir įrangos, skelbia JAV Karo studijų institutas.

„Dilemos, su kuria susiduria Rusijos vyriausioji vadovybė, rimtumas tikriausiai priklauso nuo Ukrainos gebėjimo vienu metu vykdyti didelio masto atsakomąsias operacijas keliomis kryptimis. 

Jei Ukraina pajėgs stipriai spausti Iziumą ir toliau tęsti kontrpuolimą Chersone, tada Rusijos karių laukia sunkus pasirinkimas. Jie greičiausiai turės nuspręsti arba apleisti savo pozicijas aplink Iziumą, arba skirti daugiau personalo ir įrangos bandant išlaikyti dabartinę fronto liniją“, – rašoma naujausioje JAV analitikų ataskaitoje.

Jų teigimu, tikėtina, kad Ukraina pasinaudos strategine iniciatyva ir privers Rusiją perskirstyti savo pajėgas karo lauke. Kaip rašoma ataskaitoje, reaguodamos į Ukrainos kontrpuolimo operacijas, Rusijos pajėgos vis dažniau dislokuoja personalą ir įrangą į Chersono regioną ir į vakarus nuo Zaporižios srities.

12:31 | Ukrainos žvalgyba: Rusija pradeda naują operacijų prieš Ukrainą etapą, jo tikslas – pasėti paniką

Pagrindinis Ukrainos žvalgybos direktoratas skelbia, kad Rusija pradėjo naują specialių informacinių operacijų prieš Ukrainą etapą, kurio tikslas – pasėti paniką tarp gyventojų.

Pirmiausiai, kaip pažymi Ukrainos žvalgybos direktoratas, šalies informacinėje erdvėje masiškai plinta suklastota informacija.

„Visų pirma, pasinaudodamas teroristiniu išpuoliu Olenivkoje, priešas randa priežasčių nuolatiniam informaciniam terorui ir bauginimui. Jam tenka užduotis destabilizuoti ir demoralizuoti Ukrainos visuomenę“, – „Telegram“ pranešė Ukrainos žvalgybos direktoratas.

Jų teigimu, Rusija skleidžia nepatikimą informaciją ir bando manipuliuoti visuomene, skatinti veiksmus, galinčius destabilizuoti šalį karo metu.

12:05 | Rusijos pajėgų nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 41 650 Rusijos karių.

Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 223 lėktuvus, 191 sraigtasparnį, 1792 tankus, 4032 šarvuočius, 950 artilerijos pabūklų, 260 raketų sistemų, 15 laivų, 2964 mašinas, 742 bepiločius orlaivius, 123 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 83 specialiosios įrangos vienetus bei 182 sparnuotąsias raketas.

11:37 | Rusija nebeturi kur dėti gamtinių dujų ir jas degina: pleškinimas matyti net iš Suomijos

Rusijoje gamtinės dujos yra tiesiog deginamos, tikėtina, dėl to, kad jų nebėra kur dėti dėl nutraukto eksporto į Europą. Liepsna tokio dydžio, kad matosi iš Suomijos teritorijos, rašoma „Yle“.

Suomių leidinyje pažymima, kad ugnies stulpas Rusijoje liepsnoja jau beveik mėnesį ir tai gali būti ženklas, kad dujų gavybos telkinyje susiduriama su rimtomis problemomis. 

Pasienio su Rusija rajone Virolahti gyventojai „Yle“ tvirtino, kad kiekvienas norintis gali stebėti milžinišką liepsnos stulpą, iškilusį virš medžių viršūnių.

11:06 | Rusija sako esanti pasirengusi aptarti su JAV galimą apsikeitimą kaliniais

Maskva pasirengusi su Vašingtonu aptarti prezidentų lygiu galimą apsikeitimą kaliniais, penktadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras, ankstesnę dieną šalies teismui pripažinus amerikiečių krepšinio žvaigždę Brittney Griner kalta dėl narkotikų kontrabandos. 

„Esame pasirengę aptarti šią temą, bet tik prezidentų Vladimiro Putino ir Joe Bideno sukurtu bendravimo kanalu“, – spaudos konferencijoje sakė Kambodžoje viešintis Sergejus Lavrovas.

10:43 | Ukrainos prezidentas smerkia „Amnesty International“ ataskaitą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis aštriai sukritikavo žmogaus teisių gynimo organizaciją „Amnesty International“, kai ši apkaltino jo šalies pajėgas, kad kovodamos su Rusijos invazija jos pažeidžia tarptautinę teisę ir sukelia pavojų civiliams. 

Ketvirtadienį paskelbtoje ataskaitoje „Amnesty International“ paminėjo incidentus 19-oje miestų ir miestelių, kai ukrainiečių pajėgos tikriausiai sukėlė pavojų civiliams, įrengdamos bazes gyvenamuosiuose rajonuose.   

