Sankcijos paskelbtos ir buvusios olimpietės Alinos Kabajevos, su kuria V. Putinas, manoma, susilaukė vaikų, močiutei Anai Zaceplinai. Pastaroji yra siejama su Timčenkų klanu. Ankstesnio tyrimo metu buvo nustatyta, kad ji gavo iš Genadijaus Timčenkos prabangų butą Maskvoje.
Sankcijos paskelbtos ir pirmajai V. Putino žmonai Liudmilai, kuri taip pat mėgavosi prabangiu gyvenimu valstybinių bendrovių sąskaita.
Maža to, sankcijos paskelbtos ir rusų verslininkams Igoriui Putinui (V. Putino pusbrolis), Michailui Putinui (V. Putino giminaitis), Romanas Putinas (taip pat V. Putino pusbrolis, neslėpęs, kad ryšiai su prezidentu padėjo pritraukti investicijas į Rusiją).
Sankcijos yra skirtos „šešėliniam tinklui, skatinančiam prabangų Putino gyvenimo būdą“, sakoma Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministrės Liz Truss pareiškime.
Į Didžiosios Britanijos sankcijų sąrašą įtraukta 12 naujų pavardžių.
Kai kuriems kitiems Putino giminaičiams, užimantiems vadovaujančias pareigas tokiose didelėse Rusijos įmonėse kaip „Gazprom“, taip pat buvo skirtos sankcijos. Jiems gresia turto įšaldymas ir draudimai keliauti.
Trusso pareiškimas buvo toks: „Mes atskleidžiame ir taikomės į šešėlinį tinklą, skatinantį prabangų Putino gyvenimo būdą ir stiprinantį jo vidinį ratą. Mes ir toliau taikysime sankcijas visiems, padedantiems Putino agresijai, kol Ukraina nugalės.“
Pasak JK užsienio reikalų ministerijos, Putino oficialus turtas yra kuklus, nes jo gyvenimo būdas „finansuojamas iš šeimos, draugų ir elito kišenės“.
Britanijos sankcijų sąraše dabar yra daugiau nei 1000 asmenų ir 100 subjektų.
Kyjivas: ES sankcijos be Rusijos naftos embargo reikštų bloko vienybės praradimą
Ukraina penktadienį perspėjo, jog jeigu į tolesnį Europos Sąjungos sankcijų Rusijai paketa nebus įtrauktas rusiškos naftos embargas, tai reikštų blok vienybės pabaigą „kritiniu momentu“.
„Jei šis sankcijų paketas bus priimtas be naftos embargo, manau, kad [Rusijos] prezidentas [Vladimiras] Putinas galės švęsti, nes tai bus pirmas atvejis, kai Europos Sąjungos vienybė bus sutrikdyta dėl vienos šalies – Vengrijos – pozicijos“, – perspėjo Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.
Rusiškos naftos embargui, kuris yra svarstomo šeštojo ES sankcijų Maskvai dėl įsiveržimo į Ukrainą paketo dalis, priešinosi dalis Bendrijos narių, ypač Vengrija, kurios ekonomika itin priklausoma nuo rusiškos naftos, bet galiausiai iš nepritariančiųjų šiai priemonei liko vienintelis Budapeštas.
JAV svarsto, ar leisti Rusijai toliau vykdyti skolinius įsipareigojimus
Vašingtonas svarsto, ar ir toliau leisti Maskvai mokėti užsienio skolas Rusijoje laikomais JAV doleriais, antradienį pareiškė JAV iždo sekretorė Janet Yellen.
Baudžiamosios sankcijos, įvestos Rusijai po jos invazijos į Ukrainą vasario pabaigoje, iš esmės atribojo Maskvą nuo tarptautinės finansų sistemos, tačiau atsiskaitymams už apyvartoje cirkuliuojančias obligacijų emisijas buvo padaryta išimtis.
Kita vertus, šios išimties terminas išseks gegužės 25-ąją – likus dviem dienoms iki kito Rusijos atsiskaitymo su tarptautiniais kreditoriais.
„Šiuo metu tai aktyviai nagrinėjame“, – JAV Senato bankininkystės komitete kalbėjo J. Yellen.
„Norime įsitikinti, kad suprantame galimas pasekmes ir šalutinę įtaką, jei atimtume leidimą [atsiskaityti]“, – pridūrė ji.
Sankcijos blokavo Maskvos galimybę apmokėti skolas JAV bankuose laikomais doleriais, todėl Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo priverstas išeikvoti savo karinį fondą, kad išvengtų šalies įsipareigojimų nevykdymo.
Praėjusį mėnesį Rusijos vyriausybė bandė atsiskaityti su užsienio kreditoriais rubliais, tačiau daugumoje obligacijų emisijų sutarčių tokia galimybė nenumatyta, o atsiskaitymo sąlygų nepaisymas reikštų emitento „techninį“ nemokumą.
Per šiuos metus Rusijos valstybė privalo atlikti dar 13 mokėjimų jos skolos tarptautinių vertybinių popierių turėtojams. Artimiausias jų – gegužės 27-ąją dėl 100 mln. eurų sumos palūkanų už dvi obligacijų emisijas: pagal pirmosios jų sąlygas reikalaujama mokėti tik JAV doleriais, eurais, svarais sterlingų arba Šveicarijos frankais, o pagal kitos – galimi atsiskaitymai rubliais.
Rusijos finansų ministerijos duomenimis, valstybės užsienio skola vertinama 4,5-4,7 trln. rublių (apie 50 mlrd. eurų) ir sudaro apie penktadalį visos skolos.
Pastarąjį kartą Rusija neįvykdė skolos užsienio valiuta aptarnavimo įsipareigojimų 1918 metais, kai bolševikų revoliucijos lyderis Vladimiras Leninas atsisakė pripažinti nuversto caro režimo skolas.