REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
A. Guterres ir V. Zelenskis (nuotr. SCANPIX)

Karas Ukrainoje. JT vadovui besilankant Kyjive nugriaudėjo du galingi sprogimai, yra aukų

Rusija į Kyjivą paleido 3 raketas, 1 buvo numušta, sako Arestovičius

Ketvirtadienį Kyjive besilankant JT generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui, mieste nugriaudėjo du galingi sprogimai. Kyjivo meras sako, kad sprogimai įvyko Rusijos pajėgoms apšaudžius Ukrainos sostinę. Skelbiama, kad viena iš raketų pataikė į gyvenamąjį namą, bent šeši žmonės buvo sužeisti.

7

Ketvirtadienį Kyjive besilankant JT generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui, mieste nugriaudėjo du galingi sprogimai. Kyjivo meras sako, kad sprogimai įvyko Rusijos pajėgoms apšaudžius Ukrainos sostinę. Skelbiama, kad viena iš raketų pataikė į gyvenamąjį namą, bent šeši žmonės buvo sužeisti.

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

00:08 | Arestovičius: „eskalacija pasuko blogiausiu įmanomu keliu“

Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovičius po Rusijos atakų Kyjivui JT generalinio sekretoriaus vizito metu sako, kad „eskalacija pasuko blogiausiu įmanomu keliu“ rašo UNIAN.

„Kaip į tai turėtų reaguoti JT generalinis sekretorius ir pačios JT? Tai yra, jie tiesiog spjovė jam į nugarą, gardžiai, su krauju. Ir akivaizdu, kad tai kerštas už jo vertinimus Maskvoje, už teiginius, kad tai yra karas, o ne specialioji operacija, už teiginius, kad Rusijos kariuomenė vykdo karo nusikaltimus.

Rusijos Federacija šaudo jam į nugarą. Skirtumas tarp vietos, į kurią pataikė raketa, ir vietos, kurioje buvo Gutteres, yra lyg 2 mm kalibro šautuvas. Šauta netoli šventyklos. Įdomu, ar Rusijos Federacija išliks nuolatine JT Saugumo Tarybos nare“, – svarstė O. Arestovičius.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį vakare Kyjive besilankant A. Guterres nugriaudėjo du galingi sprogimai. Skelbiama, kad sprogimų metu sužeisti bent šeši asmenys.

23:43 | Mariupolio meras: miestas nepasiduos

Mariupolio meras Vadym Boychenko pareiškė, kad miestas niekada nepasiduos. Jis paragino Vakarų sąjungininkus suteikti daugiau ginklų Ukrainai, kad ši galėtų kovoti prieš Rusiją.

REKLAMA

„Taikos labui Mariupolis niekada nebus atiduotas“, – „Sky news“ teigė V. Boychenko.

Jis sakė, kad Ukraina darys viską, kad išsaugotų Mariupolį. Be to, meras ragino visą civilizuotą pasaulį susivienyti ir siųsti ginklų Ukrainai.

„Kuo greičiau juos gaus Ukrainos ginkluotosios pajėgos, tuo greičiau mes galėsime grįžti namo“, – sakė jis.

„Mums, ukrainiečiams, turi būti suteikta galimybė išlaisvinti savo žemę“, – pridūrė meras.

23:36 | JAV Atstovų Rūmai pritarė Lendlizui

JAV Atstovų Rūmai priėmė įstatymo projektą, kuriuo prezidentui Joe Bidenui suteikiami platesni įgaliojimai padėti Ukrainai gintis nuo Rusijos agresijos.

REKLAMA
REKLAMA

Lendlizo įstatymas leidžia prezidentui sudaryti su Ukraina panaudos sutartis, pagal kurias Ukraina būtų aprūpinama gynybos reikmenimis, siekiant apsaugoti civilius gyventojus, rašo CNN.

Plačiąja prasme įstatymo projektu atsisakoma tam tikrų reikalavimų, kurie paprastai taikomi panaudos sutartims dėl gynybinės įrangos ir ginkluotės, jei šie „gaminiai skirti Ukrainos vyriausybei arba kitų Rytų Europos šalių, nukentėjusių nuo Rusijos invazijos į Ukrainą, vyriausybėms“.

Taip pat panaikinamas draudimas, kad paskola ar nuoma negali būti suteikiama ilgesniam nei penkerių metų laikotarpiui.

23:25 | Paskelbtos nuotraukos po sprogimų Kyjive

Į Kyjivą ketvirtadienį buvo paleistos trys rusų raketos. Viena buvo numušta, o dvi Kyjive sukėlė sprogimus. Būtent šiuo metu Kyjive lankėsi JT generalinis sekterotorius Antronio Guterres.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena iš raketų pataikė į pirmuosius gyvenamojo namo aukštus. Skaičiuojama, kad bent šeši žmonės yra sužeisti, visi jie pateko į ligoninę. Griuvėsiai valomi, vietoje dirba Ukrainos pareigūnai.

Telegram buvo paskelbtos apgadinto daugiabučio nuotraukos. Jas galite pamatyti galerijoje:

23:12 | Vereščiuk: yra vilties dėl Mariupolio evakuacijos

Yra vilties dėl Mariupolio plieno gamykloje „Azovstal“ įstrigusių žmonių evakuacijos, rašo „Ukrinform“. Valdžios institucijos pradeda planuoti humanitarinę operaciją.

„Prezidentas V. Zelenskis šiandien susitiko su JT generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu. Yra vilties, kad galėsime evakuoti civilius iš „Azovstal“. Pirmininkas ir komanda deda daug pastangų. Tai vienas iš svarbiausių prioritetų. Pradedame planuoti humanitarinę operaciją“, – cituojama Ukrainos vicepremjerė Irina Vereščiuk.

REKLAMA

23:03 | Virš Odesos numuštos 3 raketos

Odesos srities administracijos vadovas Maksimas Marčenka skelbia, kad ketvirtadienio vakarą Odesos priešlėktuvinė gynyba numušė tris priešo raketas.

„Mūsų priešlėktuvinės gynybos daliniai tiesiogine prasme ką tik numušė tris priešo raketas, skridusias žudyti civilių gyventojų. Ačiū mūsų kariams už nepriekaištingą darbą“, – Telegram pranešime sakė jis.

M. Marčenka taip pat pridūrė, kad naktį rusų pajėgos bandė dronu atlikti žvalgybą iš oro, tačiau ukrainiečiai droną numušė.

22:50 | Kanadiečiai moko ukrainiečius naudotis haubicomis

Kanados gynybos ministrė Anita Anand ketvirtadienį, kad Kanados kariuomenės tarnautojai taip pat moko ukrainiečius naudotis haubicomis – tolimojo nuotolio ginklais.

REKLAMA

„Mes padidinome savo paramą, pristatydami Ukrainos pajėgoms haubicas M777, ir galiu patvirtinti, kad Kanados kariai dabar moko savo kolegas ukrainiečius naudotis šiais ginklais“, – spaudos konferencijoje sakė A. Anand.

22:35 | Arestovičius: Rusija į Kyjivą paleido tris raketas

Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijaus Arestovičius Telegram skelbia, kad Kyjive viešint JT generaliniam sekretoriui Rusija į Kyjivą paleido tris raketas. Viena iš jų buvo numušta.

22:12 | Daugėja sužeistųjų sprogimų metu

Telegram kanale Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka praneša, kad atakų Kyjive metu sužeistų žmonių skaičius išaugo iki šešių. Jie yra ligoninėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

21:53 | Raketos Kyjive pataikė į gyvenamąjį namą

Aiškėja daugiau detalių apie sprogimus Kyjive. Telegram kanale Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka praneša, kad viena raketa pataikė į gyvenamąjį namą Kyjive.

Pranešama, kad du žmonės buvo sužeisti. Namas nebuvo tankiai apgyvendintas, tikimasi, kad daugiau aukų nebus.

Atvykę gelbėtojai užgesino kilusį gaisrą, griuvėsiai yra valomi. A. Geraščenka sako, kad raketos atskriejo iš Krymo pusės.

21:49 | Kuleba: Rusija dar kartą pademonstravo savo požiūrį

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sureagavo į žinias apie sprogimus Kyjive. Pasak jo, Kyjivui Rusija smogė sparnuotosiomis raketomis.

REKLAMA

„Rusija smogė Kyjivui sparnuotosiomis raketomis kaip tik tuo metu, kai mūsų sostinėje lankosi JT generalinis sekretorius ir Bulgarijos premjeras. Šiuo bjauriu barbarišku aktu Rusija dar kartą demonstruoja savo požiūrį į Ukrainą, Europą ir pasaulį“, – „Twitter“ parašė ministras.

21:41 | Viešinami vaizdai po sprogimų Kyjive

Ketvirtadienį vakare Kyjive nugriaudėjus dviems galingiems sprogimams, socialiniuose tinkluose jau matyti vaizdo įrašų.

REKLAMA

Teigiama, kad sprogimai nugriaudėjo centrinėje miesto dalyje, yra aukų. Aukų skaičiaus Ukraina dar neskelbia.

21:30 | JT vadovas: Rusijos invazija į Ukrainą pažeidžia JT chartiją

Susitikimo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu metu JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pareiškė, kad Rusijos invazija į Ukrainą prieštarauja JT chartijai.

Ketvirtadienį JT generalinis sekretorius A. Guterresas susitiko su V. Zelenskiu. Vizito metu jis sako intensyviai diskutavęs apie evakuaciją iš Mariupolio, rašo BBC.

Kalbėdamas su žiniasklaida V. Zelenskis pareiškė tikįs, kad po pokalbių su A. Gutteresu įmanoma pasiekti sėkmingą rezultatą evakuojant žmones iš „Azovstal“ plieno gamyklos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JT generalinis sekretorius A. Guterresas Kyjive pakartojo, kad Rusijos invazija į Ukrainą yra „Ukrainos teritorijos ir JT chartijos pažeidimas“.

A. Guterresas sako, kad JT ir toliau siekia visiško ugnies nutraukimo.

Jis taip pat pranešė, kad JT pagalba maistu jau pasiekė daugiau kaip du milijonus ukrainiečių.

21:08 | Pranešama apie aukas Kyjive

Po sprogimų Kyjive UNIAN Telegram kanale praneša apie aukas. Pasak Valstybinės pagalbos tarnybos spaudos sekretorės Svetlanos Vodolagos, aukų yra, tačiau kol kas nežinoma, kiek.

20:58 | Kličko: priešas apšaudė Kyjivą

Kyjivo meras Vitalijus Kličko sako, kad du Kyjive nugriaudėję sprogimai įvyko Rusijos pajėgoms apšaudžius miestą.

REKLAMA

„Priešas apšaudė Kijevą. Ševčenkovskio rajone buvo du smūgiai. Įvykio vietoje dirba visos tarnybos. Informacija apie aukas tikslinama“, – CNN cituoja Kyjivo merą Vitalijų Kličko.

Vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka Telegram kiek anksčiau pranešė, kad sprogimai nugriaudėjo Kyjivo Lukjanivkos dalyje.

20:55 | Daugiau informacijos apie sprogimus Kyjive

Ukrainiečių naujienų agentūra UNIAN patvirtina, kad sprogimai Kyjive ketvirtadienį išties nugriaudėjo.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka Telegram pranešė, kad sprogimai nugriaudėjo Kyjivo Lukjanivkos dalyje.

„Ką tik Kijeve, Lukjanovkoje, pasigirdo du galingi sprogimai“, – pranešė jis.

Pasak jo, Kyjive 18:22 buvo paskelbtas oro pavojus, žmonės buvo raginami slėptis.

20:36 | Pranešama apie du sprogimus Kyjive

Ukrainos sostinėje Kyjive nugriaudėjo du sprogimai, praneša „Reuters“. Naujienų agentūra teigia, kad liudininkai patvirtino informaciją apie sprogimus, tačiau daugiau informacijos suteikti negalėjo.

Vietinė žiniasklaida praneša, kad virš miesto kyla dūmai, spėjama, kad sprogimai įvyko miesto centrinėje dalyje.

Ketvirtadienį Kyjive lankosi JT generalinis sekretorius Antonio Guterres. Visai neseniai jis ir Ukrainos prezidentas V. Zelenskis komentavo žiniasklaidai. Pranešama, kad sprogimai nugriaudėjo netrukus po A. Guterres ir V. Zelenskio kalbų.

20:17 | Rusijos Belogrodo mieste nugriaudėjo du sprogimai

Ketvirtadienį Rusijos Belogrodo mieste buvo girdimi du sprogimai, du liudininkai teigė „Reuters“.

Pranešama, kad sprogimai buvo girdimi pietinėje miesto dalyje, tačiau iš karto nebuvo aišku, kas juos sukėlė ir ar yra nukentėjusiųjų bei kokią žalą sprogimai padarė.

Kremlius pastarosiomis dienomis teigė, kad Ukraina vykdo išpuolius Belgorode ir kituose pietiniuose regionuose, kurie ribojasi su Ukraina. Vakar Belgorode, Staraja Nelidovkos kaime, pasigirdo sprogimas, taip pat užsidegė šaudmenų sandėlis.

Anksčiau šį mėnesį Belgorodo srities vadas Viačeslavas Gladkovas teigė, kad į degalų sandėlį smogė du Ukrainos kariniai sraigtasparniai, nedideliame aukštyje kirtę sieną su Rusija.

Ketvirtadienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova apkaltino Vakarus atvirai raginant Kyjivą pulti Rusiją ir perspėjo jį „nebandyti mūsų kantrybės“, rašo „Sky news“.

20:13 | JT generalinis sekretorius susitiko su Zelenskiu

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį Kyjive susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir šalies užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba, pranešė generalinio sekretoriaus atstovo spaudai pavaduotojas Farhanas Haqas.

REKLAMA

„Jie susitiko, tiesą sakant, šiuo metu nežinau, ar susitikimas baigėsi, bet tikimasi, kad jie labai greitai susitiks su spaudos atstovais“, – F. Haqą cituoja CNN.

Jis pažymėjo, kad anksčiau ketvirtadienį generalinis sekretorius lankėsi Borodiankos mieste ir „išreiškė liūdesį matydamas ten sugriautus pastatus“.

„Jis pridūrė, kad karas yra absurdas XXI amžiuje. Karas yra blogis. Ir kai matome tokias situacijas, mūsų širdys, žinoma, yra su aukomis“, – sakė F. Haqas.

Vėliau A. Guterresas aplankė Bučos Švento Andriejaus bažnyčią. Apžiūrėjęs ten esančią žudynių vietą, generalinis sekretorius pabrėžė, kad svarbu atlikti išsamų tyrimą ir užtikrinti atsakomybę, žurnalistams sakė F. Haqas.

Guterresas taip pat apsilankė Irpinėje esančiame sugriautame Lipki gyvenamajame komplekse ir pasakė, kad šiuose pastatuose gyveno nekalti civiliai gyventojai, teigia Haq. „Visur, kur vyksta karas, sakė jis, didžiausią kainą sumoka civiliai gyventojai“, – sakė JT generalinio sekretoriaus atstovas spaudai.

Antradienį Maskvoje A. Guterresas susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Jis pasiūlė Rusijos vadovui sukurti trijų šalių humanitarinę grupę tarp JT, Rusijos ir Ukrainos dėl bendradarbiavimo kuriant humanitarinius koridorius Ukrainoje.

REKLAMA

20:01 | Bulgarija sako, kad bėdų dėl dujų nekils

Bulgarija gali pakeisti visą iš Rusijos tiekiamų dujų kiekį ir šią žiemą šaliai neturėtų trūkti dujų, pareiškė šalies ministro pirmininko pavaduotojas Assenas Vasilijevas.

Kiek anksčiau šią savaitę Rusija nutraukė dujų tiekimą Bulgarijai ir Lenkijai, nes jos atsisakė už dujas mokėti rubliais. Bulgarija per metus suvartoja apie 3 mlrd. kubinių metrų dujų, iš kurių daugiau kaip 90 proc. gaunama iš Rusijos.

„Visą rusiškų dujų tiekimą galime pakeisti dujų tiekimu iš pietinio dujų koridoriaus ir suskystintomis gamtinėmis dujomis iš Graikijos bei Turkijos“, – žurnalistams Briuselyje sakė A. Vasilijevas.

„Tiekimo problemų nekils net žiemą“, – teigė jis.

A. Vasilevas sakė, kad doleriai, kuriais Bulgarija ketino sumokėti „Gazprom“ už balandžio mėn. tiekimą, buvo grąžinti ir kad Sofija šiuo metu nebendrauja su Rusijos bendrove, kad išspręstų šį klausimą.

19:42 | Ukraina nustatė daugiau kaip 8 000 įtariamų karo nusikaltimų atvejų

Ukrainos tyrėjai nustatė daugiau kaip 8 000 įtariamų karo nusikaltimų atvejų nuo Rusijos invazijos pradžios, ketvirtadienį pranešė šalies generalinė prokurorė Iryna Venediktova.

„Iš tiesų 8 600 bylų yra vien dėl karo nusikaltimų, o daugiau kaip 4 000 bylų – susijusios su karo nusikaltimais“, – I. Venediktova sakė Vokietijos visuomeniniam transliuotojui „Deutsche Welle“.

REKLAMA

Generalinė prokurorė prižiūri tyrimus, susijusius su sparčiai gausėjančiomis bylomis dėl Rusijos pajėgų įtariamų nusikaltimų, įvykdytų nuo invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24 dieną.

Šiuo metu daugiau kaip 8 000 tyrėjų renka įrodymus įvykių vietose, nurodė I. Venediktova. Į šį procesą įtrauktos valstybės saugumo tarnybos, nacionalinė policija ir tyrėjai iš užsienio.

Tarp dokumentuotų įtariamų karo nusikaltimų esama „civilių žudymų, civilės infrastruktūros bombardavimų, kankinimų“, taip pat „lytinių nusikaltimų“, įvykdytų „okupuotoje Ukrainos teritorijoje“, pažymėjo I. Venediktova.

Tyrėjai negalėjo patekti į iki šiol Rusijos ir jos remiamų pajėgų kontroliuojamas teritorijas, pavyzdžiui, pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje, rytinėse Donecko ar Luhansko srityse, bet „galime apklausti žmones, kurie buvo evakuoti iš tų teritorijų“, aiškino generalinė prokurorė.

Be to, tyrėjai naudojasi perimtų pokalbių informacija.

19:26 | JAV pareigūnas: Rusija atsitraukia nuo Mariupolio ir juda link kito regiono

JAV sako, kad Rusija Donbaso srityje juda lėtai ir netolygiai, rašo CNN. Pasak vieno aukšto rango JAV pareigūno, tai lemia ukrainiečių pasipriešinimas ir nuolatinės logistikos problemos.

„Donbase vis dar yra daug stumdymosi pirmyn ir atgal, kalbant apie abiejų pusių atvirai įgytą ir (arba) prarastą teritoriją“, – žurnalistams sakė pareigūnas.

REKLAMA

Anot jo, Rusija dabar Ukrainoje turi 92 batalionų taktines grupes, o praėjusią savaitę jų buvo 85. Tačiau pareigūnas taip pat pabrėžė, kad tebesitęsiantys logistikos sunkumai neleidžia Rusijos pajėgoms padaryti didesnės nei kelių kilometrų pažangos.

Rusija daro tam tikrą pažangą į rytus ir pietus nuo Iziumo, tačiau vis dar susiduria su Ukrainos pajėgų pasipriešinimu, sakė pareigūnas.

Pasak jo, JAV pastebi, kad pietuose kai kurios Rusijos pajėgos palieka apgultą Mariupolio miestą ir juda į šiaurės vakarus link Zaporižės. Mariupolis vis dar nepasidavė Rusijos pajėgoms, tai rodo tebesitęsiantys mūšiai mieste.

19:16 | Bidenas: Rusija turėtų liautis „tuščiai“ grasinusi branduoliniu ginklu

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį užsipuolė Maskvą dėl „tuščių“ kalbų apie galimą branduolinių ginklų panaudojimą Ukrainos konflikte pareiškęs, jog tai rodo Rusijos „desperaciją“. 

„Niekas neturėtų švaistytis tuščiais pareiškimais apie branduolinio ginklo panaudojimą arba apie galimybę jį panaudoti. Tai neatsakinga“, – pareiškė J. Bidenas.

19:02 | Bidenas: JAV gali nukreipti dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai

Po žinios, kad Rusija nutraukė dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai, JAV bendradarbiaus su sąjungininkais ir galimai nukreips gamtinių dujų pardavimą būtent šioms šalims, sako JAV prezidentas Joe Bidenas.

REKLAMA

„Lenkija nurodo, kad turi dideles dujų atsargas, kaip ir Bulgarija, bet ne tokias dideles“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį kalbėjo J. Bidenas.

„Dirbome su sąjungininkais iš Japonijos ir galime nukreipti gamtinių dujų pardavimą iš šių šalių į Lenkiją ir Bulgariją“, – teigė jis.

18:41 | Bidenas: pagalba Ukrainai kainuoja daug, bet „nusileidimas agresijai kainuotų daugiau“

Ketvirtadienį paskelbta, kad JAV prezidento Joe Bideno administracija Kongreso prašo skirti dar 33 mlrd. dolerių Ukrainai. Kiek vėliau ketvirtadienį J. Bidenas pateikė daugiau detalių.

Kaip rašo BBC, J. Bidenas pabrėžė, kad JAV tokiais veiksmais nepuola Rusijos, o padeda Ukrainai gintis nuo Rusijos agresijos.

„Lygiai taip pat, kaip Putinas pasirinko pradėti šią žiaurią invaziją, jis gali pasirinkti ją nutraukti“, – kalbėjo jis.

„Rusija yra agresorė, ir pasaulis privalo ir reikalaus, kad Rusija atsakytų“, – tęsė J. Bidenas.

Pasak jo JAV išsiuntė Ukrainai dešimtis milijonų šovinių ir daugybę prieštankinių sistemų. Anot jo, Baltieji rūmai jau beveik išnaudojo praėjusį mėnesį Kongreso suteiktus įgaliojimus Ukrainai.

„Iš esmės mums baigėsi pinigai – todėl šiandien, siekdamas palaikyti Ukrainą, siunčiu Kongresui papildomą biudžeto prašymą, kad Ukrainai ir toliau būtų tiekiami ginklai ir šaudmenys, taip pat tęsiamas ekonominės ir humanitarinės pagalbos teikimas“, – aiškino J. Bidenas.

REKLAMA

„Šis finansavimas skirtas kariuomenės poreikiams kritiniais ateinančiais mėnesiais ir pradeda perėjimą prie ilgalaikių saugumo elementų, kad būtų atgrasoma nuo Rusijos agresijos“, – teigė jis.

„Ši kova nėra pigi, bet jei leisime jai vykti, nusileisti agresijai kainuos dar brangiau“, – kalbėjo J. Bidenas.

Savo kalbą JAV prezidentas, kaip rašo BBC, užbaigė „nedviprasmiška žinia Putinui: jums niekada nepavyks užvaldyti Ukrainos“.

18:27 | Ukraina atgavo 45 piliečius

Ketvirtadienį tarp Ukrainos ir Rusijos įvyko dar vienas apsikeitimas belaisviais. Ukrainos vicepremjerė Irina Vereščiuk Telegram pranešė, kad Ukraina atgavo 45 piliečius.

„Šiandien iš Rusijos nelaisvės buvo paleisti 45 mūsų žmonės. 13 karininkų ir 20 kareivių (5 iš jų buvo sužeisti). Taip pat grąžiname namo 12 civilių“, – teigė I. Vereščiuk.

Ankčiau vykusio apsikeitimo metu buvo paleista 19 Ukrainos piliečių: 10 kariškių ir 9 civiliai.

18:15 | Apšaudytas Charkivas, apgadinti 45 namai

Per apšaudymą Charkivo srityje žuvo du žmonės, septyni sužeisti ir apgadinti 45 gyvenamieji namai, rašo UNIAN.

Anot Ukrainos generalinės prokuratūros, buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl karo įstatymų pažeidimo.

Tyrimo duomenys rodo, kad ketvirtadienį apie 6 val. Rusijos pajėgos apšaudė Bogoduchovo rajono Zološevo kaimą. Per apšaudymą buvo apgadinta 15 gyvenamųjų pastatų. Apie 10 val. ryto agresorės keriai apšaudė Charkivo rajono Pokotilovkos kaimą. Apšaudymo metu žuvo du vyrai ir dar septyni civiliai buvo sužeisti. Nukentėjo apie 30 namų ir mokykla.

REKLAMA

18:09 | Ukrainoje žuvo JK pilietis, kitas dingo be žinios

JK Užsienio reikalų ministerija praneša, kad Ukrainoje žuvo vienas JK pilietis, o kitas dingo be žinios. Ministerija nenurodo, ar jie Ukrainoje kovojo, rašo BBC.

Daugiau informacijos tikimasi gauti vėliau.

18:01 | NATO vadovas: karas Ukrainoje gali užsitęsti ne vienerius metus

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad karas Ukrainoje gali tęstis dar kelis mėnesius ar net metus. Jis teigė, kad NATO šalys ir toliau sieks daryti Rusijai ekonominį ir diplomatinį spaudimą.

Egzistuoja „absoliuti tikimybė“, kad Rusijos ir Ukrainos karas tęsis mėnesius ar metus, ketvirtadienį pareiškė NATO generalinis sekretorius, rašo „Anadolu Agency“.

J. Stoltenbergas aiškino, kad NATO sąjungininkai rengiasi teikti paramą Ukrainai „ilgą laiką“, nes „yra tikimybė, kad šis karas tęsis mėnesius ir metus“.

Jis pabrėžė, kad, be karinės paramos teikimo, NATO šalys toliau darys diplomatinį ir ekonominį spaudimą Rusijai ir Vladimirui Putinui, nes būtent jis, kaip teigė J. Stoltenbergas, pradėjo karą ir gali jį užbaigti.

17:46 | Bidenas prašys JAV Kongreso skirti dar 33 mlrd. dolerių pagalbos kariaujančiai Ukrainai

JAV prezidentas Joe Bidenas prašys Kongreso išskirti dar 33 mlrd. dolerių (beveik 31,5 mlrd. eurų) pagalbos Ukrainai, besistengiančiai atremti Rusijos invaziją, įskaitant 20 mlrd. dolerių (per 19 mlrd. eurų) karinės pagalbos, ketvirtadienį pranešė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

Naujo paketo pagrindinę dalį sudarytų „20 mlrd. karinės ir kitos saugumo paramos. Tai reiškia, kad ginklai ir šaudmenys tekės Ukrainos žmonėms“, sakė šaltinis.

17:30 | Sugriautas rusams strategiškai svarbus tiltas

Odesos karinės administracijos atstovas Serhijus Bratčiukas praneša, kad okupuotoje Ukrainos dalyje rytuose buvo sugriautas strategiškai svarbus tiltas.

Tiltas sugriautas sprogimo metu, rašo CNN. Pranešama, kad sprogimas įvyko ketvirtadienį apie 8 val.

Tiltas jungė Rusijos okupuotą Krymą su Melitopolio miestu, kurį rusai yra užėmę nuo kovo pradžios.

„Okupantai šiuo tiltu tiekė ginklus ir degalus iš Krymo“, – teigė S. Bratčukas.

Anksčiau šį mėnesį ukrainiečių kariai sunaikino svarbų kelio tiltą šiaurės rytų Ukrainoje, kuriuo rusai naudojosi tiekimui.

17:07 | Separatistai teigia, kad per išpuolį Donecko turgavietėje žuvo 3 civiliai

Donecko miestą kontroliuojantys prorusiški separatistai teigia, kad buvo apšaudytas turgus. Apšaudymo metu trys civiliai žuvo ir keli buvo sužeisti, rašo BBC.

Donecko liaudies respublikos teritorinės gynybos štabas teigia, kad turgavietei smogė Ukrainos pajėgos. Vis dėlto patvirtintos informacijos apie tai nėra.

16:57 | Aplink Kyjivą jau rasta virš 1 tūkst. kūnų

Nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios Kyjivo regione buvo rasti 1 150 civilių kūnų. Vietinė policija sako, kad daugiau nei pusė kūnų turi šautines žaizdas.

Apie tai pranešė Kyjivo regiono policijos viršininkas Andrijus Nebytonas, rašo CNN.

„Vykdant valymo operaciją ir dirbant Kyjivo srities detektyvų grupėms, radome ir ištyrėme 1 150 nužudytų civilių piliečių kūnų ir perdavėme juos teismo medicinos ekspertams“, – sakė A. Nebytonas.

Jis pabrėžė, kad „tai buvo civiliai, o ne kariškiai, kurie nebuvo susiję su teritorine gynyba ar kitais kariniais subjektais“.

Dauguma aukų yra iš Bučos regiono, o Bučoje randama daugiausiai kūnų, sakė A. Nebytonas.

Jis pridūrė, kad „50–70 proc. žuvusiųjų mirė nuo šautinių žaizdų, šauta iš automatinių šautuvų“.

16:45 | TATENA apie Černobylio AE: didelio pavojaus nėra

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Rafaelis Grossi  teigia, kad radiacijos lygis yra šiek tiek padidėjas, tačiau šiuo metu nėra laikomas keliančiu didelį pavojų aplinkai ar žmonėms, rašo „Sky news“.

Rusijos pajėgos karo pradžioje užėmė Černobylio zoną, todėl tyrėjams tapo sunku stebėti radiacijos lygį. Po kurio laiko elektrinė buvo perimta į Ukrainos rankas.

Tai pirmas kartas nuo rusų okupacijos pradžios, kai TATENA komandai pavyko patekti į teritoriją ir įvertinti padėtį.

16:35 | Stoltenbergas: Suomija ir Švedija „gana greitai“ gali prisijungti prie NATO

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį nurodė, kad Suomija ir Švedija būtų sutiktos išskėstomis rankomis ir galėtų gana greitai tapti jos narėmis, jeigu nuspręstų jungtis prie 30 šalių gynybinės organizacijos.

J. Stoltenbergo pareiškimas nuskambėjo Suomijos ir Švedijos gyventojams vis labiau pritariant narystei NATO po to, kai Rusija pradėjo karą Ukrainoje. Remiantis abiejų šalių žiniasklaidos pranešimais, abi šalys galėtų pateikti narystės prašymus jau gegužės viduryje.

