Naujoji strategija vadinasi „Branduolinio panaudojimo gairės“ ir numato JAV konfliktų su Rusija, Šiaurės Korėja ir Kinija galimybę.
Tokios strategijos JAV dar neturėjo
Leidinyje pažymima, kad pirmą kartą istorijoje priimta strategija, kurioje potencialiu pavojumi vienu metu pripažįstamos kelios valstybės. Dokumentas yra griežtai įslaptintas – yra tik kelios spausdintinės kopijos, prieinamos tik išrinktiems Pentagono pareigūnams.
Baltieji rūmai oficialiai nepaskelbė apie strategijos patvirtinimą. Tačiau du aukšto rango administracijos pareigūnai leidiniui kalbėjo apie įvykusius pokyčius.
Buvęs Pentagono branduolinių ginklų strategas iš Masačiusetso technologijos instituto Vipinas Narangas pažymėjo, kad prezidentas J. Bidenas „neseniai paskelbė atnaujintas branduolinių ginklų naudojimo gaires, atsižvelgdamas į tai, kad Kinijos branduolinio arsenalo dydis ir įvairovė gerokai padidėjo“.
„Anksčiau atrodė mažai tikėtina, kad Amerikos priešininkai sugebės koordinuoti branduolines grėsmes, kad įveiktų Amerikos branduolinį arsenalą. Tačiau Rusija ir Kinija plėtoja partnerystę, o įprastinė ginkluotė, kurią Šiaurės Korėja ir Iranas tiekia Rusijai karui Ukrainoje, iš esmės pakeitė Vašingtono mąstymą“, rašo „The New York Times“.
Rusija, Kinija ir Šiaurės Korėja – trys grėsmės
Leidinys pažymi, kad Rusija ir Kinija jau vykdo bendras karines pratybas. Žvalgybos agentūros bando nustatyti, ar Rusija imasi atsakomųjų veiksmų prieš Šiaurės Korėjos ir Kinijos raketų programas.
J. Bidenas kartu su Vokietijos ir Didžiosios Britanijos vadovais sulaukė viešų Kinijos ir Indijos pareiškimų, kad branduolinio ginklo panaudojimas Ukrainoje nevaidino jokio vaidmens, ir krizė bent laikinai nurimo.
„Tai buvo svarbus momentas. Turime reikalų su radikalizuota Rusija; mintis, kad branduoliniai ginklai nebus panaudoti įprastiniame konflikte, nebėra saugi prielaida“, – leidiniui sakė Richardas Haasas, buvęs aukštas JAV Valstybės departamento ir Nacionalinio saugumo tarybos pareigūnas.
Dokumente taip pat pažymima, kad naujasis JAV prezidentas, kuris pradės eiti pareigas 2025 m. sausį, susidurs su radikaliai pasikeitusia ir labai nestabilia branduoline aplinka, palyginti su padėtimi prieš trejus metus.
Leidinyje primenama, kad Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas ne kartą grasino panaudoti branduolinius ginklus prieš Ukrainą, o naujojoje JAV branduolinėje strategijoje atsižvelgiama į visas šias grėsmes.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!