• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei Bulgarija įšaldys stambius energetikos projektus, kuriuose dalyvauja Rusija, Maskvai tai gali reikšti milijardus nuostolių ir suardyti strateginius Rusijos planus.

REKLAMA
REKLAMA

Bulgarija neturi pinigų tokioms statyboms kaip Beleno atominė elektrinė. Tai laikraščiui "The Financial Times" pareiškė naujasis šalies finansų ministras Simeonas Djankovas. Todėl Bulgarija gali įšaldyti atominės elektrinės statybos projektą. Vyriausybė gali atsisakyti dalyvauti ir naftotiekio Burgas-Aleksandrupolis statyboje. "Esant krizei daromi dalykai, kurių kitu atveju mes nedarytume. Neturime lėšų šiems projektams baigti", - sakė ministras.

REKLAMA

Naujasis Bulgarijos ekonomikos, energetikos ir turizmo ministras Traycho Traykovas pranešė, kad jo žinyba peržiūrės visus stambius energetikos projektus, tarp jų ir Beleno atominės elektrinės, Pietų srauto dujotiekio ir naftotiekio Burgas-Aleksandrupolis. Liepą pristabdyti derybas dėl stambių energetikos projektų, tarp jų Pietų srauto ir Beleno, ragino ir Boyko Borisovas, kuris po rinkimų tapo šalies premjeru.

REKLAMA
REKLAMA

Stato rusai

Atominę elektrinę netoli Bulgarijos Beleno miesto (2 blokai, daugiau kaip po 1000 megavatų galingumo) stato rusų kompanija "Atomstrojeksport" dalyvaujant Europos įrangos tiekėjams "Areva NP" ir "Siemens". Sutartis dėl šios statybos buvo sudaryta 2008 metų sausį, iš dalies uždarius vienintelę Bulgarijos Kozlodujaus atominę elektrinę, kaip to reikalavo stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutartis. Pirmojo reaktoriaus statyba turėjo būti pradėta šiemet kovą, baigta 2013 metais, antrojo - pradėta 2010-aisiais, baigta iki 2014 metų birželio. Tuomet jau turėtų veikti abu reaktoriai. Darbų vertė - maždaug 4 mlrd. eurų. Prie šio projekto Bulgarija pritraukė ir vokiečių koncerną RWE, kuris mainais į investicijas gali gauti iki 49 proc. projektą valdančios kompanijos "Belene Power Company" kapitalo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teks siūlyti dideles nuolaidas

Jei Bulgarijos vyriausybė nuspręs įšaldyti visus šiuos minėtus stambius projektus, kuriuose dalyvauja Rusija, Maskvai tai gali reikšti milijardus nuostolių ir suardyti strateginius Rusijos planus. Rusija siekia atsikratyti savo energetikos išteklių tranzitinės priklausomybės nuo Ukrainos ir Baltarusijos ir nutiesti tiesioginį išėjimą į Europos rinką. Rusija net pasirengusi suteikti Bulgarijai valstybinį 3,8 mlrd. eurų kreditą Beleno projektui, tačiau tik su Bulgarijos vyriausybės garantija.

REKLAMA

Rusijos ekspertai mano, jog Maskvai, kad neleistų paralyžiuoti tokių jai svarbių projektų, teks padaryti labai didelių nuolaidų ir įdėti papildomų lėšų. Kokia tai bus suma, kol kas neaišku ir priklauso nuo Sofijos užsispyrimo.

Avantiūristiniai projektai

Bulgarų pozicijos labai stiprios: viena vertus, jos atitinka ES, kuri siekia atsikratyti "Gazprom" ir Maskvos monopolijos, laikyseną; antra vertus, šitaip Sofija gali laimėti labai reikšmingų nuolaidų. O "Gazprom" su savo projektais įklimpo į avantiūrą, kuri iš pat pradžių atrodė įžūli ir net nebuvo ekonomiškai pagrįsta. Projektas Burgas-Aleksandrupolis buvo skirtas tam, kad būtų sumažintas krūvis Bosforo sąsiauryje, tačiau dabar sąsiauris laisvas, ir kompanijos, tanklaiviais vežančios naftą, vargu ar šiuo projektu domėsis. Taigi, dar neįgyvendintas, jis jau baigia prarasti prasmę.

REKLAMA

Pietų srautas turi padėti Rusijai išvengti tranzito per Ukrainą, bet statybos kaina tokia didelė - viršija 20 mlrd. eurų, - kad pigiau būtų susitarti su Ukrainos valdžia dėl tranzito garantijų ir Europos stebėtojų kontrolės.

Savo ruožtu Bulgarija, atsisakiusi šių projektų, neteks pajamų, kurias gautų iš naftos ir dujų tranzito, bei liks be atominės elektrinės, kurios jai taip reikia. Siaučiant krizei svarbios ir darbo vietos, kurių Bulgarijoje atsirastų šiuos projektus įgyvendinus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų