Per anksti
JAV karinių pajėgų generolas Martinas Dempsey (nuotr. SCANPIX)
Svarbiausieji Jungtinių Valstijų kariniai pareigūnai vis dar nėra pilnai įsitikinę, kad Iranas atkakliai siekia branduolinių ginklų pasigaminimo, tegia Jungtinių ginkluotųjų pajėgų vadovas Martinas Dempsey: „Kol kas būtų per anksti nuspręsti, kad belieka tik karinio smūgio galimybė“.
Pasak Dempsey, JAV vyriausybė yra įsitikinusi, kad Izraelio smūgis Iranui nesustabdytų Irano branduolinės programos, o tik ją laikinai pristabdytų. Pagal Dempsey spėjimus, Teheranas geriausiu atveju sustotų keleriems metams, o kai kurie branduoliniai objektai Izraeliui yra apskritai nepasiekiami – Izraelis tai ir pats puikiai suvokia: „Aš esu įsitikinęs, kad jie puikiai supranta mūsų susirūpinimą, kad šiuo metu karinis smūgis būtų destabilizuojantis ir neleistų pasiekti ilgojo laikotarpio tikslų“. Generolas Dempsey teigia, kad Vakarai turėtų geriau pasiruošti galimai karinei konfrontacijai su Iranu, daugiausia dėmesio skiriant gynybos klausimams.
Generolui pritaria ir analitikai. Pasak jų, abejotina, kad karinis smūgis Irano branduoliniams objektams turės įtakos ilgalaikėje perspektyvoje. „Jei Izraelis puls Iraną, tai pastarojo nesustabdytų nuo branduolinių ginklų įsigijimo. Smūgis tik atidėtų tai santykinai neilgam laikotarpiui“, – teigia Barry Rubinas, „Global Research and International Affairs Center“ vadovas. Jis ir kiti analitikai, pavyzdžiui Nathanas Sharonis, abejoja Izraelio galimybėmis visiškai sunaikinti branduolinę Teherano infrastruktūrą.
Tačiau Izraelio pareigūnai teigia, kad jų šalies požiūris nebūtinai turi sutapti su amerikiečių nuomone: „Dempsey nuomonė buvo labai aiški, ir aš įsitikinęs, kad Izraelis, apgalvodamas savo politiką, atsižvelgia į savo sąjungininkų požiūrį. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad Izraelis ir Jungtinės Valstijos yra nepriklausomos valstybės“.
Britai pritaria
Williamas Hague (nuotr. Wikipedia)
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Williamas Hague antrino generolui Dempsey: „Aš nemanau, kad šiuo metu Izraeliui būtų išmintinga pulti Iraną“. Pasak jo, Izraeliui vertėtų apsiginkluoti kantrybe: „Suteikime šansą Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos požiūriui – itin rimtoms ekonominėms sankcijoms, diplomatiniam spaudimui ir pasiruošimui derėtis“.
JAV ir Europos Sąjunga skelbia vis daugiau sankcijų, nukreiptų į Irano finansinį ir naftos sektorius, nuolatos generuojamos idėjos, kaip būtų galima suduoti ir daugiau smūgių Teherano ekonomikai. Tačiau Izraelis ir toliau Iraną laiko gresme savo saugumui, o sankcijas vertina kaip silpną įrankį.
Iranas, atsakydamas į sankcijas, jau nutraukė naftos tiekimą Didžiajai Britanijai ir Prancūzijai. Anskčiau buvo pagrasinta tiekimą nutraukti ir Olandijai, Graikijai, Portugalijai, Ispanijai ir Italijai. Europos Sąjunga priėmė sprendimą įvesti embargą Irano naftos produktams, kuris įsigalios liepos 1 dieną.
Taip pat skaitykite:
Iranas galimai plečia branduolinę programą