Dilmos Rousseff pergalė rinkimuose į prezidento postą – pasaulinės reikšmės istorinis įvykis, teigiama foreignpolicy.com.
Kankinto karinės diktatūros metu bulgarų emigranto dukra Dilma Rousseff atkakliai kėlė savo reitingus, dirbdama buvusio prezidento Lula Da Silva administracijoje Baltuose Rūmuose, ir iškėlė savo kandidatūrą į smarkiai besivystančios šalies prezidento postą. Ji tapo pirmąją prezidente moterimi Brazilijoje.
Tačiau daug kas mano, kad čia nėra ką švęsti.
Karštai remiama Brazilijos prezidento Lula da Silvos, buvusi prezidento štabo viršininkė sudavė smūgį savo priešininkui Sao Paulo gubernatoriui Jose Serra. Tačiau reakcija į tai nebuvo audringa – Brazilijai trūksta politinio entuziazmo. Rinkimai nenustelbė naujienų apie lietingą dieną ar futbolo lygos rungtynes.
Rio de Žaneiro Leme paplūdimyje, vykstant Darbininkų partijos šventei, skambant sambos muzikai keli šimtai sirgalių mojavo vėliavomis. Rezultatai pasirodė dideliame projektoriuje, tačiau išsimėtę po paplūdimį bėgikai ir piknikautojai ramiai tęsė poilsį kitose paplūdimio dalyse. Pagrindinėje miesto aikštėje priešais savivaldybės teatrą apie dešimt žmonių sustojo, kad pasidžiaugtų rinkimų naujienomis tuo metu, kai teatro gerbėjų srautas net nesustodamas nutekėjo metro link.
Bendrai paėmus visą šalį, per ilgąjį savaitgalį balsuoti neatėjo 21,5 % visų žmonių (Brazilijoje balsavimas yra privalomas).
Rinkėjai Brazilijoje mažai susidomėję rinkimais dėl to, kad D. Rousseff kampanijos šūkis „daugiau to paties“ nėra įdomus rinkėjams. „Tęsti – nereiškia kartoti; tai reiškia tęsti pakilimą“, – teigė D. Rouseff savo rinkiminės kampanijos metu, kurioje rinkėjai prašė daugiau „to paties“, tuo pačiu klausdami, ar Lula da Silva vis tiek spaudinės valdymo pedalus politikos užkulisiuose.
D. Rousseff savo kalboje pasakė, kad „Lulos įpėdinės klausimas yra labai sudėtingas“.
Alexandre Barrosas, Brazilijos politinio konsultavimo įstaigos direktorius, pasakė, kad tai pirmi tokie konservatyvūs rinkimai per visą jo gyvenimo patirtį, kai rinkėjas balsuoja už kandidatą, nes nori, kad viskas liktų taip, kaip buvo.
Vienas universiteto profesorius Leonardo Mesentier, vilkintis raudonus Darbininkų partijos marškinėlius, paaiškino: „Realiai aš nesu už Dilmą; aš balsuoju už politinę bazę“. Jis penkis kartus balsavo už Lulą da Silvą – po dviejų pergalių tris kartus Lula patyrė nesėkmę – jis nejaučia nerimo, tačiau ir nėra sužavėtas rinkimų rezultatais, nes tai buvo panašu į lengvą pergalę.
Internete gausu skeptiškų atsiliepimų apie rinkimus. „Aš maniau, kad ji yra geriausia alternatyva iš blogiausių“, – teigė vienas iš rinkėjų, pridurdamas „Balsavau už Dilma, nes gyvenu vietinėje bendruomenėje“. Kalba ėjo apie vieną iš Brazilijos lūšnynų. D. Rousseff teigė, kad mato gyvenimo sąlygų pagerėjimų per pastaruosius kelerius metus ir tikisi, kad jie tęsis visoje šalyje.
Tačiau nors D. Rousseff jau yra vadinama „galingiausia pasaulio moterimi“ ir Brazilijos „geležinė ledi“, faktas, kad ji buvo pirmoji gyvybinga moteris kandidatė turėjo mažiau reikšmės rinkėjams, nei faktas, kad ji buvo remiama ir reklamuojama paties populiariausio vyro šalyje.