JAV vyriausybės remiama Konfliktų observatorija pranešė, kad rusai užvaldė 6,24 mln. tonų maisto saugojimo pajėgumų, o dar 2,25 mln. tonų Ukrainos rankose esančių pajėgumų buvo sunaikinta.
Iš viso nuo karo pradžios Ukraina neteko apie 8,5 mln. iš 58 mln. tonų sandėliavimo pajėgumų, todėl kyla grėsmė, ateityje šalis negalės išnaudoti viso pasaulinei rinkai itin svarbių kviečių, kukurūzų ir saulėgrąžų aliejaus tiekimo potencialo.
Ataskaitoje pažymima, kad ūkininkams trūksta vietos saugoti eksportui skirtą produkciją. Tokia padėtis gali juos atgrasyti nuo kitų pasėlių, ypač žieminių kviečių, auginimo.
„Rusijos ir jos pajėgų daroma žala ir Ukrainos grūdų sandėliavimo pajėgumų užgrobimas kelia grėsmę, kad dabartinė Ukrainos žemės ūkio krizė virs katastrofa“, – sakoma ataskaitoje.
„Visame pasaulyje milijonai žmonių priklauso nuo Ukrainos žemės ūkio produkcijos, o dabar jie yra tiesiogiai veikiami kainų šuolio pasaulinėse žaliavų rinkose, kuriuos sukelia trūkumas, susijęs su Rusijos invazija į Ukrainą“, – pridūrė ataskaitos autoriai.
Rengiant ataskaitą, kurią Konfliktų observatorijai sudarė Yale'io (Jeilio) universiteto Visuomenės sveikatos mokyklos humanitarinių tyrimų laboratorija ir vyriausybinė Oukridžo nacionalinė laboratorija, buvo naudojamos palydovinės nuotraukos ir objektų aptikimo algoritmai, siekiant įvertinti žalą, padarytą saugykloms visoje Ukrainoje.
Dokumente pažymima, kad net ir dalinis objekto apgadinimas gali lemti, jog saugomi pasėliai suges.
Dauguma užgrobtų ir apgadintų objektų yra Mykolajivo, Zaporižios ir Donecko srityse, o didžioji dalis stovėjo netoli transporto mazgų.
Tai rodo, kad saugyklų atakos buvo tyčinės.
„Tyčinis taikymasis į pasėlių saugojimo infrastruktūrą gali būti laikomas karo nusikaltimu ir nusikaltimu žmoniškumui pagal tarptautinę teisę“, – sakoma ataskaitoje.