Demokratai Alejandro Mayorkaso apkaltą atmetė kaip politinį triuką prieš prezidento rinkimus, kuriuose imigracija greičiausiai bus vienas svarbiausių klausimų.
Nepavykusiai apkaltai vadovavo Atstovų Rūmų griežtosios linijos respublikonai, jau kelis mėnesius dėl išaugusio nelegalių atvykėlių per pietinę sieną skaičiaus kaltinantys krašto saugumo sekretorių.
Trims Respublikonų partijos nariams stojus demokratų pusėn, 216 balsavo prieš A. Mayorkaso apkaltą, o 214 – už.
Jeigu būtų pradėtas apkaltos procesas, A. Mayorkasui tektų stoti prieš Senatą, bet demokratų kontroliuojami aukštesnieji Kongreso rūmai jį išteisintų ir leistų jam likti pareigose.
Per Atstovų Rūmų istoriją apkalta vyriausybės nariui buvo surengta tik kartą – karo reikalų sekretoriui Williamui W. Belknapui 1876 metais. Senatas jį išteisino. Pareigūnas buvo kaltinamas įstatymų nevykdymu ir melavimu Kongresui.
Respublikonai turi nedidelę persvarą Atstovų Rūmuose, o du konservatoriai prieš balsavimą paskelbė, kad nepritaria apkaltai. Balsavimo metu prie jų netikėtai prisijungė trečias nepritariantis asmuo, ir taip apkaltos rengimas nutrūko.
„Bideno administracijos nesugebėjimas pažaboti atvirų sienų yra nacionalinė gėda ir bus dėmė ant jo prezidentinio palikimo“, – rašė vienas iš respublikonų „maištininkų“, Kolorado valstijos atstovas Kenas Buckas, parašęs straipsnį Kongreso laikraščiui „The Hill“.
„Tačiau tiesa ta, kad tai yra politinis nesutarimas, užmaskuotas kaip apkalta“, – pridūrė jis.
Kalifornijos atstovas Tomas McClintockas, kitas „maištininkas“, paskelbė 10 puslapių memorandumą ir jame apkaltino savo partiją nesugebėjus nustatyti „sunkaus nusikaltimo ar nusižengimo“, už kurį gali būti rengiama apkalta.
„Politinis triukas“
Rezoliucijoje dėl apkaltos A. Mayorkasas kaltinamas „sąmoningu ir sistemingu atsisakymu laikytis įstatymų“ dėl Amerikos sienų apsaugos ir viešojo pasitikėjimo pažeidimu.
„Kabineto nario apkalta be jokių įrodymų apie didelius nusikaltimus ar nusižengimus? Tai yra visuomenės pasitikėjimo pažeidimas“, – sakė mažumos atstovė Katherine Clark (Ketrin Klark).
Balsavimas įvyko Atstovų Rūmams ir Senatui nesutariant dėl nelegalios imigracijos bangos. Gruodį pasienyje buvo sulaikoma rekordiškai daug asmenų per dieną – iki 10 tūkstančių.
Atstovų Rūmų respublikonai buvo apkaltinti nesąžiningais veiksmais dėl A. Mayorkoso apkaltos po to, kai pasisakė prieš dvipartinį Senato susitarimą, pagal kurį būtų įvesta griežčiausia per pastaruosius dešimtmečius prieglobsčio ir sienų politika.
Iš pradžių respublikonai siekė, kad šios priemonės būtų taikomos mainais į paramą Ukrainai.
Pasipriešinimas šiam įstatymo projektui ypač sustiprėjo, kai prezidentas Donaldas Trumpas perspėjo savo partiją jam nepritarti. Perrinkimo siekiantis eksprezidentas imigraciją laiko viena iš pagrindinių J. Bideno silpnųjų vietų.
Atstovų Rūmų demokratų mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas apkaltino respublikonus pataikavimu D. Trumpo ambicijoms dėl Baltųjų rūmų, nors jie galėtų stengtis ištaisyti „neveikiančią imigracijos sistemą“.
„Vietoj to jūs siūlote Amerikos žmonėms [...] šią fiktyvią apkaltą, šį politinį triuką ir laiko švaistymą. Tačiau Amerikos žmonių neapgausite“, – sakė jis.
Atstovų Rūmų demokratai vieningai balsavo prieš apkaltą, kuriai taip pat griežtai priešinosi Baltieji rūmai ir Krašto saugumo departamentas (DHS).
„Manau, kad ji nepagrįsta. Manau, kad tai politinis procesas, o aš nesu įsitraukęs į politiką“, – žurnalui „The New York Times Magazine“ prieš balsavimą sakė A. Mayorkasas.
Duodamas interviu laikraščiui „The Washington Post“ jis kritikavo respublikonų „kaltinančią, o ne į sprendimus orientuotą“ politiką.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!