V. Zelenskis savo vakariniame kreipimesi „Amnesty International“ išvadas prilygino bandymui suversti kaltę aukoms.  

Pasak prezidento, žmogaus teisių gynimo organizacija bando „amnestuoti teroristinę valstybę ir perkelti atsakomybę nuo agresoriaus aukai“. 

„Nėra ir net hipotetiškai negalėtų būti jokių sąlygų, kuriomis būtų pateisinamas koks nors Rusijos smūgis Ukrainai. Agresija prieš mūsų valstybę yra neišprovokuota, grobikiška ir atvirai teroristinė“, – kalbėjo V. Zelenskis.  

„Jei kas nors parengia ataskaitą, kurioje auka ir agresorius tariamai kažkuo yra lygūs, jei analizuojami kažkokie duomenys apie auką, o tai, ką tuo metu darė agresorius, ignoruojama, su tuo negalima taikstytis“, – pabrėžė jis. 

Po keturis mėnesius trukusio tyrimo parengtoje ataskaitoje „Amnesty International“ teigė nustačiusi, kad ukrainiečių kariuomenė steigė bazes mokyklose bei ligoninėse ir rengė atakas iš gyvenamųjų rajonų. Pasak organizacijos, tokia taktika pažeidžia tarptautinę humanitarinę teisę.

10:08 | Suomija ruošiasi riboti vizų išdavimą Rusijos piliečiams

Suomijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pristatė planą apriboti vizų išdavimą Rusijos piliečiams, kai padidėjęs turistų iš rytinės kaimynės srautas pakurstė nepasitenkinimą, vykstant Maskvos karui Ukrainoje.

Kai buvo sustabdyti skrydžiai iš Rusijos į Europos Sąjungos šalis, Suomija tapo tranzito šalimi daugeliui rusų, norinčių keliauti po Europą.

„Daugelis tai laiko sankcijų režimo pažeidimu“, – naujienų agentūrai AFP sakė užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto.

09:39 | Arestovyčius: yra duomenų, kad Rusija gavo dronų iš Irano

Ukrainos prezidento administracijos patarėjas Oleksijus Arestovyčius pareiškė, kad Iranas perdavė Rusijai 46 bepiločius orlaivius. Jo teigimu, Rusijos kariuomenė juos jau galimai naudoja Ukrainos teritorijoje. 

„Yra tam tikrų duomenų, kad lyg ir pastebėtas jų panaudojimas... Irano bepiločiai yra tokios gerokai pasenusios kartos mašinos, surinktos rūsiuose, tačiau kažkokią dalį savo užduočių jos gali atlikti, todėl, kad šiame kare ir vaikiški kvadrokopteriai sprendžia užduotis – su savadarbiais užgrobimais ir granatų mėtymų“, – cituojamas jis „Novoje vremia“. 

Ukrainos prezidento administracijos patarėjas Oleksijus Arestovyčius pareiškė, kad Iranas perdavė Rusijai 46 bepiločius. Jo teigimu, Rusijos kariuomenė juos jau naudoja Ukrainos teritorijoje.

Ir nors O. Arestovyčius nepateikia konkrečios informacijos apie galimą dronų tiekimą, „The Washington Post“ (WP), skelbia, kad Rusija ketina šnipinėti Ukrainą, naudodama Irano šnipinėjimo palydovą.

WP teigimu, palydovas bus paleistas rugpjūčio 9 dieną iš Baikonūro kosmodromo naudojant „Sojuz“ raketą. Iranas planuoja jį panaudoti šnipinėjimui Artimuosiuose Rytuose. Rusijos Federacija sutiko „Chayyam“ palydovui sukurti „Canopus-V“ sistemą, kurioje bus sumontuota didelės raiškos kamera, leisianti Teheranui beveik nuolat stebėti svarbius objektus Irane ir Persijos įlankoje.

Vis dėlto, leidinio teigimu, Rusija informavo Iraną apie savo ketinimą savarankiškai naudoti palydovą stebėti taikinius Ukrainoje kelis mėnesius ar ilgiau.

WP teigimu, Vakarų saugumo pareigūnai pažymėjo, kad palydovo kameros skiriamoji geba yra 1,2 metro, o tai žymiai išplečia Irano šnipinėjimo galimybes.

08:59 | Putinas penktadienį susitinka su Erdoganu

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienyje Sočyje, Rusijos Federacijoje, susitiks su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu, kuris vienos dienos vizitui skrenda į Rusiją.

Jie aptars grūdų eksportą iš Ukrainos uostų. Kremlius neatmeta, kad galima svarstyti dvišalio karinio-techninio bendradarbiavimo klausimus.

08:35 | Žiniasklaida: Šiaurės Makedonija Ukrainai perduos keturis šturmo lėktuvus

Šiaurės Makedonijos Gynybos ministerija paskelbė nusprendusi perduoti Ukrainai keturis šturmo lėktuvus Su-25, skelbia vietos leidinys MKD.

Šalies gynybos pareigūnai pranešė, kad lėktuvai buvo saugomi nuo 2003 metų ir nebuvo naudojami šalies kariuomenės.

Pažymėtina, kad dar 2001 metais, konflikto Balkanuose metu, Šiaurės Makedonija minėtus karo lėktuvus pirko iš Ukrainos.

08:01 | BBC: trys laivai su ukrainietiškais grūdais išplaukė iš Ukrainos uostų ir plaukia link jūrinio humanitarinio koridoriaus

Krovininis laivas „Navistar“ iš Odesos uosto išplaukė penktadienio rytą, o kiti du „Rojen“ ir „Polarnet“ – iš kaimyninio Černomorsko. Iš viso šiuose laivuose yra daugiau nei 58 000 tonų kukurūzų.

Visi trys laivai dabar plaukia Stambulo link humanitariniu jūrų koridoriumi.

07:35 | Sėkmingos Ukrainos atakos

Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“ skelbia, kad Ukrainos kariuomenė šalies pietuose, pasitelkdama amuniciją, per vieną dieną sunaikino tris rusų amunicijos sandėlius – Pridneprovske, Chersone ir Tokarevkoje.

„Mūsų naikintuvas užpuolė du priešo ginklų ir įrangos taškus Chersono ir Kachovo regionuose. Priešo įtvirtinimus okupuotoje Mykolajivo srityje sunaikino sraigtasparnių pora. Vykdydami puolimo misijas, mūsų raketų ir artilerijos padaliniai smarkiai atakavo priešo oro gynybos sistemą ir logistikos punktus, įskaitant tuos, kurie turi amuniciją Chersono rajone“, – naujausioje ataskaitoje pranešė OV „Pietūs“.

Pažymima, kad buvo tiksliai nustatyta, jog pavyko likviduoti 39 rusų karius, 4 priešlėktuvines raketų sistemas S-300, radiolokacinę stotį „Ginger“, 82 kalibro automatinį minosvaidžių „Vasilek“, 9 šarvuočius ir automobilius. Galutiniai nuostoliai tikslinami.

„Trukdomas mūsų veiksmų, neturėdamas galimybės judėti sausumoje, priešas suintensyvino artilerijos ir oro atakas. Priešo naikintuvas išilgai fronto linijos prieš mūsų pozicijas ir neseniai išlaisvintas gyvenvietes neseniai įvykdė 16 oro smūgių. Nuostolių nėra“, – tvirtino OV „Pietūs“.

Taip pat pranešama apie Ivanivkos apšaudymą priešo sunkiąja 152 kalibro artilerija. Žuvo vienas žmogus, sunaikinimo mastas tikslinamas.

07:05 | Rusijos pajėgos apšaudė Ukrainos pietuose esančią Zaporižią

Apie tai „Telegram“ pranešė Zaporižios karinės administracijos vadas Oleksandras Staruchas.

„Užfiksuoti kelių raketų smūgiai prie regiono centro. Pirminiais duomenimis, aukų nėra“, – rašė jis, žadėdamas netrukus papildyti informaciją.

06:23 | Penktadienio rytą Mykolajive nugriaudėjo galingi sprogimai.

Pastaruoju metu kasdien atakuojamo pietinio Ukrainos uostamiesčio Mykolajivo meras Oleksandras Senkevičius „Telegram“ pranešė, kad „viename iš Mykolajivo rajonų [aidi] galingi sprogimai“. Kol kas daugiau informacijos apie išpuolį nėra.

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai

► Ukrainos užsienio reikalų ministras organizacijos „Amnesty International“ ataskaitą, kurioje teigiama, kad Kyjivas sukelia pavojų civiliams dislokuodamas karius gyvenamuosiuose rajonuose, ketvirtadienį sukritikavo ir pavadino neteisinga.

► Rytų Ukrainoje prie fronto linijos esančiame Torecko miestelyje rusams ketvirtadienį apšaudžius autobuso stotelę žuvo aštuoni žmonės, o dar keturi buvo sužeisti, pranešė regiono administracijos vadovas.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis bjauriu dalyku pavadino tai, kad buvę Europos lyderiai dirba Rusijai, tikriausiai turėdamas galvoje buvusio Vokietijos kanclerio Gerhardo Schroederio komentarus, kad Maskva nori „suderėto sprendimo“ karui.

► JAV pareigūnai mano, kad Rusija stengiasi suklastoti įrodymus dėl praėjusios savaitės smūgio Olenivkos kalėjimui Rytų Ukrainoje, kuriame buvo laikomi karo belaisviai. 

► Jungtinių Tautų generalinis sekretorius trečiadienį paskelbė, kad organizuos faktų nustatymo misiją išsiaiškinti „tiesai“ apie kalėjimą, kuriame praėjusią savaitę per rusų pajėgų bombardavimą žuvo dešimtys ukrainiečių karo belaisvių.

► Jungtinių Valstijų Senatas trečiadienį ratifikavo Švedijos ir Suomijos paraiškas įstoti į NATO, tvirtai parėmęs transatlantinio aljanso plėtrą tęsiantis Rusijos karinei invazijai Ukrainoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų