REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
V.Putinas (nuotr. SCANPIX)

JAV žvalgyba praneša, kad Vladimiras Putinas turi pakankamai pinigų tik vieneriems karo metams. Tačiau Ukrainos žvalgybos duomenimis, mobilizacinių išteklių jis gali tikėtis iki 2030 m. Iš tiesų, V. Putinas pasirengęs kovoti iki paskutinio ruso, naujienų portalui „24 kanalas“ sakė Rusijos opozicijos žurnalistas, apžvalgininkas, rusiškojo „The Insider“ žurnalo redaktorius Timūras Olevskis.

7

JAV žvalgyba praneša, kad Vladimiras Putinas turi pakankamai pinigų tik vieneriems karo metams. Tačiau Ukrainos žvalgybos duomenimis, mobilizacinių išteklių jis gali tikėtis iki 2030 m. Iš tiesų, V. Putinas pasirengęs kovoti iki paskutinio ruso, naujienų portalui „24 kanalas“ sakė Rusijos opozicijos žurnalistas, apžvalgininkas, rusiškojo „The Insider“ žurnalo redaktorius Timūras Olevskis.

REKLAMA

Svarbiausi dienos įvykiai:

20:34 | Prokremliški rusų baikeriai išsiruošė į „patriotinį“ žygį per Europą

Šimtai Kremliui lojalių baikerių, priklausančių ar prijaučiančių motociklininkų klubui „Naktiniai vilkai“, šeštadienį išriedėjo į Maskvos gatves, pradėję „patriotinį“ žygį per Europą.

Baikerių kolona, kuriai vadovauja klubo įkūrėjas ir lyderis Aleksandras Zaldostanovas, pravarde „chirurgas“, siekia užbaigti žygį Berlyne iki gegužės 9 dienos.

REKLAMA
REKLAMA

Keli žygio dalyviai mojavo Rusijos ir Sovietų Sąjungos vėliavomis. Kai kurie prie savo motociklų buvo pritvirtinę raidę „Z“, kuri yra tapusi 2022 metų vasarį Rusijos Ukrainoje pradėtos „specialiosios karinės operacijos“ simboliu.

REKLAMA

Žygiui, pavadintam „Pergalės keliais“, buvo parinktas tradicinis Rusijos puolimo Ukrainoje šūkis: „Savų nepaliekame“.

Pasak organizatorių, planuojama, kad iki gegužės 1-osios motociklų kolona pasieks Volgogradą – buvusį Stalingradą, kur vyko kruvinas sovietinių ir nacistinės Vokietijos pajėgų mūšis, tapęs Antrojo pasaulinio karo lūžio tašku.

Iš Volgogrado kolona pajudės į Rytų Ukrainos Donbaso regioną, kur verda mūšiai ir kur baikeriai dalys humanitarinę pagalbą civiliams ir rusų kariams.

REKLAMA
REKLAMA

„Donbaso gyventojai ir mes, esame tokie pat žmonės“, – naujienų agentūrai AFP sakė 34 metų Artiomas, prieš prisijungdamas prie kolonos.

A. Zaldostanovui, kuris save vadina Rusijos prezidento Vladimiro Putino „draugu“, yra paskelbtos Vakarų sankcijos dėl jo paramos Krymo aneksijai 2014 metais ir Rusijos invazijai į Ukrainą.

2015 metų gegužę jis nebuvo įleistas į Lenkiją, kur jis norėjo organizuoti „motociklų pergalės žygį“ per Europą.

20:25 | Jie kovos kirviais: Rusijos apžvalgininkas pasakė, kada prasidės Putino problemos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV žvalgyba praneša, kad Vladimiras Putinas turi pakankamai pinigų tik vieneriems karo metams. Tačiau Ukrainos žvalgybos duomenimis, mobilizacinių išteklių jis gali tikėtis iki 2030 m.

Iš tiesų, V. Putinas pasirengęs kovoti iki paskutinio ruso, naujienų portalui „24 kanalas“ sakė Rusijos opozicijos žurnalistas, apžvalgininkas, rusiškojo „The Insider“ žurnalo redaktorius Timūras Olevskis.

Jis pažymėjo, kad ideali karo pabaiga Ukrainai yra tada, kai ji išlaisvina savo teritorijas ir visada turi karingą priešą Rytuose.

REKLAMA

„Jei Ukrainos kariuomenės kontrpuolimas bus toks, kaip atrodo, Rusijoje bus mirtinai daug karstų. Ir tai gali nutraukti vadinamosios mobilizacijos iki 2030 m. istoriją", – sakė T. Olevskis.