„Tai yra jų sprendimas, – sakė J. Stoltenbergas. – Bet jeigu Suomija ir Švedija nuspręs pateikti prašymus, jos bus šiltai sutiktos ir, aš tikiuosi, kad šis procesas įvyks greitai.“

NATO vadovas nepateikė tikslaus termino, tačiau nurodė, kad dar iki formalaus prisijungimo prie Aljanso abi šalys galėtų tikėtis tam tikros apsaugos, jei Rusija bandytų jas įbauginti, nuo tada, kai pateiks prašymą narystei.

J. Stoltenbergas sakė esąs „įsitikinęs, jog esama būdų pereiti šį tarpinį laikotarpį, kad būtų pakankamai paranku ir tiktų tiek Suomijai, tiek Švedijai“. 

16:21 | Ukrainos prokurorė: nustatyta 10 rusų karių, dalyvavusių žudynėse Bučoje

Ukrainos generalinė prokurorė Iryna Venediktova pranešė, kad buvo nustatyta 10 karių, kurie „dalyvavo kankinant taikius civilius gyventojus“ miesto okupacijos metu.

Anot jos, kariai buvo įvairaus rango: keturi eiliniai, keturi kapralai ir du seržantai. Ji pridūrė, kad jie buvo iš 64-osios atskirosios motorizuotųjų šaulių brigados. Anksčiau šį mėnesį V. Putinas šiai brigadai suteikė garbės vardą.

„Šiuo aukštu apdovanojimu pripažįstami jūsų ypatingi nuopelnai, didelis didvyriškumas ir drąsa ginant Tėvynę, saugant Rusijos suverenitetą ir nacionalinius interesus“, – sveikindamas sakė V. Putinas.

I. Venediktova teigia, kad atlikus tyrimą buvo nustatyta, jog per Bučos okupaciją civiliai gyventojai buvo paimti įkaitais – jiems nebuvo tiekiamas maistas, vanduo, jie buvo laikomi surištomis rankomis ir lipnia juosta užklijuotomis akimis. Iš pagrobtų gyventojų buvo tyčiojamasi, jie buvo mušami.

„Rusijos kariškiai grasino nužudyti aukas ir net imitavo savo kalinių egzekuciją, šaudydami į jų pusę“, – pridūrė ji.

„Kiekvieno iš jų vaidmuo ir dalyvavimas šiuose nusikaltimuose buvo nustatytas atliekant tyrimą ir koordinuojant prokurorų ir policijos pareigūnų darbą. Šiuo metu tikriname informaciją apie jų dalyvavimą žudynėse Bučoje“, – kalbėjo prokurorė.

16:07 | Lenkijoje nuo gegužės 1-osios vyks karinės pratybos

Lenkijoje nuo gegužės 1-osios iki mėnesio pabaigos vyks aktyvus karinės technikos kolonų judėjimas šiaurinėje ir rytinėje šalies dalyse, skelbiama gynybos ministerijos pranešime.

Pranešama, kad vyks karinės pratybos.

16:00 | Suomija už rusiškas dujas rubliais nemokės

Suomija nemokės už rusiškas dujas rubliais, net jei Rusija reikalauja Europos šalių tai daryti, pareiškė už Europos reikalus atsakingas Suomijos ministras Tytti Tuppurainenas.

Jis teigė, kad Suomija sieks kuo greičiau atsisakyti visų rusiškų iškastinių energijos šaltinių, rašo „Reuters“.

„Suomijos pozicija yra aiški. Mes pritariame griežtoms sankcijoms. Ir esame pasirengę sankcionuoti dujas“, – kalbėjo T. Tuppurainenas.

Trečiadienį Kremlius pareiškė, kad šalims, kurios nemokės už dujas rubliais, taip pat kaip ir Lenkijai bei Bulgarijai, dujų tiekimas gali būti sustabdytas.

15:30 Bidenas siūlo atimti įšaldytus Rusijos oligarchų turtus ir atiduoti juos Ukrainai

Baltųjų rūmų pranešime skelbiama, kad bus siūloma laikyti Rusijos valdžią ir šios šalies oligarchus atsakingais už V. Putino karą Ukrainoje. 

Pažymima, kad siūlymas yra suderintas su JAV institucijomis, įskaitant Iždo departamentą, Valstybės departamentą ir kitas. 

„Šiuo pasiūlymų paketu bus įsteigtos naujos institucijos, atsakingos už su Rusijos kleptokratija susijusio turto konfiskavimą, vyriausybei bus leista panaudoti gautas pajamas Ukrainai remti ir toliau stiprinti susijusias teisės įgalinimo priemones“, – rašoma Baltųjų rūmų pranešime.

15:08 Naktį stipriai atakuotas Mariupolis

„Azovo“ pulkas pranešė, kad praėjusią naktį rusų okupantai surengė apie 50 smūgiavo raketomis ir numetė daug fosforo bombų ant Mariupolio. „Azovas“ paragino valdžią imtis ryžtingų priemonių, kad būtų panaikinta miesto blokada arba evakuoti gyventojai ir gynėjai.

„Praėjusią naktį buvo tiesiog didžiulis fosforo bombų skaičius: 50 oro antskrydžių, raketų, artilerijos ir visko, ką barbarai gali panaudoti prieš žmoniją“, – „Telegram“ rašė „Azovo“ pulko vado pavaduotojas kapitonas Sviatoslavas Palamaras.

S. Palamaro teigimu, Rusijos nuostoliai Mariupolyje siekia daugiau nei 1,111 mlrd. JAV dolerių (1,06 mlrd. eurų).

14:44 Kremlius: ginklų pumpavimas į Ukrainą kelia grėsmę Europos saugumui

Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad Vakarų ginkluotės tiekimas Ukrainai kelia grėsmę Europos saugumui.

„Tendencija pumpuoti ginklus, įskaitant sunkiąją ginkluotę, į Ukrainą – tai veiksmai, keliantys grėsmę žemyno saugumui, provokuojantys nestabilumą“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

D. Peskovas tai pareiškė reaguodamas į Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorės Liz Truss trečiadienį išsakytą raginimą Kyjivo sąjungininkėms didinti karinę gamybą, įskaitant tankus ir lėktuvus, kad būtų galima padėti Ukrainai.

14:19 Kyjivas: Rusija intensyvina puolimą Ukrainos rytuose

Kyjivas ketvirtadienį paskelbė, kad Rusijos puolimas Ukrainos rytuose įsibėgėjo ir kad intensyviai apšaudomi keli miestai, o rusų pajėgos bando apsupti ukrainiečių pajėgas.

Kovos suintensyvėjo Rusijai trečiadienį staiga nutraukus gamtinių dujų tiekimą dviem NATO šalims narėms. Tai laikoma bandymu nubausti ir supriešinti Vakarus dėl paramos Ukrainai prieš galimai lemiamą mūšį rytiniame Donbaso regione.

Ukrainos pajėgų Generalinis štabas pranešė, kad Rusijos pajėgos tęsdamos antrą invazijos fazę intensyviai apšaudo keliose vietose. Intensyviausi veiksmai vyksta aplink Donecką ir netoli Charkivo, kuris neįeina į Donbasą, bet yra laikomas svarbiu tašku rusams tikriausiai bandant apsupti ukrainiečių pajėgas.

14:00 Medvedevas pagrasino Vokietijai: tokie dalykai liūdnai baigiasi

Rusijos saugumo tarybos vicepirmininkas, buvęs ilgametis šalies premjeras Dmitrijus Medvedevas aršiai sureagavo į Vokietijos sprendimą tiekti ginkluotę Rusijos puolamai Ukrainai. Anksčiau Vokietijos parlamentas pritarė sunkiosios ginkluotės tiekimui Ukrainai.

„Matyt, vokiečių įstatymų leidėjams neduoda ramybės jų pirmtakų, kurie dirbo Vokietijos parlamente kitu pavadinimu praėjusiame amžiuje, laurai. Tai liūdna, kaip parlamentui. Liūdnai baigiasi“, – parašė jis savo „Telegram“ paskyroje.

13:40 V. Zelenskio patarėjas: Kyjivas turi teisę atakuoti karinius taikinius Rusijoje

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas ketvirtadienį pareiškė, kad Kyjivas turi teisę smogti Rusijos kariniams objektams, turėdamas omenyje tiesiogines atakas prieš Rusijos teritorijoje esančius objektus.

„Ukraina ginsis visais būdais, įskaitant smūgius žudikės Rusijos sandėliams ir bazėms. Pasaulis pripažįsta šią teisę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prezidento patarėjas ir aukšto rango derybininkas Mychailo Podoliakas.

13:18 Kremlius: Vakarai turi nustoti „bandyti mūsų kantrybę“ dėl Ukrainos smūgių per sieną

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova dar kartą perspėjo Vakarų šalis, ypač Jungtinę Karalystę, dėl Ukrainos skatinimo smogti Rusijos teritorijoje. 

Ji sakė, kad Vakarai „naudojasi“ Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, ir liepė Vakarams nustoti bandyti Rusijos kantrybę.

„Tokia agresija prieš Rusiją negali likti neatsakyta. Norėtume, kad Kyjivas ir Vakarų sostinės rimtai žiūrėtų į Rusijos Gynybos ministerijos pareiškimą, kad tolesnė provokacija, skatinanti Ukrainą smogti Rusijos objektams, bus sutikta griežtu atsaku iš Rusijos. Nepatariame ir toliau bandyti kantrybės“, – kalbėjo M. Zacharova.

Ji paminėjo Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų ministro Jameso Heappey pavardę, sakydama, kad jo žodžiai, leidžiantys manyti, kad Ukraina „visiškai teisėtai“ gali smogti Rusijai, Kyjive buvo priimti kaip raginimas imtis veiksmų.

„Kitaip tariant, [J. Heappey] veiksmingai ragino Kijevą naudoti NATO šalių pateiktus ginklus“, – sakė M. Zacharova.

Ji teigė, kad Ukrainos vyriausybė esą yra tik marionetinis Vakarų režimas, neturintis nepriklausomybės, perduodama prezidentui Volodymyrui Zelenskiui, kad „tu esi išnaudojamas“.

„Ir vėl matome, kad V. Zelenskio režimas nėra nepriklausomas, o jo sprendimai visiškai priklauso nuo užsienio sargų. Manau, kad Vakarai bando primesti mintį, kad jo veiksmai yra nepriklausomi. Esu įsitikinusi, kad grupė žmonių, kuriuos vadiname Kyjivo režimu, mano, kad priėmė savarankiškus sprendimus ir kontroliuoja situaciją. Tai tik iliuzija. Jūs esate išnaudojami“, – patikino Kremliaus atstovė M. Zacharova.

13:04 Bundestagas patvirtino sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai

Vokietijos Bundestago žemieji parlamento rūmai didžiule balsų dauguma patvirtino peticiją dėl paramos Ukrainai, kuria remiamas ginklų, įskaitant sunkiąją ginkluotę, pristatymas į šalį, siekiant padėti jai atremti Rusijos atakas.

„Be plačios ekonominės izoliacijos ir Rusijos atsiejimo nuo tarptautinių rinkų, svarbiausia ir veiksmingiausia priemonė Rusijos invazijai sustabdyti yra sustiprinti ir paspartinti veiksmingų ginklų ir sudėtingų sistemų, įskaitant sunkiąją ginkluotę, pristatymą“, – rašoma peticijoje.

„Reuters“ praneša, kad peticijai pritarė trys valdančiosios koalicijos partijos ir opoziciniai konservatoriai, 586 balsavus už, 100 – prieš ir 7 susilaikius.

12:46 Viename Donecko kaime nuo apšaudymo nukentėjo dešimtys namų

Rusijos apšaudymui intensyvėjant visoje Rytų Ukrainoje, Donecko pareigūnai paskelbė vieno nedidelio regiono kaimelio, kuriame nukentėjo daugiau nei dvi dešimtys namų, nuotraukas.

Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kirylenko per savo „Telegram“ kanalą sakė, kad 27 namai buvo apgadinti tik Lastočkinės kaime. Informacijos apie aukas jis nepateikė. Kaimas yra netoli nedidelio Očeretyno miestelio ir dabartinių fronto linijų. 

12:38 | JK neatsisako pažado išvaryti Rusiją iš „visos Ukrainos“

Jungtinė Karalystė ketvirtadienį neigė persistengusi su užsienio reikalų sekretorės Liz Truss pareiškimu, kad turi būti išvaduota „visa Ukraina“, taip užsimenant, kad turi būti atgautas ir Krymas.

Gynybos sekretorius Benas Wallace'as sakė, kad L. Truss pastaba didelio dėmesio sulaukusioje kalboje atitinka Vakarų poziciją nuo 2014 metų, kai Rusija aneksavo Krymą.

„Nuolat sakydavome, kad Rusija turėtų pasitraukti iš Ukrainos... teritorijos, tad tai nepasikeitė“, – televizijai „Sky News“ sakė B. Wallace'as.

Tačiau paklaustas, ar Britanija teiktų karinę paramą kokiam nors Ukrainos puolimui siekiant atsiimti Krymą, jis atsakė: „Dar laukia ilgas kelias, kol Ukraina veršis į Krymą.“

„Tikrai pasakyčiau, kad mes remiame Ukrainos suverenų vientisumą. Visą laiką tai darėme. Tai, žinoma, apima Krymą. Tačiau, žinote, visų pirma išvarykime Rusiją iš ten, kur ji dabar yra pagal savo invazijos planus“, – pridūrė gynybos sekretorius.

12:16 | Palydovinės nuotraukos rodo intensyvėjant rusų puolimą prieš Mariupolio „Azovstal“

Naujienų agentūros AP išanalizuotos palydovinės nuotraukos rodo, kad rusai intensyviau apšaudo plieno gamyklą, kuri yra paskutinė ukrainiečių kontroliuojama teritorija Mariupolio mieste.

Trečiadienį bendrovės „Planet Labs PBC“ padarytos palydovinės nuotraukos rodo, kad atakos smarkiai apgadino pagrindinį „Azovstal“ komplekso pastatą.

11:46 | JT vadovas Ukrainoje: karas yra XXI amžiaus absurdas

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį pavadino karą „blogiu“ ir absurdu, lankydamasis šalia Kyjivo esančioje Borodiankoje, kur atsitraukus rusų pajėgoms buvo rasta daug brutaliai nužudytų civilių.

„Įsivaizduoju savo šeimą viename iš tų namų, kurie dabar sugriauti ir juodi. Matau savo anūkes, kurios bėga apimtos panikos. Karas yra XXI amžiaus absurdas. Karas yra blogis. XXI amžiuje karas niekaip negali būti priimtinas“, – sakė A. Guterresas.

JT vadovas, atvykęs pirmojo vizito į Ukrainą nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną, taip pat turėtų apsilankyti Bučoje, o tada susitikti su ukrainiečių prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

11:24 | Vakarai turi pasiruošti karui – vienas buvusių NATO vadų

Buvęs NATO vyriausiojo vado Europoje pavaduotojas generolas seras Richardas Shirreffas palankiai įvertino akivaizdų karinių Aljanso tikslų eskalavimą kaip „visiškai teisingą požiūrį“.

„Tai turi būti vykdoma naudojant didelius išteklius, ir tai turi būti daroma visame Aljanse, kaip visumoje“, – BBC sakė seras R. Shirreffas.

Buvęs kariuomenės vadas perspėjo, kad invaziją į Ukrainą pradėjęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali reaguoti agresyviai, tačiau tvirtino, kad šis karinis eskalavimas yra būtinas norint parodyti, kad Vakarai yra rimtai nusiteikę.

„Blogiausiu atveju įvyks karas su Rusija. Ruošiantis pačiam blogiausiam atvejui tai greičiausiai atgrasys V. Putiną, nes galiausiai V. Putinas gerbia jėgą“, – tvirtino R. Shirreffas.

10:55 | Rusijos pajėgų nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 22 800 Rusijos karių. 

Taip pat Ukrainos kariai sunaikino 187 lėktuvus, 155 sraigtasparnius, 970 tankų, 2389 šarvuočius, 431 artilerijos pabūklą, 151 raketų sistemą, 8 laivus, 1688 mašinas, 76 kuro cisternas, 215 bepiločių orlaivių, 72 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas bei 31 specialiosios įrangos vienetą.

10:25 | Rusai galimai nužudė pasiduoti ketinusius ukrainiečių karius

„Turime patikimos informacijos, kad netoli Donecko veikęs Rusijos karinis dalinys įvykdė egzekuciją ukrainiečiams, kurie bandė pasiduoti, o ne juos sulaikė“, – trečiadienį Jungtinėse Tautose sakė vyriausioji ambasadorė pasaulinei baudžiamajai teisei Beth Van Schaack.

09:55 | Arestovyčius numato Ukrainos kontrpuolimą

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovyčius prognozuoja birželio pabaigoje, liepos pradžioje aršių mūšių pradžią – šįkart tai jau bus kontrpuolimas. 

Jo teigimu, gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje Ukraina jau gaus reikiamos puolamosios Vakarų šalių ginkluotės. Tikimasi, kad praėjus kelioms savaitėms Ukrainos kariuomenė jau bus pasirengusi kontrpuolimui. 

„Kažkur birželio pabaigoje, o greičiausiai liepos pradžioje laukia nirtūs mūšiai, tik šįkart puls jau Ukraina“, – pareiškė O. Arestovyčius.

09:40 | JT vadovas po susitikimo su Putinu: „Karas tęsis tol, kol Rusija nuspręs jį užbaigti“

Karas Ukrainoje tęsis tol, kol „Rusija nuspręs jį užbaigti“, trečiadienį CNN sakė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas.

„Karas nesibaigs susitikimais, – interviu CNN sakė jis. – Karas baigsis, kai Rusijos Federacija nuspręs jį baigti ir kai – po paliaubų – atsiras galimybė rimtam politiniam susitarimui. Galime surengti daugybę susitikimų, bet tai ne tai, kas baigs karą“.

Antradienį A. Guterresas nuvyko į Maskvą, kur susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir aptarė „siūlymus dėl humanitarinės pagalbos ir civilių evakuacijos“ iš konflikto zonų, ypač rusų apgulto Mariupolio miesto.

V. Putinas „iš principo“ sutiko leisti JT ir Tarptautiniam Raudonojo Kryžiaus komitetui padėti evakuoti piliečius iš „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje, paskutinio Ukrainos gynybos bastione mieste.

Ketvirtadienį A. Guterresas susitinka su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu. 

09:17 | „Microsoft“: Rusija koordinuoja kibernetines atakas su kariniais smūgiais Ukrainoje

Kelios su Rusijos vyriausybe susijusios kompiuterinių įsilaužėlių grupės nuo Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios įvykdė šimtus kibernetinių atakų prieš šią valstybę, trečiadienį paskelbė JAV technologijų milžinė „Microsoft“.

Kompanija nurodo, kad Rusija naudoja hibridinio karo taktiką ir dažnai derina kibernetines atakas su kariniais puolimais mūšių laukuose.

„Pradedant [laiku] prieš pat invaziją matėme, kaip mažiausiai šeši atskiri su Rusijos valstybe susiję veikėjai surengia daugiau kaip 237 operacijas prieš Ukrainą“, – paskelbė „Microsoft“, dirbanti su Ukrainos kibernetinio saugumo ekspertais ir privačiomis kompanijomis, kad būtų galima atremti tokias atakas.

„Microsoft“ ataskaitoje sakoma, kad kibernetinis kariavimas apima „tęsiamas ardomąsias atakas, keliančias pavojų civilių gerovei“. 

Pirmąją invazijos savaitę Rusijos programišiai atakavo svarbų Ukrainos transliuotoją, „tą pačią dieną, kai Rusijos kariuomenė paskelbė ketinanti sunaikinti Ukrainos „dezinformacijos“ taikinius ir sudavė raketų smūgį televizijos bokštui Kyjive“, rašoma ataskaitoje.

08:51 | JK: Rusijos Juodosios jūros laivynas išlaiko galimybę smogti Ukrainos taikiniams

Rusijos Juodosios jūros laivynas išlaiko gebėjimą smogti Ukrainos ir pakrantės taikiniams, nepaisant „gėdingų nuostolių“, šįryt paskelbė Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija naujausioje žvalgybos ataskaitoje.

„Juodosios jūros veikimo zonoje šiuo metu yra apie 20 Rusijos karinio jūrų laivyno laivų, įskaitant povandeninius laivus.

Bosforo sąsiauris lieka uždarytas visiems ne Turkijos karo laivams, todėl Rusija negali pakeisti Juodojoje jūroje prarasto kreiserio „Moskva“.

Nepaisant gėdingų desantinio laivo „Saratov“ ir kreiserio „Moskva“ nuostolių, Rusijos Juodosios jūros laivynas išlaiko galimybę smogti Ukrainos ir pakrantės taikiniams“, – rašoma žvalgybos ataskaitoje.

08:34 | EK vadovė: Rusija, nutraukdama dujų tiekimą ES narėms, kenkia pati sau

Rusija, nutraukdama gamtinių dujų tiekimą Europos Sąjungos narėms, atsisakiusioms už jas mokėti Rusijos rubliais, tai yra ne pagal galiojančias sutartis numatytomis valiutomis, kenkia pati sau, pareiškė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen.

Tokią jos nuomonę, išsakytą po trečiadinį vykusio ES apsirūpinimo dujomis koordinavimo grupės posėdžio, pasklebė Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“.

EK vadovės žodžiais, ES užsitikrins, kad „Gazprom“ pastarasis sprendimas nutraukti dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai turėtų kuo mažesnį poveikį tiek šių Bendrijos narių, tiek ir visos ES vartotojams, o „šis Kremlius žingsnis kenkia Rusijos ekonomikai, nes atriboja ją nuo svarbių pajamų“.

Ji pabrėžė, jog Lenkija ir Bulgarija jau gauna gamtinių dujų iš kaimyninių ES narių.

Pasak L. von der Leyen, ES atsakas į „Gazprom“ veiksmus bus „neatidėliotinas, vieningas ir koordinuotas“, ir tai liečia ne tik dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai.

Jos žodžiais, EK aiškinasi, kurios Bendrijos narės galėtų nedelsiant padėti kaimynėms dujų tiekimo sutrikimų atvejais, taip pat rengia planą „REPowerEU“, pagal kurį jau 2022 metais turėtų būti „gerokai sumažinta“ priklausomybė nuo iškastinio kuro iš Rusijos, o šis planas bus pristatytas gegužės viduryje.

„Kremliui dar kartą nepavyko pasėti nesantaikos tarp ES valstybių. Rusiško iškastinio kuro era Europoje baigiasi“, – pabrėžė U. von der Leyen.

08:13 | JT generalinis sekretorius Guterresas ketvirtadienį susitinka su Zelenskiu

Antonio Guterresas praneša jau atvykęs į Ukrainą, kur susitiks su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Trečiadienį A. Guterresas jau susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Į Ukrainą atvykau po apsilankymo Maskvoje. Mes tęsime savo darbą, siekdami išplėsti humanitarinę paramą ir užtikrinti civilių evakuaciją iš konflikto zonų. Kuo greičiau šis karas baigsis, tuo geriau – dėl Ukrainos, Rusijos ir viso pasaulio“, – „Twitter“ rašė A. Guterresas.

07:50 | Ukrainos Chersono mieste griaudėjo sprogimai

Ukrainos pietuose esančiame Chersono mieste vėlai trečiadienį netoli televizijos bokšto nugriaudėjo virtinė sprogimų, bent laikinai nutraukusių rusiškų kanalų transliavimą, pranešė ukrainiečių ir rusų naujienų organizacijos.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ pranešė, kad į miestą buvo paleista raketų iš šiaurės vakarų, iš Ukrainos pajėgų pusės.

Chersoną Rusijos pajėgos okupuoja nuo karo pradžios.

Interneto portalas „Ukrajinska pravda“ pranešė, kad smūgiai sukėlė gaisrą ir nutraukė Rusijos televizijų transliaciją.

„RIA Novosti“ pranešime sakoma, kad transliacija vėliau buvo atnaujinta. Agentūra nurodė, kad rusų televizijos iš Chersono buvo pradėtos transliuoti praėjusią savaitę.

Rusija stengiasi stiprinti savo kontrolę mieste, bet gyventojai ir toliau išeina į gatves protestuoti prieš okupaciją.

07:27 | Ukrainos gynybos ministras: šalies laukia „nepaprastai sunkios savaitės“

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas trečiadienį pareiškė, kad Kyjivo laukia „nepaprastai sunkios savaitės“, ir perspėjo dėl smarkaus „naikinimo“ per Rusijos puolimą šalies rytuose.

„Laukia nepaprastai sunkios savaitės“, – sakoma O. Reznikovo pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“.

„Rusija jau sutelkė pajėgas plataus masto puolimui Rytų Ukrainoje“, – pridūrė jis, sakydamas, kad Maskva „stengsis sukelti kuo daugiau skausmo“, ir perspėjo dėl „naikinimo ir skaudžių aukų“.

„Ateinančiomis dienomis mums prireiks visos mūsų tvirtybės ir nepaprastos vienybės“, – ukrainiečiams sakė O. Reznikovas.

Jis pridūrė, kad artėjantys įvykiai „nulems mūsų valstybės ateitį“.

06:55 | Ukrainos Chersono sritis nuo gegužės 1 dienos pereis prie rublio

Rusijos okupuotame Ukrainos Chersono regione nuo gegužės 1 dienos bus pereita prie rublio, praneša Rusijos valstybinė žiniasklaida.

Regiono civilinės ir karinės administracijos pirmininko pavaduotojas Kirilas Stremousovas naujienų agentūrai RIA-Novosti sakė, kad pereinamasis laikotarpis truks iki keturių mėnesių, per kurį apyvartoje bus tiek Rusijos rublis, tiek Ukrainos grivina. Po to bus visiškas perėjimas prie rublio.

Ankstesni CNN pranešimai patvirtino, kad Rusijos pajėgos antradienį įkūrė naują vietinę vyriausybę Chersone. Tai įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai Rusijos pajėgos perėmė Chersono miesto tarybos pastato kontrolę, pašalindamos išrinktąją vyriausybę ir pakeisdamos jos apsaugą Rusijos karinėmis pajėgomis.

06:30 | Zelenskis skaičiuoja, kad Ukraina dėl karo patyrė 600 mlrd. JAV dolerių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį susitiko su vietos ir regionų valdžia aptarti Ukrainos atstatymo po karo.

„Preliminariais skaičiavimais, Ukrainos nuostoliai dėl šio karo šiandien siekia 600 mlrd. JAV dolerių (569,68 mln. eurų). Sugriauta arba apgadinta daugiau nei 32 mln. kvadratinių metrų gyvenamojo ploto, daugiau nei 1500 ugdymo įstaigų ir daugiau nei 350 medicinos įstaigų.

Ūkio subjektai patyrė didžiulius nuostolius – sunaikinta šimtai įmonių. Sugriauta arba apgadinta apie 2500 km kelių ir beveik 300 tiltų. Ir tai ne tik statistika. Tai Mariupolis, tai Volnovacha, tai Ochtyrka, tai Černihivas, tai Borodianka ir dešimtys kitų mūsų miestų, miestelių ir kaimų“, – sakė V. Zelenskis.

Pasak prezidento, daugiau nei 11,5 milijono ukrainiečių dėl karo paliko savo namus, o apie 5 mln. iš jų išvyko į užsienį. Jo teigimu, 95 proc. migrantų jau nori grįžti namo.

06:04 | Zelenskis teigia, kad Rusija dujas ir „bet kokią prekybą“ laiko ginklu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo naktinėje kalboje įspėjo apie kare prieš Ukrainą Rusijos pasitelktą naują ginklą – „energetinį šantažą“ prieš Europą.

V. Zelenskis sakė, kad Rusijos sprendimas nutraukti dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai rodo, kad „niekas Europoje negali tikėtis palaikyti normalaus ekonominio bendradarbiavimo su Rusija“.

„Šią savaitę Rusijos vadovybė pradėjo naują europiečių energetinio šantažo seriją. Sprendimas nutraukti dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai yra dar vienas argumentas už tai, kad niekas Europoje negali tikėtis palaikyti normalaus ekonominio bendradarbiavimo su Rusija.

Rusija ne tik dujas, bet ir bet kokią prekybą laiko ginklu. Tiesiog laukiama momento, kada bus galima pasinaudoti viena ar kita prekybos zona. Politiškai šantažuoti europiečius. Arba sustiprinti Rusijos karinę mašiną, kuri vieningą Europą laiko taikiniu.

Vadinasi, kuo anksčiau visi Europoje pripažins, kad prekyboje neleistina priklausyti nuo Rusijos, tuo greičiau bus galima garantuoti stabilumą Europos rinkose“, – akcentavo V. Zelenskis.

Svarbiausi trečiadienio įvykiai

► Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį perspėjo, jog jeigu kuri nors kita šalis mėgins trukdyti Maskvos karinę operaciją Ukrainoje, ji sulauks „žaibiško“ karinio atsako.

► Europos Sąjunga trečiadienį pareiškė, jog yra „pasirengusi“, kad Maskva gali sustabdyti dujų tiekimą 27 valstybių blokui, ir planuoja „koordinuotą“ atsaką, Rusijos koncernui „Gazprom“ nutraukus dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai.

► Ukraina antradienį pareiškė, kad Rusijos pajėgos atakuoja transporto infrastruktūrą, kuri naudojama ginkluotei iš Vakarų sąjungininkių gabenti, pareigūnams kiek anksčiau pranešus apie smūgius jungčiai su Rumunija.

► Rusijos kaime netoli sienos su Ukraina trečiadienį ginklų sandėlyje kilo gaisras, pranešė srities gubernatorius.

► Ukraina trečiadienį paskelbė, kad šalį užpuolusios Rusijos pajėgos, siekiančios perimti Donbaso kontrolę, prasiveržė gilyn į šalies rytus ir užėmė kelis kaimus.

► Visą Rusijos gamtinių dujų eksportą vamzdynais kontroliuojantis koncernas „Gazprom“ trečiadienį nutraukia dujų tiekimą Bulgarijai ir Lenkijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų