Pastarosiomis dienomis Rusijos pajėgos pasiekė nedidelių, bet reikšmingų laimėjimų prie pat sienos Charkivo srityje, rašo BBC. Rusai gilyn prasiveržė tik kelis kilometrus, tačiau užėmė apie 100 km Ukrainos teritorijos. Stipriau ginamose Ukrainos rytuose Rusijai prireikė kelių mėnesių, kad pasiektų tą patį rezultatą.
Kur dingo gynyba?
Denysas nori sužinoti, kas nutiko Ukrainos gynybai.
„Nebuvo pirmosios gynybos linijos. Mes tai matėme. Rusai tiesiog įžengė. Jie tiesiog įžengė, be jokių užminuotų laukų“, – kalbėjo jis BBC.
BBC žurnalistui Denysas rodo prieš kelias dienas dronu darytą vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip nedidelės rusų karių kolonos tiesiog nesipriešindamos eina per sieną.
Jis sako, kad pareigūnai teigė, jog milžiniškomis sąnaudomis buvo statomos gynybinės sienos, tačiau, Denyso nuomone, tų gynybinių sienų paprasčiausiai nebuvo: „Tai buvo arba aplaidumas, arba korupcija. Tai nebuvo nesėkmė. Tai buvo išdavystė“.
Charkivo puolimas išryškino rimtas problemas
Visi žinojo, kad šis įsiveržimas galėjo įvykti. Ir Ukrainos, ir Vakarų žvalgyba žinojo, kad Rusija telkė pajėgas už sienos – įvairiais skaičiavimais, buvo sutelkta iki 30 000 karių.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taip pat buvo viešai pareiškęs, kad siekia sukurti buferinę zoną Charkivo srities viduje, kad „apsaugotų Rusijos teritoriją“ nuo Ukrainos artilerijos smūgių.
Tačiau panašu, kad Ukraina, nepaisant oficialių paneigimų, buvo prastai pasiruošusi.
Charkive Rusija naudoja pernelyg gerai pažįstamą žengimo į priekį taktiką – ukrainiečių kaimus ir miestelius paverčia griuvėsiais. Per dieną Rusija paleidžia apie 100 sklandančių bombų palei visą 1 000 km ilgio frontą.
Naujo fronto atvėrimas čia, šiaurėje, kelia įtampą ir taip ribotiems Ukrainos ištekliams. Dėl JAV delsimo patvirtinti didesnę karinę paramą Ukrainos kariams trūksta amunicijos. Vidutiniškai Ukraina galėjo paleisti tik vieną artilerijos sviedinį, o Rusija – 10. Dabar tai pamažu sprendžiama, nes JAV parama jau teikiama.
Tačiau Charkivo puolimas taip pat išryškino problemas, kurias pati Ukraina sprendė per lėtai – mobilizuoti pakankamai karių ir pastatyti tinkamas gynybos linijas. Į Charkivą siunčiamos pastiprinimo pajėgos turėjo būti pritrauktos iš kitų fronto dalių ir ribotų rezervų.
Ukrainos pareigūnai vis dar tvirtina, kad Charkivo miestui sausumos invazija negresia. Tačiau kuo toliau žengia rusai, tuo didesnė tikimybė, kad jis pateks į rusų artilerijos akiratį.
Grįžęs į parką Charkive, Denysas sako manantis, kad Rusijos pajėgos bandys sutelkti dėmesį į rytus ir užimti visą Donbasą. Tačiau jis sako, kad Rusija taip pat bando išnaudoti Ukrainos silpnąsias vietas visame 1 000 km ilgio fronte. Charkive jie rado vieną iš jų.
„Žinoma, kad esu piktas, – sako Denysas. – Kai 2022 m. kovojome dėl šios teritorijos, praradome tūkstančius žmonių. Rizikavome savo gyvybėmis. O dabar dėl to, kad kažkas nepastatė įtvirtinimų, vėl prarandame žmones“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Dabar scenarijus kartojasi. Įdomu, kodėl niekas net neužminavo pasienio, jeigu dėl apšaudymų neišėjo pastatyti įtvirtinimų?
Ir vėl Ukrainos valdžia nepateikia jokių paaiškinimų.
Man atrodo, jog pas juos dar daug yra "rusų pasaulio" gerbėjų ir korupcijos. Ir visa tai valdžios sluoksniuose.
-------
Koks asilas rašė šį straipsnį? Teksto suvokimo pas jį ar ją nerasta VISIŠKAI.