Opozicionierius mano, kad jei mobilizacija tęsis iki to laiko, okupantai ims kovoti kirviais. T. Olevskio teigimu, kažkuriuo metu mobilizuoti žmonės pradės mirti nuo išsekimo.

Kitas klausimas – kada Putinui pritrūks pinigų karui. „Jei pinigai baigsis po metų, karas baigsis tuo pačiu metu“, - apibendrino Timūras Olevskis.

REKLAMA

20:05 | Liudininkė apie sprogimą Umanėje: „To, ką pamačiau, negalėjau įsivaizduoti net košmare“

Balandžio 28-ąją okupantai raketomis sudavė smūgį daugiabučiui Umanėje. Vietos gyventoja Žanna Klimenko dienraščiui „Ukrainskaja pravda“ pasakojo, kad raketos krito iš už nugaros ir į pastato šoną, todėl namas dukart sudrebėjo. Dėl sprogimų išbyrėjo butų langai, skelbia naujeinų portalas „Unian.net“. 

„Mes ramiai miegojome, niekas nieko nesitikėjo. Buvo oro antskrydis, kurio negirdėjome. O būkime atviri: esame pripratę prie oro pavojaus signalų. Ketvirtą valandą ryto man paskambino netoliese gyvenanti sesuo. Ji pasakė, kad atskrido raketa ir kad turime atsibusti bei persikelti į saugią vietą“, – dienraščiui pasakojo moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

19:21 | Ukrainos pajėgos smogė Rusijos taikiniams: paskelbta apie naujas rusų aukas

Šeštadienį Ukrainos gynybos pajėgų aviacija sudavė tris smūgius į Rusijos kariuomenės koncentracijos rajonus, skelbia „Unian.net“. Ukrainos gynėjai taip pat numušė keturis rusų bepiločius orlaivius.

Kaip vakariniame pranešime pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas, Ukrainos gynėjai numušė du rusų bepiločius orlaivius, vieną žvalgybinį droną ir dar vieną nenustatyto tipo droną.

REKLAMA

Taip pat skelbiama, kad šeštadienį Rusija surengė vieną raketinį smūgį, 29 oro smūgius ir apie 12 daugkartinių raketų paleidimo įrenginių atakų prieš Ukrainos pozicijas ir gyvenvietes.

"Tolesnių raketų ir oro smūgių visoje Ukrainoje tikimybė išlieka gana didelė", – perspėjo Generalinis štabas.

Okupantų nuostoliai Ukrainoje njau peržengė 190 tūkst. karių ribą. 

Per pastarąją parą Ukrainos kovotojai praneša likvidavę 580 rusų okupantų.

18:42 | Rusijos teismas karą kritikavusiai moteriai skyrė baudą, nors ji prašėsi į kalėjimą

REKLAMA

Rusijos teismas nuteisė vieno Sibiro miesto gyventoją dėl jos įrašų socialiniuose tinkluose, kuriuose ji pasmerkė karą Ukrainoje, ir skyrė jai didelę baudą, nors ir pati kaltinamoji, ir prokuratūra prašė jai skirti laisvės atėmimo bausmę.

Marina Novikova, 65 metų teisininkė, buvo pripažinta kalta dėl „melagingos informacijos“ apie Rusijos kariuomenę „skleidimo“, kuris buvo pripažintas baudžiamąja veika po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas prieš daugiau kaip 14 mėnesių pasiuntė savo pajėgas į Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M. Novikova savo įrašuose platformoje „Telegram“ smerkė invaziją ir kritikavo Rusijos vyriausybę.

Seversko – M. Novikovos gimtojo miesto – teismas jai skyrė 1 mln. rublių (apie 11,2 tūkst. eurų) baudą, pranešė Rusijos žmogaus teisių ir teisinės pagalbos grupė „OVD-Info“, citavusi jos vyrą Aleksandrą Gavriką.

Prokurorai moteriai prašė skirti trejų metų laisvės atėmimo bausmę,  o pati M. Novikova teismo prašė nusiųsti ją į kalėjimą, nes, anot jos, ji neturi pinigų sumokėti baudą, kuri pagal įstatymus gali sudaryti mažiausiai 700 tūkst. rublių (apie 7,8 tūkst. eurų).

REKLAMA

„Esu pasirengusi mokėti už teisę likti žmogumi ..., nes suprantu, kad išteisinimo nebus“, – pareiškė teisme M. Novikova, kurią cituoja Rusijos žiniasklaida.

Oficialiais vyriausybės statistiniais duomenimis, vidutinis atlyginimas Sibiro Tomsko srityje, kurioje įsikūręs Severskas, sudaro 56 tūkst. rublių, arba apie 625 eurus.

Pasak „OVD-Info“, M. Novikovos byla buvo viena pirmųjų bylų, kurios buvo iškeltos pagal naująjį įstatymą, pagal kurį draudžiama skleisti melagingą informaciją apie Rusijos kariuomenę.

REKLAMA

Tačiau, Kremliui stengiantis nutildyti karo kritikus, tokių bylų pastaruoju metu smarkiai padaugėjo.

Rusijos aukščiausiojo teismo neseniai paskelbta ataskaita parodė, kad 2022 metais teismai 4 439 kartus skyrė piliečiams baudas už „kariuomenės diskreditavimą“, pranešė nepriklausoma rusų žinių svetainė „Mediazona“.

18:30 | Penki Rusijos kaimai po ukrainiečių apšaudymo liko be elektros – gubernatorius

Netoli sienos su Ukraina esantys penki Rusijos kaimai dėl ukrainiečių pajėgų apšaudymo liko be elektros, šeštadienį pranešė su Ukraina besiribojančios Belgorodo srities Rusijos pietvakariuose gubernatorius.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien ukrainiečių buvo apšaudytas Naujosios Tavolžankos kaimas“, – platformoje „Telegram“ pranešė Viačeslavas Gladkovas.

„Apgadinti elektros laidai“, – pažymėjo jis ir pridūrė, kad šio ir dar keturių netoliese esančių kaimų gyventojai „neturi elektros“.

Pasak V. Gladkovo, „išankstiniais duomenimis, žuvusiųjų ar sužeistųjų nėra“.

18:00 | Zelenskis: jei nebūčiau prezidentas, vis tiek būčiau Ukrainoje ir tikrai kovočiau

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tvirtai pareiškė, kad jeigu nebūtų šalies prezidentas, šiuo metu kovotų fronte, rašo UNIAN.

„Aš tikrai būčiau Ukrainoje ir tikrai kovočiau“, – atsakydamas į klausimus užsienio žurnalistams pareiškė jis.

Netrukus V. Zelenskio buvo paklausta, ar jis būtų ėjęs tarnauti ir būtų tapęs kariu.

„Manau, kad taip“, – atsakė jis.

17:33 | Zelenskis pasidalijo sukrečiančiais kadrais: daugiau nei 90 proc. Mariupolio sugriauta

Didžioji dalis pastatų rusų laikinai okupuotame Mariupolyje buvo sugriauti, daugiau nei 90 proc. miesto yra sugriauta, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Prezidentas savo „Facebook“ puslapyje pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti Mariupolio nuotraukos, rašo „Ukrinform“.

17:09 | Ekspertas įvardijo, kokia bus Ukrainos kontrpuolimo pradžia: reikėtų pradėti nuo Krymo tilto

REKLAMA

Ukrainos pajėgų kontrpuolimo pradžią žymės Krymo tilto sunaikinimas, sako karinis ekspertas Romanas Svitanas, rašo UNIAN.

Anot eksperto, Krymo tiltas yra pagrindinė ginklų tiekimo rusų pajėgoms arterija.

„Mes sėdėjome ir laukėme, kol jie jį atstatys, kad galėtume visiškai jį įveikti. Atsižvelgiant į kariuomenės dislokaciją ir optimaliausią puolimo plėtrą, geriausias variantas – pradėti puolimą nuo Krymo tilto sunaikinimo. Tai turėtų būti pati pradžia, nes pagrindinės ginklų rūšys ir karinė amunicija keliaus per Krymo tiltą“, – sako jis.

Vis dėlto kartu ekspertas pažymėjo, kad rusai savo karinę techniką gali pristatyti į Melitopolį.

„Kai Krymo tiltas bus sunaikintas, galėsime pradėti judėti į Azovo jūros pakrantę“, – prognozuoja R. Svitanas.

Ukraina jau kurį laiką anonsuoja pradėsianti kontrpuolimą, kurio metu sieks išlaisvinti rusų laikinai užgrobtas žemes. Kol kas nėra skelbiama, kada kontrpuolimas turėtų prasidėti, tačiau manoma, kad tai įvyks pavasarį arba vasarą.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šią savaitę pareiškė, kad ukrainiečių kontrpuolimo planai apima ir Krymo išlaisvinimą.

Krymą Rusija aneksavo dar 2014 m.

16:36 | Ukrainos žvalgyba apie milžinišką gaisrą Kryme: sunaikinta 10 degalų rezervuarų, skirtų rusų laivynui

REKLAMA

Po gaisro Krymo Sevastopolio kuro rezervuaruose Ukrainos karinė žvalgyba pataria okupuoto Krymo gyventojams nesiartinti prie karinių objektų po gaisro naftos bazėje Sevastopolyje, rašo „Ukrainska Pravda“.

Anot žvalgybos atstovo Andrijaus Jusovo, per sprogimą Rusijos okupuotame Sevastopolyje esančioje naftos saugykloje sunaikinti daugiau kaip dešimt 40 tūkst. tonų talpos naftos produktų rezervuarų.

Pasak A. Jusovo, naftos produktai buvo skirti Rusijos Juodosios jūros laivynui.

„Tai Dievo bausmė, ypač už Umanėje nužudytus civilius gyventojus, tarp kurių yra penki vaikai. Ši bausmė bus ilgalaikė.

Visiems laikinai okupuoto Krymo gyventojams patariama artimiausiu metu nesiartinti prie karinių objektų ir objektų, remiančių agresoriaus kariuomenę“, – cituojamas jis.

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Kryme kilo didžiulis gaisras, užsidegė Kozachos įlankoje esančios degalų cisternos. Rusija skelbia, kad gaisrą sukėlė nenustatyto drono smūgis.

16:06 | Zelenskis apie derybas su Putinu: su šiuo žmogumi negalima kalbėtis, jis teroristas

Su Rusijos režimo lyderiu Vladimiru Putinu negali būti jokių derybų, jis yra teroristas, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo UNIAN.

Anot V. Zelenskio, Ukraina bandė užmegzti dialogą su V. Putinu ir norėjo „iš esmės išspręsti sudėtingą geopolitinį klausimą, rasti išeitį iš įšaldyto karo“. Vis dėlto pastangos buvo ignoruojamos, o Rusijos pusė pradėjo terorizuoti.

REKLAMA

„Su šiuo žmogumi, prezidentu Putinu, šiandien negalima kalbėtis. Jis mums visiems yra teroristas“, – sako V. Zelenskis.

„Jis visa tai (karą – red. past.) pavadino kažkokia operacija. <...> Jis sugalvoja pavadinimus savo veiksmams pateisinti“, – pažymi jis.

Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) kovo mėnesį išdavė Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino arešto orderį, nes „įtariama, kad Rusijos prezidentas yra atsakingas už karo nusikaltimą, neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją“.

„Šiai dienai jis yra teroristas, nes kaip ir apie ką galima kalbėti? Teroristas, kuris, atsiprašau, ir nesilaiko duoto žodžio“, – sako V. Zelenskis.

15:39 | Rusija: rusų mokyklos perėmimu Lenkijoje pažeidžiamos diplomatinės normos

Rusija šeštadienį pareiškė, kad Lenkijos sprendimu perimti Rusijos ambasados diplomatų vaikų mokyklą Varšuvoje akivaizdžiai pažeidžiami tarptautiniai susitarimai, ir įspėjo dėl sunkių pasekmių.

„Laikome tai dar vienu priešišku Lenkijos valdžios veiksmu ir akivaizdžiu 1961 metų Vienos konvencijos pažeidimu“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

"[Tai] neatitinka civilizuoto bendravimo tarp valstybių gairių ir neliks be mūsų griežtos reakcijos bei padarinių Lenkijos valdžiai ir Lenkijos interesams Rusijoje“, – pridūrė ministerija.

REKLAMA

Lenkija anksčiau šeštadienį pranešė perėmusi netoli Rusijos ambasados Varšuvoje esantį pastatą, kur buvo įsikūrusi rusų vidurinė mokykla.

„Šis pastatas priklauso Varšuvos merijai“, – naujienų agentūrai AFP sakė lenkų Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lukaszas Jasina.

Jis pridūrė, kad pastatas perimtas po antstolio nurodymo.

Rusijos ambasadorius Lenkijoje pareiškė, kad mokyklos perėmimas yra neteisėtas, ir perspėjo, kad Maskva imsis atsakomųjų priemonių.

15:15 | Rusų statytiniai praneša apie intensyvų apšaudymą

Rusijos okupacinė valdžia Ukrainos pietuose šeštadienį pranešė, kad ukrainiečių pajėgos iš artilerijos pabūklų intensyviai apšaudo Naująją Kachovką ir kad mieste dingo elektra.

Apšaudymas vyksta tą pačią dieną, kai pareigūnai Rusijos aneksuotame Kryme pranešė apie dronų ataką prieš kuro saugyklą Sevastopolyje.

Naujoji Kachovka yra Rusijos kontroliuojamame Ukrainos pietiniame Chersono regione, prie Dnipro upės. Iš regiono centro Chersono Rusijos pajėgos pasitraukė lapkritį.

„Naująją Kachovką ir rajono gyvenvietes Ukrainos ginkluotosios pajėgos labai intensyviai apšaudo iš artilerijos pabūklų“, – per „Telegram“ pranešė Maskvos paskirta Naujosios Kachovkos valdžia.

Pranešime priduriama, kad dėl artilerijos ugnies miestas liko be elektros.

Okupacinė valdžia ragina miestiečius laikytis ramiai ir nurodo, kad pasibaigus apšaudymui prasidės elektros tiekimo atnaujinimo darbai.

REKLAMA

Rusų pajėgos Naująją Kachovką užėmė pirmą savo invazijos į Ukrainą dieną – 2022 metų vasario 24-ąją.

Šiame mieste yra hidroelektrinės užtvanka – strateginės reikšmės taikinys.

Kyjivas šiuo metu rengiasi pavasariniam kontrpuolimui prieš įsiveržusias Rusijos pajėgas.

14:28 | Lenkija perėmė rusų vidurinės mokyklos pastatą Varšuvoje

Lenkija šeštadienį pranešė perėmusi netoli Rusijos ambasados Varšuvoje esantį pastatą, kur įsikūrusi rusų vidurinė mokykla.

„Šis pastatas priklauso Varšuvos merijai“, – naujienų agentūrai AFP sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lukaszas Jasina.

Jis pridūrė, kad pastatas perimtas po antstolio nurodymo.

Rusijos ambasadorius Lenkijoje pareiškė, kad mokyklos ambasadoje dirbančių diplomatų vaikams perėmimas yra neteisėtas, ir perspėjo, kad Maskva imsis atsakomųjų priemonių.

„Tai neteisėtas veiksmas. Įsibrovimas į diplomatinę infrastruktūrą, – rusų naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė Sergejus Andrejevas. – Žinoma, kad bus [Rusijos] reakcija.“

Ginčas dėl praėjusio amžiaus 8-ajame dešimtmetyje pastatyto daugiaaukščio pastato, kurį varšuviečiai vadina šnipų lizdu, trunka jau metus.

Su savivaldybės atstovu dėl komentaro susisiekti nepavyko. 

Varšuva nurodo, kad Rusijos diplomatinių pastatų Lenkijoje ir Lenkijos diplomatinių pastatų Rusijoje skaičiai labai skiriasi.

REKLAMA

S. Andrejevas teigė, kad perimdama pastatą Lenkija pažeidė Vienos konvenciją. „Šią mokyklą laikome... savo diplomatinės misijos dalimi“, – sakė jis ir nurodė, kad mokyklos mokytojai bei kiti darbuotojai gyveno to paties pastato teritorijoje.

Pasak jo, dėl Rusijos reakcijos bus sprendžiama Maskvoje.

S. Andrejevas pridūrė, kad mokykla tęs darbą kitose Rusijos ambasados patalpose.

13:59 | Prigožinas sako, kad „Wagner“ greitai nustos egzistuoti

Privati karinė Rusijos bendrovė „Wagner“ gali nustoti egzistuoti, baiminasi grupės vadovas Jevgenijus Prigožinas, rašo „Sky news“.

„Dabar, kalbant apie tai, kad fronte apskritai reikia šovinių, ko mes norime“, – rusų propagandistui Semionui Pegovui kalbėjo J. Prigožinas.

Anot jo, artėjama link to, kad „Wagner“ iš viso nustos egzistuoti.

„Wagner“ per trumpą laiką nustos egzistuoti. Mes tapsime istorija, nėra ko nerimauti, tokie dalykai nutinka“, – sako jis.

„Wagner“ vadas ne kartą skundėsi dėl to, kaip Rusija vykdo karą Ukrainoje, ir anksčiau yra sakęs, kad jo vyrams Kremlius nesuteikia reikiamos amunicijos.

13:35 | Naktį rusai atakavo Donecko sritį

Naktį iš penktadienio į šeštadienį rusai daugiau nei 30 kartų atakavo Donecko sritį, o rytą smogė dronais. Vienas žmogus žuvo, dar 11 buvo sužeisti, Ukrainos nacionalinę policiją cituoja UNIAN.

REKLAMA

„Rusijos kariuomenė ugnimi apšaudė 12 gyvenviečių. Ji sunaikino ir apgadino 65 civilinius objektus – 47 gyvenamuosius namus, vaistinę, mokyklą, kavinę, turgų, parduotuves, gamyklos patalpas, vandentiekį, šildymo sistemą ir civilinius automobilius“, – nurodo pareigūnai.

Anot policijos, rusai raketomis „Grad“ apšaudė Ukrainos rytuose esantį Torecko miestą. Žuvo žmogus, buvo sužeista ir apgadinta 16 privačių namų, socialinė ir kritinė infrastruktūra.

Be to, anksti ryte okupantai dronais atakavo Kramatorsko sritį, apgadino aštuonis privačius namus ir garažą. Buvo sužeisti du žmonės, tarp jų – vaikas. Generalinė prokuratūra pranešė, kad buvo sužeista moteris ir jos 16-metė dukra, kurios su antro–trečio laipsnių nudegimais išvežtos į ligoninę.

13:20 | Zelenskis: karas gali tęstis metus ar net dešimtmečius

Ukrainos kontrpuolimo sėkmė priklausys nuo vakarų tiekiamų ginklų Ukrainai apimties, tačiau karas gali tęstis metus ar net dešimtmečius, perspėja Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Apie tai jis kalbėjo interviu leidiniui „Yle“, rašo UNIAN.

Komentuodamas pasirengimą kontrpuolimui, prezidentas pabrėžė, kad partnerių Ukrainai tiekiami ginklai yra itin svarbūs. Tuo pat metu V. Zelenskis pareiškė, kad okupantai praranda motyvaciją ir baiminasi savo atsitraukimo pasekmių.

Nepaisant vilties nugalėti Rusijos agresiją, V. Zelenskis taip pat perspėjo, kad karas gali tęstis metus ar net dešimtmečius.

„Kitoms šalims pigiau dabar paremti Ukrainą nei didinti Trečiojo pasaulinio karo riziką“, – sako jis.

12:58 | Ukraina Lenkijos ambasadai Kyjive įteikė notą dėl prekybos suvaržymų

Ukraina šeštadienį paskelbė įteikusi Lenkijos ambasadai Kyjive notą dėl nepriimtinais pavadintų prekybos suvaržymų ukrainietiškiems žemės ūkio produktams.

Užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka sakė, kad „notos dėl kategoriškai nepriimtinos žemės ūkio produktų importo iš Ukrainos suvaržymų situacijos“ buvo nusiųstos Lenkijos ambasadai ir Europos Sąjungos misijai Ukrainoje.

Lenkija yra svarbi Ukrainos, kovojančios su Rusijos invazija, sąjungininkė.

12:23 | Umanėje tvarkant griuvėsius kilo gaisras

Umanėje valant rusų sunaikinto daugiabučio griuvėsius vėl kilo gaisras, rašo UNIAN. Skelbiama, kad gaisrą įplieskė vėjo gūsiai.

Šiuo metu įvykio vietoje įtemptu grafiku dirba gelbėtojai.

Rusų smūgis į daugiabutį Umanėje pareikalavo bent 23 gyvybių, tarp žuvusiųjų – penki vaikai. Dar maždaug dvi dešimtys žmonių buvo sužeisti.

12:04 | Kruvinas rusų išpuolis Umanėje nužudė 5 vaikus: mažiausiam – vos pusantrų metukų

Visą naktį iš penktadienio į šeštadienį Ukrainos Čerkasų srityje esančiame Umanės mieste tęsėsi griuvėsių valymas, rašo UNIAN. Patvirtintais duomenimis, rusų raketai smogus daugiabučiui, žuvo penki vaikai.

Šeštadienio rytą gelbėjimo darbai vis dar tęsiasi.

Anot Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos, rusų išpuolis pareikalavo 23 gyvybių, penki iš žuvusiųjų yra vaikai.

„Umanė. Nustatant tapatybę paaiškėjo, kad žuvo penki vaikai: du berniukai (pusantrų ir 16 metų) ir trys mergaitės (aštuonių, 11 ir 14 metų). Manoma, kad viena moteris dingo be žinios. Paieška tęsiama“, – cituojamas vidaus reikalų ministro Igorio Klimenko pranešimas.

„Patvirtinta, kad dėl Rusijos raketų atakos žuvo 23 žmonės, iš kurių tyrėjai ir policijos teismo medicinos ekspertai atpažino 22 kūnus“, – priduria jis.

Anot Ukrainos policijos, išgelbėta 17 žmonių, tarp jų – trys vaikai. 18 žmonių buvo sužeisti, iš jų devyni paguldyti į ligoninę.

Išpuolio vietoje pastatytos trys palapinės, kuriose nukentėjusiesiems teikiama būtina pagalba. Su nukentėjusiaisiais dirba psichologai.

Rusai raketą į Umanę paleido ankstų penktadienio rytą.

Rusai penktadienį iš viso paleido 23 raketas, tačiau 21 iš jų ukrainiečiams pavyko numušti.

11:33 | Jautrus Zelenskio interviu: „Šiuo metu tikrai nesu geras tėvas“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prisipažino, kad laiko save blogu tėvu, rašo UNIAN. Prasidėjus karui jo vaikus auklėja ne tėvas, o žmona ir karas.

V. Zelenskis ir jo žmona Olena turi du vaikus. Prezidentas pripažino, kad karo metu suderinti vadovavimą šaliai ir tėvystę yra neįmanoma užduotis.

„Žmonės sako, kad nesu blogas prezidentas, bet šiuo metu tikrai nesu geras tėvas. Mano vaikus auklėja žmona ir karas“, – atvirauja jis.

11:03 | Analitikai apie situaciją Bachmute: rusai artėja prie ukrainiečiams gyvybiškai svarbaus kelio

Okupantai toliau bando užimti Ukrainos Donecko srityje esantį Bachmutą. JAV Karo studijų instituto analitikai teigia, kad okupantai čia pasiekė tam tikrų laimėjimų, rašo UNIAN.

Remiantis naujausia ISW ataskaita, rusai didina spaudimą magistraliniam keliui T0504 Kostiantynivka–Časiv Jaras–Bachmutas. Naujausi duomenys rodo, kad rusų pajėgos pažengė šia kryptimi. Šis kelias yra svarbi arterija ukrainiečiams.

Tuo pat metu Ukrainos generalinis štabas balandžio 27 d. pirmą kartą pranešė, kad Ukrainos pajėgos atrėmė Rusijos sausumos pajėgų puolimą Časiv Jaro, esančio truputį į vakarus nuo Bachmuto, kryptimi.

Tuo tarpu pačiame Bachmute toliau vyksta intensyvūs mūšiai. Rusai tęsia atakas mieste ir jo apylinkėse.

Bachmutas jau kelis mėnesius yra vadinamas karščiausiu fronto tašku.

10:35 | EK: penkios ES valstybės susitarė dėl Ukrainos maisto eksporto

Bulgarija, Vengrija, Lenkija, Rumunija ir Slovakija susitarė leisti Ukrainos eksportuojamo maisto tranzitą, penktadienį pranešė Europos Komisija.

Dėl ūkininkų protestų anksčiau maisto produktų eksportas buvo laikinai uždraustas.

Rusijos invazija smarkiai apribojo tradicinį Ukrainos grūdų eksporto kelią Juodąja jūra, todėl reikėjo krovinius gabenti sausuma per Ukrainos kaimynių teritorijas.

Šalys narės sutiko leisti importuoti tam tikrus produktus iš Ukrainos be kiekybinių apribojimų ir patikrinimų.

Tačiau Vengrijos, Lenkijos ir Slovakijos ūkininkai kritus kainoms ėmė protestuoti ir reaguojant buvo įvesta suvaržymų ir draudimų Ukrainos maisto eksportui.

„Europos Komisija iš principo pasiekė susitarimą su Bulgarija, Vengrija, Lenkija, Rumunija ir Slovakija dėl Ukrainos... maisto produktų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prekybos eurokomisaras Valdis Dombrovskis.

Pagal susitarimą bus atšauktos Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos ir Bulgarijos vienašališkos priemonės, sakė jis ir nurodė, kad numatytos „išskirtinės apsaugos priemonės... kviečiams, kukurūzams, rapsams, saulėgrąžų sėkloms [ir] 100 mln. eurų paramos paketas paveiktiems ūkininkams penkiose šalyse narėse“.

„Sprendėme ir kaimyninių ES šalių, ir Ukrainos ūkininkams susirūpinimą keliančius klausimus“, – pridūrė V. Dombrovskis.

Lenkijai paskelbus savo draudimą, Ukrainos saulėgrąžų aliejaus gamintojai liovėsi pirkti sėklas, neturėdami garantijų, kad galės eksportuoti produkciją į ES.

Įtampa tarp Ukrainos ir kaimynių Europoje kilo tvyrant nežiniai dėl to, ar gegužės 18 dieną bus pratęsta vadinamoji Juodosios jūros grūdų iniciatyva, užtikrinanti galimybę grūdus gabenti Juodąja jūra.

10:21 | Zelenskis: Ukrainos kontrpuolimo planuose – ir Krymo išlaisvinimas

Ukrainos kontrpuolimo planai apima ir rusų dar 2014 m. aneksuoto Krymo išlaisvinimą, sako šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Apie tai jis kalbėjo duodamas interviu skandinavų žurnalistams, rašo UNIAN.

Anot jo, vienas iš kontrpuolimo tikslų yra pusiasalio išlaisvinimas. Vis dėlto, kaip pabrėžia prezidentas, Ukrainos sėkmė labai priklauso nuo to, ar Vakarai ir toliau tieks ginklus prieš rusų agresiją kovojančiai šaliai.

„Norime išgelbėti kuo daugiau gyvybių, todėl ginklų skaičius yra svarbus“, – sako jis.

V. Zelenskio įsitikinimu, Rusijos kariai su kiekviena diena praranda motyvaciją ir baiminasi savo atsitraukimo pasekmių.

„Jie bijo mūsų, taip pat ir pasekmių, jei atsitrauktų“, – sako prezidentas.

Vis dėlto atskleisti konkrečių kontrpuolimo detalių ar grafiko V. Zelenskis nesutiko.

Ukraina jau kurį laiką anonsuoja pradėsianti kontrpuolimą, kurio metu sieks išlaisvinti rusų laikinai okupuotas žemes. Kol kas neaišku, kada tiksliai jis turėtų prasidėti, tačiau manoma, kad tai įvyks pavasarį arba vasarą.

09:44 | Smūgis okupantams: Rusijos nuostoliai peržengė dar vieną psichologiškai svarbią ribą

Rusijos nuostoliai Ukrainoje jau perkopė 190 tūkst. karių, šeštadienio rytą skelbia Ukraina. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis, vien per pastarąją parą Ukrainos gynėjai likvidavo 580 rusų karių.

Penktadienį ukrainiečiai skelbia taip pat sunaikinę tris tankus, tris šarvuotas kovos mašinas, tris artilerijos sistemas, keturis dronus, 21 raketą, 17 transporto priemonių ir kitą įrangą.

Ukrainiečių skaičiavimu, nuo karo pradžios rusai iš viso neteko 190 040 karių, 308 lėktuvų, 294 sraigtasparnių, 3 697 tankų, 7 184 šarvuotų kovos mašinų, 2 908 artilerijos mašinų, 18 laivų, 2 471 ir daugybės kitos technikos.

09:03 | Liepsnos Kryme: Sevastopolyje kilo didžiulis gaisras

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Kryme užfiksuoti neįtikėtini vaizdai, praneša UNIAN. Anot rusų statytinio Sevastopolyje Michailo Razvožajevo, nenustatytas dronas naktį atakavo okupantų degalų rezervą.

„Kozachos įlankoje netoli Brolių Manganari gatvės dega degalų cisterna. Preliminariais duomenimis, gaisras kilo dėl bepiločio orlaivio pataikymo. Įvykio vietoje dirba visos būtinos specialiosios tarnybos. Gaisro plotas – apie 1000 kvadratinių metrų, gaisras priskirtas 4 klasei“, – praneša jis.

Anot rusų statytinio, informacija apie aukas dar tikslinama.

Socialiniuose tinkluose šeštadienio rytą plinta gaisro kadrai ir vaizdo įrašai. Matyti didžiulės liepsnos ir didžiulis juodų dūmų stulpas.

Svarbiausi penktadienio įvykiai:

  • Rusijos pajėgos penktadienio rytą apšaudė kelis Ukrainos miestus. Čerkasų srityje esančiame Umanės mieste raketa smogė daugiabučiui, penktadienio vakaro duomenimis, mažiausiai 26 žmonės žuvo. Mieste buvo paskelbtas trijų dienų gedulas.
  • Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas penktadienį pareiškė, kad pasirengimas ilgai lauktam pavasario puolimui beveik baigtas ir kad jo kariuomenė yra pasiruošusi.
  • Danijos dienraštis „Information“ penktadienį pranešė, kad prieš pat rugsėjo mėnesį „Nord Stream“ dujotiekius pažeidusius paslaptingus sprogimus netoli šių Baltijos jūros dugnu nutiestų vamzdynų buvo nufotografuotas Rusijos karinio jūrų laivyno povandeninių operacijų laivas.
  • Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas Rusijos Federacijoje nurodė sukurti muziejų tinklą, skirtą nušviesti jo inicijuotą karą prieš Ukrainą ir supažindinti su šio karo istorija.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų