• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karo ekspertas sako, kad Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino veiksmai primena Sovietų Sąjungos laikus, o Kachovkos užtvankos susprogdinimas – įrodymas, kad diktatorius siekia sunaikinti visus ukrainiečius. Tačiau priduriama, kad šįkart V. Putinas apsiskaičiavo.

6

Karo ekspertas sako, kad Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino veiksmai primena Sovietų Sąjungos laikus, o Kachovkos užtvankos susprogdinimas – įrodymas, kad diktatorius siekia sunaikinti visus ukrainiečius. Tačiau priduriama, kad šįkart V. Putinas apsiskaičiavo.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:36 | Pranešta apie pirmąsias aukas

„The Kyiv Independent“ rašo, kad mažiausiai trys žmonės žuvo dėl gyvenvietes užplūdusio vandens po to, kai Ukrainos Kachovkos užtvanka buvo susprogdinta. 

Teigiama, kad žmonės kilusios ekologinės ir humanitarinės katastrofos, kurią sukėlė Rusijos kariuomenė, metu nuskendo.

22:38 | Ukrainos pajėgos kovose už Bachmutą perėjo nuo gynybos prie puolimo

Ukrainos pajėgos kovose už Bachmutą perėjo nuo gynybos prie puolimo, trečiadienį platformoje „Telegram“ pranešė šalies gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, daugelyje ruožų padaryta reikšmingos pažangos.

„Bachmuto kryptimi mūsų kariai iš gynybos perėjo į puolimą. Per pastarąją parą įvairiose Bachmuto krypties dalyse pasistūmėjome nuo 200 iki 1 100 metrų. Priešas... perėjo į gynybą, stengdamasis išlaikyti savo pozicijas. Dabar priešas traukia savo rezervus... iš gilumos“, – nurodė ji. 

REKLAMA

H. Maliar teigimu, Rusijos karinės bendrovės „Wagner“ samdiniai šiuo metu yra užnugario daliniuose, o mūšiuose dalyvauja daugiausia reguliarioji Maskvos kariuomenė, įskaitant desanto dalinius.

„Taip ilgai išlaikyti Bachmuto krypties gynybą, o dabar pulti... įmanoma ir dėl iš anksto parengtų įtvirtinimų“, – pabrėžė ji. 

Trečiadienį Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis nurodė, kad Ukrainos pajėgos prie Bachmuto toliau juda į priekį flanguose, o rusai praranda pozicijas.

REKLAMA
REKLAMA

21:10 | Karo ekspertas: užtvankos susprogdinimas – tai rusų šūvis sau į koją

Karo ekspertas įvertino ir dar kartą patvirtino Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus Oleksijaus Danilovo žodžius, kad Kachovkos užtvankos susprogdinimas gali būti laikomas nauju karo etapu, rašo UNIAN.

Ginkluotojų pajėgų štabo viršininko pavaduotojas generolas leitenantas Igoris Romanenko teigė, kad tai, ką padarė Rusija, iš tiesų yra katastrofa.

„Tai yra dirbtinai sukurta katastrofa, kuria rusai įvykdė 21 amžiuje. Tai galima būtų laikyti kaip naują karo etapą, kuriame [Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas] paliudijo savo siekį sunaikinti visą Ukrainą, ukrainiečius“, – kalbėjo leitenantas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo nuomone, rusai anksčiau išbandė skirtingus metodus, kaip sustabdayti ar gerokai sulėtinti Ukrainos pajėgų puolimo veiksmus.

I. Romanenko pastebėjimu, iš pradžių buvo minimi vadinamieji „užsienio taikdariai“, bandantys įtikinti Ukrainos atstovus, kad yra būtina sudaryti paliaubas su Rusija. Tačiau iš tiesų tokiu būdu, pasak jo, buvo bandoma išlošti laiko rusų okupantams ir galiausiai „legaliai“ okupuoti užgrobtas Ukrainos žemes. Visgi po tam tikros pertraukos rusų kariai vėl pradėjo aktyviai vykdyti skirtingas atakas prieš Ukrainą.

REKLAMA

Leitenantas sako, kad rusų okupantai, norėdami sumažinti Ukrainos kariuomenės puolamąją galią, sudavė galingus smūgius Ukrainos teritorijoje.

Pavyzdžiui, gegužės mėnesį buvo aktyviai naudojamos įvairaus tipo raketos, dronai kamikadzės. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad net ir tada rusų kariuomenei nepavyko palaužti Ukrainos, mat partnerių iš Vakarų perduoto oro gynybos sistemos atrėmė smūgius.

„Todėl Putinas nusprendė susprogdinti užtvanką. Tačiau šis sprogimas – tai staigmena daugeliui rusų, kai kurie iš jų neturėjo pakankamai laiko, kad galėtų evakuotis“, – kalbėjo jis. 

REKLAMA

Leitenantas pridūrė, kad, sugriovus užtvanką, „rusus reikėjo nuimti nuo medžių kaip vaisius“, o pati sprogimo galia siekė maždaug 10 kilotonų. Be to, I. Romanenko sako, kad Kremliaus požiūris į savo šalies kareivius yra tipinis ir primena Sovietų Sąjungos laikus. Pasak jo, dar 1954 m. buvo susprogdinti keli branduoliniai užtaisai, kurių metu žuvo didelė dalis sovietų karių. Tačiau, kaip teigė karo ekspertas, sovietų valdžia laikėsi principo, kad „moterys vis tiek gimdo“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar, susprogdinus užtvanką, jie [rusai] paskaičiavo, kad kai vanduo nuslūgs, jie galės pasiimti [karinę] įrangą, nepatirdami tokių didelių nuostolių. Tačiau ne viskas klostėsi taip, kaip jie manė – įranga neprižiūrėta, apsemta, <...> tai šūvis sau į koją“, – teigė jis. 

20:23 | Kyjivas E. Macronui nurodė, kad reikia skubiau pašalinti Kachovkos užtvankos padarinius

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį savo kolegai iš Prancūzijos pabrėžė, kad reikia skubiai pašalinti Ukrainos Kachovkos užtvankos sugriovimo padarinius.

REKLAMA

Socialiniame tinkle „Twitter“ V. Zelenskis nurodė, kad pokalbio su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu metu jie kalbėjosi apie dabartinę padėti Chersono regione, Kachovkos užtvankos sugriovimo padarinius aplinkai ir humanitarinę pagalbą, taip pat išdėstė Kyjivo poreikius šiai problemai spręsti. 

19:49 | Ukrainos atstovas pakomentavo, ar kontrpuolimas jau prasidėjo

Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas pakomentavo, ar Ukraina jau pradėjo žadėtą kontrpuolimą prieš rusų kariuomenę, siekiant atsikovoti savo prarastas žemes.

REKLAMA

Kaip skelbia UNIAN, remdamasi „Reuters“ naujienų agentūros informacija, O. Danilovas paneigė Rusijos pareigūnų teiginius, kad Ukraina jau pradėjo kontrpuolimą.

Pasak jo, Rusijos atstovai Ukrainos kariuomenės sėkmingus puolimus karo fronte suvokė kaip kontrpuolimo pradžią, tačiau, O. Danilovo teigimu, tai nėra tiesa.

„Visa tai netiesa. Kada [kontrpuolimas] prasidės, nuspręs mūsų kariuomenė. Kai pradėsime kontrpuolimą, kiekvienas tai supras ir pamatys“, – kalbėjo Ukrainos atstovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

19:18 | Jungtinė Karalystė ir toliau pasiryžusi tiekti ginklus Ukrainai 

Jungtinė Karalystė ir toliau yra pasiryžusi tiekti ginklus Ukrainai, nepaisant Rusijos sabotažo, trečiadienį naujienų agentūrai AFP sakė šalies užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly.

„Priėmėme sąmoningą sprendimą, kad negalime leisti, jog Vladimiro Putino ar Kremliaus retorika ar sabotažas atgrasytų mus nuo teisingų veiksmų“, – teigė jis Paryžiuje vykstančio Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) susitikimo kuluaruose.

REKLAMA

„Ukrainiečiams artėjant prie sėkmės ir pergalės, iš Kremliaus vis dažniau pasigirs griežtesni pareiškimai“, – pareiškė J. Cleverly. 

Jis taip pat pažymėjo, kad Jungtinė Karalystė kol kas nėra linkusi kaltinti kurios nors pusės dėl Kachovkos užtvankos Ukrainoje sugriovimo. Sekretoriaus teigimu, šiuo metu šalis laukia visų faktų apie šį incidentą.

„Neketiname nieko sakyti, kol neturime visų turimų faktų. Todėl šiuo atveju ketiname elgtis atsargiai“, – nurodė J. Cleverly. 

REKLAMA

18:43 | R. T. Erdoganas Maskvai ir Kyjivui pasiūlė sudaryti komisiją dėl Kachovkos užtvankos 

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas per pokalbius su Rusijos ir Ukrainos prezidentais pasiūlė sudaryti tarptautinę komisiją Ukrainos Kachovkos užtvankos sugriovimui ištirti, trečiadienį pranešė jo biuras.

Rusija ir Ukraina kaltina viena kitą dėl šios užtvankos susprogdinimo antradienį.

Po R. T. Erdogano pokalbio su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu jo biuras paskelbė, kad jis pasiūlė sudaryti komisiją, kurioje dirbtų ekspertai iš Rusijos ir Ukrainos, Jungtinių Tautų ir tarptautinės bendruomenės, įskaitant Turkiją.

REKLAMA
REKLAMA

R. T. Erdoganas šį pasiūlymą pateikė ir per pokalbį su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

V. Putinui jis nurodė, jog labai svarbu nuodugniai ištirti Kachovkos užtvankos susprogdinimą, kad nekiltų jokių papildomų klausimų.

Ši užtvanka buvo pastatyta ant Dnipro upės. Susidaręs rezervuaras tiekia aušinimo vandenį Rusijos okupuotai Zaporižios atominei elektrinei. 

Kachovkos hidroelektrinė yra Rusijos okupuotoje Pietų Ukrainos dalyje. Dėl užtvankos sunaikinimo tūkstančiai civilių gyventojų tiek Kyjivo kontroliuojamame dešiniajame Dnipro krante, tiek rusų okupuotame kairiajame krante buvo priversti palikti savo namus, nes buvo užtvindyti didžiuliai žemupio plotai. Taip pat baiminamasi ekologinių padarinių.

V. Zelenskis sakė, kad Turkijos prezidentui kalbėjo apie Kachovkos užtvankos griūties humanitarines ir ekologines pasekmes.

Ukrainos lyderis taip pat socialiniame tinkle „Twitter“ angliškai parašė nusiuntęs R. T. Erdoganui skubių Ukrainos poreikių, susijusių su katastrofos padarinių likvidavimu, sąrašą.

Tuo metu Kremlius pranešė, kad V. Putinas Turkijos prezidentui telefoninio pokalbio metu pareiškė, kad Kachovkos užtvankos užpuolimas buvo barbariškas aktas, sukėlęs pavojų žmonėms ir ekologijai. 

Tai pirmoji vieša Rusijos prezidento reakcija į šį įvykį.

NATO narė Turkija palaiko gerus santykius ir su Maskva, ir su Kyjivu. 

18:08 | Šebekino mieste griaudi sprogimai

Rusijos Šebekino mieste, kuris yra Belgorodo regione, vėl tvyro neramumai – socialiniuose tinkluose užfiksuota, kaip po suduotų smūgių į dangų kyla juodi dūmai, matomi už daugelio kilometrų.

REKLAMA

Kaip rašo UNIAN, remdamasi socialinio tinklo „Telegram“ kanalo informacija, kur ir buvo paviešinta vaizdinė medžiaga, gyventojams patariama užsidaryti namų langus dėl ore tvyrančių dūmų.

Pastebima, kad nors Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas nenurodė, kaip tokioje situacijoje turėtų elgtis gyventojai, tačiau jis informavo, kad miestas buvo apšaudytas iš daugkartinio paleidimo raketų sistemų.

„Remiantis pirminiais duomenimis, aukų buvo išvengta. Daugiau kaip 40 smūgių buvo suduota į pramoninę zoną, kilo gaisras. Kiti 20 sviedinių pataikė į skirtingas miesto dalis. Miesto apšaudymas tęsiasi“, – pranešė V. Gladkovas. 

Be to, pranešama, kad apšaudymai vyksta ir Novaja Tavolžankoje, kur šiuo metu yra įsitvirtinę „Rusų savanorių korpuso“ bei legiono „Rusijos laisvė“ kariai.

17:46 | Užtvankos susprogdinimas yra dar viena paskata stiprinti paramą Ukrainai – G. Landsbergis

 Kachovkos hidroelektrinės užtvankos susprogdinimas yra dar viena paskata stiprinti paramą Ukrainai, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Teroristai nesustoja, nebent jie yra sustabdomi. Todėl ilgalaikei taikai Europoje reikia tiek Ukrainos pergalės mūšio lauke, tiek kuo greitesnės kaltininkų atsakomybės tarptautiniame teisme. Šie beprecedenčiai Rusijos puolimai prieš civilinius objektus yra dar viena paskata demokratiniam pasauliui paspartinti ir padidinti teikiamą pagalbą Ukrainos žmonėms“, – Užsienio reikalų ministerijos pranešime trečiadienį cituojamas G. Landsbergis.

REKLAMA

Taip ministras kalbėjo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Ministrų tarybos susitikime. Jame G. Landsbergis kvietė įgyvendinti Ukrainos reformas, prisidėti prie šalies atstatymo, taip atveriant kelią šaliai į Europos Sąjungą (ES) ir EBPO.

Sugriuvus užtvankai ir stipriai pakilus Dnipro upės vandens lygiui, Ukraina jau antrą dieną evakuoja tūkstančius žmonių, o Maskva ir Kyjivas kaltina vienas kitą dėl sprogdinimo.

G. Landsbergis taip pat sakė, kad Lietuva Ukrainos stojimo į ES ir EBPO procesus vertina kaip vienas kitą remiančius, skatinančius šalies reformas ir progresą. 

„Šis planas yra ypatingos svarbos Ukrainai, nes tai, kas vyksta ten, svarbu ne tik ukrainiečiams, bet ir visam kontinentui, visam demokratiniam pasauliui. Būtina skubinti paramą Ukrainai, nes Rusijos terorų atakų alinamoje šalyje laikas nėra geriausias sąjungininkas“, – sakė ministras.

Susitikime ministras ragino EBPO atlikti globalios trąšų rinkos analizę, kuri pasiūlytų sprendimus dėl trąšų gamybos didinimo besivystančiose šalyse bei priklausomybės mažinimo nuo Rusijos ir Baltarusijos.

G. Landsbergis taip pat skatino EBPO įsitraukti į kovą su autoritarinių režimų taikoma ekonomine prievarta  –  dalyvauti kovos su ekonomine prievarta aljanse, kurį inicijuoja Lietuva. 

REKLAMA

„EBPO eina teisingu keliu, stiprindama bendradarbiavimą su Indijos–Ramiojo vandenynų regionu, bet kviečiu EBPO aktyviau dirbti kituose regionuose, siekiant mažinti priklausomybę nuo Kinijos ir Rusijos įtakos. Naujųjų laikų istorija rodo, kad šios priklausomybės atėjus laikui gali būti panaudotos prieš mus“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

EBPO Ministrų tarybos posėdžio metu Lietuvos ministras susitiko su Vietnamo užsienio reikalų ministru Bui Thanhiu Sonu (Bui Taniu Sonu) bei aptarė planuojamus vizitus ir dvišalių ekonominių santykių perspektyvas.

Ministrų tarybos susitikimas yra pagrindinis EBPO aukšto lygio renginys, kuriame dalyvauja EBPO narių ir šalių partnerių ministrai. Susitikimui šiemet pirmininkauja Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius James Cleverly.

16:59 | V. Zelenskis su R. T. Erdoganu kalbėjosi apie užtvankos griūties pasekmes žmonėms

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad trečiadienį telefonu Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui kalbėjo apie Kachovkos užtvankos griūties humanitarines ir ekologines pasekmes.

V. Zelenskis taip pat socialiniame tinkle „Twitter“ angliškai parašė nusiuntęs R. T. Erdoganui skubių Ukrainos poreikių, susijusių su katastrofos padarinių likvidavimu, sąrašą.

REKLAMA

16:17 | R. T. Erdoganas V. Zelenskiui pasiūlė atlikti tyrimą dėl sugriautos užtvankos

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį per pokalbį su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu pasiūlė sudaryti tarptautinę komisiją, kuri ištirtų strategiškai svarbios užtvankos Ukrainos pietuose griūtį, pranešė jo biuras.

„Prezidentas Erdoganas sakė, kad galėtų būti sudaryta komisija, kurioje dalyvautų kariaujančių šalių, Jungtinių Tautų ir tarptautinės bendruomenės, įskaitant Turkiją, ekspertai, kad būtų atliktas išsamus sprogimo Kachovkos užtvankoje tyrimas“, – po pokalbio sakė Turkijos lyderio administracija.

15:48 | Ukrainos fronto linijoje susprogdintas amoniako vamzdynas

Ukrainos teritorijoje palei pat fronto liniją prieš kelias dienas buvo susprogdintas amoniako vamzdynas, nukentėjo keli civiliai, skelbiama „Zerkalo“. Rusija apkaltino Ukrainą surengus diversiją, tačiau ukrainiečiai jau prieš kelias dienas pranešė apie rusų įvykdytą apšaudymą šioje teritorijoje ir pažeistą vamzdyną.

15:10 | Praėjus dienai po užtvankos sunaikinimo Pietų Ukrainoje toliau kyla vanduo

Pietų Ukrainoje trečiadienį toliau kyla potvynio vandens lygis, pareigūnams perspėjus, kad dėl Dnipro upės užtvankos sunaikinimo iš milžiniško rezervuaro toliau plūsta vanduo.

REKLAMA

Kai kurie ukrainiečiai užlietose vietovėse naktį praleido ant stogų.

Aidint artilerijos šūviams, žmonės skubėjo pasitraukti iš pavojingos zonos, lipo į karinius sunkvežimius ar plaustus.

Gyventojų namuose vandens buvo iki kelių. Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti, kaip gelbėtojai neša žmones į saugią vietą ir kaip upe plaukia nuplėštas pastato stogas.

Ukrainos kontroliuojamose teritorijose vakarinėje Dnipro pusėje Chersono regioninės karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas teigė, kad vandens lygis turėtų pakilti dar vienu metru.

Ukrainos gelbėjimo tarnybos pranešė, kad Ukrainos kontroliuojamoje pusėje išgelbėta daugiau kaip 1 450 žmonių, o rusų kontroliuojamame krante pareigūnai sakė, kad čia evakuoti 1 274 žmonės.

14:54 | NYT: sprogimas įvyko iš vidaus

„The New York Times“ (NYT) cituoja inžinerijos ir amunicijos specialistus ir skelbia, kad turimi įrodymai rodo, kad Kachovkos hidroelektrinės sprogimas įvyko iš vidaus. Vietos gyventojai praneša, kad sprogimą išgirdo apie 2,50 val. antradienio rytą.

„Sprogimas uždaroje erdvėje, kai visa jo energija nukreipiama į aplink esančią konstrukciją, gali padaryti didžiausią žalą. Net tada, pasak ekspertų, užtvankai pralaužti prireiktų mažiausiai šimtų kilogramų sprogmenų“, – skelbia NYT.

REKLAMA

Išorinis bombos ar raketos susprogdinimas į užtvanką pasiųstų tik nedidelę savo jėgos dalį, o norint pasiekti panašų efektą, prireiktų daug kartų didesnės galios sprogmenų.

Ilinojaus (JAV) universiteto inžinerijos profesorius ir sprogmenų ekspertas Nickas Glumakas pažymėjo, kad sprogmenų, kuriuos gali gabenti kovinė galvutė, kiekis yra ribotas. Anot jo, net „tiesioginis smūgis“ užtvankos gali nesugriauti.

Merilendo (JAV) universiteto inžinerijos profesorius ir Nacionalinės inžinerijos akademijos narys Gregory B. Becheris, tyrinėjęs užtvankos gedimą, Kachovkos hidroelektrinės atvejį pavadino įtartinu.

Jis aiškino, kad kai kurios užtvankos griūva dėl jas „perliejančių“ stiprių vandens srovių. Tačiau nuotraukos ir vaizdo įrašai rodo, kad Kachovkos užtvanka pirmiausia buvo pralaužta viduryje, šalia elektrinės, esančios greta Rusijos kontroliuojamo Dnipro kranto. Abu užtvankos galai iš pradžių atrodė nepažeisti, nors dienai bėgant vis daugiau užtvankos griuvo.

14:20 | NATO sąjungininkės rengia precedento neturinčias oro pajėgų pratybas

Vokietija ruošiasi surengti didžiausias NATO istorijoje oro pajėgų dislokavimo pratybas, trečiadienį pranešė Vokietijos ir JAV pareigūnai.

Jomis bus siekiama padaryti įspūdį tiek sąjungininkams, tiek potencialiems priešininkams, pavyzdžiui, Rusijai.

REKLAMA

Birželio 12–23 dienomis vyksiančiose pratybose „Air Defender 23“ dalyvaus 10 000 karių ir 250 orlaivių iš 25 šalių. Vien Jungtinės Valstijos siunčia 2 000 karių ir apie 100 lėktuvų.

Pratybose bus reaguojama į imituojamą išpuolį prieš NATO valstybę narę. 

„Tai pratybos, kurios padarytų didžiulį įspūdį bet kam“, – sakė JAV ambasadorė Vokietijoje Amy Gutmann.

„Tai neabejotinai pademonstruos mūsų sąjungininkų pajėgų NATO, kaip pirmojo reagavimo priemonės, miklumą ir greitumą, – kalbėjo ji. – Būčiau labai nustebusi, jei kuris nors pasaulio lyderis neatsižvelgtų į tai, ką tas rodo, kalbant apie šio aljanso dvasią.“

„Įskaitant poną Putiną“, – pridūrė ji, turėdama omenyje Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

13:53 | Prasidėjo mūšis dėl Bachmuto: Ukraina paskelbė perėjusi į puolimą

Ukrainos kariuomenė Bachmuto kryptimi perėjo iš gynybinių pozicijų į puolimą ir ženkliai pasistūmėjo keliose vietose, paskelbė oficiali Ukrainos kariuomenės atstovė Hanna Maliar. 

„Bachmuto kryptimi mūsų pajėgos perėjo iš gynybos į puolimą. Per praėjusią parą įvairiomis Bachmuto kryptimis turime progresą nuo 200 iki 1,1 tūkst. metrų. Priešas šiomis kryptimis perėjo į gynybą, bandant išlaikyti užimtas pozicijas. Dabar priešas sutraukia savo rezervus šia kryptimi iš gilumos gynybai“, – skelbia Ukrainos gynybos viceministrė.

13:25 | Reaguodama į sugriautą užtvanką, Lietuva Ukrainai siunčia humanitarinę pagalbą

Reaguodama į šią savaitę sugriautą Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, Lietuva Ukrainai perduos humanitarinę pagalbą, trečiadienį nusprendė Vyriausybė.

„Suprantame, kad tikrai yra labai sudėtinga situacija, turime padaryti viską, kad padėtume savo draugams ir broliams ukrainiečiams“, – žurnalistams sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Į Ukrainą iš rezervo bus siunčiama 30 palapinių, 240 sudedamų lovų, 50 tūkst. eurų finansinė parama.

12:53 | Ukrainos premjeras: užtvankos sugriovimas – aplinkos katastrofa

Ukrainos premjeras trečiadienį sakė, kad Kachovkos užtvankos sugriovimas yra viena reikšmingiausių pastarųjų dešimtmečių aplinkos katastrofų Europoje.

Vaizdo ryšiu kalbėdamas Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) susitikimui Paryžiuje, Denysas Šmyhalis sakė, kad užtvankos susprogdinimas paveiks laukų drėkinimo sistemas Pietų Ukrainoje, o tai nulems sausrą ir derliaus sumažėjimą.

Be to, griuvus užtvankai į Dnipro upę išsiliejo 150 tonų mašininės alyvos.

12:22 | DB: sudėtinga padėtis Chersone

Pasak Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos žvalgybos, Kachovkos hidroleketrinė buvo susprogdinta antradienį apie 3 val. ryto.

„Iki 12 val. buvo nušluota visa rytinė užtvankos dalis ir didžioji dalis vandens ir komunalinių paslaugų infrastruktūros. Prieš griūtį Kachovkos tvenkinio vandens lygis buvo rekordiškai aukštas, todėl ypač didelis vandens kiekis užtvindė teritoriją pasroviui“, – naujausioje savo ataskaitoje rašo britų žvalgai.

„Tikėtina, kad per kelias ateinančias dienas užtvankos konstrukcija dar labiau pablogės ir sukels papildomus potvynius“, – įspėjo žvalgyba.

Tiesa, britų teigimu, mažai tikėtina, kad dėl potvynio kyla tiesioginis pavojus Zaporižios atominei elektrinei, esančiai už 120 km nuo užtvankos. 

11:48 | Ukraina ir Rusija: dėl potvynio evakuota daugiau kaip 2 700 žmonių

Pareigūnai pranešė, kad susprogdinus Kachovkos užtvanką Ukrainoje, abiejose Dnipro upės pusėse jau evakuota daugiau kaip 2 700 žmonių.

Ukrainos gelbėjimo tarnybos pranešė, kad Ukrainos kontroliuojamoje pusėje išgelbėta daugiau kaip 1 450 žmonių, o rusų kontroliuojamame krante Maskvos paskirta pareigūnė Tatjana Kuzmič sakė, kad čia evakuoti 1 274 žmonės.

11:31 | Oro pavojus

Trečiadienio rytą visoje Ukrainoje aidi oro pavojaus sirenos.

10:50 | Palydovinės nuotraukos atskleidė tikrąjį tragedijos mastą

Antradienį Ukrainą sukrėtė tragedija – paryčiais buvo susprogdinta Kachovkos hidroelektrinė ir jos užtvanka. Dėl to aplinkines gyvenvietes užliejo milžiniškas kiekis vanduo.

Po išpuolio paviešintos palydovinės nuotraukos atskleidė tikrąjį tragedijos mastą – vanduo užtvindė daugybės žmonių namus, pražudė daug gyvūnų.

10:17 | JAV kariuomenės generolas: kovos Ukrainoje suintensyvėjo, karas su Rusija bus ilgas

Jungtinių Valstijų Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley antradienį sakė, kad kovos Ukrainoje suintensyvėjo, tačiau perspėjo nedaryti pernelyg didelių išvadų remiantis tik tą dieną vykstančiomis operacijomis.

„Rusijos okupuotoje Ukrainoje... kovos šiek tiek suintensyvėjo“, – sakė M. Milley, duodamas išskirtinį interviu naujienų agentūrai AP amerikiečių kapinėse Normandijoje, Prancūzijoje, kur palaidota beveik 9 400 karių, žuvusių prieš 79 metus per 1944 metų birželio 6 dieną įvykusį sąjungininkų išsilaipinimą.

M. Milley teigė, kad Ukraina pati turi paskelbti, ar jos kontrpuolimo kampanija oficialiai prasidėjo, tačiau jis sakė, kad Ukrainos kariai yra pasirengę šiai kovai.

„Mūsų vertinimu, Ukrainos kariuomenė yra gerai pasirengusi bet kokiems veiksmams – jie gali rinktis puolamąją ar gynybinę kovą, – teigė jis. – Jie gerai pasirengę.“

Tačiau jis taip pat įspėjo, kad laikui bėgant kova keisis.

„Bus dienų, kai matysite daug veiksmų, o bus dienų, kai veiksmų bus labai mažai. Bus puolimo ir gynybos veiksmų. Taigi tai bus ilgą laiką trunkanti atkakli kova“, – po sąjungininkų išsilaipinimo metinių paminėjimo sakė M. Milley.

09:48 | Rusija protestuoja dėl įtariamo belgų ginklų naudojimo jos teritorijoje

Rusija antradienį išsikvietė Belgijos ambasadorių, kad pareikštų protestą dėl tariamo Belgijos ginklų naudojimo per kruvinus įsiveržimus iš Ukrainos į Rusijos teritoriją.

Pasak Rusijos užsienio reikalų ministerijos, ambasadoriui buvo išsiųstas „griežtas protestas paaiškėjus, kad Belgijoje pagamintus ginklus naudojo teroristinius išpuolius Belgorodo srityje vykdžiusios diversinės grupės“.

„Rusija ne kartą perspėjo dėl pavojaus, susijusio su tuo, kad Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms tiekiama Vakarų ginkluotė ir įranga, galinti nekontroliuojamai išplisti“, – pridūrė ministerija.

08:57 | Ukraina: rusai nuplovė savo pozicijas

Ukrainos kariai matė, kaip sprogimo Kachovkos hidroelektrinėje sukelta vandens srovė kairiajame Dniepro krante nuplovė Rusijos okupantus, rašo CNN.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karininkas, kapitonas Andrijus Pidlisnijus CNN sakė, kad užtvanka griuvo ankstų antradienio rytą, „niekas iš Rusijos pusės negalėjo pabėgti“, visos įsibrovėlių pozicijos buvo užtvindytos.

Ukrainos kariuomenė mano, kad Rusija tyčia susprogdino užtvanką, siekdama užkirsti kelią Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimui pietuose.

A. Pidlysnijus pridūrė, kad jo kovos draugai stebėjo įvykius, pasitelkdami bepiločius orlaivius. Jis atkreipė dėmesį į reljefo ypatybes, kurios, be kita ko, lėmė didelius okupantų nuostolius.

„Kairysis krantas (kur buvo rusų kariai – red.) yra žemesnis už dešinįjį, todėl labiau apsemtas. Priešo pozicijos buvo užtvindytos ir tiesiai ant upės kranto. Reikia suprasti, kad priešo pozicijos yra ne tik apkasai, bet ir civilių namai, kuriuose jie gyveno“, – pabrėžė Ukrainos karys.

Ukrainos kariai mano, kad vietoje įsikūrę rusų kariai nebuvo perspėti, nes galbūt Rusijos Federacijos vadovybė norėjo išlaikyti puolimą paslaptyje.

08:21 | R. Sunakas Vašingtone susitinka su J. Bidenu aptarti technologijas ir Ukrainą

Britų ministras pirmininkas Rishi Sunakas vėlų antradienį išskrido į Vašingtoną, siekdamas, kad Jungtinė Karalystė imtųsi lyderės vaidmens dirbtinio intelekto reguliavimo srityje po pasirodžiusių perspėjimų apie šios technologijos keliamą egzistencinį pavojų.

Ketvirtadienį R. Sunakas susitiks su Jungtinių Valstijų prezidentu Joe Bidenu aukščiausiojo lygio susitikime Baltuosiuose rūmuose ir pažadės neabejotiną paramą Ukrainai po to, kai Rusija buvo apkaltinta susprogdinusi didelę užtvanką, kad pristabdytų ilgai lauktą kontrpuolimą.

Bet koks tyčinis išpuolis prieš Kachovkos užtvanką būtų „didžiausias išpuolis prieš civilinę infrastruktūrą Ukrainoje nuo karo pradžios ir parodytų naujas Rusijos agresijos žemumas“, – žurnalistams lėktuve iš Londono sakė R. Sunakas.

Tačiau, nors JAV ir JK artėja dėl oro paramos Ukrainai ir griežto požiūrio į Kiniją, R. Sunakui su J. Bidenu sunkiau susitarti dėl JK svarbos po „Brexito“ kitose srityse.

07:43 | Rusų nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos nuo karo pradžios skelbia nukovusios daugiau nei 212 tūkst. rusų karių, 880 iš jų – per praėjusią parą.

Kaip naujausioje savo suvestinėje skelbia generalinis štabas, per praėjusią parą Ukrainos kariai sunaikino 13 rusų tankų, 17 šarvuočių, 37 artilerijos sistemas, 4 priešlėktuvines raketas, vieną oro gynybos sistemą, vieną lėktuvą, 7 bepiločius orlaivius, 17 automobilių ir tris specialiosios įrangos vienetus.

07:03 | Zelenskis: sunaikinta užtvanka neturės įtakos kontrpuolimo planams

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad išpuolis prieš svarbią užtvanką pietų Ukrainoje neturės įtakos Kyjivo planams pradėti puolimą ir susigrąžinti prarastą teritoriją.

„Užtvankos sprogimas neturėjo įtakos Ukrainos gebėjimui deokupuoti savo teritoriją“, – teigė jis platformoje „Telegram“, sakydamas, kad kalbėjosi su aukščiausiais kariniais vadais ir kad kariuomenė yra aukščiausiame parengties lygyje.

Taip pat Kyjivas pranešė, kad Europos Sąjunga pasiūlė Ukrainai pagalbą šalinant užtvankos griūties padarinius, dėl kurių vanduo užliejo dešimtis kaimų.

„ES yra pasirengusi suteikti būtiną paramą ir humanitarinę pagalbą, kad sušvelnintų šios Rusijos sukeltos nelaimės padarinius“, – po pokalbio su ES užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

Svarbiausi antradienio įvykiai

► Rusijos pajėgos susprogdino svarbią Kachovkos užtvanką ir hidroelektrinę rusų kontroliuojamoje pietų Ukrainos dalyje. Dėl to pradėta masinė gyventojų evakuacija.

► Kyjivas antradienį pranešė, kad susprogdinus prie Naujosios Kachovkos miesto Rusijos okupuotoje pietinėje Ukrainoje dalyje esančią užtvanką buvo užtvindytos 24 gyvenvietės.

► Ukrainos generalinis prokuroras antradienį sakė, kad iš rajonų, kurie buvo užlieti susprogdinus Kachovkos užtvanką, evakuojama 17 tūkst. žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų